شماره روزنامه ۴۳۸۱
|

 • خطوط پرسرعت در سرزمین اژدها

  دنیای اقتصاد: چین چهارمین کشور دنیا به لحاظ مساحت و اولین کشور دنیا از نظر جمعیت است و از نظر راه‌های آبی، جاده‌ای و راه‌آهن به ترتیب در رتبه‌های اول، دوم و سوم دنیا قرار دارد. شبکه راه‌آهن چین، با طول مسیری بیش از ۱۰۰هزار کیلومتر، به‌عنوان دومین شبکه بزرگ راه‌آهن در جهان شناخته می‌شود و دارای شبکه‌ای شامل ۵۴۷۰ ایستگاه است که از این تعداد ۵۰ ایستگاه اصلی، ۲۳۶ ایستگاه درجه ۱، ۳۶۲ ایستگاه درجه ۲ و ۹۳۶ ایستگاه درجه ۳ هستند. در ۱۷۵۳ ایستگاه امکانات مسافری و در ۲۹۲۳ ایستگاه امکانات باری و ۳۹۸ ایستگاه دارای امکانات حمل کانتینری است.
 • مسیر عبور از بحران اقتصادی از «راه‌آهن» می‌گذرد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه در زمان حاضر کشور با جنگ اقتصادی روبه‌رو است، معتقد است یکی از راه‌های عبور از بحران و صرفه‌جویی اقتصادی افزایش ظرفیت حمل بار از طریق ریل است.
 • اقدام بین بخشی در راه‌آهن برای تامین سرمایه ۴ هزار میلیارد تومانی

  معاون شرکت راه‌آهن جذب سرمایه در حوزه TOD را نمونه‌ای از تلاش‌های راه‌آهن در جذب سرمایه دانست و گفت: در سال جاری با همکاری بین‌بخشی بین سه معاونت فنی و زیربنای، مسافری و برنامه‌ریزی، اقدامات مناسبی انجام‌شده است و امیدواریم حجم دو پروژه تامین سرمایه به ۴ هزار میلیارد تومان برسد.
 • مدیرکل جدید دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن معرفی شد

  طی برگزاری مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن، لیلا موسوی به‌عنوان مدیر کل جدید این دفتر معرفی و از خدمات بهیار صنوبری مدیر کل پیشین این دفتر تجلیل شد.
 • بازگشت شورای فنی به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل از شکل‌گیری دوره جدید شورای فنی شرکت ساخت‌وتوسعه خبر داد و گفت: این شورا با حضور نمایندگان بخش خصوصی به بررسی، تحلیل و آسیب‌‌شناسی روند اجرای پروژه‌ها و ارائه پیشنهادها و راهکارهای مناسب به منظور بهبود عملکرد و ارتقای بهره‌وری طرح‌های زیربنایی حمل و نقل کشور می‌پردازد.
 • ذوب‌آهن تکلیف کشور را در تولید ریل مشخص کند

  فارس: کارشناس ریلی گفت: با وجود سرمایه‌گذاری‌ زیاد در ذوب‌آهن، کم‌کاری این مجموعه موجب شده است تأمین ریل مورد نیاز کشور (UIC۶۰) معطل بماند؛ ذوب‌آهن باید سریع‌تر محموله ۵۰۰ تنی این ریل را با گواهی استاندارد به مشتریان ارائه کند. ‌
 • دستاورد اصلاحات در راه‌آهن روسیه

  دنیای اقتصاد: سیستم راه‌آهن روسیه یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های جهان، به لحاظ وسعت و اندازه شبکه ریلی است به نحوی که میزان بار و تعداد مسافری که جابه‌جا می‌کند در سراسر دنیا معروف است. اساسا راه‌آهن از نظر استراتژیک برای اقتصاد این کشور بسیار بااهمیت بوده و اکثر بارها اعم از صنعتی و کشاورزی و معدنی از این طریق منتقل می‌شوند، به نحوی که از نظر میزان حمل بار پس از ایالات‌متحده آمریکا و چین، در جایگاه سوم قرار دارد. براساس ارقام منتشرشده، ۲۷‌درصد از مسافران روسی، خطوط ریلی را برای جابه‌جایی برمی‌گزینند.
 • اتصال پنج استان به شبکه ریلی در سال ۹۷

  معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل گفت: طول خط راه‌آهن موجود در کشور در زمان حاضر حدود ۱۳ هزار کیلومتر است و بیش از ۳هزار و ۴۰۰ کیلومتر خط جدید در حال اجراست.
 • تکمیل زنجیره حمل‌و‌نقل ترکیبی در گیلان با اتصال ریل به بندر انزلی

  مدیرکل راه‌و‌شهرسازی استان گیلان گفت: در سفر مقام عالی وزارت و معاون اول رئیس‌جمهوری به استان شاهد افتتاح چند طرح بودیم که یکی از آنها مارینای منطقه آزاد انزلی بود که وزیر راه‌و‌شهرسازی تاکید ویژه‌ای روی گسترش این پروژه‌ها در حوزه گردشگری دارند.
 • تکمیل راه‌آهن قزوین-رشت تا ۶ ماه آینده

  معاون فنی و امور زیربنایی شرکت راه‌آهن از بازگشت پروژه راه‌آهن قزوین-رشت به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل براساس اصلاحیه هیات دولت خبر داد.
 • تغییر ساعت حرکت قطارهای حومه‌ای تهران

  معاون مسافری راه‌آهن از تغییر ساعت حرکت قطارهای حومه‌ای تهران، ورامین، کرج و پیشوا خبر داد.
 • قطار پرسرعت تهران- قم- اصفهان از جمکران می‌گذرد

  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم گفت: برای ایجاد همپوشانی قطار پرسرعت و خطوط متروی قم، ایستگاه قطار پرسرعت در منطقه جمکران ساخته می‌شود.
 • آغاز برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه‌برون

  دنیای‌اقتصاد: طرح برقی‌سازی و ارتقای راه‌آهن گرمسار- اینچه برون (EPCF) به طول ۴۹۵ کیلومتربا پیمانکاری شرکت راه‌آهن روسیه و با هدف افزایش حمل بار ترانزیتی به‌عنوان یکی از طرح‌های با اهمیت در توسعه روابط ایران و روسیه تعریف و در دستور کار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
 • آغاز تحول فناوری در حوزه ریلی

  وزیر راه‌و‌شهرسازی در مراسم افتتاح آغاز عملیات اجرایی پروژه برقی‌سازی راه‌آهن، گرمسار – اینچه برون گفت: در نتیجه این اقدام سرعت قطار در این مسیر ۲ برابر و حمل بار ۴ برابر شده و می‌توانیم ظرفیت جابه‌جایی بار را در این مسیر به ۱۰ میلیون تن بار برسانیم.

بیشتر