• حربه مقابله با کرونا

  نورا حسینی
  پزشکان می‌گویند ویروس عجیب و غریبی نیست و کرونا هم یک ویروس تنفسی است مانند همه ویروس‌های تنفسی دیگر. مرگ و میرش را مقایسه می‌کنند با آنفلوآنزا و سارس و مرس و می‌گویند شستن دست‌ها می‌تواند در پیشگیری از این ویروس معجزه کند. دکتر مسعود مردانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته ملی کشوری آنفلوآنزا و کرونا، این روزها بیشترین گفت‌وگو با رسانه‌ها را درخصوص کرونا انجام داده، زیرا معتقد است با آموزش می‌توان از شیوع این ویروس پیشگیری کرد. او معتقد است، رعایت نکات بهداشت فردی در جلوگیری از انتشار بیماری موثر است و رعایت نکات و آداب تنفسی سبب می‌شود بتوانیم زنجیره بیماری را متوقف کنیم. شستن مکرر دست‌ها، استفاده از دستمال یک‌بار مصرف هنگام عطسه و سرفه و انداختن آن به سطل زباله دردار، عدم تماس با سطوح وسایل نقلیه عمومی، خودداری از تماس دست‌ها با چشم‌ها و… توصیه‌های ساده او به مردم وحشت‌زده از ویروس جدید چینی است. او به سوالات ما درخصوص ویروس کرونای جدید پاسخ داده است:
 • ضربه«اف‌ای تی اف» برپیکر اقتصاد ایران

  بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه«اف‌ای تی اف»این هفته علاوه بر واکنش‌های زیادی که در فضای شبکه‌های اجتماعی برانگیخت، بازارهای طلا و ارز را هم تحت تاثیر خود قرار داد. کارگروه ویژه اقدام مالی درآخرین نشست خود طی بیانیه‌ای از کشورهای جهان خواست برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار گیرند. بدان معنی که کشور‌ها در تبادلات مالی و بانکی با ایران باید حساسیت بیشتری به خرج دهند.
 • بحران شیوع ویروس کرونا در کشور

  با اعلام رسمی فوت دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در شهرقم از سوی مسوولان وزارت بهداشت، سرانجام شایعات درباره ورود ویروس کرونا به ایران تایید شد و به چند هفته حرف و حدیث و حدس و گمان درباره شیوع این ویروس تهاجمی در کشور پایان داد. پیش از این اخبار ضد و نقیضی درباره مبتلایان به کرونا در فضای مجازی منتشر شده بود، اما مقامات ضمن تکذیب همه این شایعات به مردم اطمینان داده بودند که هنوز پای کرونا به ایران باز نشده است.اما فوت دو فرد مبتلا در قم بلافاصله موجی از نگرانی‌ها در میان مردم به راه انداخت و اخبارمربوط به کرونا، خیلی زود نبض شبکه‌های مجازی را در دست گرفت.
 • حواشی افتتاح آزادراه تهران- شمال

  افتتاح اولین قطعه آزاد‌راه تهران- شمال این هفته با حواشی زیادی همراه بود. از طرفی فیلم جدال لفظی پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان با مجری صداوسیما بر سر ساخت ۲۳ ساله چند فاز از آزادراه تهران- شمال و نیز دریافت عوارض از خودروها طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و واکنش‌های زیادی در پی داشت. برخی کاربران نسبت به عصبانیت یک مقام مسوول در مواجهه با پاسخگویی به وظایف خود انتقاد داشته و نوشتند که مقامات باید با سعه صدر و آرامش پاسخگوی سوالات باشند.
 • تبیین علم اقتصاد اجتماعی

  مراد ثقفی پژوهشگر و محقق
  دهه‌های پایانی قرن نوزدهم و آغازین قرن بیستم میلادی شاهد دگرگونی عمیق و گسترده‌ای در حوزه تولید صنعتی و به تبع آن در حوزه کشاورزی و نهایتا بر تجارت ناظر بر این دو بود. تا پیش از این دگرگونی، صنعت در مقیاسی کوچک و به‌صورت غیرمتمرکز عمل می‌کرد و کارفرمایان عموما خود، همان سرمایه‌گذاران بودند و از این رو کارکردهای مدیریتی و خطرپذیری مالی غیرقابل تفکیک از یکدیگر بود.
 • نگاهی به «اقتصاد نهادگرایی» گروچی

  پوریا فیروزنژاد مترجم
  آلن گروچی، اندیشمند مکتب اقتصاد نهادگرایی در نوزدهم فوریه ۱۹۹۰ و زمانی که سالخورده‌ای ۸۳ ساله بود، چشم از جهان فروبست. حالا جنبش نهادگرایی آمریکا یکی از چهره‌های تاثیرگذار خود را از دست داده بود. در آینده به‌طور حتم نام آلن گروچی به‌عنوان یکی از چهره‌های کلیدی نهادگرایی پرآوازه خواهد شد؛ فردی که از اعضای انگشت‌شمار گروهی کوچک بود که در سال‌های دشوار پس از جنگ جهانی دوم، به رونق نهادگرایی اهتمام ورزید. او را باید مورخ برجسته نهادگرایی و مدافع همیشگی برنامه‌ریزی اقتصادی مرکزی دانست. اما ابعاد شخصیتی گروچی از این چارچوب فراتر می‌رود و خصوصیات فردی از او انسانی ساخت که مورد احترام بسیاری قرار دارد.
 • چرا باید حریصانه این کتاب را خواند؟

  رسول قنبری دانش‌آموخته اقتصاد
  آمریکا از دهه ۱۸۷۰ میلادی و در سراسر قرن بیستم - به‌ویژه طی دوران جنگ جهانی دوم، به‌دلیل مصون ماندن از ویرانی‌های جنگ- به مامنی برای دانشمندان اروپایی تبدیل شد. دانشمندان از هر شاخه‌ علمی به سوی آمریکا روان شدند و چندی نگذشت که این کشور، قطب علمی جهان شد. اگرچه بنیان علم اقتصاد در فرانسه و بریتانیا بنا نهاده شده بود، اما دانشمندان علوم اقتصادی نیز از این سیل مهاجرت عقب نماندند و آمریکا را به مرکز پژوهش‌های آکادمیک در علم اقتصاد تبدیل کردند. ژوزف شومپیتر و فردریش فون‌هایک (اتریش)، واسیلی لئونتیف (شوروی) و تیبور سیتوفسکی (مجارستان) را شاید بتوان معروف‌ترین استادان مهاجر علم اقتصاد دانست. این مهاجران علاوه بر خود، اندیشه‌های اروپایی را نیز به آمریکا انتقال دادند. شاید بتوان با اطمینان گفت که جز مکتب پول‌گرایی (Monetarism) که ریشه‌ای اساسا آمریکایی دارد و مکتب نئوکلاسیک که اگرچه ریشه‌ای اروپایی دارد اما بعدها به قبضه اقتصاددانان آمریکایی درآمد، باقی مکاتب اقتصادی ریشه‌هایی کاملا اروپایی دارند. کتاب «سهم اقتصاددانان آمریکایی در تفکر اقتصادی مدرن» به دنبال این است که نشان دهد فضای علمی رشته اقتصاد به‌جز فضای خشک و بی‌روح مکاتب پول‌گرایی و نئوکلاسیک، دستاوردهای دیگری نیز دارد. ازاین‌رو، این کتاب به معرفی هفت اقتصاددانی می‌پردازد که به‌نوعی پدران بنیان‌گذار تفکرات نهادی (مکتب نهادگرایان جدید) محسوب می‌شوند. در این نوشتار فقط به معرفی دو اقتصاددانی می‌پردازم که به کارشان بیشتر از پنج اقتصاددان دیگر علاقه‌مندم.
 • لحظه‌های آخر زندگی آقای بازیگر

  مهران رنجبر کارگردان
  در «مارلون براندو» لحظه مرگ شخصیت را دستمایه قرار داده‌ایم. مارلون براندو خسته از یکسری اتفاقات زندگی خودش است و روایت او به‌عنوان بزرگ‌ترین بازیگر قرن بیست‌ویکم برای مخاطب جذاب است. من بیوگرافی او را روایت نمی‌کنم، بلکه نگرش خودم را از لحظه‌ای از زندگی او روایت می‌کنم. من برای روایت لحظه احتضار او، ماریا اشنایدر، مریلین مونرو و یک طرفدار مریض که خیلی او را اذیت کرده و همین‌طور پدرش را به داستان راه داده‌ام. نکته ناگفته درباره شیوه روایت من این است که طبیعتا باید داستان من بر اساس واقعیت و مستندات زندگی آن شخصیت باشد. ولی تخیلی که من اضافه می‌کنم در فرم نمایش است که به سمت گروتسک یا اکسپرسیونیسم می‌روم و تخیلم در بخش کارگردانی فعال است، اما برای نوشتن نمایش‌نامه بر اساس مستندات جلو می‌روم و چیزی را کم‌وزیاد نمی‌کنم.براندو به‌شدت تبهکار و باهوش بوده، خیلی نابغه بوده و البته منفی و گنگستر. اینها نکاتی است که برای من آن‌چنان مهم بود که تصمیم گرفتم این نمایش را روی صحنه بیاورم. آدم خنگ و مثبت و معمولی چالشی برای روی‌صحنه‌آوردن ندارد. منابعم برای شناخت شخصیت او یکی کتابی بود با عنوان «ترانه‌هایی که مادرم به من آموخت» که اتوبیوگرافی اوست. همین‌طور مصاحبه لارنس گلوبل با براندو که کتابش به فارسی هم ترجمه شده. فیلم مستند بسیار قدرتمندی هم درباره براندو دیدم که اتفاقا به‌تازگی ساخته شده است.
 • مستند‌های اجتماعی در قاب عکاسی

  کوروش کلهر عکاس
  مستنـــد اجتمــاعی دغدغه همیشــگی‌ام در حرفه عکاسی است. من از سال ۷۵ عکاسی را شروع کردم و از همان ابتدا درگیر عکس مستند اجتماعی شدم. حدود چهار سال پیش در باغ موزه قصر برای اولین بار نمایشگاه عکس مستند اجتماعی با عنوان وهله را برگزار کردیم و در این نمایشگاه آثار عکاس‌هایی روی دیوار رفت که دسترسی کمتری به تهران و گالری‌ها داشتند. در واقع نمایشگاه وهله با هدف حمایت عکاسان موفق و دیده نشده یا کمتر دیده شده شکل گرفت.
 • جنجال در خانواده محترم گل‌کار

  محسن کیایی بازیگر
  «هم‌گناه» اولین ساخته برادرم مصطفی کیایی برای شبکه نمایش خانگی است. این فیلم یکی از پربازیگرترین سریال‌های خانگی است که فیلم‌نامه آن را من با همراهی علی کوچکی نوشتیم. این سریال در ۲۴ قسمت با داستانی اجتماعی و خانوادگی در شبکه‌های اینترنتی پخش می‌شود و البته به شکل دی.وی.دی هم توزیع می‌شود. در این سریال دوباره با آقای پرستویی که استاد من بوده و هستند، بازی خواهیم کرد.
 • آلبوم تازه قمصری

  رضا افشاری شاعر
  در این هیاهوی گنگ، در آشوب زمخت جهان، واژه‌ای که بی‌محابا بر زمین نازل شد بی‌آنکه نامش را بدانیم صدایش را شنیدیم، ابتدا صدا بود و سپس کلمه. صدا بر حفره‌ ساز نشست تا عشق را زبان سخن باشد صدایی ورای مرزها و مرض‌ها به گواه تاریخ دریافته‌ایم که هنر حماسه‌ محبوبان است و معجزه‌ شوریدگان آنان که از «خمشی» می‌خوانند و روشنایی می‌آفرینند! آنان که به ناهنجاری باشکوه عشق دچارند، زخمه بر ساز می‌زنند تا زخمی از رخ جهان کم شود. این اثر تجربه‌ای بی‌وقفه‌ ذهنی جسور و جست‌وجوگر در ساحت بکر و بی‌کران هنر است. آنجا که سیم‌های خاردار تعصب به سازهای زهی مبدل می‌شوند تا صدا را با احترام از مرزهای زبان عبور دهد. از جمله نوازندگانِ‌ این اثر می‌توان به کامران منتظری، امیر فرهنگ اسکندی، المیرا نعمت‌زاده، علی فربدنیا، اشکان مرادی، کیوان دباغی، نگار اعزازی،‌ هانیه کیان و میثم مروستی، در کنار علی قمصری اشاره کرد. پیش از این اجرای زنده آثار موجود در آلبوم در کنسرت‌های متعددی باعث به وجود آمدن حاشیه‌های زیادی شده بود. حاشیه‌هایی که داشت علی قمصری عزیز را به مهاجرت مجبور می‌کرد. خوشحالم که این اتفاق نیفتاد و حالا آلبوم خوبی مانند صنم ناهنجار در دسترس دوستداران موسیقی قرار دارد و خود قمصری هم در ایران حاضر است تا با دوستداران موسیقی پیشرو ایرانی در رونمایی آلبوم‌هایش حاضر باشد.
 • لحظه تحــویل سال در «خــــــرقان»

  فاطمه باباخانی روزنامه‌نگار
  «هرکس بدین سرای درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید‌، که هرکس به درگاه خدا به جان ارزد،‌ به خوان بوالحسن به نان ارزد». این جمله‌ای است که بارها و بارها شنیده‌ایم اما شاید همه ندانند گوینده آن شیخ ابوالحسن خرقانی از عرفای بزرگ قرن چهارم و پنجم ه.ق. در روستایی در حوالی شاهرود آرمیده است به نام قلعه‌نو خرقان. صاحبان این روستا به طنز خود را نیوکاسل می‌خوانند،‌ روستایشان خوش آب و هوا است. تا همین ۱۰ سال پیش در کوچه باغ‌های روستا آب در نهرهای خاکی جریان داشت،‌ بعدتر برای جلوگیری از هدررفت آب،‌ نهرها را سیمانی کردند و آن بوته‌های سبز از درون نهر خداحافظی کردند. آرامگاه شیخ ابوالحسن در شمال روستا واقع شده‌، ساختمانی چند ضلعی که در ۵۰ سال پیش بازسازی شد و چند اتاق هم به‌عنوان زائرسرا برایش در نظر گرفتند. در آن سال‌ها و بعدتر هم بسیاری که حال و هوای دیدن شیخ به سرشان می‌زد،‌ می‌آمدند در این اتاق‌ها مجاور می‌شدند‌، سازشان اعم از تار و سه تار و دف را می‌آوردند در کنار مزار شیخ می‌نواختند. حتی تا همین ۱۵سال پیش گاهی می‌دیدید که گروهی سماع‌کنان در فضای داخلی آرامگاه سماع می‌کنند.
 • اقدامـــات جـــدید در وزارتخانه جدید

  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای معاونان این وزارتخانه جدید مسوولیت‌هایی را تعریف کرده که باید توسط معاونان حوزه‌های سه‌گانه و همچنین حوزه سرمایه‌گذاری مورد اقدام و عمل قرار بگیرد. مهم‌ترین بخش‌ اقدامات در پیش برای حوزه صنایع‌دستی، ثبت برند و کار روی نشان تجاری محصولات صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف کشور است تا امکان صادرات گسترده آنها فراهم شود. در حوزه گردشگری باید روی رونق سفرها کار شود و در حوزه سرمایه‌گذاری نیز معاون مربوطه باید مشوق‌های سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در حوزه‌های سه‌گانه را طراحی کند.
 • ساخت برندی جهانـی از دل تجربه شخصی

  مریم رضایی
  ایکیا که در سال ۱۹۴۳ در شهری کوچک در جنوب سوئد به دست اینگوار کامپراد پایه‌ریزی شد، حالا به یکی از ارزشمندترین برندهای دنیا تبدیل شده است. مالکوم گلدول که کتاب‌هایش را بیش از ۵/ ۴ میلیون نفر در سراسر دنیا خوانده‌اند، می‌گوید کارآفرینان افسانه‌ای مثل کامپراد و استیو جابز، ترکیبی از خودآگاهی، پذیرا بودن و ناسازگاری را دارند. از نظر او، ناسازگاری یا همان «اهمیت ندادن به حرف اطرافیانی که فکر می‌کنند شما یک دیوانه هستید» برای انجام کارهای نوآورانه، ضروری است. کامپراد نمونه خوبی از این ویژگی است.

بیشتر