• تحولات چشمگیر در بودجه راه‌آهن

  دنیای اقتصاد: عضو هیات‌مدیره راه‌آهن چشم‌انداز پیش روی این صنعت را در ایران روشن می‌بیند و می‌گوید تحولات چشمگیری در اختصاص بودجه به راه‌آهن از ابتدای سال ۹۳ تاکنون رخ داده است که منجر به رشد این صنعت در کشور می‌شود. سعید رسولی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به کاهش بودجه راه‌آهن در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ اشاره می‌کند و می‌گوید: درحالی‌که بودجه راه‌آهن کاهش پیدا کرده اما بندهایی در قانون بودجه امسال تصویب شده که دست دولت را برای کمک به توسعه راه‌آهن باز می‌گذارد. او به تصویب قانونی در بودجه ۹۷ اشاره می‌کند که براساس آن به دولت اجازه داده می‌شود تا سهم ۱۵ درصدی خود را در صورتی که ۷ میلیارد دلار اعتبارات برای حمل‌ونقل ریلی جذب شود از محل صندوق توسعه ملی تامین کند. او معتقد است نگاه دولت و سمت و سوی اسناد بالادستی به سمت رشد و توسعه حمل‌ونقل ریلی است و این خود گام بزرگی برای رفع موانع این صنعت است. در ادامه گفت‌وگوی رسولی با «دنیای‌اقتصاد» را می‌خوانید.
 • اولین گام همکاری دوجانبه دانشگاهی راه‌آهن ایران و ایتالیا برداشته شد

  دنیای اقتصاد: اولین گام همکاری دوجانبه دانشگاهی راه‌آهن ایران و ایتالیا با برگزاری دوره آموزشی بین‌المللی ریلی برای ۶۰۰ فراگیر ایرانی، برداشته شد. در این مراسم که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه علم و صنعت و مسوولان راه آهن‌های دو کشور برگزار شد، سعید محمدزاده مدیرعامل راه‌آهن گفت با اشاره به اینکه راه‌آهن ایتالیا زمانی زیان‌ده بود اما امروز به سوددهی رسیده، لذا مساله اثربخشی نیروی انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تاکید کرد: تدبیر و تفکر نتیجه عمل ما را رقم می‌زند به همین‌خاطر نمی‌توان بدون تدبیر نتایج خوبی را رقم زد. نینو چینگولانی، معاون پروژه‌های بین‌المللی راه‌آهن ایتالیا نیز گفت: به عنوان نماینده راه‌آهن ایتالیا، تعهد راه‌آهن کشورم را برای همکاری‌های بیشتر اعلام می‌کنم و معتقدم برگزاری دوره‌های آموزشی بین‌المللی ریلی در ایران موجب تداوم پروژه‌های بعدی خواهد بود.
 • امضای تفاهم‌نامه ساخت قطارهای حومه‌ای اراک به شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر

  امضای تفاهم‌نامه احداث و ساخت قطارهای حومه‌ای اراک به شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر میان وزیر راه و شهرسازی و استاندار استان مرکزی منعقد شد. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در جریان سفر یک‌روزه وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی تفاهم‌نامه احداث و ساخت قطارهای حومه‌ای اراک به شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر میان عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و سیدعلی آقازاده، استاندار استان مرکزی در ساختمان استانداری شهر اراک منعقد شد. دو محور ریلی مذکور از ظرفیت مطلوبی در سطح استان برخوردار هستند. همچنین با توجه به قرار داشتن ایستگاه راه‌آهن اراک در مرکز این شهر دسترسی مناسبی برای مردم ایجاد خواهد شد. خطوط ریلی شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران از داخل این دو شهر عبور می‌کنند. تفاهم‌نامه مذکور میان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت عمران و بهسازی شهرهای جدید و استانداری استان مرکزی منعقد شد.
 • تاکید سه کشور اروپایی بر ادامه روابط حمل‌ونقلی موثر با ایران

  مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست ایران و سه کشور اروپایی پیرامون برجام، بیانیه‌ای صادر و بر ادامه روابط حمل‌ونقل موثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران تاکید کرد.
 • تشریح نقش ویژه GIS در برنامه‌ریزی‌های کلان وزارت راه و ترابری

  معاون برنامه‌ریزی و منابع وزارت راه و شهرسازی در اولین همایش GIS یکپارچه در سازمان‌های مکان‌محور گفت: در این همایش تلاش بر این است که از ادغام لایه‌های مختلف راه و شهرسازی به این نتیجه برسیم که طبق نظر وزیر راه و شهرسازی بتوانیم در قالب معماری کلان فرآیندها را در قالب چرخه‌های ممتاز و یکپارچه تدوین و در یک برنامه پنج‌ساله اجرا کنیم.
 • ترغیب تجار برای استفاده از حمل‌ونقل ریلی

  مدیرکل امور لجستیکی و حمل‌ونقل چندوجهی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اتصال ریلی در بنادر موجب ایجاد زمینه مناسب برای بهره‌گیری همه مشتریان بنادر و کاهش هزینه‌ها و ارتقای اقتصاد ملی و رقابت‌پذیری بنادر می‌شود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، خسرو سرایی درباره نشست کارگروه تخصصی حمل‌ونقل ریلی در بندر امام خمینی(ره) افزود: همدلی به وجود آمده بین مدیران بخش‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی بی‌نظیر است. با هم‌افزایی که بین بخش‌های مختلف ایجاد شده است می‌توان در مبحث ریلی و ارائه خدمات به تجار کارهای بزرگی انجام داد.
 • قطار حمل‌ونقل ریلی در بزرگ‌ترین بندر ایران شتاب می‌گیرد

  با برگزاری نخستین نشست کارگروه تخصصی افزایش سهم ریلی در بندر شهید رجایی و تدوین یک برنامه اجرایی، قطار توسعه حمل‌ونقل ریلی در بزرگ‌ترین بندر ایران طی سال ۹۷ شتاب می‌گیرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، این کارگروه به‌منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بیشتر بین سه دستگاه بندر، گمرک و راه‌آهن در راستای تسهیل حمل ریلی کالا و کانتینر در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی بندر شهید رجایی برگزار شد.
 • راه سخت توسعه راه‌آهن

  دنیای اقتصاد: دولت یازدهم و دوازدهم با برنامه‌ریزی کلان و بلندمدت برای توسعه صنعت ریلی در کشور برنامه‌های بلندمدتی را برای کمک به توسعه اقتصادی پیش‌بینی کرده است که به‌نظر می‌رسد تحقق آن در گرو تامین اعتبارات مالی باشد.
 • قطارهای خودران در سال ۲۰۵۰

  دنیای اقتصاد: سرعت افزایش جمعیت و افزایش شهرنشینی در جهان خبر از آینده‌ای غیر قابل‌تصور و تحولات انقلابی در صنایع مختلف می‌دهد. تحلیلگران صنعت ریلی جهان نیز از تحولات شگرف در این صنعت خبر می‌دهد. آنها از نسل جدیدی از حمل‌و‌نقل ریلی همچون قطارهای خودران که سوخت‌هایی همچون هیدروژن مایع دارند خبر می‌دهند.
 • برقی‌کردن خط آهن تهران - مشهد به‌زودی کلید می‌خورد

  مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از آغاز عملیات اجرایی برقی کردن خط آهن تهران - مشهد در بهار امسال خبر داد و گفت: اعتبار اسنادی (LC) مورد نیاز اجرای این طرح ریلی در اگزیم بانک چین گشایش شده است. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید محمدزاده افزود: برای اجرای قرارداد برقی کردن خط آهن تهران - مشهد تمام اقدام‌های مورد نیاز از طرف ایران انجام شده و در آینده کنسرسیومی از پیمانکاران ایرانی و شرکت چینی در این مسیر ریلی کار خود را آغاز می‌کنند.
 • هدف‌گذاری برای حمل ۵/ ۷ میلیون تن بار بین‌المللی از طریق راه‌آهن

  معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت شرکت راه‌آهن از هدف‌گذاری برای جابه‌جایی ۳ میلیون تن بار ترانزیتی و حمل ۵/ ۷ میلیون تن بار بین‌المللی در سال ۹۷ خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بابک احمدی با اشاره به عملکرد ترانزیت شرکت راه‌آهن در سال ۹۶ و هدف‌گذاری سال ۹۷ در این بخش اظهار کرد: سال گذشته یک میلیون و ۵۸۴ هزار تن بار ترانزیتی از طریق خطوط ریلی کشور حمل شد که رکورد جدیدی در تاریخ راه‌آهن کشور به ثبت رسید.
 • تاکید وزیر اقتصاد گرجستان بر توسعه روابط بانکی و سرمایه‌گذاری بین ۲ کشور

  معاون اول نخست‌وزیر گرجستان با بیان اینکه در صورت راه‌اندازی کامل کریدور ریلی روابط تجاری بین کشورها تا حد چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: براساس آمار موجود طی یک‌سال گذشته ۱۸۱ میلیون دلار حجم مبادله تجاری بین ۲ کشور اعلام شده است که نسبت به مدت مشابه افزایش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد. دیمیتری کومسیشویلی، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان و هیات همراه در دیدار با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه و حضور در ایران گفت: توسعه کریدورها مساله بسیار مهمی برای گرجستان به شمار می‌رود که ایران در این حوزه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. وی با تاکید براینکه قطعا توسعه کریدورها بین ۲ کشور برای ایران و گرجستان منافع بسیاری خواهد داشت، گفت: درحال حاضر روابط موجود بین ۲ کشور خوب و مناسب است و هر پروژه و اقدام دیگری باعث ایجاد انگیزه در افزایش مراودات خواهد شد.
 • موتورهای توسعه هیتاچی

  دنیای اقتصاد: اهمیت نگاه اقتصادی به صنایع مختلف و پرهیز از هدررفت منابع یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید در هر صنعت و فعالیت اقتصادی مورد توجه قرار گیرد. صنعت حمل‌ونقل ریلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در همین راستا، توجه به الگوهای موفق شرکتی که توانسته‌اند در عرصه ریلی به جایگاه مناسبی دست پیدا کنند و از نظر برند و نیز سودآوری عملکرد خوبی داشته باشند می‌تواند راهگشای خوبی برای سایر شرکت‌ها به‌خصوص برای کشورهای در حال توسعه باشد و درس‌های خوبی به آنها بدهد. شرکت هیتاچی نه‌تنها از منظر یکی از پرسودترین شرکت‌های ریلی جهان به‌عنوان موردی بسیار قابل تامل سزاوار بررسی است بلکه این شرکت با تحقیقات گسترده در زمینه شناخت بازار صنعت ریلی و پیش‌بینی آنچه در این بازار به وقوع می‌پیوندد در جایگاه یکی از مهم‌ترین شرکت‌های مطرح دنیا قرار دارد. در این گزارش تلاش کرده‌ایم به معرفی بخشی از نقشه راه موفقیت این شرکت برای سوددهی خود و همچنین راه‌هایی که برای شناخت بازار جهانی صنعت ریلی و منافع بین‌المللی رفته است، بپردازیم.
 • برگزاری اجلاس وزیران حمل‌ونقل اکو درترکمنستان

  نهمین اجلاس وزرای حمل‌ونقل «اکو» پنج‌شنبه، با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران درسالن کنفرانس هتل «دنیز»واقع در منطقه ملی گردشگری «آوازه» ساحل ترکمنی دریای خزر آغاز شد.
 • قطار گردشگری تهران – شیرگاه راه‌اندازی شد

  در راستای توسعه گردشگری ریلی، آشنایی و بازدید از زیبایی‌های راه آهن شمال کشور، از هفته جاری قطار گردشگری تهران – شیرگاه راه‌اندازی شد.

بیشتر