آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۳۴۵

 • مرزهای تکنولوژی زیر ریل‌های نورفولک سوترن

  دنیای اقتصاد: شرکت نورفولک سوترن (Norfolk Southern) یکی از شرکت‌های برتر و دارای کلاس I در حوزه حمل‌ونقل ریلی آمریکاست که حدود ۱۹، ۵۰۰ مایل خطوط ریلی در ۲۲ ایالت و ناحیه کلمبیا در اختیار دارد و بزرگ‌ترین شبکه‌های حمل‌ونقلی در شرق آمریکای شمالی را دارا است. ضمن اینکه حقوقی نیز در کانادا از بوفالو به تورنتو و از طریق آلبانی به مسیر مونترال دریافت کرده است. این شرکت در تمام بنادر اصلی ساحل شرقی ایالات متحده فعالیت داشته و برای بهبود خدمات، ارتباطات کارآمدی با سایر شرکت‌های حمل‌ونقل راه‌آهنی ایجاد کرده است. عمده محموله‌های این شرکت را زغال سنگ، خودرو و محصولات صنعتی تشکیل می‌دهد که از میان آنها، عمده‌ترین کالاهای جابه‌جا شده، زغال سنگ از معادن ایندیانا، کنتاکی، پنسیلوانیا، تنسی، ویرجینیا و غرب ویرجینیا است. محموله‌هایی که فارغ از مقاصد صادراتی ارسال شده به سمت بندرگاه‌ها، عمده آنها به سوی کارخانه‌های فولاد و نیروگاه‌های بزرگ تولید برق برده می‌شوند.
 • رکوردزنی راه‌آهن در حمل بار در خطوط ریلی کشور

  مسوول برنامه و بودجه راه‌آهن کشور از رکورد زنی خطوط ریلی کشور با جابه‌جایی ۴۷ میلیون تن بار در سال ۹۶، در طول تاریخ فعالیت این بخش خبرداد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی با اشاره به اینکه این رکورد سال ۹۵ نخستین‌بار با حمل ۴۰ میلیون تن در کشور زده شده است افزود: با توجه به ظرفیت قابل توجه راه‌آهن در حمل‌ونقل، در سیاست‌های کلی نظام و برنامه ششم توسعه، دولت و مجلس به دنبال ایجاد ظرفیت‌های قانونی جدیدی برای این بخش هستند تا زمینه جذب سرمایه‌گذاران غیردولتی و پیشبرد فعالیت‌های دولتی در خطوط ریلی کشور امکان‌پذیر شود.
 • ثبت رکورد در بازسازی صعب العبورترین بلاک محور جنوب

  با اتمام آخرین بلاک درحال بازسازی محور جنوب، جشن اتمام بازسازی خطوط در محور جنوب برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران؛ رحمت رحمت‌نژاد، مدیرکل راه‌آهن لرستان با اعلام این خبر گفت: آخرین بلاک در حال بازسازی محور جنوب، بلاک قارون –بیشه به طول ۱۷ کیلومتر بود که از صعب‌العبورترین بلاک‌های خطوط ریلی راه‌آهن کشور به‌شمار می‌رود. وی افزود: ۹ کیلومتر از این مسیر تونل‌های طویل و مابقی مسیر شامل ترانشه و پل‌های متعدد و قوس‌های با شعاع ۲۵۰ متر است که این امر انجام عملیات بازسازی در این بلاک را بسیاردشوار و سخت می‌سازد. رحمت‌نژاد تصریح کرد: جهت انجام این عملیات در اولین دوره، یک مسدودی ۴ روزه اختصاص داده شد که مقرر شد طی این مسدودی ۱۸۰۰ متر از خطوط این بلاک بازسازی شود. به گفته وی با تلاش و همت پرسنل خدوم و زحمتکش راه‌آهن لرستان متراژ باسازی شده طی ۳ روز انجام شد که این مهم با توجه به شرایط مکانی و منطقه‌ای در نوع خود یک رکورد به‌شمار می‌رود. ناحیه راه‌آهن لرستان در مجموع دارای ۱۱ ایستگاه و ۱۰ بلاک است که ۱۵۵ کیلومتر از آن خطوط اصلی و ۵/ ۲۹ کیلومتر آن از تونل تشکیل شده است.
 • قطار کربلا راه‌اندازی شد

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری از راه‌اندازی قطار کربلا خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، علی کاظمی‌منش از راه‌اندازی قطار کربلا خبر داد و افزود: به‌منظور تسهیل درسفر زائران ایرانی به عتبات عالیات و زائران عراقی به شهر‌های مقدس قم و مشهد امکان جابه‌جایی زائران و مسافران از طریق مرز ریلی به شلمچه فراهم شد. وی با بیان اینکه این اقدام به دنبال حمایت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، افزود: در این رابطه تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی خراسان رضوی و شرکت مهتاب سیر جم به امضا رسید و این قطارها از ابتدای مردادماه سال‌جاری حرکت خود را به سمت کربلا آغاز می‌کنند.
 • راه‌اندازی قطار ۵ ستاره لوکس در مسیر اهواز-اندیمشک -تهران

  معاون مسافری راه‌آهن از راه‌اندازی قطار ۵ ستاره لوکس در مسیر اهواز – اندیمشک – تهران خبر داد. میرحسن موسوی، معاون مسافری راه‌آهن با اشاره به برنامه‌ریزی‌های سال‌جاری شرکت راه‌آهن گفت: در ۲ زمینه، اقدامات مهمی در بخش مسافری دنبال می‌شود که یکی از آنها ارتقای کیفیت خدمات ایستگاهی و دیگری افزایش کمیت قطارهای مسافری است.
 • ایجاد ۲ هزار فرصت شغلی با بهره‌برداری از بندر خشک اندیمشک

  نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای‌اسلامی، بهره‌برداری از بندر خشک اندیمشک را عاملی در جهت کمک به رونق اقتصادی منطقه، استان و کشور دانسته و موجب ایجاد دو هزار فرصت شغلی خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فریدون حسنوند در مراسم بهره‌برداری از بندر خشک اندیمشک و افتتاح موزه راه‌آهن گفت: راه‌آهن زاگرس با توجه به موقعیت کوهستانی و قدمت آن یک دانشگاه در حوزه خدمات ریلی در کشور محسوب می‌شود.
 • دستاورد‌های سیاسی و تجاری برگزاری اجلاس وزرای کریدور شمال-جنوب در تهران

  مدیر کریدورهای بین‌المللی با بیان اینکه «برگزاری اجلاس وزرای کریدور شمال-جنوب به لحاظ سیاسی یک دستاورد مهم شمرده می‌شود» گفت: از نظر تجاری نیز به غیر از اقدامات انجام شده در خصوص تدوین پروتکل‌ها، ایجاد فورواردری واحد و تشکیل فدراسیون فورواردرهای کریدور شمال-جنوب در حال پیگیری است.
 • توسعه راه‌آهن، یکی از اولویت‌های اساسی کشور است

  معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: در برنامه و لایحه‌ای که دولت به مجلس تقدیم کرده، توسعه راه‌آهن یکی از اولویت‌های اساسی کشور است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسینعلی امیری در حاشیه بازدید از برخی پروژه‌های گلپایگان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تعدادی از پروژه‌های گلپایگان نیازمند پیگیری‌های بخشی در وزارتخانه‌ها است.

بیشتر