شماره روزنامه ۴۴۷۷
|

 • ترامپ دموکرات علیه ترامپ جمهوری‌خواه

  علیرضا مسعود روزنامه نگار
  از ساعت ۲:۲۹ دقیقه صبح روز ۹ نوامبر سال ۲۰۱۶ که ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا برگزیده شد، بسیاری از افراد و کشورها در انتظار برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بودند تا شاید راهی را برای خلاصی آمریکا و جهان از دست ترامپ پیدا کنند؛ اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای نشان داد که به‌رغم آنکه دموکرات‌ها توانستند در مجلس نمایندگان به پیروزی دست یابند، اما نهاد بالادستی، سنا را از دست داده و به جمهوری‌خواهان طرفدار ترامپ واگذار کردند. این مساله باعث شد تا مساله استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها بسیار سخت و دست نیافتنی شود؛ اما از سوی دیگر این سوال را باید مطرح کرد که آیا پدیده ترامپیسم، در سراشیبی افول قرار دارد یا همچنان درجای خود مستحکم ایستاده و به بسط و نشر خود در آمریکا می‌پردازد.
 • شکاف‌های درون ایالتی در انتخابات کنگره

  پوریا فیروزنژاد روزنامه نگار
  انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ آمریکا را می‌توان به مثابه یک بازگشت پیروزمندانه برای حزب دموکرات‌ آمریکا دانست. دموکرات‌ها اکنون با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان ابزاری را در اختیار گرفته‌اند که آنها را قادر می‌سازد تا از تصویب قوانین جدید دلخواه جمهوری‌خواهان جلوگیری به عمل آورند و تحقیقات دقیق‌تری را آنگونه که می‌خواهند در رابطه با رسوایی‌های متعدد ترامپ انجام دهند. در حالی که جنگ در مجلس نمایندگان از روز‌های آتی کلید می‌خورد، این انتخابات نشانه‌ای از نزاع دیگری برای موجودیت آمریکا دارد که تازه آغاز شده است.
 • نزاع هویتی آمریکا

  امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا
  آمارهای انتخابات میان‌دوره‌ای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در ماه نوامبر نشان می‌دهد که در شهرهای کوچک، مناطق روستایی، منطقه مید‌وست و جنوب آمریکا جمهوری‌خواهان دارای رای بیشتری بوده‌اند. این موضوع به انتخابات ۲۰۱۸ اختصاص ندارد و از گذشته در مناطق شهری و پرتراکم‌تر گرایش‌ها اغلب به سوی دموکرات‌ها بوده است و پراکندگی جغرافیایی آنها نیز در سواحل غربی و شرقی ایالات متحده قرار دارد، چرا که دارای نگاه‌ لیبرال هستند و تحت تاثیر موضوعات هویتی و ارزش‌های دینی قرار نمی‌گیرند. در حالی که در مناطق روستایی، شهرهای کوچک و مناطق کشاورزی فضا عموما هویتی است و افراد بر ارزش‌ها تاکید دارند. این اتفاق در سال ۲۰۱۶ و انتخابات ریاست جمهوری نیز رخ داد.
 • حناچی کلیددار پایتخت شد

  اگرچه عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی توانسته بود پیش از جلسه نهایی رای‌گیری برای شهردار تهران، آرای بیشتری از نمایندگان شورای شهر پنجم را به‌عنوان یکی از دو گزینه نهایی کسب کند؛ اما در نهایت این پیروز حناچی بود که روز سه‌شنبه با یک رای بیشتر کلیددار پایتخت شد و به همه گمانه‌زنی‌ها و اما و اگرها طی روزهای گذشته پایان داد. پیروز حناچی که ۴ سال در دولت یازدهم در کسوت معاون آخوندی در وزارت راه و شهرسازی قرار داشت، در دوره شهرداری محمدعلی نجفی به معاونت فنی و عمرانی شهرداری برگزیده شد. طی روزهای قبل از رای‌گیری حرف و حدیث‌های زیادی درباره مخالفت با شهرداری آخوندی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی جریان داشت.
 • طلایی‌ترین نقره بر گردن پرسپولیسی‌ها

  بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا درحالی شنبه شب در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی برگزار شد که با وجود پایان نه‌چندان خوشی که داشت اما باز هم شیرینی نایب قهرمانی را به کام هواداران پرسپولیس ریخت. این بازی که با حرف و حدیث‌ها درباره ورود زنان به ورزشگاه و نیز کری‌خوانی هواداران رقیب پرسپولیس برای این تیم همراه بود، فضای شبکه‌های اجتماعی را چند روزی به تسخیر خود درآورد.
 • نصیحت پیرمرد طبسی به وزیر کشاورزی

  انتشار فیلمی از گفت‌وگوی یک پیرمرد طبسی با وزیر جهاد کشاورزی این هفته در فضای مجازی حسابی سر و صدا به پا کرد. در این فیلم پیرمردی با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی روبه‌رو می‌شود و به جای تقاضاها یا گله‌های معمول در مقام یک ناصح، شعر مشهوری را می‌خواند. پیرمرد: یک گوجه فرنگی توی مملکت تون ۷۰۰ تومن شده! وزیر: خُب؟ پیرمرد: گوش می‌کنی یا نه ؟ وزیر: خب! پیرمرد: روزگار است هر روز بدتر می‌بینم، این جهان را پر از خاک و خطر می‌بینم، دختران را همه جنگ است با مادر، پسران را همه بدخواه پدر می‌بینم.
 • شدت بیکاری پس از زلزله

  محمد ایرانمنش
  نگاهی به پیامدهای حوادث گذشته از جمله زلزله، این واقعیات را نشان می‌دهد: همه سامان‌های زندگی و از جمله سامان اقتصادی به هم می‌ریزد؛ بیکاری گذشته تشدید می‌شود؛ معمولا بعد از این گونه حوادث، برخی مردم به ویژه کسانی که توان مالی دارند از جمله فعالان اقتصادی، از منطقه مهاجرت می‌کنند؛ تمایل سرمایه‌گذاران خارج منطقه به سرمایه‌گذاری در منطقه حادثه دیده کم می‌شود؛ کمک‌های دولتی و مردمی به پایان می‌رسد و مردم آسیب‌دیده باید روی پای خودشان بایستند.
 • کارخانه‌ آدم‌سازی

  زیتون مصباحی‌نیا
  سال‌ها از خواندن قصه‌ای و داستانی گذشته. خیلی از حادثه‌ها و ماجراهای قصه یادمان رفته. خیلی از حرف‌ها و فکرها و مکان‌ها و لحظه‌ها. اما چیزی است که همیشه تا آخر از یک قصه در ذهن‌‌ خواهد ماند: شخصیت. و کار ادبیات همین است. این‌که به قول محمدعلی سپانلو در حافظه‌ جمعی ما «آدم» بسازد. و چخوف نویسنده‌ای است بی‌تکرار که داستان‌هایش از این جهت «کارخانه‌ آدم‌سازی» است. شما ممکن است قصه‌ «خانمی با سگ کوچک» را فراموش کنید، اما انبوه کارمندها، هنرپیشه‌ها، دهقان‌ها، پزشک‌ها، معلم‌ها، نقاش‌ها، پرستارها، ملّاک‌ها، خیاط‌ها، فقیرها و پولدارها، زن‌ها و مردها و بچه‌ها را که در تکاپو و در ملال به زندگی مشغول‌اند، نه. این آدم‌ها را چخوف نه با روده‌درازی و پرداخت‌های طویل، که نقاش‌وار فقط با چند تاش می‌آفریند (هر حرف زدنی درباره‌ چخوف ناگزیر و همواره رنگی از تکرار می‌گیرد.
 • تلاش برای دریافتن تاریخ

  داریوش رحمانیان
  متاسفانه دانشگاه‌های کشور با کمبود کتاب‌های درسی در حوزه تاریخ روبه‌رو شده‌اند. از سوی دیگر منابع موجود نیز با مشکلاتی درخصوص برنامه‌های درسی مواجهند. در میان کتاب‌های موجود، کتاب‌هایی که دانشجو را به مطالعه بیشتر در حوزه تاریخ ترغیب کند کم است. حدود ۲۶ سال است که در دانشگاه‌های کشور تاریخ معاصر تدریس می‌کنم و در طول این سال‌ها همواره با کمبود کتاب‌های درسی مواجه بوده‌ایم، حتی در برخی دانشگاه‌ها شاهد این بودم که همکاران من به‌ ناچار کتاب‌های غیردرسی یا غیرمرتبط را معرفی می‌کنند. برای نمونه خیلی اوقات کتاب مورخ نامدار و استاد عزیز و ارجمندم یرواند آبراهامیان یعنی «ایران بین دو انقلاب» معرفی می‌شد و به‌ رغم اینکه کتاب بسیار شایسته و ارزشمندی است، اما با اهداف دیگری و نه اهداف آموزشی نوشته شده است.یکی از انگیزه‌های من برای نگارش این کتاب، رفع نقص موجود در زمینه عدم علاقه دانشجوها به مطالعه کتاب‌های بیشتر در زمینه تاریخ بود. یکی دیگر از انگیزه‌های من در نگارش این کتاب، سادگی متن آن و دوری گزیدن از توضیح نظریه‌های مختلف بود.
 • باز تعریف مفهوم طبقه

  عسگر قهرمان‌پور
  کتاب ساختار طبقاتیِ جوامع پیشرفته یکی از آثار مهم، برجسته و متن درسی برای دانش‎پژوهان و دانشجویان رشته جامعه‌شناسی است. آنتونی گیدنز این کتاب را در سال ۱۹۷۳ به رشته تحریر درآورد اما در سال ۱۹۷۹ ضمیمه‌ای را به این کتاب اضافه و از مدل نظری خود در مورد طبقه دفاع کرد و به منتقدان خود پاسخ داد. او در این کتاب تحلیلی عمیق و بنیادین از سنت اروپایی نظریه طبقه ارائه می‌دهد و بار دیگر مفهوم طبقه را در دل حوزه‌های اصلی مسائل جامعه‌شناسی قرار می‌دهد.
 • تصویری از تنهایی آدم‌ها

  مانلی حسین‌پور کارگردان
  من همیشه به فضاهای سوررئالیستی و فانتزی علاقه دارم و زمانی‌که نمایشنامه را خواندم متوجه شدم قابلیت اجرایی شدن این فضا وجود دارد و مونولوگ‌های این اثر دست کارگردان را برای اجرایی شدن ایده‌های کارگردانی باز می‌گذارد.نمایش «دلقک‌های غمگین» پیش از این در بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران اجرا شد و در آن این نمایش دودلقک داشت که در اجرای جدید دو دلقک دیگر به این اثر اضافه شده و به نسبت آن فضای بصری و ترکیب‌بندی نمایش تصویری‌تر شده و نمایش فضای شادتری پیدا کرده است.
 • تلفیق نگاه کلاسیک و مدرن

  الهام پاوه‌نژاد بازیگر
  نمایش «شاه لیر» نوشته شکسپیر به کارگردانی مسعود دلخواه این روزها در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.
 • آموزش برخورد با کلاه برداری

  سیدجواد سیدمحسنی تهیه‌کننده و کارگردان
  در هفته گذشته برنامه‌ای را درباره فرهنگ صحیح استفاده از کارت‌های بانکی و دستگاه‌های کارت‌خوان روی آنتن شبکه دو بردیم و قرار است این مجموعه در هفته‌های آینده هم ادامه پیدا کند.
 • نقاط تاریکی از زندگی زناشویی

  یاسر خیر کارگردان
  این فیلم برای خانواده‌های ایرانی ساخته شده است و یکی از چالش‌هایش این است که بر نقاط تاریکی از زندگی زناشویی دست می‌گذارد که در سینمای ایران تاکنون به آن پرداخته نشده است.

بیشتر