برتری‌های تلگرام از واتس‌آپ

ایجاد گروه و کانال: شاید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های تلگرام، این اپلیکیشن محبوب ایرانی‌ها که حالا دچار شده این باشد که به کاربران خود اجازه می‌دهد با ایجاد گروه و کانال با طیف گسترده‌ای از دوستان و مخاطبان خود در ارتباط باشند. ایجاد میلیون‌ها کانال و گروه، در دسترس بودن این قابلیت در تلگرام فارسی‌زبان‌ها نشان داد که همین کارآیی توانست تلگرام را به یک فروشگاه بزرگ و آنلاین برای کسب‌و‌کارهای مجازی تبدیل کند. جایی که دسترسی به عکس، اطلاعات و مشخصات محصول به راحتی امکان‌پذیر است و حتی ارتباط مستقیم با فروشنده محصول را بدون نیاز به تماس از هر جای دنیا امکان‌پذیر می‌کند. چنین قابلیتی هنوز در واتس‌آپ در دسترس کاربران قرار ندارد و به‌جای آن شما در واتس‌آپ می‌توانید برای انتقال پیامتان به دوستان مورد نظر خود از گزینه Broadcast message استفاده کنید. برای برخورداری از این کارآیی نیاز است که از منو گزینه More را انتخاب کنید و سپس افرادی را که مایل هستید پیامتان را دریافت کنند، انتخاب کنید. حالا پیامتان را تایپ و برای آنها بفرستید.

ادیت پیام ارسال شده: مورد دیگری که در لیست محبوب‌ترین امکانات تلگرام قرار دارد امکان ادیت کردن و حذف پیام ارسال شده از سوی افراد به گروه‌ها و مخاطبان است. مثلا اینکه ممکن است پیامی را به اشتباه در گروهی ارسال کرده باشید در این صورت شما امکان ادیت کردن آن پیام یا حذف آن پیش از دیدن سایرین را دارید. در واتس‌آپ اگرچه امکان حذف پیام وجود دارد، اما هنوز امکان ادیت کردن پیغام‌های ارسال شده ایجاد نشده است.

پروفایلی به مثابه آلبوم: داشتن عکس‌های متعدد در پروفایل کاربری برای کاربران تلگرام شاید از آن دسته از کاربردهای ضروری نباشد اما برای بسیاری از کاربران این اپلیکیشن جذابیت دارد. شما می‌توانید بدون حذف کردن عکس‌های قدیمی‌تان عکس جدید خود را اضافه کنید و به‌نوعی یک اینستاگرام موازی و فعال در این اپلیکیشن داشته باشید. این مورد نیز یکی از قابلیت‌هایی است که در کمتر اپلیکیشنی شاهدش هستید.

ایجاد سیکرت چت: یک چت خصوصی کاملا امن. این ویژگی این امکان را به شما می‌دهد که با مخاطب مورد نظرتان به‌صورت کاملا خصوصی و رمزنگاری شده گفت‌وگو کنید. فرق این چت با چت معمولی این است که در سکرت چت، باید یک فضای چت را با مخاطب دیگر ایجاد کنید و منتظر تایید او شوید تا امکان چت برقرار شود. دیگر تفاوت‌های این فضای گفت‌وگو با چت معمولی، این است که فوروارد یا کپی پیام‌ها در آن امکان‌پذیر نیست. اگر خیلی کارتان گیر است و حتما باید از آن صفحه یک کپی داشته باشید تا به موقعش به‌صورت فرد موردنظر بکوبید، تنها راه‌حلتان گرفتن اسکرین شات از صفحه سکرت چت است، البته تلگرام فکر اینجا را هم کرده است و به محض اینکه یکی از طرفین از صفحه گفت‌وگویشان اسکرین شات بگیرد، پیام اطلاعیه‌ای برای طرف دیگر ارسال خواهد شد. پیغام‌های سیکرت چت بعد از گذشت مدتی کلا پاک می‌شوند و اگر تا قبل از این زمان هر کدام از طرفین پیام‌ها را پاک کند از گوشی طرف مقابل هم آن پیام حذف خواهد شد.

قابلیت‌های مخصوص واتس‌آپ

باوجود برشمردن همه مزایای بالا با این حال شما در واتس‌آپ با برخی ویژگی‌ها مواجه هستید که تلگرام نتوانسته آنها را به کاربران خود ارائه دهد.

استاتوس ویژه کاربر: ممکن است هنگام انجام کاری بوده یا درگیر یک پروژه کاری در یک مدت خاص باشید و در این مدت نمی‌توانید به پیام دوستانتان در چت جواب دهید. در این زمان شما می‌توانید یک استاتوس که کنار اسم شما در لیست چت دوستانتان ظاهر می‌شود داشته باشید و شرح کوتاهی از وضعیتی که در آن قرار دارید بدهید. از این طرق دوستانتان درجریان وضعیت فعلی شما قرار می‌گیرند.

پخش ویدیوهای یوتیوپ: امکان دیدن فیلم‌های منتشر شده در یوتیوپ بدون ورود به این سایت شاید یکی از محبوب‌های ما ایرانی‌ها باشد چراکه این محبوب‌ترین سایت دانلود فیلم در ایران فیلتر است. بنابراین تاکنون تنها می‌توانستید لینک یوتیوب را دریافت کنید و برای مشاهده آن، با انتخاب لینک وارد برنامه یوتیوب در تلفن همراه خود می‌شدید. اما اکنون واتس‌آپ نیز ویژگی مشابه پیام‌رسان فیسبوک را پیدا کرده که به کاربران اجازه خواهد داد ویدیوهای یوتیوب را در داخل چت‌هایشان مشاهده کنند.

خروجی

به‌نظر نمی‌رسد تلگرام بازان ایرانی بخواهند به راحتی از اپلیکیشن تلگرام به دیگر اپلیکیشن‌ها مهاجرت کنند. با این حال واتس‌آپ نزدیک‌ترین گزینه ممکن برای ایرانی‌هاست که سال‌هاست آن را می‌شناسند و با آن هم غریبه نیستند.