شماره روزنامه ۴۲۷۳
|

 • ساختار صنعت ریلی بریتانیا چگونه است؟

  دنیای اقتصاد: بررسی نحوه مدیریت و توسعه صنعت ریلی در کشورهای موفق جهان از جمله کارهایی است که می‌تواند برای کشورهای در حال توسعه نیز درس‌های مهمی داشته باشد. در این میان بریتانیا به‌دلیل سابقه بسیار زیاد و کارآمدی در این صنعت، یکی از گزینه‌های مناسب برای بررسی از سوی کشورهای دیگر است. صنعت ریلی بریتانیا یکی از صنایع مهم و پرسابقه در این کشور صنعتی است که بیش از ۱۹۰ هزار نفر را مشغول به‌کار کرده است و مسافتی ۲۰ هزار مایلی را تحت پوشش قرار می‌دهد. شبکه ریلی بریتانیا شامل بیش از ۲هزار و۵۰۰ ایستگاه و بیش از ۴۰ هزار تونل و پل است. هر سال بیش از ۷/ ۱ میلیارد سفر در این شبکه صورت می‌گیرد که برآورد می‌شود ۲۷۰ میلیون مورد از آن سفرهای تجاری باشد.
 • احداث بندر خشک در اراضی اینچه برون

  مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق ۲ از ساخت بندر خشک در اراضی اینچه برون خبر داد و گفت: ایران از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی در این بندر استقبال می‌کند. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، نشست دو جانبه راه‌آهن‌های جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان دوشنبه با حضور مدیر کل راه‌آهن شمال‌شرق ۲ و هیات ترکمن به ریاست مراد بایرامف رئیس بخش اقتصاد و تامین مالی راه‌آهن ترکمنستان در ساختمان مرکزی راه‌آهن برگزار شد.
 • اولین گام راه‌آهن برای راه‌اندازی ۳۰ نیروگاه خورشیدی برداشته شد

  با امضای تفاهم‌نامه «احداث، راه‌اندازی و نگهداری از نیروگاه تولید برق تجدیدپذیر»، راه‌آهن اولین گام را برای تولید ۳۰ نیروگاه خورشیدی در ایستگاه‌های خود برداشت. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، تفاهم‌نامه «احداث، راه‌اندازی و نگهداری از نیروگاه تولید برق تجدیدپذیر» با حضور مازیار یزدانی معاون فنی و زیر بنایی راه‌آهن و مدیران و مشاوران راه‌آهن و شرکت افق صنعت پارس به نمایندگی از سیامک محمد شاهی رئیس هیات‌مدیره امضا شد. مازیار یزدانی معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن در این مراسم گفت: با توجه به برقی‌سازی شبکه ریلی نیاز راه‌آهن به انرژی‌های نو روز به روز بیشتر می‌شود.
 • راه‌آهن آستارا - آستارا به توسعه بندرهای دریای خزر کمک می‌کند

  ایرنا: رئیس موسسه مطالعات دریای خزر گفت: هزینه حمل‌ونقل از طریق راه‌آهن نسبت به راه‌های دریایی، اندک است و خط ریلی آستارا - آستارا در توسعه اقتصادی بندرهای حاشیه دریای خزر موثر است. عباس ملکی در همایش ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری آستارا، افزود: در زیرساخت‌های بندر و راه‌آهن آستارا باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا مزیت‌های اقتصادی آن بیشتر نمایان شود.
 • سازوکار مجلس برای حل مشکل بدهی شرکت‌های راه‌آهن و هما

  ایرنا: بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مانده بدهی شامل اصل سود تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی به حساب شرکت‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) واریز می‌شود.
 • آغاز کنترل لحظه‌ به لحظه خطوط ریلی کشور

  معاون مسافری شرکت راه‌آهن با اشاره به تشکیل ستاد هماهنگی راه‌آهن و مرور هشدار هواشناسی اظهار کرد: کنترل وضعیت خطوط راه‌آهن در هر لحظه و هر ساعت در حال انجام است و ماشین‌آلات مختلف در نقاط شناسایی شده جانمایی شده‌اند.
 • تشکیل کارگروه تنظیم توافق‌نامه همکاری راه‌آهن چابهار- زاهدان

  قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ در آستانه سفر رئیس‌جمهوری به هند کارگروه‌های مختلف در خصوص راه‌آهن چابهار- زاهدان تشکیل شده است تا سند توافقات دو کشور در این زمینه تهیه و به امضای روسای جمهوری دو کشور برسد.
 • سـودآوری ۷۳۳ میلیون یورویی دویچه‌بان در ۶ ماه

  دنیای اقتصاد: یکی از مباحث مهمی که در بحث صنایع وجود دارد، نگاه اقتصادی و درآمدزایی داشتن به فعالیت‌های آنها است. صنعت ریلی نیز از این قاعده مستثنی نیست و به‌رغم خدمات عمومی که برای آحاد جامعه انجام می‌دهد باید نسبت به اتلاف منابع، رعایت اصول اقتصادی و حتی منابع درآمدی آن توجه لازم صورت بگیرد.
 • انتقاد از بی‌توجهی به حمل بار فولادی کشور از طریق ریل

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت راه‌آهن از بی‌توجهی به حمل بار فولادی و معدنی کشور از طریق ریل انتقاد کرد و گفت: در ایران ۳۵ میلیارد دلار در صنعت فولاد سرمایه‌گذاری شده است و جای نگرانی دارد که برای حمل این بار ۳۵ ریال نیز در نظر گرفته نشده است.
 • احداث بندر خشک در اراضی اینچه برون

  مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق ۲ از ساخت بندر خشک در اراضی اینچه‌برون خبر داد و گفت: ایران از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی در این بندر استقبال می‌کند.
 • خط ریلی آستارا - آستارا نقطه اتکا روابط تجاری ایران و آذربایجان است

  ایرنا: سرپرست امور عملیات و حمل و نقل راه‌آهن جمهوری آذربایجان گفت: خط آهن آستارا - آستارا به عنوان تکمیل کننده کریدور ریلی شمال - جنوب ایران، نقطه اتکای روابط تجاری این کشور با جمهوری آذربایجان است و باعث توسعه مناسبات خواهد شد. رفیق عباس اف در حاشیه ورود نخستین قطار باری روسیه به ایران در بارانداز راه‌آهن آستارا در جمع خبرنگاران افزود: راه‌آهن آستارا- آستارا به سبب جایگاه ممتازش در منطقه، همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را گسترش داده و هر دو کشور بیش از این، از فواید آن بهرمند خواهند شد.
 • خدمات راه‌آهن در شرایط بحرانی اخیر به ۵ برابر ظرفیت شبکه رسید

  ایرنا: عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: خدمات راه‌آهن در شرایط بحرانی اخیر ۵ برابر ظرفیت این شبکه ریلی بوده است اما متاسفانه این خدمات ملموس نبود، به این دلیل که در برخی مسیر‌ها سیستم ریلی وجود ندارد و در برخی دیگر اتصال ریل به مراکز انتقال مسافر انجام نشده است.
 • ورود آزمایشی نخستین قطار باری از سن پترزبورگ روسیه به آستارا

  ايسنا: نخستین رام قطار باری با ۶ واگن از سن پترزبورگ روسیه و عبور از جمهوری آذربایجان، وارد بارانداز ریلی آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران شد.یونس رنجکش کیسمی، فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در مراسم ورود این قطار و راه‌اندازی آزمایشی بارانداز بین‌المللی آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران گفت: همزمان با دهه مبارک فجر شاهد ورود آزمایشی اولین قطار باری از مرز جمهوری آذربایجان به کشور هستیم.
 • کلیدهای موفقیت دویچه‌بان

  دنیای اقتصاد: امروزه در جهان شرکت‌های ریلی موفقی وجود دارند که می‌توانند به عنوان تجربه‌ای موفق برای رشد و توسعه شرکت‌های مشابه در کشورهای در حال توسعه به‌کار گرفته شوند. در همین راستا، واکاوی شرکت دویچه‌بان که یکی از موفق‌ترین شرکت‌های حمل و نقل ریلی در سراسر جهان است، نشان می‌دهد که چند مولفه در موفقیت آن نقش داشته‌اند. شرکت دویچه‌بان، یک شرکت راه‌آهن آلمانی است که مقر آن در شهر برلین قرار دارد. جمهوری فدرال آلمان سهامدار این شرکت خصوصی محسوب می‌شود. دویچه‌بان خود را دومین شرکت بزرگ حمل و نقل ریلی جهان می‌داند. این شرکت تمرکز زیادی بر توسعه بلندمدت خود و پذیرش آن از نظر اجتماعی در میان مردم دارد. همچنین مساله کیفیت را به عنوان یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر استقبال از خدمات این شرکت در دستور کار خود قرار داده است تا بتواند در آینده‌ای نزدیک یعنی تا سال ۲۰۲۰ به برترین شرکت ریلی جهان و بزرگ‌ترین کارفرما در این حوزه تبدیل شود. این شرکت دغدغه‌های زیست‌محیطی را نیز مد نظر خود قرار داده است. در ادامه دیدگاه‌های دویچه‌بان و مسوولان این شرکت معتبر را برای توسعه بررسی می‌کنیم.
 • نگرانی از محدودیت ظرفیت ریلی

  دنیای اقتصاد: در حالی متولیان و فعالان صنعت فولاد و معدن کشور از نگرانی‌هایی درباره محدودیت ظرفیت حمل‌و‌نقل ریلی برای انتقال تولیدات فولادی و معدنی کشور خبر می‌دهند که پیش تر نیز بارها از سوی مسوولان ریلی بر توجه به توسعه حمل‌و‌نقل ریلی و یاری بخش‌های فولاد و معدن برای توسعه این بخش تاکید شده بود. براساس آنچه نقشه راه صنعت فولاد کشور است ایران در حال حاضر رتبه ۱۴ تولید فولاد جهان است و باید برای رسیدن به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام تا افق ۱۴۰۴ حدود ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن تولید کند؛ حال آنکه این حجم از تولیدات برای انتقال نیازمند سیستم انتقالی ایمن با ظرفیت بالا هستند که راهکاری جز مسیر ریلی بر آن متصور نیست.

بیشتر