• اقدامات شرکت راه‌آهن در سال ۹۶ و برنامه‌های سال آینده

  مدیرعامل شرکت راه‌آهن ضمن تشریح اقدامات این شرکت در سال ۹۶ و برنامه‌های آن در سال ۹۷ ریل‌گذاری حدود ۱۳۰۰ کیلومتر شامل ۸۰۰ کیلومتر از سوی این شرکت و حدود ۵۱۶ کیلومتر از سوی شرکت ساخت و توسعه طی یک سال را یک رکورد در تاریخ ۹۰ ساله راه‌آهن کشور عنوان کرد. سعید محمدزاده در نشست خبری پایان سال با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی این شرکت در سال ۹۶ و معرفی اقدامات قابل انجام در سال ۹۷ اظهار کرد: اقداماتی که طی سال ۹۶ در حوزه فعالیت شرکت راه‌آهن انجام شد در طول تاریخ ۹۰ ساله شرکت راه‌آهن نظیر ندارد. وی افزود: در سال‌های ۹۴ و ۹۵ برای رفع گلوگاه‌ها عملیات عمرانی آغاز و در سال ۹۶ نزدیک به ۸۰۰ کیلومتر خطوط ریلی از سوی شرکت راه‌آهن در استان‌های مختلف کشور نصب شد که جدا از ریل‌گذاری‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل است.
 • پیشتازی قطارهای «پرسرعت» و «حومه‌ای» در جهان

  ملیحه ابراهیمی
  دنیای اقتصاد: امروزه قطارهای پرسرعت و قطارهای حومه‌ای به نمادی از توسعه‌یافتگی کشورها بدل شده است. کشورهای توسعه‌یافته جهان در راه‌اندازی خطوط پر سرعت حتی در مسیرهای کم‌مسافر از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و راه‌اندازی قطارهای حومه‌ای در سراسر جهان زندگی راحت‌تری را برای ساکنان شهرهای بزرگ و شلوغ جهان و حومه‌نشینان این شهرها به ارمغان آورده است. اگرچه اولین موضوعی که با شنیدن نام قطارهای پرسرعت و حومه‌ای به ذهن افراد خطور می‌کند سرعت، رفاه، امنیت و آسودگی در تردد است اما در پس این سرعت و دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی آرامش روانی، هوای پاک و سلامت ساکنان شهرهای بزرگ نهفته است. چالشی که این روزها شهرهای بزرگ ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. راه‌اندازی خطوط پرسرعت ریلی و قطارهای حومه این روزها به یکی از مهم‌ترین اولویت‌های راه آهن بدل شده است. به نظر می‌رسد سفر در مسیرهای طولانی بین شهرها با قطارهای پرسرعت راحت‌تر طی شود و راه‌اندازی قطارهای حومه‌ای در حاشیه کلان‌شهرها زندگی را برای ساکنان این قسمت‌ها که بخش زیادی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، آسان کند. در این گزارش با نگاهی به تجربه‌های جهانی در این حوزه‌ها سعی کردیم تا چشم‌انداز مخاطبان را کمی گسترده‌تر کنیم.
 • رشد ۵/ ۶ درصدی مسافران قطار در سال۹۶

  همایش روسای قطار مسافری با حضور عضو هیات‌مدیره راه‌آهن، معاون مسافری و مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن، در سالن بین‌المللی ایستگاه راه‌آهن تهران برگزار شد و مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری شرکت را‌ه‌آهن از رشد ۵/ ۶ درصدی جابه‌جایی مسافر در سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی عضو هیات‌مدیره راه‌آهن در این همایش گفت: حمل‌ونقل ریلی و راه‌آهن مهم‌ترین نقش را در توسعه کشورها و اقتصاد ملی دارد و توجه مسوولان به توسعه حمل‌ونقل ریلی کمک به توسعه و آبادانی کشور است. وی افزود: به‌ازای انتقال هر تَن تُن کیلومتر از جاده به روی ریل، ۸/ ۷۹ ریال منافع اقتصادی حاصل می‌شود؛ ضمن اینکه کاهش تلفات جاده‌ای، سوخت و آلاینده‌های زیست‌محیطی از دیگر منافع راه‌آهن است. وی یادآور شد: در سال ۹۳ به دنبال بازدید مقام معظم رهبری از مپنا و تاکید معظم له بر انتقال بار از جاده به راه‌آهن، توجه ویژه‌ای به راه‌آهن صورت گرفت و از آن روز شاهد توجه و حمایت رئیس‌جمهوری و مجلس از صنعت حمل‌ونقل ریلی هستیم.
 • مطالعات طرح قطار برقی مشهد - تهران نهایی شد

  مدیرکل راه‌آهن خراسان گفت: مطالعات طرح قطار برقی مشهد- تهران به مراحل نهایی خود رسیده است و عملیات اجرایی این طرح در سال آینده آغاز خواهد شد. به گزارش «ایرنا»، محمدهادی ضیایی مهر، در این باره گفت: مسیر مشهد - نیشابور به عنوان اولویت نخست عملیاتی شدن قطار برقی تهران - مشهد پیش‌بینی شده و ابتدا این قطعه از مسیر راه‌اندازی خواهد شد.
 • فروش بلیت قطار در ایام نوروز

  مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از فروش بلیت قطار در تعطیلات نوروز همانند شرایط عادی و روزهای غیرتعطیلی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سعید محمدزاده گفت: باوجود آنکه بلیت قطارها درایام نوروز از قبل پیش‌فروش شده است اما بازهم بلیت برای صندلی‌های خالی درتمامی ایام تعطیلات نوروز به مسافران عرضه می‌شود.
 • اختصاص ۵ میلیارد ریال اعتبار برای مطالعه طرح TOD قزوین

  مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در جلسه شورای هماهنگی حمل‌ونقل استان از اختصاص ۳ میلیارد ریال اعتبار برای انجام مطالعات اجرای طرح TOD در قزوین خبر داد و گفت: برای تهیه طرح محله راه‌آهن نیز ۲ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مسعود حق‌لطفی در خصوص اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل‌ونقل TOD در جلسه شورای حمل‌ونقل استان اظهار کرد: این طرح سابقه زیادی ندارد و از ۴۰ سال قبل به صورت منظم عملیاتی شده و در کشور نیز آن را در حال اجرا داریم.
 • امضای قرارداد ساخت راه‌‌آهن شیراز- بوشهر با مشارکت طرف چینی

  دنیای اقتصاد: قرارداد ساخت راه‌آهن شیراز- بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و نمایندگان شرکت سرمایه‌گذار چینی و یک شرکت ایرانی در وزارت راه و شهرسازی امضا شد. ‌به گزارش «دنیای اقتصاد» آیین امضای قرارداد ساخت راه‌آهن شیراز-بوشهر به طول ۲۵۰ کیلومتر به مبلغ ۲۳۶۰ میلیارد تومان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، اصغر فخریه کاشان قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی، ‌خیرالله خادمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل، «یانگ» جانشین رئیس هیات‌مدیره شرکت چینی و مدیرعامل شرکت پیمانکار ایرانی پروژه در وزارت راه و شهرسازی منعقد شد.
 • هموارسازی سیاست‌های لیزینگ ریلی در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های لیزینگ ریلی در جهان از سوی بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی دنبال می‌شود و معمولا دولت‌ها نقشی را در این حیطه دارند. بررسی سیاست‌های لیزینگ ریلی که در بریتانیا انجام می‌گیرد، نشان می‌دهد که برای پاسخگویی به نیازهای بریتانیا برای بازسازی و بهبود کیفیت شبکه ریلی خود، دولت نیز تدابیری درخصوص لیزینگ ریلی انجام داده است. سیاست‌های دولتی انجام شده در این چارچوب در دو بازه که در نخستین آن عمدتا تحت تصدی دولت برآمده از حزب کارگر در فاصله سال‌های آغازین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ بوده و بازه دوم که دولت برآمده از محافظه‌کاران در سال‌های پس از ۲۰۱۰ عمدتا در راس کار قرار داشته، قابل‌بررسی است. نگاه دولت برآمده از حزب کارگر که تا حدودی به سیاست‌های کنترل قیمتی در این حوزه نیز توجه داشت اعطای حق‌امتیازهای طولانی‌مدت‌تر در حوزه لیزینگ بود. همچنین این دولت تا اندازه‌ای با کمیسیون رقابت بریتانیا مشکل داشت. دولت محافظه‌کار نیز که در ابتدا فعالیت‌های ریلی دولت قبلی را مورد بازبینی مجدد قرار داده بود، در سال‌های اخیر نقش بیشتری برای لیزینگ ریلی قائل شده است. در ادامه به بررسی شکل گرفتن این سیاست‌ها و نگاه دولت برآمده از حزب کارگر و محافظه‌کاران به مقوله لیزینگ ریلی و اعطای حق‌امتیازهای مزایده‌های مربوط به آن می‌پردازیم.
 • تجلیل از «قطارهای فدک» در همایش دادمان

  دنیای اقتصاد: دومین همایش جایزه دادمان با رویکرد تقدیر از چهره‌های ماندگار و برترین‌های راه و شهرسازی ایران برگزار و از پروژه طراحی، ساخت و بهره‌برداری از اولین قطارهای پنج ستاره ایران «قطارهای فدک» به‌عنوان تنها پروژه برگزیده در بخش حمل‌ونقل ریلی تجلیل شد.
 • قطار آغاز توسعه و صنعتی شدن کشور است

  مدیرعامل راه‌آهن درمراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی فیلم و عکس راه‌آهن وظیفه ریل را رساندن و وصل کردن عنوان کرد و گفت: امیدواریم این جشنواره زمینه اتصال هنرمندان و توجه ویژه آنها به حوزه ریلی و تاثیر آن در زندگی همه مردم ایران باشد، چراکه قطار آغاز توسعه و صنعتی شدن کشور است.
 • «بن ریل» میزبان سفرهای گروهی دانشجویی و دانش‌آموزی

  دنیای اقتصاد: ترویج فرهنگ اردوهای گروهی دانشجویی و دانش‌آموزی با قطار یکی از مهم‌ترین ضرورت‌هایی است که باید مورد توجه سیاست‌گذاران حوزه آموزش و حمل‌ونقل ریلی قرار گیرد، چرا که یکی از اصلی‌ترین الزامات این اردوها تامین امنیت آنها و جلوگیری از وقوع حوادث برای مسافران است و حمل‌ونقل ریلی به‌عنوان ایمن‌ترین نوع حمل‌ونقل در دنیا شناخته شده است.
 • لوکس‌های آهنین

  دنیای اقتصاد: نگاهی به برخی از لوکس‌ترین قطارهای مسافربری جهان این امکان را فراهم می‌کند تا با فضای خدمات مسافری ریلی درجه یک و بسیار گران‌قیمت در دنیا آشنا شویم. قطار ژاپنی مشهور به «ترن سوئیت شیکی - شیما» یکی از لوکس‌ترین و منحصربه‌فردترین قطارهای مسافربری جهان است.
 • ضرورت توجه دولت به توسعه حمل‌ونقل ریلی

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی کارشناسی با تاکید بر ضرورت توجه دولت به بخش حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل عمومی و ریلی به بررسی بخش حمل‌ونقل عمومی در بودجه ۹۷ پرداخته و راهکارها و پیشنهادهای خود برای این بخش را نیز ارائه کرده است. در این گزارش با اشاره به توجه دولت به توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای در سال‌های گذشته، بر ضرورت توجه به توسعه حمل‌ونقل ریلی تاکید شده است.
 • روندهای ریلی خاورمیانه و آسیا در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: شرکت «دبلیواس‌پی» در گزارشی به بررسی روندهای ریلی در نقاط مختلف جهان در سال ۲۰۱۸ پرداخته و به پدیدار شدن پروژه‌های جدید در حوزه صنعت ریلی و ترانزیت در خاورمیانه اشاره کرده است. براساس گزارش این شرکت با تداوم افزایش تقاضا برای صنعت ریلی در سراسر جهان شبکه‌های حمل‌و‌نقل و صنعت ریلی به سوی پایدار شدن می‌روند. این اتفاق در کنار توسعه مناطق کلان‌شهری موجب پدیدار شدن و بازتعریف چشم‌انداز حمل‌و‌نقل ریلی در گوشه و کنار جهان می‌شود. در همین راستا فرصت‌ها و چالش‌های زیادی در این حوزه پیش خواهند آمد.
 • تاکید مدیرعامل راه آهن بر اخذ خط اعتباری ۲/ ۱ میلیارد یورویی از روسیه

  معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس هیات مدیره و مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی گفت: اخذ خط اعتباری ۲/ ۱ میلیارد یورویی از روسیه در اجرای خط ریلی اینچه برون - گرمسار پراهمیت بوده و موجب توسعه اقتصاد گلستان می‌شود. به گزارش «ایر نا» سعید محمدزاده در دیدار با استاندار گلستان با مهم توصیف کردن این پروژه، اظهار کرد: اجرای این خط ریلی باعث ایجاد اشتغال به‌صورت موقت چهار ساله و دائم در منطقه خواهد شد.

بیشتر
x