• راه رهایی از تله فقر

  بنیامین نجفی
  فقرزدایی از چه مسیری می‌گذرد؟ فقر تحت‌تاثیر چه متغیرهایی شکل می‌گیرد؟ آیا ایجاد و بازتولید فقر عمدتا نتیجه سیاست‌گذاری‌های غلط اقتصادی است یا عوامل غیراقتصادی هم امکان شکل‌دهی یا تشدید فقر را دارند؟‌ گروهی از صاحب‌نظران معتقدند عدم تعادل‌ها و مسیرهای سیاستی نادرست در اقتصاد منجر به ایجاد و تعمیق فقر طی سال‌های اخیر در کشور شده است و بنابراین برای عبور از فقر باید به مولفه‌هایی از جمله نرخ رشد و نرخ تورم توجه ویژه‌تری نشان داد؛ چراکه این دو شاخص کلان اقتصادی به‌طور مستقیم فقر را متاثر می‌کنند.
 • شروع غنی‌سازی در فردو

  گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران درحالی از هفته گذشته آغاز شده که واکنش‌های شدیدی از سوی مقامات آمریکایی و نیز طرف‌های غربی توافق برجام به همراه داشته است. در ابتدا وزارت‌خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ایران را متهم به باج‌گیری اتمی کرد و پس از آن امانوئل مکرون مدعی شد که ایران و آمریکا راه خروج از برجام را انتخاب کرده‌اند.
 • توفان افشاگری روحانی در کویر یزد

  اظهارات جنجالی رئیس‌جمهور در یزد که در آن خواستار رسیدگی قوه قضائیه به فسادهای میلیارد دلاری شده بود این هفته واکنش‌های زیادی در میان مقامات و مسوولان داشت و البته برای چند روزی نبض فضای مجازی را به‌دست گرفت. درحالی‌که فعالان مجازی اصولگرا با نقدهای بسیار تند، روحانی را متهم به ناراحتی از برخورد قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی کردند، فعالان مجازی اصلاح طلب ضمن حمایت از افشاگری‌های رئیس‌جمهور، آن را بسیار دیر هنگام دانستند. حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در توییتی سخنان روحانی را در یزد «یک بیانیه و آمار رسمی برای مواجهه با فساد سازمان‌یافته‌» دانست و نوشت«لوایح شفافیت، فسادستیزی و مدیریت تعارض منافع آورده‌های دولت در همین مسیر است.» رئیس دولت دوازدهم در جریان سفر خود به یزد گفت: «وقتی قوه قضائیه با فسادهای میلیونی و میلیاردی برخورد می‌کند درخصوص فسادهای میلیارد دلاری هم توضیح دهد.» رئیس‌جمهور از رسیدگی نکردن قوه قضائیه به «فساد دانه‌درشت‌ها» انتقاد کرد و خطاب به مسوولان این قوه گفت «دادستان‌ها و قضات شریف ما نترسند و به این جناح آن جناح توجه نکنند و با این پرونده‌ها با صراحت و روشنی برخورد کنند.» او همچنین به چند مورد پرونده بدهکاری میلیارد دلاری برخی نهادها که از آنها نام نبرد، اشاره کرد و گفت باید به مردم توضیح داده شود و این مبالغ پس گرفته شود.همزمان با انتشار فیلم بخش‌هایی از سخنان رئیس‌جمهور در فضای مجازی، بلافاصله هشتگ‌هایی تحت عنوان #حسن_روحانی،#مبارزه_با_فساد، #افشاگری و #بنی_صدر در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.برخی از کاربران اصولگرای فضای مجازی صحبت‌های روحانی در یزد را در واکنش به دستگیری برادرش دانستند و ادعا کردند که روحانی با سناریوی بگم بگم‌های دولت‌های قبلی، قصد اتهام زنی به قوه قضائیه را دارد.
 • ادامه جنجال چندهمسری

  با وجود آنکه هفته گذشته انتشار پوستری درباره تبلیغ چندهمسری و آموزش آن جنجالی بزرگ در شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی به پا کرده بود اما به دلیل چند اظهارنظر متفاوت، این هفته بار دیگر چندهمسری به یکی از سوژه‌های فضای مجازی تبدیل شد. هفته گذشته تصویری در فضای مجازی دست به دست گردید که در آن «کارگاه آموزشی مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری» تبلیغ می‌شد. این تصویر موجب شد تا بحث‌های زیادی از سوی مخالفان و موافقان در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود و حتی اظهارات یک جامعه‌شناس درباره رد وجود «چندهمسری» در اسلام و پشت پرده تبلیغات آن، موجب شد دادستانی قم پرونده‌ای برای او تشکیل دهد.
 • اقتصاد توسعه، آزمایشگاه ارزیابی تاثیر سیاست‌های مبارزه با فقر

  مهدی فیضی مترجم و اقتصاددان
  مساله اساسی اقتصاد توسعه مرسوم را شاید بتوان در این پرسش‌ کلیدی خلاصه کرد که چرا برخی کشورها ثروتمند و در رفاه هستند و برخی فقیر و در فلاکت؟ پیش از این تصور می‌شد کسی که یک چرای بزرگ دارد به چگونگی‌های بسیاری دست می‌یابد. اما تجربه دهه‌های گذشته کمک جهانی برای کاهش فقر در کشورهای کمتر توسعه یافته و به‌خصوص کشورهای فقیر آفریقای سیاه نشان داد که این گفته دست‌کم در اقتصاد توسعه چندان درست و اساسا در سطح کلان قابل ارزیابی نیست. گویی که بزرگی و پیچیدگی مساله توسعه نیافتگی، ارتباط چیستی و چگونگی آن را مختل می‌کند و در جوامع پیچیده امروزی به‌سختی می‌توان چگونگی یک تغییر معنادار را در پدیده‌های اجتماعی تنها به دلیل یک چرایی بزرگ فروکاست.
 • مدیران کشور این کتاب را بخوانند

  دکتر حسین جوشقانی اقتصاددان
  من فکر می‌کنم کتاب «اقتصاد فقیر» تجربه نابی از رویکرد واقع‌گرایانه برای حل و فصل مسائل اقتصادی و فقرزدایی است. آنها شیوه و متدلوژی خود را در کشورهایی مانند هند، مراکش، کنیا، اندونزی و بسیاری دیگر از کشورهای توسعه نیافته آزمایش کرده‌اند که نقاط مشترک زیادی با کشور ما دارند. صرف‌نظر از نتیجه‌گرایی، روش آنها برای حل مساله خیلی ارزشمند است. فصل آخر کتاب که درباره سیاست‌گذاری است درس‌های کارآمدی برای مدیران کشور ما به‌خصوص در وزارتخانه‌های رفاه دارد. آنها البته فرصت مطالعه ندارند، اما توصیه کنم فصل آخر کتاب اقتصاد فقیر را حتما بخوانند. این کتاب اثر دو اقتصاددان برجسته است که در بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود و بسیاری کشورها نیز دارند از نتایج و راهکارهای تئوریک آن استفاده می‌کنند. این کتاب هم به کار نهادهای مردم محور می‌آید و هم دولت‌ها. هر کسی دغدغه سیاست‌گذاری و حکمرانی بهتر و موثرتر را دارد ناگزیر از خواندن این کتاب و مجبور به تامل در روش و محتوای آن است.
 • راهکار بانرجی و دوفلو برای فقرزدایی

  دکتر جعفر خیرخواهان اقتصاددانان
  بانرجی و دوفلو دو اقتصاددان علاقه‌مند و دست اندرکار پژوهش‌های میدانی هستند. از نظر آنها تئوری‌های کلی اقتصادی جوابگوی مسائل جوامع امروز به‌خصوص کشورهای فقیر نیست. بلکه باید وضعیت کشورهای فقیر را براساس شواهد میدانی بررسی کرد. از آنها این پرسش اساسی مطرح است که فقر چیست؟ این تصور که فقر فقط گرسنگی است پس باید به فقرا غذا داد اشتباه است. ما با فقر در سطوح و گستره‌های مختلفی سر و کار داریم؛ فقر آموزشی، مسائل مربوط به سلامت، ناتوانی در پس‌انداز و... بنابراین در هر منطقه و جامعه‌ای باید نخست فقر را از طریق مشاهده‌گری تعریف کرد، سپس دنبال راه‌های اقتصادی برای کاهش و رفع آن بود. بنابراین از منظر نویسندگان این کتاب ما با یک روش شناسی جدید مقابله با فقر سر و کار داریم. آنها دنبال راهکارهای مشخص و روشنی بوده‌اند.
 • روش‌های آزمایشگاهی و سیاست‌سازی

  اینگرید کنگراون پژوهشگر اقتصادی
  همواره پژوهش‌هایی خواهد بود که کم‌وبیش با توسعه مرتبط است، پس چرا آنچه تصادف‌گرایان انجام می‌دهند اهمیت دارد؟ کمیته نوبل گفته است «پژوهش آزمایشگاهی [آنان] اکنون در اقتصاد توسعه به‌طور کامل چیره شده است.» وقتی دقت و شواهد به معنای نزدیک شدن به یک رویکرد واحد باشد که محدودیت‌های بسیار دارد، مساله جدی معرفت‌شناختی ایجاد می‌شود. این تحول طی چند دهه اخیر در اقتصاد توسعه رخ داده و اکنون به سبب اهدای جایزه نوبل ۲۰۱۹ به این نوع تفکرتقویت شده است. همان طور که بانرجی و دوفلو در گفت‌وگوهایی بعد از جایزه اعلام کردند، این صرفا جایزه به آنها نبوده بلکه به کل این حرکت بوده است. این رشته همواره این‌گونه نبوده است. تاریخ تفکر در مورد اقتصاد توسعه سرشار از مباحثاتی بر سر تفاوت انباشت سرمایه برمبنای فضا، نقش نهادها در شکل دادن رفتار و توسعه اقتصادی، میراث‌های استعمار و امپریالیسم، مبادله نابرابر، راهبری جهانی فناوری، نقش سیاست مالی و رابطه بین کشاورزی و صنعت است. پس‌آنگاه، به نفع مداخلات کوچک‌تر، این پرسش‌های بزرگ‌تر از این رشته کنار گذاشته شد.
 • آینه مسائل اجتماعی ایران

  مسعود دلخواه کارگردان
  «هیچ چیز جدی نیست» عنوان مجموعه نمایشنامه‌های کوتاه «رچ اورلاف» نویسنده و منتقد آمریکایی است که توسط عبدالمحمد دلخواه به فارسی ترجمه شده است.بخشی از متن این نمایش حاصل تلفیق چهار نمایشنامه‌ از مجموعه «هیچ چیز جدی نیست» از اورلاف و صحنه‌هایی کوتاه از نمایشنامه‌های «هملت»، «مکبث»، «در انتظار گودو» و «به وقت ضیافت» است که نیمی از کار را تشکیل می‌دهد و نیم دیگر متن را نیز با توجه به نیاز مخاطب جامعه ما و در تمرینات به آن اضافه کرده‌ام.
 • شکستن مرزهای خود

  رضا علی‌آبادی نوازنده تنبور
  آلبوم تصویری «فرم‌های بی‌پایان» از سوی انجمن موسیقی ایران روانه بازار شد. این آلبوم فیلم همان کنسرت تک‌نوازی است که ۲۵ مرداد ماه امسال در تالار رودکی برگزار شد و بازخوردش آن‌قدر مثبت بود که باعث شد آلبوم هم به‌صورت تصویری منتشر شود. به‌عنوان نوازنده با وجودی که سه کتاب تخصصی در حوزه تنبور منتشر کرده‌ام و بیش از یک دهه سابقه تدریس در زمینه موسیقی دارم خود را یک سولیست می‌دانم و علاقه بسیاری به اجراهای انفرادی یا دونوازی دارم، زیرا روحم در این ژانر آرام ‌می‌گیرد و حس می‌کنم آزادی و توانایی‌ام در این حوزه بیشتر است.
 • داستان زندگی آدم‌ها

  تاها حامد نقاش
  نمایشگاه آثارم با نام «پریان» این روزها در گالری ثالث برپاست. کارهای من ترکیبی است از سبک‌های قدیمی ایرانی و سبک‌های کلیسایی که البته لزوما از قانون خاصی پیروی نکرده و یک ترکیب کلی از آنها است.
 • یادواره نقاش و مترجم سرشناس

  مژده طباطبایی مدیر گالری مژده
  نمایشگاه «پس از ۱۰ سال» به مناسبت دهمین سال درگذشت مهدی سحابی مترجم و نقاش در دو بخش برگزار می شود. بخش نخست این گرامیداشت فردا جمعه ۲۴ آبان برگزار می‌شود که تلاش دارد در قالب فیلم و سخنرانی وجوه شخصیتی ادبی هنری زنده‌یاد سحابی را واکاوی کند و سپس عصر جمعه اول آذر هم نمایشگاهی از آثار دیده نشده مهدی سحابی برای نخستین بار در گالری مژده رونمایی می‌شود. تلاش کردیم از همه دوره‌های کاری او چند اثر را در این مجموعه داشته باشیم و آثاری از مجموعه‌های ماشین قراضه‌ها، دیوارنوشته‌ها، صورتک‌های کاغذی، پرتره‌ها، فیگورها و... در این نمایشگاه ارائه می‌شود. همه این آثار متعلق به خانواده سحابی است و به غیر از یکی، دو اثر که سال‌ها پیش در کتاب آثار ایشان توسط نشر نظر به چاپ رسیده بود ، سایر آثار جایی دیده نشده‌ و نخستین بار است که به نمایش درمی‌آیند. ما قصد داریم در این مراسم به وجوه مختلف ادبی، ژورنالیستی و هنری ایشان بپردازیم و کارشناسان به‌طور مفصل درباره ترجمه‌ها، نقدها و نوشته‌هایش صحبت کنند و در بخش دیگری هم به آثار هنری او توسط کارشناسان هنری پرداخته ‌شود. به همین دلیل فکر کردیم اگر مراسم نکوداشت از افتتاحیه نمایشگاه جدا باشد کیفیت کار بالاتر می‌رود و حاضران بر روی مسائلی که مطرح می‌شود تمرکز بیشتری دارند.مراسم بزرگداشت مهدی سحابی فردا جمعه ۲۴ آبان‌ماه ساعت ۱۷ تا ۱۹ و نمایشگاه «پس از ۱۰ سال» از روز جمعه اول آذر در گالری «مژده» به نشانی سعادت‌آباد، علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ شروع شده و تا هشتم آذر ادامه خواهد داشت.
 • نشانه‌های تغییرهویت

  هادی افتخارزاده بازیگر
  «زغال» به کارگردانی اسماعیل منصف که این روزها در گروه هنر و تجربه روی پرده رفته فیلمی ساده ولی تاثیرگذار است. داستان فیلم در آذربایجان شکل می‌گیرد و درباره پسری است که به خاطر دختری که دوستش دارد مجبور به دزدی می‌شود اما در ادامه این مسیر پدر برای حفظ آبرو و به ثمر نشاندن زندگی پسرش دست به طغیانگری می‎زند.
 • واکاوی رفتار کودکان

  امیرحسین کافتری بازیگر
  من در سریال «حکایت‌های کمال» که این روزها از شبکه ۲ روی آنتن می‌رود نقش عباس پسری پرانرژی و شاداب را ایفا می‌کنم که یکی از نقش‌های اصلی است. تلاش کردم با کمک گرفتن از آنچه در فیلمنامه آمده بود و راهنمایی‌های کارگردان سریال به این درک برسم که یک کودک در دهه‌های گذشته و زمانی که خیلی‌هایمان هنوز به دنیا نیامده بودیم چطور زندگی می‌کرد و چه رفتارهایی داشت. البته من در سریال «معمای شاه» ساخته محمدرضا ورزی که کاری تاریخی بود هم نقش کودکی ولیعهد را داشتم اما حجم نقشم به اندازه سریال «حکایت‌های کمال» نبود. اینجا من و کاراکتر «کمال» در بیشتر سکانس‌ها حضور داریم و نقشم پررنگ‌تر است و شرایط فرق می‌کند. من قبلا هم با قدرت‌الله صلح میرزایی کارگردان این فیلم همکاری داشتم و بسیار از او در زمینه بازیگری آموختم. او می‌داند که چطور بازیگر خود را راهنمایی کند که بهتر نقش و جزئیات آن را بفهمد و جلوی دوربین اذیت نشود. او حرف‌های بازیگرانش را می‌شنود و با آنان ارتباط گرمی برقرار می‌کند که می‌توان نتیجه این شکل از کار را در خروجی سریال دید. محسن شایان‌فر تهیه‌کننده «حکایت‌های کمال» هم همانطور که برای بازیگران بزرگسال پروژه احترام قائل بود به بازیگران کودک هم توجه می‌کرد و پیشنهادهای ما را برای بهتر شدن مجموعه می‌شنید. سریال «حکایت‌های کمال» امکان نشان دادن پتانسیل‌های بازیگری را برای بازیگران کودک و نوجوان به اندازه بازیگران بزرگسال فراهم کرد و این مساله باعث افزایش روحیه و انگیزه بازیگران کودک در این مجموعه شد.

بیشتر