• پیشتازی جهانی قطارهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: قطارهای برقی امروزه از حوزه‌های در حال رشد در صنعت ریلی هستند که به واسطه مزایای چشمگیر، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. قطارهای برقی خلاف نمونه‌های دیزلی، سوخت مورد نیاز خود را حمل نمی‌کنند و بسته به نوع و موقعیت استفاده، انرژی مورد نیاز را در طول مسیر از سیم‌های برق هوایی یا ریل‌های برق‌‌دار تامین می‌کنند. براساس آمار در سال ۲۰۰۷ بیش از نیمی از خطوط موجود در دنیا برقی شده بود که گویای گرایش به احداث خطوط برقی و برقی کردن خطوط موجود است.
 • ایران و ماجرای نا تمام قطار برقی

  دنیای اقتصاد: شتاب روزافزون محبوبیت قطارهای برقی و سریع‌السیر در دنیا وارد فاز جدیدی شده است؛ تقاضای جهانی برای استفاده از قطارهای پرسرعت که دو مزیت سرعت و امنیت را همزمان به ارمغان آورده است موجب شده تا کشورهای پیشرفته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این حوزه داشته باشند و البته آمار سرمایه‌گذاری‌های بازارهای جهانی نیز از رشد سرمایه‌گذاری در این صنعت خبر می‌دهد.
 • ۴۰۰ متر بازسازی روزانه مسیر بافق- کرمان

  مدیرکل راه‌آهن کرمان گفت: روزانه ۳۵۰ تا۴۰۰ متر بازسازی در مسیر بافق- کرمان انجام و تا پایان امسال ۶۰ کیلومتر از این مسیر بهسازی می‌شود. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا فیروز‌کوهی، مدیرکل راه‌آهن کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۷ تا کنون ۴۹۱ هزار و ۲۶۰ تن بار در راه‌آهن کرمان حمل شده است که در مقایسه با سال ۹۶ رشد ۶۵‌درصدی را نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون میزان تناژ تخلیه راه‌آهن کرمان ۳۰۶ هزار و ۳۲۴ تن بار بوده است، افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه ۱۰۷‌درصد رشد داشته است. فیروزکوهی بابیان اینکه تن کیلومتر مرزی نیز ۱۶۶ میلیون و ۵۶۳ هزار بوده، اضافه کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، رشد ۶۶‌درصدی را نشان می‌دهد.
 • افزایش دو برابری ظرفیت قطار تهران- پیشوا- گرمسار

  در پی تقاضای عمومی و با پیگیری مسوولان راه‌آهن، ظرفیت قطار حومه‌ای تهران- پیشوا- گرمسار و بالعکس دو برابر شد. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، درپی درخواست مسافران قطارهای حومه‌ای و افزایش رفاه آنها در مسیر تهران- پیشوا- گرمسار، از ۲۰ مردادماه ظرفیت این مسیر حومه‌ای ارتقا یافت. بنا براعلام مهدی قمری‌نژاد، مجری طرح قطارهای حومه‌ای، از این تاریخ ظرفیت قطار حومه‌ای تهران- پیشوا- گرمسار از ۳۳۰ صندلی به ۶۷۰ صندلی افزایش یافته است تا بخشی از نیاز مردم در این مسیر مرتفع شود. بر اساس این گزارش، ساعت حرکت قطار ریل باس، از تهران ساعت ۱۹:۲۵ و از گرمسار ساعت ۵:۳۰ صبح است. این قطار در ایستگاه‌های قرچک، ورامین، پیشوا نیز مسافرگیری دارد.
 • فعال‌سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان

  فعال‌سازی مجدد صادرات ریلی سیمان به افغانستان و ترانزیت کلینکر سیمان به ازبکستان در برنامه‌های راه‌آهن شرق برای افزایش میزان ترانزیت قرار دارد.
 • اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه راه‌آهن میانه – تبریز

  معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی به همراه معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از راه‌آهن میانه- تبریز بازدید کرد و از قول مساعد وی در پرداخت ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح خبر داد.
 • ضریب اشغال ۷۸‌درصدی در قطارهای محور خراسان

  مدیرکل راه‌آهن خراسان اعلام کرد: متوسط ضریب اشغال قطار‌های مسافری در محور خراسان در ۴ ماه نخست جاری، به بیش از ۷۸‌درصد رسیده است. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محمد‌هادی ضیایی‌مهر، مدیرکل راه‌آهن خراسان با اعلام این خبر گفت: در همین مدت شاهد رشد ۱۶‌درصدی ضریب اشغال قطار‌های مسافری در مسیر ریلی تهران- مشهد و بالعکس نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم به‌طوریکه در ۴ ماه نخست سال‌جاری متوسط ضریب اشغال قطار‌های مسافری در این مسیر به بیش از ۷۸‌درصد رسیده است.
 • حرکت دومین قطار گردشگری در مسیر جنگل ابر

  مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق گفت: دومین قطار گردشگری به مقصد شاهرود و جنگل‌ابر به حرکت در‌آمد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فرشاد زادخور، مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق با بیان این خبر گفت: دومین قطارگردشگری، گردشگران را با قطار از ایستگاه تهران درمسیری ۴۲۹ کیلومتری سیر می‌دهد و به ایستگاه شاهرود می‌رسد. او درخصوص جذابیت‌های این مسیر توضیح داد: جاذبه‌های گردشگری این مسیر فراوان است و جنگل شگفت‌انگیز ابر، شهر بسطام، آرامگاه بایزید بسطامی و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در این مسیر قرار دارد. وی افزود: بازارهای تاریخی وسایر اماکن تاریخی وگردشگری هم در این مسیر گردشگری وجود دارد که از دیگر جذابیت‌های این مسیر است. زادخور افزود: دسترسی آسان، حس و حال دوستی، راحتی وآرام بخش بودن سفر وگردشگری با قطار نکته‌ای است که در این سفر مسافران تجربه می‌کنند. گفتنی است این قطار گردشگری با تعامل بخش خصوصی و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده و درصورت استقبال گردشگران به‌صورت برنامه‌ای اعزام خواهد شد.
 • تجربه سفر با قطار در آن‌سوی مرزها

  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که توجه گردشگران و مسافران در سراسر جهان را به خود جلب می‌کند تجربه سفر به آن‌سوی مرزها و مواجه شدن با تجربیات جدید و فناوری‌ها و خدمات در دیگر کشورها است. این تجربه برای مسافران قطار در کشورهای مختلف یکی از جذاب‌ترین موضوعات است و به همین نسبت برای شرکت‌های ریلی سراسر دنیا به‌ویژه شرکت‌های ریلی بین‌المللی بسیار اهمیت دارد، چراکه با اطلاع از کیفیت خدمات‌رسانی به مسافران به منظور ارتقای وضعیت خدمات‌رسانی در مجموعه خود تلاش می‌کنند.
 • کریدور شمال- جنوب‌‌ راهی برای اتصال ایران، روسیه و هند

  کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال - جنوب‌‌، اقیانوس هند و خلیج‌فارس را از مسیر ایران به دریای خزر سپس از روسیه به سن‌پترزبورگ و شمال اروپا پیوند می‌دهد. به گزارش «ایرنا» این کریدور حمل‌ونقل به‌صورت بین‌المللی و با نام شمال- جنوب مشهور است که در ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۰۰ در سن‌پترزبورگ توسط سه کشور ایران، روسیه و هند و به منظور ترویج همکاری‌‌های حمل‌ونقل بین اعضا راه‌اندازی شد.
 • افتتاح ۵۳۰ کیلومتر خط‌آهن تا پایان‌ سال

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با بیان اینکه تا پایان سال ۵۳۰ کیلومتر مسیر ریلی را تکمیل می‌کنیم، گفت: راه‌آهن مراغه-ارومیه در هفته دولت امسال بهره‌برداری رسمی می‌شود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، خیرالله خادمی با اشاره به هدف‌گذاری اتصال پنج مرکز استان به شبکه ریلی کشور، اظهار کرد: در راستای تکمیل شبکه ریلی کشور مقرر شد، در سال‌های ۹۶ و ۹۷ تعداد ۵ مرکز استان به شبکه ریلی کشور متصل شود که در سال گذشته همدان و کرمانشاه به‌عنوان دو مرکز استان، به شبکه ریلی متصل شد. وی‌ ادامه داد: در سال ۹۷ برنامه‌ریزی شد سه استان دیگر شامل آذربایجان‌غربی (ارومیه)، گیلان (رشت) و آذربایجان‌شرقی (تبریز) را از طریق بستان‌آباد به شبکه ریلی متصل کنیم؛ البته در آذربایجان شرقی مسیر میان‌بری نسبت به مسیر فعلی است که درحال احداث است. خادمی با تاکید بر اینکه عملیات اجرایی هر سه خط ریلی در استان‌های مذکور روند مناسبی دارد، اضافه کرد: همچنین‌ مسیر ریلی خواف-هرات‌ (افغانستان) درحال تکمیل است، یعنی از خواف به سمت شمع‌تیغ و هرات؛ امیدواریم امسال در محدوده مورد تعهد جمهوری اسلامی ایران این خط ریلی به سرانجام برسد و تا پایان سال حدود ۵۳۰ کیلومتر مسیر ریلی را به بهره‌برداری برسانیم.
 • لارستان فارس به شبکه ریلی کشور متصل شد

  ایرنا: مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در جنوب استان فارس گفت: با اتمام آسفالت آبنمای درز و سایبان، لارستان از طریق ایستگاه زاهدمحمود به استان کرمان و شبکه ریلی کشور متصل شد.
 • ضرورت استفاده از صندوق توسعه ملی برای توسعه حمل‌ونقل ریلی

  رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید برای هر فعالیتی از صندوق توسعه ملی استفاده شود، گفت: البته صنعت حمل‌ونقل ریلی یکی از صنایعی است که ضرورت دارد از صندوق توسعه ملی برای توسعه آن استفاده شود.
 • اولویت، نوسازی و بازسازی واگن‌ها است

  قطار ریل باس شرکت رجا علاوه بر اقدامات قبلی و جدید برای بازسازی و تعمیرات اساسی واگن‌های مسافری تحت‌اختیار، به‌دنبال افزایش کیفیت خدمات و کمیت جابه‌جایی مسافران ریلی است. به گزارش روابط‌عمومی شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا، مدیرعامل این شرکت با اعلام این خبر گفت: واگن‌های با عمر ۳۰ تا ۳۹ سال رجا علاوه بر اینکه تاکنون یک بار بازسازی و تعمیرات اساسی شده‌اند، ولی طی یک برنامه و فرآیند مدون مجدد مورد بازسازی قرار خواهند گرفت.
 • زیرسازی خط ۲ ایستگاه شاهرود تمام شد

  مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق از اتمام عملیات اجرایی زیرسازی خط ۲ ایستگاه شاهرود همزمان با بهره‌برداری «اسلب تراک» خط یک خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرشاد زادخور گفت: این پروژه برای اولین بار در راه‌آهن شمال‌شرق، به طول دو هزار و ۱۰۰ متر در خطوط اصلی ایستگاه دامغان انجام شده است و درحال‌حاضر نیز خطوط یک و سه چهار ایستگاه راه‌آهن شاهرود به این سیستم تجهیز شده‌اند. وی ادامه داد: همچنین عملیات زیرسازی خط دو این ایستگاه به اتمام رسیده که پس از انجام مراحل بعدی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. به گفته این مقام مسوول، پروژه ذکر شده در مجموع با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال اجرایی شده است. زاد خور افزود: اسلب تراک یکی از بهترین روش‌های روسازی خطوط راه‌آهن است که با توجه به زمان سیر و بار محوری قابل‌حمل برای راه‌آهن پر سرعت در کشورهای مختلف تعریف شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر