آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • باارزش‌ترین شرکت‌های ریلی جهان

  دنیای اقتصاد: حمل‌ونقل ریلی در جهان نوین از اهمیت زیادی برخوردار است و شرکت‌های فعال در این زمینه نیز به‌خصوص در کشورهای پیشرفته توانسته‌اند درآمدزایی و سودآوری مناسبی از این صنعت داشته باشند. در میان ۱۰ شرکت بزرگی که براساس گزارشی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است و در بازار سهام کشورهای مختلف جهان حضور دارند، بیشترین ارزش بازار در حمل‌ونقل ریلی در اختیار ۴ شرکت آمریکایی، ۳ شرکت ژاپنی، یک شرکت کانادایی، یک شرکت هنگ‌کنگی و یک شرکت چینی است.
 • بررسی ظرفیت‌های ریلی از دید هیتاچی

  دنیای اقتصاد: بررسی چشم‌اندازهای یک صنعت یکی از مهم‌ترین عوامل سرمایه‌گذاری و رشد و توسعه آن محسوب می‌شود. شرکت هیتاچی در همین راستا گزارشی از آینده صنعت ریلی و عوامل اثرگذار آن تهیه کرده و به رشد بخش‌های مختلف در جهان حوزه صنعت ریلی در چند سال آینده نیز اشاره کرده است. در میان عوامل قدرتمندی که برای توسعه ریلی ذکر شده‌اند، توانایی کاهش آلودگی هوا در سطح کشوری و حتی شهری بسیار مهم هستند که به عقیده این شرکت با توجه به روند افزایشی شهرنشینی و رشد جمعیت جهان، اهمیت سیاسی زیادی نیز خواهد یافت. افزون بر این انتظار می‌رود رشد حجم بازارهای ریلی نیز در آینده قابل‌توجه باشد.
 • تاخیر قطارهای مسافری از مبدا تا مقصد حدود ۲۵ دقیقه است

  معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی گفت: میزان تاخیر قطارهای مسافری از مبدا کمتر از ۳۰ ثانیه و همچنین میزان تاخیر از مبدا تا مقصد به‌طور متوسط حدود ۲۵ دقیقه است.
 • ورود انجمن‌های حمل‌و‌نقل ریلی به حوزه استارت‌آپ

  مدیر عامل راه‌آهن در جلسه هم اندیشی با بخش‌خصوصی و انجمن‌های صنعت ریلی با بیان اینکه توسعه حمل‌ونقل ریلی نیازمند عزم جدی بخش‌خصوصی است، تاکید کرد: انجمن‌های حمل‌ونقل ریلی به فوریت برای حمل بار استارت‌آپ تشکیل دهند. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، نشست هم‌اندیشی مدیرعامل و مدیران ارشد راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با شرکت‌ها و انجمن‌های ریلی در ساختمان مرکزی راه‌آهن برگزار شد و سعید محمدزاده مدیرعامل راه‌آهن در این نشست با بیان اینکه همه حاضران به شکل شبانه‌روزی برای حصول رضایت از صنعت حمل‌ونقل ریلی تلاش می‌کنند، گفت: راه‌آهن و بخش‌خصوصی از یکدیگر جدایی ندارند، بسیاری از متصدیان بخش‌خصوصی صنعت حمل‌ونقل ریلی سال‌ها در شرکت راه‌آهن مشغول به خدمت‌رسانی بودند. وی با بیان اینکه هنوز صاحبان شرکت‌های ریلی به دولت وابسته و درصد کمی بخش غیردولتی واقعی را تشکیل می‌دهند، افزود: متاسفانه درحال‌حاضر در صنعت ریلی مدیران دولتی حضور دارند که ضوابط دولتی بر آنها حاکم نیست و این امر آسیب زیادی به صنعت حمل‌ونقل ریلی زده است.
 • میراث راه‌آهن نماد مدرنیسم در ایران است

  معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن از تکمیل و ارسال پرونده ثبت جهانی میراث راه‌آهن سراسری ایران به یونسکو با هدف حفظ میراث صنعتی کشور خبر داد و گفت: این میراث نماد دوران مدرنیسم و آغاز صنعتی شدن ایران ‌است. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، مازیار یزدانی با اشاره به مراحل زمان‌بر و پیچیده جمع‌آوری و تدوین پرونده ثبت جهانی راه‌آهن که از اسفندماه ۱۳۹۴ آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: پرونده مذکور طی اقدامات کارشناسی و پژوهشی شرکت راه‌آهن با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پایگاه ثبت جهانی میراث راه‌آهن مستقر در این معاونت، درحال جمع‌بندی نهایی و ارسال به یونسکو در ژانویه ۲۰۱۸ (دی‌ماه ۱۳۹۶) است. وی در ادامه افزود: بررسی وضعیت خط سراسری و تعیین عرصه و حریم، توصیف و مقایسه تطبیقی خط سراسری با دیگر راه‌آهن‌های دنیا، بازآفرینی تصاویر و نقشه‌های تاریخی، تهیه آلبوم نقشه‌های فنی و گرافیکی، تهیه فیلم و سایر مستندات مورد نیاز از اهم اقدامات صورت‌گرفته در این راستا است.
 • تشکیل شرکت لیزینگ ریلی با سرمایه اولیه ۵۰۰ میلیون دلاری

  معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل شرکت راه‌آهن از برنامه‌ریزی برای تشکیل شرکت لیزینگ اختصاصی ریلی خبر داد و گفت: از ریاست‌جمهوری تاییدیه پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اخذ شده و تا پایان سال جاری عملیات این شرکت آغاز خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، نورالله بیرانوند در همایش ملی لیزینگ، توسعه اقتصادی، تولید و اشتغال گفت: اهمیت موضوع حمل‌ونقل بر کسی پوشیده نیست. در دهه‌های اخیر شکل‌گیری قطب‌های اقتصادی جدید در کشورهای پیرامونی ایران، موقعیت ژئوپلیتیک ایران را از منظر حمل‌ونقل تقویت و افزایش داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر