• ایثارگری برای اصلاحات اقتصادی

  علی آزادی روزنامه‌نگار
  در طول ۴۴ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۹۶، به‌رغم برخورداری از حدود ۴هزار میلیارد دلار درآمد ارزی عمدتا نفتی (به قیمت‌های سال ۱۳۹۶) که معادل حدود ۲/ ۲ دلار در روز به ازای هر نفر ظرف ۴۴ سال است، ۲۴ سال رشد تولید ناخالص داخلی سرانه منفی یا صفر بوده و ۳۰ سال نرخ تورم بیش از ۱۵ درصد به ثبت رسیده است. در این فاصله، رشد تولید ناخالص داخلی سرانه، تنها ۸ سال ۶ درصد و بیشتر و نرخ تورم فقط ۴ سال زیر ۱۰ درصد بوده که این دو فقط در دو سال اشتراک زمانی داشته‌اند! در زمینه بیکاری، در حالی که متوسط بیکاری بلندمدت در سطح جهان، حدود ۶ درصد است، نرخ بیکاری بلندمدت اقتصاد ایران، ۱۲ درصد است. در لایه‌ای پایین‌تر، نظام بانکی در تامین سرمایه‌گذاری، بودجه در عرضه خدمات عمومی، صندوق‌های بازنشستگی در تامین حقوق بازنشستگان، اقتصاد در ایجاد شغل همراه با درآمد مناسب، سفره‌های زیرزمینی در فراهم آوردن آب مطمئن و بالاخره کیفیت محیط‌زیست در تامین فضای سالم زندگی، مدت‌ها است که ناتوانند.چرا؟ این نتیجه در حالی از نگاه کارشناسان رقم خورده که کشور ما طی سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تجربیات بسیار متنوعی را از نظر نوع سیاست‌گذاری اقتصادی پشت‌سر گذاشته و طی ۴۰ سال گذشته، رژیم‌های مختلف سیاست‌گذاری با رویکردهای کاملا متفاوت را به کار گرفته و نتایج هر کدام نیز آشکار شده است. ابتدای امسال گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» ماهیت تکرار ابرچالش‌ها در اقتصاد ایران را به بحث و بررسی گذاشت. سوال محوری این بود: چرا چالش‌های اقتصاد ایران ماندگار شده‌اند؟ اشکال کجاست؟ ۱- نظام کارشناسی، ۲- نظام تصمیم‌گیری، ۳- هر دو و ۴- علت دیگری دارد. جمع بندی آن رخداد در این گزاره خلاصه شد: تکرار گرفتارهای اقتصادی در ایران را برخی محصول دو دنیای متفاوت کارشناسان و سیاستمداران می‌دانند. راه حل‌های کارشناسی مورد پسند دنیای سیاست نیست ملاحظات سیاسی با ابتکارات کارشناسی جور در نمی‌آید. در ادامه حل معمای تکرار چالش‌ها این پرسش با محمد رضا باهنر به اشتراک گذاشته شده است. انتخاب او از سه جنبه اهمیت دارد؛ نخست محمدرضا باهنر سال‌هاست به‌صورت شبکه در عرصه سیاست فعال است او در قالب حزب و جبهه تجربه فعالیت دارد و سال‌ها کارگردان تحرکات سیاسی بخشی از یک جریان سیاسی در ایران بوده است. دوم در عرصه تصمیم‌سازی در سطح قوه مقننه و مجمع تشخیص مصلحت نظام همواره حضور داشته و یکی از معدود کسانی است که شاهد پشت صحنه بسیاری تصمیم‌ها بوده و سوم گرایش او به اقتصاد است. محمدرضا باهنر جزو چهره‌های سیاسی است که علاقه مند به مباحث اقتصادی است و در تصویب بودجه‌ها و برنامه‌های توسعه آن گاه که در مجلس بوده نقش کلیدی داشته و در جمع سیاسیون گرایش خود به اقتصاد و رویکرد اقتصادی را حفظ کرده است. باهنر ریشه تکرار چالش‌ها را به بحث گذاشته شده است. او می‌گوید در سیاست‌گذاری اقتصادی منظومه‌ای عمل نمی‌کنیم. از او سوال می‌کنیم برای خروج از این چرخه باطل چه باید کرد، می‌گوید ابتدا باید اجماع کنیم.
 • کشتی بی‌ناخدا

  رسول فروغ‌فرد
  در علوم مهندسی اگر یک سیستم با مشکل مواجه شود و از کارکرد اصلی خود فاصله بگیرد، برای حل مشکل معمولا ۲ عامل مختلف باید کنترل شوند. اولین عامل بررسی تک تک اعضای سیستم است؛ در صورتی که یک جزء از اجزای سیستم کارکرد اصلی خود را از دست دهد، کل سیستم به‌هم ریخته و هدف نهایی محقق نمی‌شود.
 • محاکمه به اتهام اخلال در بازار دارو

  برگزاری نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، دختر وزیر صنعت در دولت یازدهم به اتهام اخلال در توزیع دارو موجب شد تا این هفته بار دیگر موضوع ژن خوب و استفاده از تسهیلات آقازادگی در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه کاربران قرار بگیرد. اولین بار نام شبنم نعمت‌زاده با کشف انبار داروهای تاریخ مصرف گذشته و سپس اخراج کارگران شرکت دارویی رسا با چند ماه بدهی بر سر زبان‌ها افتاد. پس از آن هم تخریب بخشی از ویلای غیرمجاز دختر نعمت‌زاده در لواسان، نام او را در فضای رسانه‌ای کشور مطرح کرد. با این همه آنچه طی روزهای گذشته بیشتر موردتوجه کاربران قرار گرفت دفاعیات او در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی بود.
 • بازار جهانی نفت زیر فشار حداکثری!

  حمله پهپادی انصارالله یمن به بزرگ‌ترین تاسیسات نفتی عربستان اگرچه حامل پیام‌هایی تند و جدی برای سعودی‌ها بود اما با ایجاد یک شوک منفی به بازار نفت جهان، موجب شد تا حساب کار دست حاکمان عربستان و حامیان آنها بیاید.
 • توصیه قرآنی پوتین برای حل بحران یمن

  گردهمایی روسای‌جمهوری سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا اگرچه به منظور مبارزه با تروریسم و زمینه‌سازی برای سوریه‌ای آزاد و مستقل تشکیل شده بود اما بخشی از فیلم سخنرانی پوتین در این اجلاس و توصیه قرآنی‌اش به حاضران سوژه بسیاری از رسانه‌ها شد و در میان کاربران فضای مجازی دست به دست گردید.
 • فریادهای بی‌جواب یک دیو

  مرتضی زارعی
  هر کتابی، هر متنی، ساحتی دارد که در همان برخورد اول به ما علامت می‌دهد که باید چطور با آن روبه‌رو شویم؛ اگر اصلا بخواهیم بخوانیمش. رمان «گرندل» از همان جمله‌ اول مرا گرفت؛ یا شاید بهتر است بگویم به سینه‌ام زد و به عقب پرتم کرد که «هان، حواست را جمع کن، آدمیزاد!» صدای پرهیبت گرندل بود، موجودی نیمه‌انسان نیمه‌دیو، صدایی بی‌پرده که قرار نبود نوازشم کند و نازم را بکشد. با این حال، چه سِحر و جاذبه‌ای داشت! «خوب است، حالا گوشت را نزدیک بیار و خوب گوش کن.»
 • پدرخوانده فاشیسم!

  نیره توکلی
  کارل اشمیت (۱۹۸۵-۱۸۸۸) مولف کتاب‌هایی چون الهیات سیاسی و بحران دموکراسی پارلمانی است. او را هم ‌هابز زمانه ما نامیده‌اند و هم پدرخوانده فلسفی نازیسم. اما چه چیزی باعث شده که وی یکی از سرآمدان نظریه‌پردازی سیاسی و حقوقی در قرن بیستم باشد؟ قدرت نفوذ این شخصیت متلونی که، تا سال ۱۹۵۴، جنگ داخلی ۱۹۱۸ و فروپاشی رایش ویلهلمی، ظهور و فراز و نشیب‌ها و سپس سقوط جمهوری وایمار را دیده بود و زندگی در دوران رایش سوم، بمباران برلین به دست متفقین، و نیز پایان فاجعه‌بار جنگ جهانی دوم را تجربه کرده بود و با مهارت تمام توانسته بود از همه این چیزها جان به در ببرد، در چه چیز نهفته است؟ پاسخ را باید در قدرت او در سخنوری و استدلال، آن هم در دفاع یا رد مواضع سیاسی مختلف یافت که گاه در دوره‌های مختلف کاملا تغییر می‌کرد. کسی که کتاب رومانتیسیسم سیاسی کارل اشمیت را می‌خواند، هرگز نمی‌تواند تاثیر و قدرت استدلال وی را نادیده بگیرد.
 • زلزله، کابوس شب و روز

  مهدی زارع
  کتاب «زلزله، پس از آنکه زمین می‌لرزد» نوشته سوزان ایی.‌هاف و راجر جی، بیلهام صرفا به بیان علم و نگاه علمی به مساله زلزله اکتفا نکرده، بلکه در متن، بر حسب مورد به بیان تاریخچه‌ و ارائه بحث علمی در قالبی داستان‌گونه اقدام کرده است. در میان نویسندگان کتاب، پروفسور راجر بیلهام از معروف‌ترین دانشمندان شناخته‌شده کنونی دنیا در زمینه علم زلزله‌شناسی است. هر دو نویسنده کتاب علاوه بر تخصص و پژوهش در زمینه کار علم زلزله‌شناسی، در زمینه تهیه مطالب علمی برای عموم مردم (در برنامه‌های رسانه‌های نوشتاری و همچنین رادیو و تلویزیون) سابقه زیادی داشته و با مقوله رسانه و همگانی کردن و ترویج علم آشنا و صاحب سبک و تخصص هستند.
 • کودکان بلندپرواز

  مهرداد گوران
  این کتابی است که به ما می‌گوید چگونه می‌توانیم یک پا نداشته باشیم اما قهرمان دو شویم و چه طور با دست خالی هر آنچه را که آرزو داریم به‌دست بیاوریم. در واقع شرح آرزوهای کودکانی است بلندپرواز و یگانه که در بزرگسالی هر یک صاحب نام و نشانی جهانی شده‌اند. از آدام ریپون اسکیت‌باز تا اندی وارهول نقاش و ساوانا کارمیو، متخصص قلب و عروق و کلوین دو، موسس شرکت تولیدی لامپ‌های خورشیدی. در واقع این کتاب شرح پیروزی امید بر ناامیدی و خیال بر واقعیت است.
 • تنگناهای دختران سرپرست خانوار

  شیوا دیناروند کارگردان
  نمایش «فولاد هرگز زنگ نمی‌زند» در نقد باج‌خواهی به صحنه می‌رود و تلاش می‌کند معضلاتی را که زنان سرپرست خانوار و جانبازان با آن روبه‌رو هستند به تصویر بکشد.
 • یادواره استاد پیانو‌نوازی ایران

  میلاد کیایی نوازنده و آهنگساز
  من از هشت سالگی در حوزه موسیقی فعالیت می‌کردم و چون روابط‌عمومی بدی نداشتم همیشه سعی می‌کردم تا در استودیوها حضور یافته و ضبط‌های موسیقی را از نزدیک ببینم. خوب به‌خاطر دارم وقتی که استاد معروفی در استودیو هشت رادیو فعالیت می‌کرد و چوب رهبری را به دست می‌گرفت، تمام نوازنده‌های ارکستر نیروی عجیبی می‌گرفتند و می‌توان گفت کاری که فون کارایان در دنیای موسیقی کلاسیک انجام می‌داد، جواد معروفی در رهبری ارکسترهای ایرانی می‌کرد.
 • قصه سربازان جنگ

  امیرشهاب رضویان کارگردان و نقاش
  این نمایشگاه شامل ۹ اثر نقاشی سیاه و سفید در اندازه ۱۰۰ در ۱۵۰ سانتی‌متر است که با قلم یک دهم کشیده شده است. در واقع این آثار خاطرات من از انقلاب ۵۷ و جنگ است و من قصه سربازان جنگ را می‌گویم، مثل گروهبانی که از یک پادگان آموزشی گذرش به منطقه عملیاتی می‌افتد و در قصه او از یک شخصیت خشن به یک شخصیت لطیف می‌رسیم یا سربازی که برای شادمان کردن بقیه ترانه می‌خواند و خودش در تنهایی کشته می‌شود؛ در واقع قصه من قصه آدم‌های تنهای جنگ است.
 • خانه‌هایی با پنجره‌های خاموش و تاریک

  مهدی دشتی نقاش
  سال ۹۱ نمایشگاهی برگزار کردم و در ادامه کارهایی را اتود زدم که پنج سال نتوانستم تکمیلشان کنم تا اینکه تصمیم گرفتم آنها را دوباره با شکل و تکنیک‌های متفاوتی اجرا کنم. من در این نمایشگاه به‌طور کلی از دو عنصر انسان و معماری استفاده می‌کنم. خانه‌ها به حالت پله پله روی هم سوار هستند؛ خانه‌هایی با پنجره‌های خاموش و تاریک که نوعی فرسودگی و ریختگی را روایت می‌کنند و در واقع شهری را به تصویر می‌کشم که زنده نیست.
 • ماجرای سفر لاک‌پشت

  الکا هدایت کارگردان
  این اولین همکاری من با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و تا این لحظه یکی از بهترین تجربه‌های کاری من به حساب می‌آید. نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» با حضور هنرجوهای بخش کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی به صحنه می‌رود. واقعیت این است که سرپرستی بخش کودک آکادمی تئاتر لیو بر عهده من است و به مدت یک‌سال با حضور آوا شریفی، سپیده فلاح‌فر و آذرنوش خدامی با این بچه‌ها کار کرده و آنها را آموزش دادیم و در نهایت نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» را در قالب پروژه‌ای برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید کردیم. تمام گروه بازیگری این نمایش را کودکان تشکیل داده‌اند.

بیشتر