• راه حل مردمی مساله بنزین

  رسول فروغ فرد محمد تقی پور
  ۱۳ سال پیش (نهم آبان سال ۱۳۸۵) در آستانه سهمیه‌بندی اول بنزین، روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در سرمقاله‌ای با عنوان «بهترین راه‌حل ممکن برای معضل بنزین» به قلم مهدی نصرتی، اقتصاددان جوان ایرانی پیشنهاد کرد که دولت از فرمولی استفاده کند که در آن، کشف قیمت بنزین از طریق مشارکت عمومی انجام شود و مردم به‌صورت مستقیم از مواهب آن، برخوردار شوند.
 • شوخی تلخ روحانی؛ سورپرایز پنج‌شنبه جهرمی

  سه هفته پس از قطعی سراسری اینترنت بین‌المللی در کشور، اظهارات حسن روحانی درباره ارتقای اینترنت ملی در جلسه ارائه لایحه بودجه به مجلس موجی از انتقادات تند علیه رئیس‌جمهور را به‌دنبال داشت.از طرفی اعلام خبر سورپرایز آذری‌جهرمی در روز پنج‌شنبه هم موجب شد تا گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درباره اینترنت ملی و قطع دوباره ارتباط با شبکه جهانی افزایش پیدا کند.
 • شوک استراماچونی به فوتبال و سیاست

  این هفته خروج استراماچونی سرمربی ایتالیایی تیم استقلال از کشور و فسخ یک‌طرفه قراردادش با این باشگاه، نه تنها موضوع سوءمدیریت و اتلاف منابع ملی را موردتوجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار داد، بلکه با باز شدن پای وزارت‌خارجه در حل این مشکل، یک بار دیگر مشخص شد که عدم تصویب لایحه FATF و نیز تحریم ایران و حساب‌های بانکی چه زیان‌هایی را متوجه کشور خواهد کرد. درست در روزهایی که تیم فوتبال استقلال صدرنشینی را تجربه می‌کرد و سرمربی ایتالیایی این تیم وعده قهرمانی را به هواداران آبی‌های پایتخت داده بود ناگهان ورق برگشت و شرایط به‌گونه‌ای شد که در عرض یک روز آندره‌آ استراماچونی علاوه بر فسخ یک‌طرفه قرارداد با استقلال، راهی ترکیه شد تا اعتراض شدید خود را از شرایط حضورش در ایران، این‌گونه به گوش هواداران و فوتبال‌دوستان برساند. همزمان با فسخ قرارداد استراماچونی و اعتراض هواداران خشمگین استقلال، عراقچی معاون وزیرخارجه و نیز وزارتخانه متبوعش تلاش‌های خود را برای بازگرداندن سرمربی ایتالیایی آغاز کردند.
 • پاسخ جنجالی به رسانه ملی

  این هفته همزمان با استعفای استراماچونی، فیلم واکنش وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال به این موضوع در فضای مجازی بازتاب فراوانی یافت و از زوایای مختلف در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. کاپیتان آبی‌پوشان پایتخت که طی ماه‌های گذشته، واکنش‌هایش به اتفاقات مختلف، حواشی زیادی برای او ایجاد کرده بود این بارهم پس از بازی با تیم پیکان در مقابل خبرنگاران رسانه‌ها قرار گرفت و خطاب به دوربین رسانه ملی گفت که با آنها مصاحبه نمی‌کند. این اقدام وریا غفوری با واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران مواجه شد و هشتگ‌های #وریا_غفوری و نیز #کاپیتان_آبی در فضای مجازی فعال شد.
 • سرمایه اجتماعی و سیاست‌گذاری اقتصادی

  دکتر محسن رنانی
  سرمایه اجتماعی نخستین‌بار از سال ۱۹۱۶ میلادی توسط یکی از معلمان مدارس آمریکایی مطرح شد. حدود ۶۰ سال کسی به این مفهوم توجه نکرد تا اینکه در دهه ۶۰ میلادی جامعه‌شناسان به این موضوع توجه کردند و به‌تدریج این موضوع در دانشگاه‌ها مطرح شد و شاهد نگارش مقاله‌های مختلف در این حوزه شدیم. از دهه ۹۰ میلادی نیز اقتصاددانان به اهمیت موضوع سرمایه اجتماعی پی بردند و متوجه شدند که از میان سه موضوع اقتصاد، انسان و اجتماع، سرمایه اجتماعی یک اصل اساسی محسوب می‌شود.
 • تاریخچه ایده اقتصاد اخلاقی

  جیمز اسکات استاد دانشگاه پرینستون
  اقتصادی را می‌توان «اخلاقی» نام نهاد که بر ستون‌های نیکی، بی‌طرفی و عدالت بنا شده است و در تضاد با آن اقتصادی است که بازار را مستثنا از نگرانی‌هایی از این قبیل می‌داند. این ایده یکی از پیچیدگی‌هایی بود که توسط ادوارد پالمر تامسون، مورخ بریتانیایی مورد تاکید قرار گرفت. البته تعداد قابل‌توجهی از نویسندگان قرن هجدهم هم از این عبارت استفاده کرده بودند، چراکه نگرانی‌های فزاینده‌ای نسبت به دوری از ارزش‌های اخلاقی و اقتصاد وجود داشت. تامسون کتاب اقتصاد اخلاقی را در زمینه شورش‌های مربوط به غذا نوشته بود که در اواخر قرن هجدهم و در حاشیه شهرهای انگلستان رخ داد. بنابر عقیده تامسون، این دست از شورش‌ها در ماهیت خود اقدامات صلح‌آمیزی برخاسته از فرهنگ عامیانه سیاسی است که در حقوق فئودال برای تعیین قیمت کالاهای اساسی بازارها ریشه دوانده بود. این دهقانان خشمگین تاکید داشتند که «قیمت عادلانه» سنتی برای جامعه بسیار مهم‌تر از یک نظام آزاد قیمتی است و آنها فئودال‌هایی را که محصولات مازاد خود را با قیمت‌های بالاتر در خارج از روستا می‌فروختند تنبیه می‌کردند. این درحالی بود که هنوز عده‌ای در روستاها نیازمند این کالاها بودند.
 • شجاعت یک قلندر اقتصاددان

  دکتر محمد فاضلی
  محسن رنانی، متولد ۲۶ دی‌ماه ۱۳۴۴ اقتصاددان ایرانی است. ما می‌توانیم با ایده‌هایش مخالف باشیم و اقتصاددانان بسیاری هستند که ایده‌هایش را به چالش می‌کشند، آنها که دلبستگی بیشتری به اقتصاد با مدل‌های ریاضی دارند و رویکردی فنی‌تر به اقتصاد دارند، نگاه محسن رنانی به اقتصاد را نمی‌پسندند؛ و حتی مواجهه فعالانه او با مسائل اجتماعی را نیز بسیاری دوست ندارند. رنانی اما در شمار قلندران سرکش دانشگاه است، آنها که کنج عافیت و آرامش را برنگزیده‌اند و از درافتادن در دامان مسائلی که حیات این تمدن را تهدید می‌کنند نهراسیده‌اند. قلندرانی که زبان خویش را نبریده‌اند و دست از قلم نکشیده‌اند.
 • بین دنیای خیال و واقعیت

  هما بذرافشان نقاش
  نمایشگاه «فنطاسیا» در گالری اعتماد نگارستان برپاست. در این مجموعه ۶ تابلو به نمایش درآمده که هر کدام دارای دو یا سه لت هستند. من از سال ۹۵ کار روی این مجموعه را آغاز کردم و از همان زمان به فضاهای مختلف توجه داشته و تحقیقات زیادی انجام دادم. دنیایی به وجود آوردم که در آن نشانه‌های آشنا دیده می‌شود ولی مخاطب می‌تواند داستان خودش را از آن بسازد. می‌خواهم مخاطب را به درون نقاشی‌ها دعوت کنم تا همراه یکدیگر در این دنیا دور بزنیم. آنچه مورد نظرم بود یافتن یک حس مشترک بین من و بیننده بود. دیکته کلمه «فنطاسیا» نیز اشاره به فلسفه اسلامی دارد که در آن به دنیای بین خیال و واقعیت اشاره شده و سعی کردم دنیایی را که ساخته‌ام نقاشی کنم و فکر کردم مخاطب هم می‌تواند با من همراه شده و داستان خودش را ادامه دهد.
 • مفاهیم زمان، اقلیم و طبیعت

  نوید گوهری رهبر ارکستر
  پروژه ۱۵ سالگی با طرح سوال‌های زیادی درباره هنر، عملکرد آن و... ایجاد شد. در پروژه اول با مفهوم زمان سروکار داریم. در بخش دوم قطعاتی زده می‌شود که با مفاهیم اقلیم و طبیعت سروکار دارد. اجرای آخر نیز با مفهوم تراژدی‌هاست و آثار از آهنگسازانی اجرا می‌شود که در برهه‌های مختلف تحت‌تاثیر تراژدی قرار گرفته‌اند.
 • الهام موسیقی از نجوم

  آرش هژیرآزاد آهنگساز
  آلبوم «هشت دقیقه و بیست ثانیه» دومین تجربه ما بعد از آلبوم «تهران-مریخ» است. آلبوم اول بسیار حال و هوای کلاسیک دارد اما در اثر جدید کمی از این فضا فاصله گرفته‌ایم. در حقیقت، این بار به فضای موسیقی نیو ایج نزدیک شده‌ایم. کمی سعی کردیم از فضای کلاسیک دور شویم و حیطه جدیدی را در بازار تجربه کنیم. تلاش می‌کنیم در آثارمان فضاهای جدید و متفاوتی را تجربه کنیم و کم‌کم به سمت موسیقی پاپ بی‌کلام قدم برداریم. در آلبوم دوم بیشتر خود را به این فضا نزدیک کرده‌ایم.
 • رگه‌هایی از زندگی یک قاتل سریالی

  امین میری کارگردان نمایش
  سال ۹۵ و همزمان با تولید نمایش «شلتر» که تئاتری مستند بود و به موضوع زنان کارتن خواب می‌پرداخت، رمان «در خیابانی که تو در آن زندگی می‌کنی» اثر ماری هیگینز کلارک را خواندم و همان موقع قصه و رمان برایم جذاب بود و دیدم که چقدر قابلیت نمایشی شدن دارد. تصمیم گرفتم بعد از نمایش «شلتر»، این نمایش را روی صحنه ببرم و کار بعدی ام حتما این نمایش باشد.
 • اشتیاق توریست‌ها برای سفر به «قلعه‌بالا»

  فاطمه باباخانی روزنامه‌نگار
  «محیط‌زیست» نداریم به جایش «محیط‌ایست» داریم. این جمله را بارها از مسوولان حوزه صنعت و اقتصاد شنیده‌ایم. با این حال در برخی مناطق، گردشگری مانند یک صنعت سبز وارد شده و به توسعه پایدار انجامیده است. روستای «قلعه بالا» در حوالی پارک ملی توران یکی از این روستاهاست. اگر ۱۵ سال پیش به روستا می‌رفتید،‌ انگیزه‌تان برای مراجعه مجدد به روستا اندک بود. اما در این یک دهه اخیر چنان گردشگری در این روستا رونق گرفته که به منبع درآمدی برای اهالی تبدیل شده است. این روستا در شاهرود قرار دارد، به‌طوری‌که با یک ساعت و نیم پیمایش با خودرو از شاهرود در جاده مشهد، وارد روستای قلعه بالا خواهید شد.
 • یارانه گردشگری به جای بنزین سفر

  سعید شفیعا
  از ابتدایی‌ترین روزهای سهمیه‌بندی بنزین در ایران، موضوع اختصاص سهمیه «بنزین سفر» مطرح بود. سهمیه‌ای که به‌صورت اضافه و مجزا در اختیار دارندگان کارت سوخت قرار می‌گرفت تا مسافران با قیمت یارانه‌ای امکان سوخت‌گیری تا سقف مشخص را داشته باشند. عملا این تصمیم با هدف کاهش هزینه‌های سفر مصرف‌کنندگان ماشین‌های شخصی پیشنهاد شد.
 • چکش‌کاری طرح مردمی بنزین

  دوشنبه ۴ آذر نشست راه‌حل مردمی و دائمی برای مساله بنزین برگزار شد و اقتصاددانان و صاحب‌نظران اقتصادی درباره موضوع مهم این روزهای کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند. در ابتدای این جلسه طرحی پیشنهادی برای مساله بنزین مطرح شد و در ادامه اقتصاددانان فعال در این حوزه نقدهای خود را نسبت به این طرح مطرح کردند. یکی از نقدهای مطرح‌شده عدم توجه تمامی طرح‌ها به پایان‌پذیری بنزین و توجه به مصرف نسل‌های دیگر بود؛ به این ترتیب که طرح‌ها تنها به مصرف نسل کنونی بنزین توجه دارند. یکی دیگر از منتقدان بر این نکته تاکید داشت که قوانین اقتصادی جهان‌شمول هستند و بازخورد هر سیاست چه در ایران و چه در کشورهای دیگر یکسان است و از این رو توجه به تجربه‌های کشورهای دیگر ضروری است. در بخشی دیگر از صحبت‌ها با ارائه آمار مشخص شد که در نوبت‌های قبلی افزایش قیمت بنزین، به جز دفعات معدودی، تورم در ماه‌های پس از افزایش قیمت بنزین تغییر خاصی نداشته است و موضوع اصلی اطلاع‌رسانی به مردم قبل از افزایش قیمت است. در نهایت نکته‌ای که اغلب منتقدان روی آن اجماع نظر داشتند، لزوم حرکت به سمت مکانیزم بازار برای حل مساله بنزین و اکتفا نکردن به راه‌حل‌های مقطعی بود.

بیشتر