شماره روزنامه ۴۴۷۰
|

 • نوبت اصلاحات در اقتصاد ایران

  بابک صحراگرد
  طی نیم سال گذشته سناریوهای خاکستری فراوانی برای آینده اقتصاد ایران در ذهن متبادر می‌‌شود. برای بررسی ریشه‌های شکل‌گیری این التهابات و ترسیم سناریوی احتمالی پیش روی اقتصاد ایران با «تیمور رحمانی» به گفت‌وگو نشسته‌ایم. به عقیده عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، وضعیت فعلی اقتصاد ایران نتیجه ناترازی‌های مزمنی است که مدت‌ها در جریان بوده و آثار آن در رشد متغیرهای پولی در اقتصاد ایران منعکس شده‌است و بر خلاف نظر برخی از کارشناسان اقتصادی کشور این کمیت‌های پولی بوده‌اند که اثر شوک خارجی بر اقتصاد ایران را تشدید و موجب ملتهب شدن اوضاع شده‌اند. آن هم در شرایطی که تمرکز سیاست‌گذاران بر کنترل پایه پولی و غفلت از ابزارهای مرسوم اثرگذاری بر بخش پولی در عمل باعث خالی ماندن دست سیاست‌گذار در واکنش به شرایط پر‌التهاب شد. البته به عقیده این اقتصاددان، بخشی از تلاطم فعلی اقتصاد ایران ناشی از سهل‌پنداری مساله تحریم‌ها بود که باعث فرصت‌سوزی در کنترل این شرایط شد. اگرچه برخی از سیاست‌گذاران با ملاحظه هزینه سیاسی، شرایط پرالتهاب اقتصادی را زمان مناسبی برای اجرای اصلاحات اقتصادی نمی‌دانند؛ اما به عقیده این عضو هیات علمی دانشگاه تهران، شرایط فعلی اولا امکان تاخیر در اجرای برخی از سیاست‌های اصلاحی را سلب کرده و ثانیا بهترین فرصت برای به جریان انداختن برخی از رویه‌های اصلاحی است.
 • عامل تحریک پول

  نقدینگی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متغیرهای پولی در اقتصاد، تحت تاثیر دو عامل رشد می‌کند؛ ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی. بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد اگرچه نرخ انبساط نقدینگی دز اقتصاد ایران طی دهه گذشته تقریبا بدون تغییر بوده‌ است، با این وجود نیروی محرک نقدینگی در دهه گذشته همواره ثابت نبوده است و طی دوره‌های مختلف بین ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی جابه‌جا شده‌ است.
 • ریشه‌های تلاطم

  رسول فروغ‌فرد روزنامه‌نگار
  اقتصاد ایران در حالی در ماه‌های اخیر تلاطم‌های چندگانه در بازارهای مختلف را تجربه کرده که از آغاز سکانداری دولت یازدهم روند باثبات و بالنسبه رو به جلو، اگرچه با سرعت کم، را تجربه کرده بود. اکنون با تجربه آن ثبات نسبی و این تلاطم‌های متعاقب، این سوال مطرح می‌شود که چه عامل یا مجموعه عواملی آن ثبات نسبی را توضیح می‌دهد که عدم حضور آنها در یک سال گذشته، روی سکه اقتصاد ایران را به سمت بحران برگردانده است.
 • بازگشت روحانی با دستانی پر از بهارستان

  سرانجام پس از مدت‌ها انتظار و گمانه‌زنی بسیار، کابینه دولت تدبیر و امید با وزیرانی تازه نفس تکمیل شد تا دولت دوازدهم بتواند با یاران نو پیوسته به قطاردولت، سیاست‌های اقتصادی را در شرایط جنگ اقتصادی پیش رو پیاده کند. جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی اگرچه پیش‌تر با معرفی برخی نام‌های کمتر شناخته شده یا وزیر مستعفی یک وزارتخانه، درگیر برخی حواشی در فضای مجازی شده بود اما این بار برخی از اظهارات رئیس‌جمهور به هنگام نطق دفاع از وزرای پیشنهادی در بهارستان، حاشیه‌ساز شد.
 • واکنش‌ها به نامه تند آیت‌الله یزدی

  انتشار تصاویری از دیدار آیت‌الله شبیری زنجانی با رئیس و برخی از چهره‌های سیاسی دولت اصلاحات در فضای مجازی و در پی آن نامه تند آیت‌الله محمد یزدی خطاب به ایشان، واکنش گسترده محافل حوزوی، سیاسی و فرهنگی را به دنبال داشت و از همین رو در شبکه‌های اجتماعی هم با واکنش دو گروه از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب و اصولگرا مواجه شد.
 • حواشی پیرامون شبکه ۳ سیما

  موضوع حذف برنامه نود از کنداکتور شبکه سوم سیما که از هفته گذشته در شبکه‌های مجازی داغ شده بود این هفته با انتشار ویدئویی از مصاحبه علی فروغی مدیر جوان این شبکه با رضا رشیدپور وارد فاز تازه‌ای شد. در این مصاحبه که از برنامه حالا خورشید پخش شد، فروغی اگرچه گفت که برنامه نود دوباره پخش خواهد شد اما به این موضوع اشاره نکرد که برنامه پربیننده تلویزیون با اجرای عادل فردوسی پور پخش خواهد شد.
 • تصویرگر جامعه مصر

  رضا عامری
  رمان عربی اگرچه با اثری چون «زینب» در سال ۱۹۱۳ به قلم نویسنده‌ای مصری به نام محمد حسنین هیکل شروع می‌شود؛ اما همواره هیبت و مقام پدرانه و پیشاهنگی به نام «نجیب محفوظ» به‌عنوان اولین نویسنده مدرن در ادبیات روایی عرب سنگینی می‌کرده است؛ چراکه نجیب محفوظ چون پدری هم بنیان‌گذار رمان مدرن عرب و هم تکامل‌دهنده آن محسوب می‌شود. او با «ثلاثیه» و «بچه‌های محله ما» و «حماسه داش‌ها» و «سفر ابن‌فطومه» و «میرامار» کلاسیک‌ترین نویسنده خاورمیانه و با «وراجی روی نیل» و «آینه‌ها» «رویا‌های دوران نقاهت» یکی از آوانگاردترین نویسنده‌های خاورمیانه محسوب می‌شود و سیاهه‌ای از نزدیک به چهل رمان کیفیت و کمیتی شگفت‌انگیز از کارنامه او پرداخته است که او را به سان آفرینشگری با تجربه‌های متعدد، متفاوت و متکثر در ادبیات عرب، به اسطوره‌ای مبدل ساخته است.
 • معرفت شناسی آلتوسر

  مراد سلیمی
  لوئی آلتوسر، نام آشنا و در عین حال غریبی در میان خوانندگان ایرانی است، اما هنوز هیچ اثر کاملی از او به فارسی برگردانده نشده است. کتاب علم و ایدئولوژی در اصل مجموعه مقالات بسیار مهمی از کتاب‌های اصلی آلتوسر یعنی درباره مارکس و خوانش کاپیتال است که به مبحث ایدئولوژی و نقد سازوبرگ‌های آن می‌پردازد.
 • رابطه عاشقانه فکری

  دکتر علی رستمی
  رابطه توماس مان رمان‌نویس و جرج لوکاچ فیلسوف، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی، که به تعبیری «رابطه عاشقانه فکری» توصیف شده، بسیار پرگره و آکنده از ابهام‌هایی است که اگر روزی مجموعه نامه‌های این دو بزرگ منتشر می‌شد، شاید پرتوی بر آن می‌افکند.
 • وصف دوره قاجار در نامه‌های ایران

  دکتر سیدجلال محمودی
  نامه‌های ایران، عنوان کتابی است دربردارنده یادداشت‌هایی که «جمیل سعید بیک» کارگزار دولت عثمانی درباره اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران در یکی از حساس‌ترین دوران تاریخ معاصر آن یعنی روزگار مشروطیت نگاشته و دکتر حسن حضرتی آن را به فارسی ترجمه کرده است. سعید بیک در فاصله سال‌های ۱۹۰۸ـ۱۸۹۹م. به مدت ۹ سال وابسته نظامی سفارت عثمانی در تهران بوده و این کتاب ثمره یادداشت‌های او در زمان ماموریتش در ایران است که در ۱۹۰۹م. در روزنامه «تصویر افکار» استانبول به‌صورت پیوسته منتشر کرده است و سپس به اهتمام علی ارغون چنار در سال ۲۰۱۴ میلادی، به زبان ترکی استانبولی و در قالب کتابی صورت‌بندی و منتشر شده‌اند. گویا سعید بیک به تاسی از «نامه‌های ایران منتسکیو»، چنین عنوانی بر یادداشت‌های خود نهاده است.
 • داستان سوگواری و امید

  پژمان طاهری آهنگساز
  حدود ۱۴ سال آقای ناظری در نظر داشت شعر منظومه آرش کمانگیر سروده سیاوش کسرایی را با هم کار کنیم. آن موقع بخش‌هایی از این منظومه نیمایی بلند را انتخاب کردم و آن را با چند ساز ایرانی ضبط کردیم اما به مرحله‌ای نرسید که منتشر شود.
 • کلاژی از وقایع مذهبی در تهران

  حمیدرضا نعیمی بازیگرو نویسنده
  نمایش میدانی «رسول» این روزها روی صحنه است و تا ۲۰ آبان‌ماه به‌صورت رایگان هر شب در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد میزبان علاقه مندان خواهد بود. بعد از اجرای نمایش «ریچارد» در تالار وحدت از سوی سعید اسماعیلی و رسالت بوذری برای نوشتن یک نمایشنامه با موضوع مذهبی دعوت شدم که در بخش‌هایی از آن به کربلا و عاشورا هم اشاره داشت.
 • ماجرای ترور دانشمندان هسته‌ای

  داود پورحمزه کارگردان
  این نمایش به ترور دانشمندان هسته‌ای می‌پردازد و ما سعی کردیم با یک نگاه سیاسی و حتی کمیک به این جریانات انتقاد کنیم و بگوییم این ترورها بچه‌بازی است. نمایشنامه این اثر نوشته علی شمس است و داستان آن درباره یک دانشمند عراقی است که طراحی نیروگاه‌هایی در عراق را انجام داده و اکنون به‌صورت ناشناس در فرانسه زندگی می‌کند ولی تعدادی از عوامل جاسوسی در تلاش هستند تا این پلان‌ها را به‌دست بیاورند که در این میان اتفاقاتی عاشقانه، کمیک و حتی جنایی هم می‌افتد.
 • قصه عشق نامتعارف

  حسین نمازی کارگردان
  سریال «حوالی پاییز» که این روزها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود درباره عشق جوانی ایرانی به یک دختر عرب است که براساس طرحی از معصومه بیات نوشته شده است. قسمت اول و دوم این مجموعه کاملا عاشقانه و معمایی بود و اگر مخاطب قسمت‌های ابتدایی را از دست داده باشد ممکن است سوال‌هایی برایش ایجاد شود.

بیشتر