آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل ریلی - روزنامه شماره ۴۱۷۳

 • حمل‌ونقل ریلی خاورمیانه به کدام سو می‌رود؟

  دنیای اقتصاد: صنعت حمل‌ونقل ریلی در خاورمیانه یکی از صنایعی است که چندان رشد نیافته و نسبت به سایر نقاط جهان از جمله اروپا و آمریکا و حتی قسمت شرقی آسیا، از توسعه چشمگیری برخوردار نبوده است. با وجود این به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر نگاه کشورهای منطقه نسبت به این موضوع تا حدودی تغییر کرده است. ایران و سایر کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی قصد دارند در پروژه‌های عظیمی در این حوزه فعال شوند و سرمایه‌گذاری‌های کلانی نیز در این خصوص انجام داده‌اند. صنعت حمل‌ونقل ریلی در این منطقه آنچنان هم نو و تازه نیست و در کشورهایی مانند ایران، عربستان سعودی و ترکیه نیز از دهه‌های قبل وجود داشته است، هرچند در چند دهه اخیر این صنعت در خاورمیانه و به‌ویژه این کشورها رشد و تغییر قابل توجهی نداشته است. با این حال، با رشد صنعت حمل‌ونقل ریلی در خاورمیانه در طول سال‌های اخیر و تبدیل شدن آن به فرصتی برای این منطقه به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۸ شاهد رشد چشمگیری در راه‌اندازی چنین پروژه‌هایی باشیم.
 • قطارهای معلق در سرزمین ژرمن‌ها

  دنیای اقتصاد: مشاهده قطارهایی که روی ریل‌های زمینی حرکت کرده‌اند، آن قدر در ذهن ما حک شده که ممکن است باور نداشته باشیم این مسیرها به گونه دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد. با این حال چنین چیزی وجود دارد: قطارهایی که مسافران را روی ریل‌های هوایی جابه‌جا می‌کنند و نکته جالب اینجا است که سابقه نسبتا زیادی هم دارد! راه‌آهن معلق ووپرتال در آلمان قدیمی‌ترین راه‌آهن الکتریکی با ترن‌های معلق در جهان است و سیستم بی‌نظیری دارد. ریشه ساخت این حمل‌ونقل ریلی عجیب به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. این نوع حمل‌ونقل ریلی ازسوی اوژن لانگن طراحی و نخستین بار به شهر برلین فروخته شد و ایستگاه‌های آن در شهرهای برمن، البرفلد و ووینکل بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۳ ساخته شد. نخستین مسیر این نوع راه‌آهن نیز در سال ۱۹۰۱ افتتاح شد.
 • راه‌آهن باید به بنگاه بازرگانی جدی تبدیل شود

  رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: این شرکت باید به بنگاه بازرگانی جدی تبدیل شود و صنعت حمل‌ونقل ریلی به جایگاه واقعی خود برسد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، سعید محمدزاده در مراسم تودیع و معارفه ابراهیم محمدی و سیدمصطفی داوودی به‌عنوان معاون بهره‌برداری سیر و حرکت راه‌آهن گفت: درصدد هستیم اسم معاونت بهره‌برداری و سیر و حرکت را به معاونت بازرگانی تغییر دهیم. وی افزود: شرکتی هستیم که باید برای توسعه حمل‌ونقل تلاش جدی کنیم و کار بازرگانی را به شکل جدی انجام دهیم تا درآمد ایجاد و هزینه را مدیریت کنیم.
 • اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای به‌زودی تصویب می‌شود

  عضو هیات‌مدیره شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه اساسنامه شرکت قطار‌‌های حومه ذیل شرکت راه‌آهن در آستانه تصویب است، گفت: سهم‌ ۱۰ درصدی راه‌آهن از فروش گازوئیل ازاین‌پس به قطار‌های حومه‌ای اختصاص می‌یابد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران سعید رسولی اظهار کرد: ‌در برنامه ششم تصویب‌شده است که شرکت قطارهای حومه‌ای ذیل شرکت راه‌آهن ایران تاسیس شود که دراین‌باره پیش‌نویس اساسنامه تنظیم‌ و به دولت ارسال شد و امیدواریم در زمان مقرر در قانون، این شرکت تاسیس شود. رسولی افزود: مقررشده است در ۶ ماه اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای به تصویب برسد که در مرحله تصویب اساسنامه هستیم و به‌زودی انجام می‌شود‌.

بیشتر