• روزنامه‌نگاری در عصر مجازی

  مهیار زاهد
  این روزها که شبکه‌های اجتماعی نقش پررنگی را در دنیای رسانه به خود اختصاص داده‌اند، یکی از مسائل و دغدغه‌های عمومی چگونگی عملکرد اهل رسانه و روزنامه‌نگاران در این شبکه‌هاست. طی ماه‌های اخیر بارها شاهد بوده‌ایم که یک خبر یا عکس یا رخداد به یکباره به موجی عظیم در دنیای رسانه و افکار عمومی بدل شده و شبکه‌های اجتماعی ساعت‌ها و روزها به آن پرداخته‌اند. در این رویداد‌ها اغلب نقش روزنامه‌نگاران پر رنگ بوده یا دست‌کم می‌تواند اثرگذار باشد. اینکه روزنامه‌نگاران فریب هر خبر جعلی در فضای مجازی را نخورده یا منبع اخبار مطرح‌شده را بررسی کنند و به این وسیله در فضای پر هرج و مرجی مثل توییتر به نقش اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی بپردازند. این همه باعث شد که طی هفته‌های اخیر گفت‌وگو‌ها و بحث‌هایی درباره چگونگی حضور روزنامه‌نگاران در فضای مجازی بین اهل رسانه و استادان این حوزه شکل بگیرد. در همین باره با دکتر حسن نمکدوست استاد روزنامه‌نگاری و ارتباطات همراه شدیم تا نظر او را درباره این موضوع جویا شویم.
 • روزنامه‌نگار در فضای مجازی هم روزنامه‌نگار است

  جلال خوش‌چهره روزنامه‌نگار
  تفاوت نمی‌کند؛ روزنامه‌نگار، روزنامه‌نگار است چه در روزنامه بنویسد، چه در فضای مجازی‌. او مقید به سه اصل «سرعت، صحت و دقت» در ارائه خبر، گزارش، تفسیر‌، یادداشت و... است. غیر از این باشد روزنامه‌نگار نیست. تفاوت روزنامه‌نگار و نویسنده عام در همین مهم است.
 • رفتن یا ماندن افشانی در ساختمان بهشت

  از اواخر اردیبهشت امسال که محمدعلی افشانی سکان شهرداری تهران را در دست گرفت، می‌دانست که با چالش‌های اساسی در زمینه مدیریت کلا‌نشهر تهران از جمله آلودگی هوا، چالش‌های حمل‌ونقل و بدهی‌های کلان‌ شهرداری روبه‌رو خواهد بود.
 • امید درمانی موثرتر از گفتار درمانی

  این هفته فضای شبکه‌های اجتماعی با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور در میان دانشجویان و استادان دانشگاه، شایعات مربوط به معرفی برخی اعضای کابینه و نیز صدور حکم ۷ ماه حبس برای یکی از توهین‌کنندگان به رئیس‌جمهور بیشتر انتقادی بود. همزمان با حضور رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، واکنش‌ها نسبت به اظهارات رئیس دولت تدبیر و امید در این مراسم افزایش یافت و البته طرح موضوعاتی از جمله امید درمانی به جای گفتار درمانی، رصد لیست قیمت اجناس از سوی رئیس‌جمهور و نیز تاثیر نداشتن تحریم‌ها از روز ۱۳ آبان به بعد موجب شد تا کاربران فضای مجازی حول و حوش این موضوعات نسبت به اظهارات روحانی واکنش نشان دهند.
 • مناظره داغ در رسانه ملی

  شاید حضور پرشمار برخی کاربران مخالف نظام در فضای مجازی که خواستار براندازی جمهوری اسلامی ایران هستند موجب شده تا رسانه ملی در رویکردی کم‌سابقه با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی منتقد، بابی تازه در عرصه فعالیت خود برای منتقدان باز کند.
 • آینده مطلوب ما

  میثم محمدامینی
  برای ما که همیشه در «شرایط حساس کنونی» قرار داریم، ‌شاید اندیشیدن درباره مسائل پنجاه یا صد یا حتی هزار سال آینده کاری غیرلازم به نظر بیاید که فقط به درد آنهایی می‌خورد که «دلِ خوش» دارند. اما آیا به‌راستی گرفتاری‌های فعلی‌مان ناشی از همین طرز فکر نیست که هیچ‌گاه چنان که باید و شاید به فکر آینده نبوده‌ایم؟ شوربختانه مسائل اجتماعی و سیاسی آن اندازه انصاف ندارند که صبر کنند ما ابتدا چاره‌ای برای آنها بجوییم، بعد بر سرمان آوار شوند. پس علاج واقعه بسیار پیش از وقوع باید کرد. حقیقت آن است که ما اکنون با دو انقلاب عظیم در عرصه فناوری مواجه هستیم: انقلاب در زیست‌فناوری و انقلاب در فناوری اطلاعات. به بهانه اینکه «جهان سومی» یا «کشور در حال توسعه» هستیم هم نمی‌توانیم زمان زیادی برای خود بخریم.
 • روایت فاجعه از زبان داعشیان

  علی عبداللهی
  نویسنده «ده روز با داعش»، در این اثر نخست به ریشه‌های داعش و شکل‌گیری آن می‌پردازد و با زبانی صریح و جدی به نقد سیاست‌های غرب و اشتبا‌هات آنها که زمینه‌ساز پیدایش طالبان و داعش شده است، می‌پردازد. نکته قابل توجه کتاب نثر روان و ژورنالیستی و در عین حال عینیت‌گرای آن است که به خوبی به ثبت دقیق رویدادها پرداخته است تا جایی که خواننده را میخکوب می‌کند. نویسنده در بخشی از کتاب به شرح مکالمه صورت گرفته از طریق اسکایپ بین خودش و یک از عناصر داعش که از آلمان راهی عراق شده است، می‌پردازد. آشنایی با مادر همین فرد و سپس ارتباط‌گیری با او زمینه‌ساز سفر ده روزه او به سرزمین‌های اشغال شده توسط داعش می‌شود:
 • «دیروز»؛ میراثِ فردا

  مریم سالخورد
  تابستان امسال، همراه شد با انتشارِ یکی از آثار نشر «رُشدیه»، که اگرچه نامش کتاب «دیروز» بود، اما اکنون و فردای کتاب‌دوستان را بسیار خوش آمد و انتشارِ آن را غنیمتی یافتند، آن هم در زمانه‌ای که ادیبان و شاعران متلون، در هجوم شتابنده‌ی تولید و عرضه دست‎نوشته‌هاشان و ارضای جشن‌های رونمایی از آثار خود، دمی به صحنه می‌آیند و دمی دیگر، چون تاثیرِ مهی گذرا از یاد می‌روند. شمیم بهار، بیژن الهی، فیروز ناجی و قاسم هاشمی‌نژاد اما از این دست نبودند و درست به خاطر همین اعتبار و شأن، صحنه هنر و اندیشه این سرزمین، از حضور آنان همچنان سرشار است و هرچند خود از دیده شدن و عیان بودن همواره مواظبت کرده‌اند، اما هر تاثیر و تصویری که از قلم و زندگی ایشان باقی بماند، مثل گنجی بایسته است که دوستداران، آن را همچون میراثی محترم از گذشته نگاه داشته، ارج می‌نهند.
 • مواجهه فلسفی با جهان

  مراد سلیمی
  کتاب «فلسفه در قرن جدید» شامل مجموعه مقالات پراکنده‌ای است که جان سرل در طول دو دهه به رشته تحریر در‌آورده است. این مقالات نشانگر درگیری ذهنی نویسنده با سه مقوله اصلی فلسفه شامل فلسفه ذهن، فلسفه زبان و چیزی است که او آن را فلسفه اجتماع می‌نامد.
 • فیلمی برای شادی بچه‌ها

  جواد هاشمی کارگردان
  خوشحالم که بعد از قسمت اول فیلم «آهوی پیشونی سفید» قسمت دوم آن را به خاطر استقبال و درخواست کودکان سرزمینم ساختم.
 • شورش علیه سفیدپوستان

  آرش اشاداد نویسنده و کارگردان
  «جنگ تمام شد» اجرای خود را از ۴ مهرماه در تماشاخانه دیوار چهارم آغاز کرده است؛ اما متاسفانه استقبال از این نمایش نسبت به نمایش «آرش» که تابستان امسال به صحنه بردم کمتر است؛ البته در کل از بازخوردها رضایت دارم. متن این نمایش برای اجرای عمومی ۴ بار رد شد و به همین دلیل برای روی صحنه بردن کار مجبور شدم تغییرات زیادی در آن بدهم.
 • آلبومی برای تقویت بهداشت روان

  مهرداد محمدپور تهیه‌کننده و راوی
  همزمان با نودمین سالروز تولد سهراب سپهری شاعر و نقاش کشورمان آلبوم «مینای مهتاب» با ۷۶ قطعه در دسترس مخاطبان قرار گرفت. آبان سال ۹۲ در پی انتشار آلبوم صوتی «با نیلوفر تا مهتاب» به‌عنوان یک اثر صوتی ایرانی در حوزه بهداشت روان، متوجه شدیم تعداد مخاطبان این گونه آثار در حال افزایش است و همین امر موجب شد انگیزه تولید آثاری از این دست بیش از پیش تقویت شود.
 • آفرینش در کنار نابودی

  عرفان شهیاد نقاش
  ماده اولیه اصلی‌ترین بخش تولید اثر هنری برای من است. مفهوم اثر برایم بر پایه ماده‌ای شکل می‌گیرد که به آن رسیده‌ام و در نمایشگاه‌های پیشین هم از آن استفاده کرده‌ام.
 • رسانه مهم موزیسین‌ها

  اهورا ایمان خواننده و ترانه‌سرا
  در این سال‌ها انتشار آلبوم موسیقی به دلیل عدم رعایت حق کپی رایت صرفه اقتصادی ندارد و با این حال آلبوم رسانه‌ای موثر است که می‌تواند ماندگار شود.هنرمند باید نتیجه تلاش، زحمت و چند سال کار شبانه‌روزی‌اش را به دست مخاطب برساند و برای یک موزیسین آلبوم بهترین رسانه به حساب می‌آید. بنابراین چاره‌ای وجود ندارد.

بیشتر