• تولید ایرانی گروگان توهمات

  معین حسین‌پور
  حوزه تولید در ایران به نظر می‌رسد، اسیر توهم تصمیم‌گیران شده است. فرخ قبادی، اقتصاددان معتقد است چارچوبی از باورهای غلط، وضعیت تولید را به حال و روز کنونی کشانده است. وی می‌گوید نکته اول اینجاست که مسیر صنعتی شدن در کشورهای صنعتی، نشانی از تولید صفر تا صد در کشور مادر ندارد. کمتر کالای مهمی را می‌توان یافت که تماما در یک کشور ساخته شده باشد، از اتومبیل در آلمان گرفته تا آی‌پد در آمریکا. به عقیده این اقتصاددان، مونتاژ ارزش افزوده ایجاد کرده و تفاوت را کشورهایی رقم زده‌اند که سعی کردند فناوری را بیاموزند و صنعت را بومی کنند. اما این به یک اصل در داخل کشور تبدیل شده و اگر در مسیر تولید، کالایی وارد شود یک نگاه بدبینانه به دنبال خواهد داشت. قبادی معتقد است این نگاه بدبینانه در بخش «خدمات» نیز موج می‌زند. تولید در ایران مترادف با توسعه بخش‌های کشاورزی و صنعت است. درحالی‌که کمتر کشور صنعتی را می‌توان یافت که سهم بخش خدمات در تولید ملی کمتر از ۷۰ درصد و سهم بخش کشاورزی بیش از ۲ یا ۳ درصد باشد. قبادی علت این بدبینی را به نحوه توسعه بخش خدمات در اقتصاد ایران مربوط می‌داند. از نظر قبادی، سرنخ اصلی این نقصان به وجود منابع نفتی بازمی‌گردد. خدمات به‌جای اینکه در خدمت تولید صنعتی و کشاورزی رشد کرده باشد، زیر سایه رانت و واسطه‌گری چندسطحی رشد کرده است. توهم سوم در مورد سیاست‌های حمایتی است، اگرچه سیاست‌های حمایتی در تمامی کشورهای صنعتی در زمان پاگرفتن صنعت، به‌کار گرفته شده است، اما این حمایت چک‌سفید امضا نبوده و پس از مدتی جای خود را به تجارت آزاد و رقابت داده است. اما در ایران اغلب حمایت از تولید، مترادف با پول‌پاشی‌های بی‌حساب و کتاب شده و نتیجه آن نیز در خودروسازی مشهود است، جالب اینکه همچنان بر این سیاست‌های تاریخ گذشته تکیه می‌شود. از سخنان قبادی این‌طور بر می‌آید که توهم چهارم را می‌توان به گزاره «هدایت نقدینگی به سمت تولید» نسبت داد. درحالی‌که همان‌طور که آب جاری و سیل، نقاط راحت‌تر را برای حرکت انتخاب می‌کند، در اقتصاد نیز نقدینگی به سمت نقاطی خواهد رفت که بازدهی بالاتر و مطمئن‌تری را حاصل کند و قدعلم کردن در برابر آن، مانند بستن مسیل‌ها در برابر مسیر آب است که منجر به سیلی در برخی نقاط اقتصاد خواهد شد. فرخ قبادی در گفت‌وگویی با «دنیای‌اقتصاد»، مسیرهای بازگشت از این گذاره‌های نادرست را بررسی کرده است.
 • سوار بر زمان

  رسول فروغ فرد روزنامه‌نگار
  هرچه در طول تاریخ به عقب برگردیم جایگاه اقتصادی و رفاهی کشورهای مختلف را همگرا و نزدیک می‌بینیم. فرق نمی‌کرد کجای این کره خاکی سکونت ‌داشته باشیم، به لحاظ رفاه و کیفیت زندگی تفاوت چشمگیری بین شهروندان این و آن سوی جهان وجود نداشت. ابزار تولید به‌صورت محدود در دست همگان وجود داشت.
 • امنیت؛ محور مذاکرات منطقه‌ای

  موضوع مبارزه با تروریسم و اهمیت همکاری برای امنیت مرزهای بین دو کشور همزمان با سفر عمران خان نخست‌وزیر پاکستان به ایران، در فضای مجازی داغ شد و بحث و تبادل نظر در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. هشت ماه پس از انتصاب عمران خان به نخست‌وزیری، او به دعوت روحانی راهی تهران شد تا براساس ضرورت‌های منطقه‌ای و منافع مشترک با مقامات کشورمان به گفت‌وگو بنشیند.
 • عدم‌تمدید معافیت‌های خرید نفت از ایران

  در ادامه پروژه فشار حداکثری بر ایران و به فاصله ۱۰ روز مانده تا پایان معافیت از تحریم خرید نفت ایران، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات‌متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد تمدید نخواهد کرد.دقایقی پس از صدور بیانیه کاخ سفید، وزیر خارجه آمریکا نیز در یک نشست خبری گفت ایالات متحده هیچ استثنایی برای مشتریان نفت ایران قائل نخواهد شد. مایک‌پمپئو همچنین تاکید کرد که میزان عرضه در بازار جهانی نفت خوب می‌ماند و اطمینان داریم که بازار پس از این مرحله گذار با ثبات خواهد ماند.
 • شادی در کنار کودکان سیل‌زده

  این هفته یک فیلم چند دقیقه‌ای در کنار سه تصویر در فضای مجازی میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست گشت و پربازدید شد. در ادامه موج بازندگی‌ها و سیلاب‌های بهاری، برخی از هنرمندان سینما در جشن نیمه شعبان به میان کودکان سیل‌زده سوسنگردی رفتند و در کنار آنها به شادی پرداختند. در همین حال تصویری از پلدختر به شبکه‌های مجازی راه یافت که نشان می‌داد نیروهای ارتشی برای یک دختر بچه یتیم و سیل‌زده، جشن تولد گرفته‌اند.
 • پلاسکو و زلزله کرمانشاه، انگیزه یک ترجمه

  نوید پورمحمدرضا
  انگیزه شخصی‌ای که باعث شد که من سراغ ترجمه کتاب «شهر از نو» بروم؛ یکی ساختمان پلاسکو بود که ناگهان فرو ریخت و پس از آن جمعی از داستان‌نویسان و جستارنویسان دور هم جمع شدند تا درباره این واقعه چیزی بنویسند.
 • نمایش‌نامه‌ای به رنگ کمدی سیاه

  علی عابدی
  چون من معمولا نمایش‌نامه‌هایی را که می‌نویسم، کارگردانی هم می‌کنم، بخشی از ذهن من در حین نوشتن به سمت کارگردانی هم پیش می‌رود. شاید در مواردی، در هنگام نوشتن، به لحاظ کارگردانی از متن جلوتر هستم. گاهی حتی پیش از پایان نمایش‌نامه، به لحاظ کارگردانی طراحی‌های خودم را در حین نوشتن انجام می‌دهم و چون معمولا خودم کارگردانی می‌کنم، سعی می‌کنم که اگر قرار است چیزی حذف شود، حین نوشتن این کار انجام شود و نه در حین تمرین و رسیدن به اجرا. و چون خودم روی ریتم کار خیلی حساس هستم در حین دورخوانی و تمرین هم، گاهی دستی در نمایش‌نامه می‌برم و سعی می‌کنم که ریتم ایده‌آلم، اجرایی و عملی شود.
 • خاطرات یک وزیر جنجالی

  منصوره اتحادیه
  هر کتاب خاطرات جدیدی که منتشر می‌شود، نه تنها اطلاعات درباره گذشته افزایش می‌یابد، بلکه پیچیدگی‌های مسائل از نگاه مورخ روشن‌تر می‌شود. یکی از نکات جالب توجه افزایش خاطرات، اظهار‌نظر نظرهای متفاوت، نگاه غرض‌ورز یا متناقض افراد است که ممکن است مورخ را دچار سردرگمی کند. مانند تناقض بین نظریات نفیسی، عباسقلی گلشائیان، بافر کاظمی و ابوالحسن ابتهاج درباره بعضی از مسائل جاری کشور. اطلاعات جدیدی که از خلال این خاطرات به دست می‌آید به مورخان امکان بازنگری تاریخ و نتیجه‌گیری‌های جدیدتری می‌دهد که بسیار ارزشمند است. نفیسی خاطراتش را در فرانسه در سال ۱۳۴۰ آغاز کرده و در سال ۱۳۴۸ به پایان رسانده است. حسن مشرف نفیسی متولد ۱۲۷۵ در تهران و فرزند علی‌اکبر نفیسی ناظم الاطبا است. وی برای ادامه تحصیلات به فرانسه رفت و دکترای حقوق از دانشگاه پاریس را دریافت کرد. در شهریور ۱۳۲۰ در کابینه محمدعلی فروغی به وزارت دارایی رسید و در دوره قوام‌السلطنه ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده گرفت. وی دو بار به عنوان رئیس هیات‌مدیره بیمه ایران انتخاب شد و مدتی نیز نماینده ایران درصندوق و بانک بین‌المللی بود.
 • هنرهای مردم نهاد

  هادی سیف
  من توفیق زیارت صدرالدین شایسته شیرازی، شاگرد کمال‌الملک را داشته‌ام. دوستی او با پدرم باعث شد که مرا به منزلش راه دهد. در طول تاریخ هنر ایران، آنچه ناشناخته مانده، سهم بی‌چون و چرای هنرمندان این سرزمین است که در اعتلای هنر ایران، ادای دین کردند. سید صدرالدین شیرازی تاکید داشت که بر هنرهایی که بعد از مشروطیت ایران در بین هنرمندان رایج شده، نام رنسانس بگذاریم. فقط در شیراز، ۱۱ رنسانس بی‌چون و چرا در حوزه نقاشی دیواری و کاشی و... روی داده است. او دفترچه جلد چرمی‌ای داشت که اسامی هنرمندان را در آن نوشته بود.
 • مصائب توریستی شدن مناطق بکر

  احمد بهرامی کارگردان
  «پناه» اولین فیلم بلند من است که ۲ سال پیش در کویر مرکزی (مصر)ِ ایران ساختم و قصه نوجوان ۱۶، ۱۷ ساله‌ای به نام پناه را روایت می‌کند که بین ماندن و رفتن از روستا مانده است. او در یک روستای توریستی به نام مصر در کویر مرکزی ایران زندگی می‌کند و کمک حال خانواده و اهالی روستاست.
 • پیدا کردن قهرمان درون

  علی جعفری نویسنده و کارگردان
  این نمایش را سال گذشته با نام دیگری اجرا کردیم و با توجه به بازخوردی که از مخاطبان گرفتیم متن را کامل‌تر کردیم و امسال هم اجرایش کردیم. در اجرای دوباره روی متن اثر بیشتر و دقیق‌تر کار کردیم اما به لحاظ فرم و اجرا تغییراتی در آن صورت نگرفته است. تولید و اجرای تئاتر این روزها کمی دشوار است چراکه سالن‌های دولتی شرایط خاص خود را دارند و در سالن‌های خصوصی نیز با توجه به تعدد اجراها، فاصله زمانی میان اجراها بسیار کم است. این اثر از جنس مردم است و مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کنند اما این نمایش توسط گروه جوانی تولید شده و تبلیغات زیادی انجام نشده است.
 • ماجرای تورم و گرانی

  مهدی ارجمند کارگردان
  نمایشنامه «برای خرید که نباید پول داد» نوشته داریو فو است که توسط شادی جمالی دراماتورژی شده و از یک متن دو پرده‌ای به اثری تک پرده‌ای برای اجرا تبدیل شده است. من علاقه بسیاری به نمایشنامه‌های داریو فو دارم و این نمایش سومین تجربه کاری من و البته سومین متنی است که از این نویسنده روی صحنه برده‌ام. دلیل علاقه‌ام به داریو فو ظرافت و صداقتی است که در آثارش وجود دارد.
 • روایت قاب‌ها از تنهایی

  ماندانا عبدالعظیمی نقاش
  نمایشگاه نقاشی «...دل تنگت بگوی» این روزها در فرهنگسرای ابن‌سینا برپاست و ۳۰ تابلو با متریال رنگ روغن به نمایش گذاشته شده است. تم اصلی نقاشی‌ها حرکت است و سعی کرده‌ام در موضوع‌های مختلف حرکت را به تصویر بکشم.در واقع نقاشی هستم که به ایسم‌ها اعتقادی ندارم و معتقدم که امروزه هنر و مردم از سبک‌ها فراتر رفته‌اند و آدم‌ها باید بتوانند از هر متریال و سبکی در نقاشی برای آنچه دلشان می‌خواهد بگوید استفاده کنند.
 • تجربه سرگشتگی انسان

  محمد نصرتی رهبر ارکستر
  از مدت‌ها قبل بنا داشتیم کنسرتی را طراحی کنیم که علاوه‌بر اجرای زنده یک اثر موسیقایی دربرگیرنده هنرهای دیگر نیز باشد. از این رو جلسات متعددی برگزار کردم و به این نتیجه رسیدم که علاوه‌بر حضور یک ارکستر بزرگ؛ فضایی را فراهم کنیم که هنرهای دیگر نیز در اجرای پروژه مشارکت داشته باشند.

بیشتر