• نگاه نوبلیست‌های ۲۰۱۹ به توسعه و فقرزدایی

  دکترداود‌منظور دانشیار اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)
  با وجود پیشرفت‌های اقتصادی عظیم در چند دهه گذشته، فقرجهانی همچنان مشکلی فراگیر و اساسی در پیش روی جوامع بشری است. امروزه بیش از ۷۰۰ میلیون نفر در جهان با درآمدهای بسیار اندک به گذران زندگی مشغولند. هر ساله، پنج میلیون کودک زیر پنج سال در اثر بیماری‌هایی قابل درمان و قابل پیشگیری جان خود را از دست می‌دهند. امروزه، هرچند اکثر کودکان در کشورهای کم درآمد آموزش در مدارس ابتدایی را سپری می‌کنند، اما بسیاری از آنها بدون کسب مهارت‌های خواندن، نوشتن و ریاضی مدرسه را ترک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین پرسش‌های پیش روی بشر آن است که چگونه می‌توان فقر جهانی را به‌طور موثری کاهش داد؟ این پرسش همواره یکی از بزرگ‌ترین سوالات پیش روی دانش اقتصاد از آغاز پیدایش آن بوده است.
 • محدودیت دسترسی به اینترنت

  به‌دنبال بروز ناآرامی‌ها و اعتراضات در برخی شهرهای کشور در پی افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن، از روز جمعه قطعی و اختلال‌هایی در اینترنت کشور ایجاد شد که این قطعی روز شنبه به اوج خود رسید و با تصویب شورای‌عالی امنیت ملی و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتورهای اینترنت، اینترنت سراسری از دسترس همگان خارج شد و امکان استفاده از بسیاری از سایت‌ها و موتورهای جست‌وجوگر خارجی با محدودیت شدید مواجه شد. در همین زمینه سایت نت‌بلاکس که به بررسی و مشاهده اختلالات اینترنت در سراسر جهان می‌پردازد، مدعی شد که حدود ۴۵ دقیقه پس از شروع سهمیه‌بندی و تغییر قیمت بنزین، دسترسی بسیاری از ایرانیان به شبکه اینترنت دچار اختلال شده و ساعاتی بعد ماجرا به نقطه‌ای رسید که دسترسی حدود ۹۵ درصد ایرانیان به اینترنت محدود شد.
 • غافلگیری بنزینی دولت

  اقدام ناگهانی دولت در افزایش سه برابری قیمت بنزین آزاد و نیز سهمیه‌ای شدن دوباره بنزین، این هفته موجب اعتراضات شدیدی در برخی شهرها و استان‌های کشور شد. اگر چه طی هفته‌های گذشته زمزمه‌های سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در برخی رسانه‌ها و محافل خبری مطرح شده بود اما با تکذیب چندباره از سوی مسوولان از جمله وزیر نفت، همراه شد. اما ناگهان در پنج‌شنبه شبی که گذشت دولت در اقدامی از پیش اعلام‌نشده بنزین را سهمیه‌بندی کرد و نرخ آن را افزایش داد. براساس اطلاعیه دولت بنزین سهمیه‌بندی لیتری ۱۵۰۰ تومان، هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان و بنزین سوپر نیز هر لیتر ۳۵۰۰ تومان اعلام شد و بر همه گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش قیمت بنزین پایان داد. در همان ابتدای امر که هنوز دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان موبایلی قطع نشده بود، برخی از ناآرامی‌ها و اعتراضات در شهرهای مختلف آغاز شد و تصاویر آن در فضای مجازی دست به دست گردید.
 • تخریب اموال عمومی از سوی آشوبگران

  تصمیم دولت در افزایش ناگهانی قیمت بنزین از همان ابتدا با برخی تجمعات و اعتراضات در بعضی از نقاط کشور همراه شد.اما در این بین عده‌ای خیلی زود فضای این اعتراضات را به سمت تخریب اموال عمومی و دولتی بردند و افرادی فرصت‌طلب با خط‌مشی گرفتن از ضدانقلاب باعث اخلال در نظم عمومی و اغتشاش و ایجاد راه‌بندان در برخی از مناطق کشور شدند.
 • مقدمه‌ای برای آشنایی با هایک

  موسی غنی‌نژاد اقتصاددانان
  کتاب«فردگرایی و نظم اقتصادی» مجموعه‌ای از مقالات منتشرشده فردریش فون هایک در نشریات مختلف است که به برخی اندیشه‌های مهم و بدیع اولیه او بر می‌گردد که هایک آنجا مطرح کرده و سپس در برخی کتاب‌های بعدی او بسط داده شده است. نخستین بخش کتاب به موضوع تمایزمیان فردگرایی حقیقی و فردگرایی کاذب اختصاص دارد و هایک در آن به این بحث می‌پردازد که در عصر روشنگری دو نظریه متفاوت فردگرایی مبتنی بر دو نگاه متفاوت فلسفی شکل گرفت. هر دو در درجه اول بر اهمیت فرد تاکید داشتند و به این اعتبار به فردگرایی (Individualism) متصف می‌شدند. اما نگاه اول متعلق به تعدادی از فیلسوفان بود که بر مبنای آن یک مکتب آزاداندیشی مبتنی بر «حکومت قانون» ایجاد شد، و در نگاه دوم تعداد دیگری هم بر مبنای همان اهمیت فرد، نقش «حاکمیت مطلق مردم» را مطرح کردند.
 • بازارها، حوزه یادگیری اجتماعی

  استیون هورویتز ترجمه صبا راستگار
  فردگرایی و نظم اقتصادی مجموعه‌ای است از مقاله‌های فردریش هایک، از دهه‌ها‌ی ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ که بیشترشان پیش‌تر در مجله‌های اقتصادی منتشر شده بودند. اگرچه این مقاله‌ها بنا نبود در چنین مجموعه‌ای گنجانده شود، تصویری روشن و منسجم از دستاوردهای متمایز اقتصاد اتریشی به‌دست می‌دهند.
 • چگونگی برخورد با مبتلایان به ایدز

  مهران مرادی نویسنده و کارگردان
  پس از اجرای نمایش «این یک کنفرانس از شکست ماست» که تیر و مرداد ماه سال جاری در سالن استاد انتظامی مجموعه خانه هنرمندان اجرا شد، روند اجرایی را پیش گرفتم و قرار را بر این گذاشتم تا این مسیر را ادامه دهم. بر این اساس فکر ‌کردم که چگونه می‌توانم اتفاق بعدی را بسازم و مشغول نگارش نمایشنامه «فاش» شدم و در همان زمان از سوی خانم فاطمه سادات مختاری پیشنهاد شد تا با هم همکاری داشته باشیم و من نیز با کمال میل قبول کردم و تمرینات نمایش را همزمان با نگارش متن آغاز کردیم.
 • دنیای بدون جنگ

  علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر
  کمپانی «ناکسوس» از کمپانی‌های معتبر پخش و نشر آثار موسیقایی آلمانی است و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داد آلبوم دوم از پروژه «مادرم ایران» را با صدای محمد معتمدی در بازار جهانی منتشر کرده است. این آلبوم با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا به‌صورت زنده در کنسرت ضبط شده که آغاز آن با اجرای قطعه «دنیای بدون جنگ» است و من آن را به استادم حسین دهلوی تقدیم کردم.
 • هیجان ضربه‌های کاردک

  مریم مجد مدیر هنری گالری اثر
  نمایشگاه نقاشی‌های بابک روشنی‌نژاد این روزها در گالری اثر درحال برگزاری است. روشنی‌نژاد با دوبعدی کردن فضا در تعدادی از کارهایش و با کشیدن پس‌زمینه تخت بزرگنمایی شده قصد دارد نقاشی کردن را نشان دهد. ایده اجرایی او بسیار نزدیک به ایده‌های رمانتیک است که بیشتر در موسیقی رمانتیک سده نوزدهم هم دیده می‌شود. ضرباهنگ کاردک، قلم و پالت محدود رنگی او و همچنین اندازه بزرگ بوم‌ها گواهی بر این مدعاست. از نظر او اثرگذاری هدف یا اولویت اصلی هنرهای تجسمی نیست بلکه هنر دنبال آن است که کیفیتی تولید کند. این روش مواجهه از اینجا ناشی می‌شود که از نظر نقاش جهان تصویری با جهان دیداری مداخله می‌کند و بر محصول نهایی تاثیر می‌گذارد.
 • زندگی در اُپرای باشکوه

  ابوالفضل صفاری کارگردان
  من همیشه تماشا کردن افق را دوست داشتم، جایی که آسمان زمین را لمس می‌کند و شما حتی از فاصله‌ای دور هم می‌توانید حسش کنید. به همین دلیل شخصیت‌های داستان و نوازنده‌های خیابانی را گرد هم آوردم. کسانی که زندگی در شهر بزرگ هرگز به آنها اجازه نداده بود که فرصت دیدن افق را داشته باشند. من آنها را به جایی زیبا بردم تا افق را تجربه کنند. ما با هم شهر کوچک خودمان را ساختیم. ما قصه‌های زندگی خودمان را در یک اپرای باشکوه اجرا کردیم. ما کتاب خواندیم، آواز خواندیم، رقصیدیم، گریه کردیم و مُردیم و در آخر به افتخار زیبایی و شکوه خورشید با غروب همراه شدیم.«یک کامیون غروب» داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که در محل زندگی خود که شبیه کاروانسرا است؛ پذیرای گردشگران هستند اما با ورود یک گروه موسیقی زیرزمینی به آنجا که یک زن ناشناس هم همراه آنها است، درگیر ماجراهایی می‌شوند. پژمان بازغی، روشنک گرامی، نادر فلاح، منظر لشگری‌حسینی و امیررضا وزیری از بازیگران این فیلم هستند.
 • اصراری به خنده نیست

  سعید داخ کارگردان
  ایده اصلی اجرای نمایش «نینوچکا» فارغ از تمام اتفاقات معمول این بود که بیشتر به دنبال موقعیت‌هایی باشم که کمدی را به وجود بیاورند. این اثر برگردانی از یک فیلمنامه است و داستان اصلی درباره عشق میان لئون و نینوچکا است ولی در این نوشته ما بیشتر به سراغ جواهرات و اتفاقات دیگر رفته‌ایم و آن ماجراها را نمایان‌تر کرده‌ایم. بدون شک این اثر با فیلم کاملا متفاوت است چرا که صحنه با تصویر تفاوت بسیاری دارد.
 • سفر داخلی به سرزمین غذاهای تند

  فاطمه باباخانی روزنامه‌نگار
  آبادان از معروف‌ترین شهرهای ایران است،‌ بسیاری آرزوی سفر به این شهر را دارند و وقتی اسمش را می‌شنوند، در ذهن‌شان یک جوان سبزه با عینک ریبن که لبخندی گوشه لبش جا خوش کرده را ترسیم می‌کنند. آنها هم که آبادان رفته‌اند باز آرزوی سفر دوباره به این شهر را دارند و آن را با ادویه‌هایش،‌ غذاهایش‌، مجتمع‌های خریدش،‌ محله‌های سبزش و اروندرود به خاطر سپرده‌اند. حال که به نیمه پاییز رسیده‌ایم و در بهترین فصل آبادان هستیم چرا این شهر را برای سفر انتخاب نکنیم؟
 • جشن «هیرکانی» در آذر ماه

  جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، آذر ماه امسال در استان گیلان برگزار می‌شود.این جشن به‌دنبال ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در نیمه اول امسال، قرار است در شهر رشت به اجرا دربیاید. آن‌طور که مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان اعلام کرده است، رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، آیین‌های سنتی، جشنواره غذا، جشنواره میوه‌های جنگلی و برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای اجرای این مراسم است. همچنین قرار است در روز برگزاری جشن، دفتر پایگاه جنگل‌های هیرکانی استان گیلان و سامانه ساتگ (سامانه اطلاعات تورهای گردشگری و ثبت‌نام تورهای گردشگری طبیعت گردی جنگل‌های هیرکانی) افتتاح شود.
 • ضامن تحویل خانه‌های دولتی‌ساز

  طرح اقدام ملی ساخت مسکن از حدود دو هفته پیش، اعلام حضور کرد. طرح اقدام ملی ساخت چند روزی است بین مردم در شهرهای مختلف کشور، سر زبان‌ها افتاده است. وزارت راه و شهرسازی ثبت نام از متقاضیان فاقد مسکن در شهرهای ۱۰ استان کشور برای دریافت خانه‌های دولتی‌ساز را شروع کرده است. از نظر دولت، این خانه‌ها دولتی‌ساز نیستند؛ اما در واقعیت و به سه دلیل مشخص، این خانه‌ها کاملا دولتی‌ساز محسوب می‌شوند.

بیشتر