• مصائب مبارزه با فساد شهری

  فرید قدیری بهشاد بهرامی
  یافته‌های رئیس کمیته شفافیت پارلمان پایتخت درباره نوع نگاه مجموعه مدیریت شهری به دو چالش ریشه‌ای در اداره تهران، از سه سوءبرداشت یا خطای تشخیص در برخی مدیران نسبت به مسائل شهر و چگونگی اصلاحات شهری حکایت دارد. بهاره آروین عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران می‌گوید: وابستگی بودجه شهرداری به «عوارض ساختمانی» و تداوم حیات «فساد شهری» دو چالش کلیدی است که باید در این دوره تعیین تکلیف شود. در این میان، برای حل چالش اول که هم مولد فساد است و هم باعث ناپایداری جریان تامین مالی در اداره شهر شده، برخی‌ها «بازگشت شیوه تامین مالی شهرداری‌ها به قبل از دهه ۷۰ و احیای تزریق جریان بودجه دولتی» را مطرح می‌کنند که ناشی از خطای تشخیص است و عمل به چنین پیشنهادی می‌تواند وضعیت را بدتر کند. البته در این مرزبندی،‌ اگر «منابع مستقل از بودجه دولت برای اداره شهر» به «چشم‌پوشی» از تعهداتی که دولت در برخی حوزه‌ها همچون تامین بخشی از هزینه‌های شبکه حمل‌ونقل‌ عمومی دارد، تعبیر شود خود یک سوءبرداشت مشکل ساز خواهد بود. با این حال، برای قطع یا کاهش وابستگی بودجه شهرداری به درآمدهای ساختمانی، راهکار تجربه‌شده‌ای وجود دارد که از مسیر «عوارض بهره برداری از ساختمان‌ها و شبکه معابر» و همچنین «دریافت بهای واقعی خدمات شهری» عبور می‌کند. آروین درباره دومین چالش مهم که «فساد سیستماتیک و نهادینه شده در شهرداری‌ها» عنوان می‌شود، معتقد است: مدیریت شهری برای حل این موضوع مقابل دو راهی «تغییر ضوابط با هدف کاهش اختیارات مناطق» یا «شفاف شدن همه اقدامات و فعالیت‌های شهرداری» قرار گرفته است. نتیجه «شفافیت» به دلیل آنکه به «تغییر مثبت و مطلوب با بودجه صفر» منجر می‌شود، راه درست مقابله با فساد و نجات شهر از مشکلات است. انتشار مصوبات، قراردادها و معاملات، بدون صرف هزینه، برابر «بروز تخلفات، فساد و اقدمات نامتعارف» بازدارندگی ایجاد می‌کند. گفت‌وگو با عضو شورای شهر تهران درباره گلوگاه‌های فساد در شهرداری، اشکال مختلف فساد، چرخه فسادزدایی و نحوه نجات تهران از فساد شهری را در زیر بخوانید:
 • کلید اعتماد به شهرداری

  دکتر حسین ایمانی‌جاجرمی جامعه شناس شهری
  نگاهی به سندهای مطالعاتی و سیاست‌گذاری در حوزه «مبارزه با فساد در مدیریت شهری» نشان می‌دهد که تاکید زیادی بر اصل «حکمرانی خوب» به‌عنوان شرط موفقیت تلاش‌ها شده است. اما اصول زمانی ارزش دارند که برای تحقق آنها تلاش صورت گیرد از همین رو «اراده سیاسی» هم برای مبارزه با فساد و پشتیبانی آرا و افکار عمومی از آن ضروری است.
 • افزایش قیمت خودرو و بلاتکلیفی خریداران

  افزایش قیمت برخی از محصولات خودروسازان داخلی در کنار بلاتکلیفی خریداران خودروهای پیش فروش شده موجب شد تا این هفته بخشی از فضای مجازی به گرانی خودرو و نیز سیاست‌های متولیان این امر اختصاص یابد. هشتگ‌های # خودروی_ملی، #تولید_داخلی، # پراید و # وزیر_صمت در اعتراض به افزایش قیمت محصولات شرکت‌های خودروسازی تشکیل شد و کاربران در فضای مجازی اغلب واکنش‌های انتقادی داشتند. در دی ماه امسال سرانجام خودروسازان توانستند مجوز افزایش قیمت محصولات مشمول قیمت‌گذاری خود را از دولت دریافت کنند و بلافاصله بعد از چراغ سبز دولت لیست جدید قیمت‌ها را اعلام کردند که با افزایش قیمت برای اغلب خودروهای تولید داخل همراه بود و برای مثال پراید در آن به ۳۶ میلیون تومان رسید.
 • ایران در قامت یک قهرمان آسیایی

  یوزهای ایرانی امشب در حالی به مصاف چین خواهند رفت که این هفته تیم‌ملی فوتبال کشورمان با پیروزی ۲ بر صفر در مقابل تیم‌ملی فوتبال عمان یک گام دیگر برای پایان دادن به حسرت ۴۳ ساله‌ ایران در کسب عنوان قهرمانی قاره آسیا نزدیک‌تر شد. با وجود حواشی زیادی که از هفته گذشته
 • چالش عکس ۱۰ سال قبل

  با فراگیر شدن چالش بین‌المللی «عکس ۱۰ سال قبل»، موجی از مقایسه میان چیزهای مختلف از ۱۰ سال پیش تاکنون در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد که بسیاری از آنها تم طنز و شوخی داشت.
 • طراحی تجربه‌های جدید

  امیراشکان غلامی آهنگساز و خواننده
  این اثر چهارمین آلبومی است که منتشر کرده ام و در آن از فضای موسیقی سافت راک فاصله گرفتم و بیشتر به فضاهای جز نزدیک‌ شده‌ام و وکال نیز همان نقش سابق را در قطعات ایفا می‌کند. موسیقی من راک نیست و حتی عنوان فیوژن که روی موسیقی من گذاشته می‌شودهم درست به نظر نمی‌رسد.
 • بازنمایی فرهنگ اجتماعی قدیم

  علیرضا اسکندری نقاش
  حدود ۴۰ سال است در حوزه‌ نقاشی‌خط و آثار قهوه‌خانه‌ای فعالیت می‌کنم و در سال‌های اخیر در چندین نمایشگاه گروهی شرکت کرده‌ام، اما خوشبختانه فرصتی پیش آمد تا نمایشگاهی انفرادی نیز از آثارم برگزار کنم.
 • ملموس‌تر از نمایشنامه اصلی

  حسام لک کارگردان
  نمایش ما همخوان و منطبق با نمایشنامه «در انتظار گودو» اثر بکت است ولی در فرم خیلی متفاوت از چیزی است که مخاطب انتظار دارد. به لحاظ اجتماعی سعی کردم چیزی ملموس‌تر از «در انتظار گودو» را با شدت و حدت بیشتری به مخاطب ارائه دهم. در این نمایش همه تصوراتی که تماشاگر از دیدن اثر ابزورد دارد، مخدوش می‌شود. قرار بود این نمایش را در تالار مولوی اجرا کنیم و ماه‌ها نیز پیگیر این ماجرا بودیم ولی مدیر تالار مولوی با اجرای این اثر مخالفت کرد. پس از آن با رایزنی‌ها و پیگیری‌های کانون تئاتر دانشگاهی، رئیس مجموعه تئاتر شهر نوبت اجرایی در سالن قشقایی برای ما در نظر گرفت.
 • روایت سال اول انقلاب

  محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده
  قسمت از سریال «نفوذ» با عنوان «خط تماس» به کارگردانی جواد شمقدری در روزهای آینده روی آنتن خواهد رفت. «نفوذ» پروژه سنگینی است که برشی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران و ۹ ماه از اتفاقات دوران انقلاب را در ۴۰ قسمت به تصویر می‌کشد. «خط تماس» یا آنچه قرار است در دهه فجر امسال روی آنتن برود قصه‌ای از دل «نفوذ» نیست بلکه اگر روزشمار سال‌های انقلاب را لحاظ کنیم روز‌های ۱۵ بهمن ۵۷ تا ۱۵ بهمن ۵۸ را روایت می‌کند.
 • میدان هنرنمایی آهنگسازان جوان

  بهاره فیاضی سرپرست گروه
  برنامه‌ای که تدارک دیده‌ایم دو بخش دارد؛ بخش اول اجرای تکنوازی تار و سه‌تار است که به همراه تنبک نوازی گوهرناز مسائلی در مدت زمان ۴۰ دقیقه اجرا می‌شود. بخش دوم گروه نوازی است که چهار نفر آن را اجرا می‌کنند. خوانندگی این بخش به عهده پدرم داوود فیاضی خواهد بود و تنبک این بخش را مجید علیزاده می‌نوازد و نوازندگی نی نیز بر عهده حسین قاسم‌زاده است و نوازندگی تار در هر دو بخش را نیز خودم بر عهده دارم.
 • بازخوانی فیلم‌های تاریخی

  محمد رحیمی تهیه‌کننده
  سری جدید برنامه «جادوی تاریخ» از ۱۶ دی روی آنتن شبکه چهار سیما رفته و این برنامه‌ای ترکیبی است که در آن وقایع، موضوعات، اتفاقات و شخصیت‌های مهم تاریخی از ایران و جهان به مخاطب شناسانده می‌شود. سری اول این مجموعه نورز ۹۷ از شبکه چهار پخش شد و اکنون قسمت‌های جدید آن پخش می‌شود.
 • ده منطقه دیدنی در ۲۰۱۹

  الهام مرادقلی
  نشریه لونلی‌پلانت در ابتدای سال ۲۰۱۹میلادی طبق روال هر سال خود ۱۰منطقه را معرفی کرده که می‌توانند مناطق جذابی برای سفر باشند.
 • فرمول یافتن خوراک ارزان در سفر

  مترجم: امیررضا فخاریان
  بسیاری افراد سفر را به‌عنوان یک تفریح پرهزینه می‌شناسند. همچنین دسته‌ای دیگر اعتقاد دارند فقط با هزینه زیاد است که می‌شود از سفر لذت برد؛ اما امروزه در جهان نوع دیگری از سفر در جریان است؛ سفرهای ارزان. با بررسی سفرنامه‌های افرادی که این نوع سفر را انتخاب می‌کنند می‌توان دریافت که بسیار لذت‌بخش است. در سلسله یادداشت‌هایی که در این ستون، به ۱۰ راهکاری اشاره می‌کنیم که می‌توان از طریق آنها ارزان سفر کرد. پنجمین راهکار را بخوانید.
 • چگونه گوگل برترین مرورگر دنیا شد

  مریم رضایی
  وقتی شرکت گوگل مرورگر خود را در سال ۱۹۹۸ راه انداخت، اسامی دیگری مثل Excite و یاهو دو بازیگر بزرگ این صنعت بودند. گوگل فرزند تازه متولد شده دو فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد بود که به دنبال پشتیبانی مالی بودند. پس از مدتی، گوگل دقیق‌ترین نتایج جست‌وجو را در اختیار کاربرانش قرار داد و بر رقبا غلبه کرد. برای اثبات موفقیت گوگل، شاید هیچ برهانی قوی‌تر از این واقعیت نباشد که نام این شرکت همه جا به‌عنوان فعل به کار می‌رود. همان‌طور که آب می‌نوشیم، اطلاعاتی که می‌خواهیم را «گوگل می‌کنیم.» البته گوگل فراتر از یک جست‌وجوی اینترنتی رفته است. دلایل موفقیت آن را مرور می‌کنیم.

بیشتر