• مصائب تجمیع به‌جای ادغام

  مژگان میرزائی روزنامه‌نگار
  چندسالی است وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوراهی میان ادغام و تفکیک قرار گرفته؛ دولت دهم در سال ۹۰ و به منظور ایجاد سیاست‌گذاری واحد و یکپارچه بین دو وزارتخانه، «صنعت و معدن» و «بازرگانی» را ادغام کرد تا وزارت «صنعت، معدن و تجارت» ایجاد شد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۹۶ طرح تفکیک این وزارتخانه مطرح شد. اصرار متناوب به تفکیک و ادغام این وزارتخانه در این سال‌ها در حالی صورت گرفته که دو دولت دهم و یازدهم به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم در دوران رکود قرار داشتند با این حال هر دو دولت دو شیوه مختلف را در پیش گرفتند.
 • آغاز شمارش معکوس برای مجلس یازدهم

  مراسم اختتامیه مجلس دهم روز چهارشنبه در شرایطی برگزار شد که نمایندگان منتخب مجلس یازدهم در فاصله دو هفته مانده به آغاز رسمی کار پارلمان در تکاپوی انتخاب ریاست مجلس پیش از تشکیل آن به سر می‌برد. طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی جدال موافقان و مخالفان کاندیداهای ریاست مجلس چنان بالا گرفته که برخی از کاربران از آن به‌عنوان اختلافات درون گروهی اصولگرایان و نداشتن وفاق و وحدت یاد کرده‌اند.
 • نفتکش‌های ایرانی و ناوگان جنگی آمریکا در آب‌های کارائیب

  همکاری‌های نفتی ایران و ونزوئلا طی روزهای گذشته به موضوعی داغ میان رسانه‌ها و محافل بین‌المللی تبدیل شده و موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. در شرایطی که آمریکا از مدت‌ها قبل ایران و ونزوئلا را مورد تحریم‌های یکجانبه خود قرار داده است طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر همکاری این دو کشور در زمینه آماده‌سازی و تجهیز صنایع نفتی منتشر شده و حالا نفتکش‌های ایرانی در شرایطی راهی ونزوئلا هستند که آمریکا هم ناوهای جنگی خود را روانه آب‌های کارائیب کرده است تا به ایران و ونزوئلا اجازه ندهد تحریم‌‌های این کشور را دور بزنند.در همین حال وزارت خارجه کشورمان تهدید کرده که به آمریکا پاسخ «قاطعانه» می‌دهد.
 • جنجال حق طلاق در شبکه‌های اجتماعی

  جنجال‌های این روزهای برخی از سلبریتی‌های شبکه‌های اجتماعی گویا پایانی ندارد و این روزها یک زوج هنری که پیش‌تر هم با ازدواجشان حواشی زیادی در فضای مجازی ایجاد کرده بودند، دوباره خبرساز شده‌اند.
 • دگرگونی در اقتصاد شهرسازی

  دکتر علی کیافر نویسنده
  کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها» اولین مجلد از یک مجموعه چهارگانه است که به دگرگونی‌های جامعه، شهرها، سیمای شهر، و معماری ایران در درازای زمانی نزدیک به یک سده، در دورانی که بیشتر با واژه دوران مدرنیته تعریف می‌شود، می‌پردازد. نگاه غالب این مجموعه بر شناخت روند و ویژگی‌های مدرنیته در ایران- مدرنیت ایرانی- و تاثیرگذاری آنها بر جنبه‌های گوناگون زندگی، به‌خصوص شهر، شهرسازی، سیمای شهری و معماری نوین ایران، تمرکز دارد. آغاز دوران مدرنیته در ایران همزمان با تحولات جامعه ایران و جنبش مشروطه‌خواهی است، هرچند که شکل‌گیری آن در قرن‌های پیش‌تر، مشخصا زمان پادشاهی صفویه، ریشه دارد. در این دوران دگرگونی‌ها و پیش و پس رفتن‌های چشمگیر در گستره‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ناگزیر در حیطه‌های ادب و فرهنگ و هنر- که معماری و شهرسازی از زیرمجموعه‌های آنان هستند- روی می‌دهد.
 • داستان غم‌انگیز تراکم‌فروشی

  دکتر گیتی اعتماد نایب رئیس انجمن صنفی مهندسان شهرسازی
  دیدگاه من این است که طراحی شهری مثل تهران برای هیچ‌کس مناسب نیست؛ نه برای مرد، نه برای زن، نه برای کودک و نه برای معلول؛ حتی برای یک فرد سالم طراحی نشده ‌است. شیب تند پیاده‌روها برای چه‌کسی مناسب است؟
 • مقاومت در برابر مدرنیته

  فرگل حیدری دانشجوی مهندسی معماری
  یکی از نقاط عطف کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها» گفت‌وگو با زنده یاد داریوش شایگان، فیلسوف فقید است. شایگان می‌گوید:
 • کارناوالی درباره شرط بندی

  مرتضی فرشباف کارگردان
  بارها گفته‌ام که زادگاه من یعنی اقلیم ترکمن صحرا و شهرستان گنبدکاووس همیشه برایم جذاب بوده تا در قاب دوربینم باشد و بدون نگاه توریستی این منطقه را ببینیم. گنبدکاووس از معدود مناطقی در ایران است که همیشه پیست اسب‌سواری داشته و فرهنگ شرط‌بندی به‌صورت قانونی و مجاز در آن رواج داشته است، چون از کودکی این فضا را دیده بودم، نسبت به آن پیش‌داوری و قضاوتی نداشتم و فقط می‌خواستم آن را به‌عنوان واقعیتی مسلم به تصویر بکشم.
 • تماشای آثاری از طبیعت

  علی ذاکری عکاس
  پایه نقاشی از طبیعت برای من از دوران دانشجویی شروع شد و پس از آن مدام تکرار شد. هر زمان که از کاری خسته شدم به سراغ نقاشی از طبیعت رفتم تا خود را بازسازی کنم. نقاشی طبیعت جدا از کار حرفه‌ای برای من یک نگاه دوباره به خویشتن است.
 • نواهایی برای انسان در روزهای کرونایی

  بردیا صدرنوری نوازنده پیانو
  شرایط روزهای کرونایی به همه مردم دنیا نشان داد که آدمی باید جور دیگری به زندگی نگاه کرده و برای آینده خود برنامه‌ریزی کند. ما آدم‌ها قبل از شیوع ویروس کرونا با سرعت رو به جلو حرکت می‌کردیم، بدون آنکه بدانیم همه ما به نوعی در نابود کردن طبیعت پیرامون خود نقش داریم. از طرفی نوع ارتباطمان نیز به گونه‌ای بود که همه رفتارها و شرایط انسانی، ما را تبدیل به ماشین کرده بود و کم‌کم وجوه انسانی ما به دست فراموشی سپرده می‌شد. اما فارغ از اتفاقات ناگواری که پیرو شیوع بیماری «کووید-۱۹» از جمله مرگ بسیاری از انسان‌ها و فشار و محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی پیش آورد، حضور کرونا برکاتی را نیز به دنبال داشت.
 • برنامه نظام‌مند برای سفر

  فاطمه باباخانی روزنامه‌نگار
  روزهای قرنطینه ادامه دارد و معلوم نیست کی تمام شود. انگار که در وضعیت پشت کنکور یا آزمونی دشوار باشی،‌ روزها به راحتی قبل نیست، نه می‌شود با خیال خوش خرید رفت و نه می‌شود دل را به دریا زد و راهی جاده‌ها شد. هر از گاهی بین خودمان در گروه‌های دوستی پیام می‌دهیم آخر تا کی قرار است اوضاع به همین ترتیب باشد.‌ بهتر نیست که بی‌خیال کرونا شویم و از این وسواس فکری بیرون بیاییم؟
 • محدودیت‌های گردشگری در آلمان

  آلمان گام‌های محتاطانه‌ای برای کم کردن محدودیت‌های قرنطینه برداشته است و هفته گذشته به فروشگاه‌های کوچک اجازه داد که دوباره کره‌کره‌هایشان را بالا بدهند؛ اما هشدار علیه سفر در سراسر دنیا که حالا تا ۱۴ ژوئن هم تمدید شده است، ضربه مهلکی به بدنه گردشگری این کشور خواهد بود. مقامات دولت آلمان می‌گویند، نبرد آلمان علیه این عالم‌گیری در مرحله‌ای قرار ندارد که بتواند مسافرت‌های آزادانه و بدون رعایت اصول بهداشتی را به کسی توصیه کند. بنابراین مردم دیگر نمی‌توانند مانند گذشته تعطیلات خود را چه در سواحل شلوغ و چه در کمپ‌های کوهستانی بگذرانند. آلمان هشدار داده است که احتمال دارد اقتصاد این کشور امسال بیش از ۶ درصد سقوط را تجربه کند؛ اتفاقی که تا به حال سابقه نداشته است.
 • نگاه اتریشی به رفرم پولی

  دکتر تقی ترابی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد
  حذف ۴صفر از پول رایج کشور و تبدیل واحد پولی از ریال به تومان (رفرم پولی) که اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، به مساله بحث‌برانگیزی در کشور تبدیل شده است و نظریات متفاوتی در مورد آن بیان می‌شود. در این نوشتار سعی بر آن است که اندکی متفاوت با سایر اظهارنظرها و صرفا براساس مباحث اقتصاد پول و تورم به این موضوع پرداخته شود.
 • مهندس ساختمان یا کارمند دولت؟

  نتایج یک تحقیق رسمی از عایدی مهندسان ساختمانی در بازار ساخت‌وسازهای مسکونی شهر تهران نشان داده است دستمزد ماهانه این گروه خاص از جمعیت عام فعال در کارگاه‌های ساختمانی تقریبا با حقوق ماهانه بنا و گچ‌کار و جوشکار و حتی راننده لودر برابری می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر