• سهم مالیات روپوش سفیدها

  بهاره چراغی علی آزادی
  معلمی را شغل انبیا خوانده‌اند. حرفه طبابت نیز با رسالت درمانگری امراض و التیام‌بخشی آلام در جوامع انسانی که روزگاری به شفابخشی تعبیر می‌شد، جایگاهی هم‌ردیف معلمی و چه بسا والاتر داشته است. اما در توفان تحولات دنیای مدرن و فرآیند توسعه جوامع انسانی، مشاغل نیز دچار تغییرات جدی شدند. علم پزشکی به‌عنوان پیشگام روند رو به رشد علوم تجربی هر روز پرده‌ای جدید از پیشرفت‌های خود رونمایی کرده است، اما طی سال‌های اخیر در ایران جایگاه اجتماعی جامعه پزشکی کمی متزلزل به‌نظر می‌رسد. هرچند جوانان ایرانی برای ورود به حرفه پزشکی سر و دست می‌شکنند، اما در پاره‌ای از مسائل به‌ویژه وقتی پای درآمد و طبقه اجتماعی و مالیات و... به میان می‌آید، انگشت اتهام و تقصیرات را به طرف جامعه پزشکی می‌گیرند؛ اتهاماتی که گاه بحق و گاه ناجوانمردانه و مغرضانه بوده‌اند. اخیرا بحث مالیات پزشکان با چاشنی نصب کارت‌خوان در مطب‌های خصوصی در شبکه‌های اجتماعی جنجال به پا کرد و پای حاشیه‌های این ماجرا به تریبون‌ها و محافل رسمی کشیده شد.
 • پایانی غم‌انگیز برای سحر

  خبر درگذشت دختر جوان هوادار فوتبال که هفته گذشته در مقابل یکی از واحد‌های قضایی با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرده بود، واکنش‌های بسیار زیادی در میان برخی مسوولان، فوتبالیست‌ها، سلبریتی‌ها و البته نمایندگان مجلس در پی داشت. خبری که بار دیگر موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تهدید فیفا برای تعلیق فوتبال ایران را در فضای مجازی داغ کرد. پس از درگذشت سحر خدایاری، پدر او در گفت‌وگویی تاکید کرد که دخترش بیماری عصبی داشته و قبلا هم اقدام به خودکشی کرده است.
 • برکناری بولتون به وقت نشست سازمان ملل!

  درست در زمانی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با سرهم کردن داستانی تازه درباره یک سایت هسته‌ای در ایران سعی داشت تا اذهان عمومی جهان را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشوش کند از آمریکا خبر رسید که جان بولتون مشاور امنیت ملی و از اعضای ارشد گروه بی‌ توسط دونالد ترامپ اخراج شده تا این برکناری در آستانه نشست سازمان ملل متحد در نیویورک از سوی برخی تحلیلگران به‌عنوان سیگنالی برای مذاکره با ایران تلقی شود.
 • سخنرانی جنجالی پناهیان خطاب به مجلس

  این هفته در فضای مجازی فیلمی از سخنرانی شیخ علیرضا پناهیان، از وعاظ مشهور تهران منتشر شد که در آن مجلس را خطاب قرار داده و عباراتی تند و نامتعارف خطاب به قوه مقننه و همچنین نمایندگان به کار برده است. این فیلم که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست شد واکنش‌های زیادی به‌خصوص از سوی نمایندگان مجلس در پی داشت.
 • داغ‌ترین‌های هفته

  # گاندوی- اتمی # صدرالساداتی # فعالان-کارگری # نعمت-زاده
 • یونگ و بخش تاریک وجود

  آرزو حسینی
  این کتاب با بیانی ساده و جامع، مدخلی بسیار مناسب برای فهم زندگی و اندیشه‌های کارل گوستاو یونگ روان‌شناس بزرگ سوئیسی است. شهرت جهانی یونگ به‌خاطر ابداع سیستم روان‌شناسی است که آن را روان‌شناسی تحلیلی می‌نامید. علت این نام‌گذاری این بود که تکنیک خود را از روش روان‌کاوی فروید متمایز کند.
 • زنان بدون قدرت!

  سحر خانلو
  مری بی‌یرد، نویسنده کتاب زنان و قدرت، استاد و پژوهشگر ادبیات و تاریخ یونان و روم باستان است که با کلامی صریح و تازنده ریشه‌های ستبر نظام مردسالارانه حاکم بر جهان را در عهد باستان می‌جوید. او با بازنگریِ المان‌ها و داستان‌ها و افسانه‌های کهن، چگونگیِ عقب رانده‌شدن زنان را در محافل عمومی، از گذشته تا به‌امروز بازگو می‌کند. به‌تعبیر او، جایی که تلماخوس در اودیسه به مادرش می‌گوید «سخنوری کار مردان است» شاید سرآغاز کنار گذاشته‌شدن زنان از صحبت در عرصه عمومی باشد. این تبعید زنان از قدرت اتفاقی نیست و در تاریخ هر چه عقب‌تر می‌رویم نشانه‌های بیشتری پیدا می‌کنیم. در روم باستان اگر زنی می‌بود که اقتدار و قدرتی برای دفاع از خود داشت حتما به سرنوشت «مدوسا» دچار می‌شد.
 • پوشه اعمال ناجور

  علی دیمنه
  در زندگی آدم زخم‌هایی هست، که اصولا مایه آبروریزی است و همه داریم و به روی خودمان نمی‌آوریم که اصلا چنین چیزی هست و ما چنین موجود مفلوک ناجوری هستیم که به این چیزها فکر می‌‌کنیم. اتفاقا یکی دو تا هم نیست و از حسودی کردن به آدم‌های خوش برورو‌تر از ما خپله‌های دماغو بگیرید، تا کش رفتن پسته از ظرف آجیل خانه استاد عظیم‌الشانی که فقط یک‌بار در اعیاد مهم ما را به‌خانه راه می‌دهد؛ از یواشکی انگشت توی دماغ کردن در مترو بگیرید تا دیگر کارهایی از این دست!
 • فناوری و سلامت

  کیان نوروزی
  در فضای علمی و دانشگاهی جای خالی کتابی که بتواند اطلاعات جامعی را از فناوری اطلاعات در موضوعاتی مانند درمان و سلامت به مخاطب دهد و دارای دیدی همه‌جانبه‌ باشد، بسیار حس می‌شد؛ بنابراین این کتاب مطالبی را پوشش می‌دهد که مورد نیاز درخور واحد‌های درسی دانشگاهی است. «فناوری اطلاعات در علوم سلامت» به نوعی به کاربرد این علم در حوزه سلامت پرداخته است و کاربردهای این فناوری را در اختیار اهالی علم پزشکی و سلامت جامعه قرار می‌دهد.
 • داستان جزیره‌های تک افتاده

  تهمینه منزوی / عکاس
  «جزیره»؛ خاکی جدا مانده از سرزمین اصلی؛ تک‌افتاده! باری از تنهایی بر دوش! تنهایی غریبی که از او هویتی ساخته متفاوت و نه از جنس موطن اصلی! همان اندک فاصله مکانی، به غریب‌ترین شکل ممکن او را اسیر کرده. او را تغییر داده. احوالاتش را شبیه همه جداماندگان کرده! ایمانش، اعتقادش، غم و شادی‌اش همه از جنس دیگری است. به شکل دیگری است متفاوت با به هم پیوستگان. از جنس تنهایی...
 • محدوده تنهایی انسان‌ها

  ذبیح‌الله رحمانی / تهیه‌کننده فیلم
  کلید فیلم سینمایی «محدوده ابری» یک دهه قبل زده شد و فرآیند ساختش با دشواری‌های فراوانی همراه بود. این فیلم درسه فصل مختلف تصویربرداری شد و با توجه به داستان و فیلمنامه‌ای که داشت تصویربرداری در مکان‌های بسیار بکر و طبیعی انجام شد.
 • صداهایی که شنیده نمی‌شوند

  میدیا فرج‌نژاد / آهنگساز
  در پروژه آواز معاصر چند هدف را دنبال می‌کنم که شاید مهم ترینش ادای دین به نسل جوان موسیقی ایرانی باشد. من هیچ برنامه‌ای برای انتشار این آثار به شکل آلبوم نخواهم داشت و در حال حاضر تنها به این فکر می‌کنم که راهی برای ارائه آوازهایی درست به مخاطب داشته باشم.
 • روایت از قهرمان اسطوره‌ای

  گلچهر دامغانی/ نویسنده و کارگردان
  نمایش «آرش» هرچند براساس داستان حماسی آرش روی صحنه رفته اما متاثر از اوضاع و احوال این روزهای جامعه است. نگارش این نمایشنامه به اوضاع و احوال ۱۰ سال گذشته باز‌می‌گردد. در مدتی که خارج از کشور ساکن بودم سعی می‌کردم در بزنگاه‌های تاریخی در ایران حضور داشته باشم تا از نزدیک شاهد تحولات، طغیان‌ها و فروکش کردن‌ها باشم. در حقیقت حماسه آرش را بهانه‌ای قرار دادم تا حال و هوای جامعه خودمان را بگویم اما زمانی‌که در نگارش پیش رفتم متوجه شدم این ماجرا دوسویه است، چراکه لازم است اساطیر ما روی صحنه تئاتر جان بگیرند. نمایش اساطیری حتی در شرایط ایده‌آل - هرچند ایده‌آلی برای هیچ اجتماعی وجود ندارد- همچنان کار می‌کند و برای نسل‌های آینده میراث بزرگی است.
 • وفاداری به متن چخوف

  پریزاد سیف/ کارگردان
  چخوف برای کسانی که در عرصه تئاتر فعالیت می‌کنند از بنام‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویسان جهان است و این موضوع قابل انکار نیست. نمایشنامه «آواز قو» را بسیار دوست دارم و هماهنگی بسیاری با فضای ذهنی من دارد اما تاکنون با توجه به دشواری اجرای آن جرات نداشتم این اثر را روی صحنه بیاورم. یادم می‌آید که استاد حمید سمندریان وقتی نمایشنامه «مرغ دریایی» را به صحنه آورد، سر کلاس گفت من یک بار جسارت کردم و اثری از چخوف اجرا کردم و بعدها متوجه شدم اجرای این اثر کار بزرگی بود که در حد توان من نبود. زمانی‌که استاد سمندریان چنین اعتقادی داشتند طبیعی بود که من توانایی اجرای نمایشنامه‌ای از چخوف را در خودم نبینم.
 • آیین ظهر عاشورا در ۵ شهر

  فاطمه باباخانی/ روزنامه‌نگار
  کبوتر در دست زن بی‌تابی می‌کند،‌ زن با دندان چادرش را محکم نگه داشته و در دستش پرنده‌ای است که شوق رها شدن دارد. ‌آرام آرام هم بر جمعیت مردهای دور نخل افزوده می‌شود و هم بر تعداد پرنده‌هایی که آرام پسرها از کارتن‌های کوچک بیرون می‌آورند و به دست خواهران و مادران‌شان می‌دهند.

بیشتر