آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۱۹۶

 • ۷ مولفه استراتژیک رشد ریلی در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: خاورمیانه ترکیبی از جنوب غربی آسیا و شمال شرقی آفریقا است که به سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا متصل می‌شود. راه‌آهن خاورمیانه در طرح اقدامی استراتژیک که برای سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده، اهدافی را در نظر دارد. مسوول این طرح اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن است و در این منطقه شامل خطوط ریلی از ترکیه، ایران، عربستان سعودی، اردن، عراق، قطر، عمان، امارات متحده عربی، سوریه و افغانستان می‌شود. دفتر منطقه‌ای اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن برای خاورمیانه نیز در تهران قرار دارد. اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن در گزارشی به بررسی وضعیت ریلی در منطقه پرداخته و هدف از این طرح اقدام استراتژیک را حرکت به سوی یک سیستم یکپارچه و رقابتی ریلی در خاورمیانه می‌داند. این اتحادیه اولویت‌ها و خط‌مشی‌هایی نیز در این باره تدوین کرده است که بر آینده آن اثرگذارند.
 • کترینگ‌های ریلی و استاندار جهانی

  دنیای اقتصاد: یکی از مسائل مهمی که در حوزه حمل‌ونقل ریلی به آن توجه می‌شود، تهیه غذا برای قطارهایی است که مسافران را حمل می‌کنند. این گونه تهیه غذا که از سوی برخی شرکت‌های معتبر انجام می‌گیرد، نیاز به شرایط و استانداردهایی دارد که برای فعالیت در قطارهای خطوط راه‌آهن باید رعایت شود. کشورهای مختلفی در تقویت این حوزه کار کرده‌اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان هند و اتریش را نام برد. در این میان، اتریش دارای شرکت‌های مهمی است که به نظر می‌رسد در حوزه ریلی به توسعه روابط خود با ایران نیز می‌اندیشند.
 • سرمایه‌گذاری راه‌آهن برای توسعه حمل‌ونقل ریلی

  معاون وزیر راه و شهرسازی در نشستی با حضور معاون بخش‌خاورمیانه وزارت اقتصاد و انرژی آلمان گفت: در ۴ سال گذشته بیش از ۵/ ۱ میلیارد دلار به‌صورت مستقیم در حوزه ریلی سرمایه‌گذاری کردیم و در کنار آن قرارداد‌ فاینانس ۷ میلیارد دلاری نیز منعقد شده است. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه ‌و ‌شهرسازی، سعید محمدزاده دراین جلسه افزود: آلمان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بزرگ‌ترین‌ اقتصاد این اتحادیه به‌شمار می‌رود که گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با آلمان و گسترش آن در ابعاد سیاسی و اقتصادی یکی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی کشورمان در رابطه با اتحادیه اروپا است. مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری‌ اسلامی‌ ایران با بیان اینکه ایران به‌عنوان ایمن‌ترین و با ثبات‌ترین کشور منطقه، با جمعیت جوان و پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند به یک بازار و شریک تجاری موفق برای سرمایه‌گذاری خارجی تبدیل شود، گفت: پس از برجام حجم تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است و اروپا دومین مقصد صادراتی ایران در نظر گرفته شده که ۱۳ درصد سهم صادراتی ایران به مقصد کشورهای عضو این اتحادیه است و چشم‌انداز خوبی برای توسعه روابط با اروپا و آلمان وجود دارد.
 • اولویت‌بندی برای اتصال ۵ استان کشور به شبکه ریلی در دولت دوازدهم

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا امروز به ۹۰ درصد اهداف برنامه زیرساخت ریلی رسیده‌ایم، گفت: حدود ۹۴ کیلومتر تا تحقق وعده ۹۱۹ کیلومتر باقی‌مانده است که با این روند به‌طور حتم تا پایان سال جاری به اهداف برنامه دست می‌یابیم. خیرالله خادمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل اظهار کرد: با توجه به رویکرد ریلی دولت یازدهم و دوازدهم، برای احداث خطوط دوم از سوی راه‌آهن و خطوط جدید توسط شرکت ساخت توسعه برنامه‌ریزی شد. وی افزود: در حوزه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل طبق این برنامه‌ریزی مقرر شد در سال‌جاری از مجموع پروژه‌های باقی‌مانده از سال گذشته و پروژه‌های سال جاری به طول ۹۱۹ کیلومتر آماده بهره‌برداری ‌شود.
 • آمادگی راه‌آهن برای روسازی ریلی رایگان کارخانه‌ها

  عضو هیات‌مدیره راه‌آهن با بیان اینکه اتصال مراکز بار به شبکه ریلی ضروری است، گفت: به کارخانه‌ها پیشنهاد داده‌ایم با تامین مالی زیرساخت راه‌آهن از سوی آنها، حاضریم روسازی را رایگان انجام دهیم. سعید رسولی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، توجه به پروژه‌های زودبازده و اولویت‌بندی منابع مالی را از الزامات در حوزه ریلی دانست و اظهار کرد: در بند ۲۴ سیاست‌های کلی برنامه ششم، به اولویت بخش ریلی در توسعه حمل‌و‌نقل و ایجاد مزیت رقابتی اشاره شده است که نشان از آن دارد که باید اقداماتی انجام شود که نتیجه آن، ایجاد مزیت رقابتی برای راه‌آهن باشد. رسولی توضیح داد: در راستای افزایش استقبال صاحبان کالا از حمل‌ونقل ریلی، از سال ۹۳ ‌تعرفه حق دسترسی شرکت‌های ریلی به شبکه را‌ که سهم راه‌آهن بود، بسیار کاهش دادیم‌ تا‌ حمل بار و جابه‌جایی‌ها برای شرکت‌ها، اقتصادی‌تر شود؛ این کاری بود که از دست راه‌آهن برآمد و از منابع خود کاهش دادیم؛ به‌طوری‌که حتی امروز در پرداخت هزینه‌ها و دستمزد با مشکلاتی مواجه هستیم؛ اما تلاش کرده‌ایم که با ایجاد چنین مزیت‌هایی، استقبال از حمل‌ونقل ریلی افزایش یابد.

بیشتر