شماره روزنامه ۴۳۵۴
|

 • روزگار یک بانوی مدیرعامل

  بمانجان ندیمی روزنامه‌نگار
  وارد فرودگاه مهرآباد که می‌شوید ۱۰۰ متر جلوتر سمت راست ماکت هواپیمایی است که نشان ایران‌ایر روی آن حک شده؛ محیطی که مقابل شماست، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی ایران است. ایران‌ایر نامی آشنا برای ایرانی‌ها است که این روزها سکان هدایتش برای نخستین بار در اختیار یک مدیر زن قرار گرفته است. بعدازظهر آخر هفته است و تقریبا ساختمان ایران‌ایر خالی از پرسنل است. تنها چند نفر هنوز پشت میزشان نشسته‌اند. در همین خلوتی ساختمان، اتاقی است که یک نفر دائما مشغول کار است. خانم مدیر بی‌وقفه جلسه دارد و با وجود تعیین وقت قبلی، بیش از یک ساعت، با تاخیر در مصاحبه‌مان شرکت می‌کند. در نگاه اول، به‌عنوان یک زن، از این حجم کار او احساس خستگی می‌کنم. اما وقتی چهره خندان خانم مدیر را می‌بینم که نشانی از خستگی در آن پیدا نیست، حتی در به زبان آوردن جمله «خسته نباشید» هم تعلل می‌کنم. با اعتماد به نفس مقابلم می‌نشیند و برعکس چهره مهربانش، خیلی جدی به سوال‌هایم جواب می‌دهد. همین جدیت او باعث می‌شود این سوال در ذهن من نقش ببندد که «چرا اینقدر جدی؟» و مصاحبه‌ام را از همین جا شروع کنم.
 • ساختار اشتغال زنان

  سپیده کاوه پژوهشگر
  یکی از وعده‌های انتخاباتی دولت‌های پیشین و دولت کنونی بهبود وضعیت زنان به‌خصوص در بخش اقتصاد و اشتغال بوده که به وضوح با تکیه بر آمار می‌توان خلف وعده در این زمینه را مشاهده کرد. در ۱۰ سال گذشته ترکیب ساختار کاری زنان در مشاغل صنعتی، کشاورزی و خدماتی تغییرات بسیار زیادی داشته است.
 • جنجال توماری در صحن پارلمان

  اولین روز کاری مجلس در این هفته به قدری جنجالی شد که واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی به همراه داشت و موافقان و مخالفان لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT» با ساختن هشتگ‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به اعلام نظر خود درباره تصمیم بهارستان نشینان پرداختند.
 • شکاف در میان هفت کشور صنعتی جهان

  در هفته‌ای که گذشت فضای شبکه‌های اجتماعی به شدت تحت‌تاثیر دیدار سران کشورهای گروه جی ۷ قرار داشت و خصوصا انتشار عکسی از نشست پایانی اعضای گروه در حساب رسمی اینستاگرام آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، موجی از واکنش‌های کاربران درفضای مجازی به راه انداخت و حتی در میان سیاستمداران هم بازتاب فراوان داشت.
 • قهرمان ملی یا خائن به وطن؟

  راهپیمایی روز قدس امسال هم با حاشیه‌هایی همراه بود. در ابتدا انتشار ویدئویی از برخی شعارها با عنوان «فینگیلی آمریکا، جینگیلی اسرائیل، درد بگیرید، کوفت بگیرید، ایشالا بمیرید!» به سرعت در فضای مجازی چرخید و هشتگ‌هایی با عنوان # فینگیلی-آمریکا و # جینگیلی-اسرائیل به راه افتاد و کاربران درباره تنزل سطح شعارها در روز قدس نوشتند.
 • وقایع‌نگاری مرگ

  کاوه میرعباسی
  کتاب «سه رمان کوتاه» نوشته گابریل گارسیا مارکز مشتمل بر سه رمان کوتاه است که در انگلیسی به آن نوولا می‌گویند. البته این سه رمان را پیش از من هم مترجمانی به فارسی برگردانده‌اند اما به این‌ صورت یکجا و در یک مجموعه آورده نشده است.
 • داروغه اصفهان

  مهدی گنجوی
  کتاب «صادق ممقلی، داروغه اصفهان یا شرلوک هلمس ایران» به قلم کاظم مستعان‌السلطان (تولد؟، فوت ۱۳۲۱) اولین رمان تالیفی پلیسی تاریخ ادبیات فارسی است. این رمان اولین بار در سال ۱۳۰۴ منتشر شد و پس از آخرین انتشار آن در اواخر دهه بیست، به مدت قریب ۷۰ سال از انتشار به دور مانده بود و امسال با ویرایش انتقادی من و مهرناز منصوری مبتنی بر دو چاپ پیشین آن و به همت نشر «مانیاهنر» بازنشر شد. تا پیش از چاپ این ویرایش، هیچ اطلاعات زندگی‌نامه‌ای از کاظم مستعان‌السلطان در دست نبود.
 • کتابی برای دفع اعتیاد

  دکتر ناصر همتی روان‌پزشک
  سال ۱۳۹۰ کتابی از «ویلیام ر. میلر» به دستم رسید که به «مصاحبه انگیزشی» نگاهی متفاوت و کارکردی داشت. مصاحبه انگیزشی با نام میلر پیوندی ناگسستنی دارد؛ او واضع این رویکرد است.
 • انعطاف‌پذیری حقوق اسلامی

  سید حسن امین
  کتاب «حقوق در جهان اسلام» به تعامل بین حقوق اسلامی و دین اختصاص دارد و شامل چهار مقاله است:
 • خاطرات یک فیلم تاثیرگذار قدیمی

  پوران درخشنده کارگردان
 • جنگ را با گوشت و پوستم حس کرده‌ام

  مریم بوبانی بازیگر
  این روزها در نمایش «خنکای ختم خاطره» به نویسندگی حمیدرضا آذرنگ و کارگردانی حامد ادوای بازی می‌کنم. من به‌عنوان کسی که هنر را برای بیان آن چیزی که خواسته‌ام از دنیاست، یعنی یک دنیای بهتر، زیباتر و با آرامش، برگزیده‌ام هرجایی که محملی برای اعتراض نسبت به جنگ پیدا کنم بدون قید و شرط می‌پذیرم و انجامش می‌دهم. من مادر دو بچه‌ام، انسانم و زندگی می‌کنم و زندگی را مثل همه آدم‌ها دوست دارم و دلم می‌خواهد یک آرامش بر زندگی و حیات‌مان مستولی باشد و به همین دلیل بازی در نمایش «خنکای ختم خاطره» را پذیرفتم و هر کار دیگری را که در جهت تخطئه و مذموم بودن جنگ باشد با کمال میل می‌پذیرم.
 • آلبوم «سور» در راه بازار موسیقی

  حسام‌الدین سراج خواننده
  آلبوم جدیدم با همراهی گروه «سور» به سرپرستی مجید مولانیا از ۶ ماه پیش آماده انتشار است، اما به دلیل اینکه شرکت منتشرکننده آلبوم باید برای ثبت مجدد مجوز خود پروسه اداری را طی کند هنوز موفق به انتشار آلبوم نشده‌ایم. طبق قوانین جدیدی که اعلام شده
 • نمایشگاه «تفرخ»

  فرخ نورونی نقاش و مجسمه‌ساز
  نمایشگاه نقاشی و مجسمه‌های من با عنوان «تفرخ» در گالری دلگشا برپاست. در این مجموعه ۹ مجسمه با تکنیک ترکیب مواد و ۱۲ تابلوی نقاشی با تکنیک جوهر روی کاغذ و رنگ روغن روی بوم به نمایش درآمده است. سوژه مجسمه‌هایم حیوانات هستند، اما هیچ کدام از آنها حیوان مشخصی نیست. در نقاشی‌ها نیز عناصر ثابتی مانند گرگ، نهنگ، آدم و طبیعت حضور دارند. اجزای به کار رفته در آثار تا حدی طبیعی هستند اما نحوه قرار گرفتن آنها در کنار هم و اندازه آنها باعث می‌شود کار غیر‌طبیعی شود.
 • روزمرگی و قطع ارتباط نسل‌ها

  کیومرث مرادی کارگردان
  تئاتر تعقل و تفکر تئاتری است بر مبنای تفکری دقیق که یک هنرمند آن را بر پایه جهانی شکل می‌دهد که در آن زیست کرده است. این تئاتر خارج از عرف روزگار و ادعاهای دروغین اطرافش اهدافی را دنبال می‌کند که ریشه در عمق تفکر و احساس هنرمند خالقش دارد. این نوع آثار ادعایی ندارند چون هدفشان نمایش دادن نیست، بلکه هدف اصلی‌شان رویارویی با خود در مقابل دید‌گان تماشاگران معاصر است. رویارویی که در جست‌وجوی هماوردی اندیشه و برخورد نگاهی است که می‌بایست در این دیدار شکل گیرد. «تئاتر تفکر» تئاتری است با این الگو؛ به چالش کشیدن اجتماع امروزی و طرح پرسش از خود و تماشاگر در عمق ذهنش، بدون توسل به شعار و شعارزدگی یا نمایش مدل‌ها و تکرار روزمره. در واقع تئاتر تعقل تلاش می‌کند فارغ باشد از روز‌مرگی‌های کشنده و ادعاهای نمایشی تکراری. هایدگر می‌گوید: روزمرگی گسست آرمان‌ها و حقیقت انسان را برای او به ارمغان می‌آورد. همین‌‌جاست که هنر روز‌مره با خود گسست عمیق و جدایی از ذهن مخاطب و قطع ارتباط نسل‌ها را آرام آرام شکل می‌دهد.

بیشتر