در گزارش پیوست کارنامه یکساله وزارت نفت مورد بررسی قرار گرفته است. در طول این دوره، سعی شد در برنامه انجام شده، ارزش‌های نوین شکل گرفته سازمانی شامل، اتکا به خلاقیت، کارآفرینی و ابتکار، روزآمدی در سطح منطقه وجهان، سرآمدی و بالندگی سازمانی در سطح کشور و منطقه، پویایی و تحرک سازمانی می‌باشد.
و نیز راهبردهای ارائه شده برای بخش نفت، همگی در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز ترسیم شده در افق ۱۴۰۴ یعنی ایران باید کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول علمی، اقتصادی و فناوری در منطقه و در تعامل با جهان باشد و مورد توجه عمیق و جدی قرار گیرد.

در این راستا، وزارت نفت رهیافت این مهم را در همه بخش‌ها مورد اهتمام همه جانبه قرار داده و از جمله کارهای انجام شده در منطقه پارس جنوبی و بندرامام‌خمینی به خوبی تداوم داشته و از اولویت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند:
با نگاه به کارنامه مورد بحث می‌توان دریافت که بخش اعظم اهداف برنامه، در اولین سال برنامه چهارم توسعه تحقق یافته است.
وجود بسیاری از شاخص‌های مثبت و یا در حول و حوش اهداف آن در شرکت‌های چهارگانه اصلی وابسته به وزارت نفت، حاکی از تلاش همه جانبه برای دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده در این بخش است.
پاره‌ای از دستاوردهای اصلی و مهم این کارنامه به شرح ذیل می‌باشند.
- با کشف منابع جدید نفت و گاز در سال 1384، مجموع ذخایر قابل استحصال نفت خام و مایعات و میعانات گازی کشور در آغاز سال 1385 به 27/136میلیارد بشکه و مجموعه ذخایر گازی کشور در ابتدای همین سال به 26/28تریلیون مترمکعب رسید.
-با انجام طرح‌های توسعه‌ای میادین نفتی در خشکی و دریا، ظرفیت تولید نفت خام در دوره دولت نهم به حدود ۴۲۶۰هزار بشکه و متوسط تولید نفت خام ۶۲/۴۰۰۰هزار بشکه در روز رسید. در این میان توسعه و بهره‌برداری از میدان گازی بزرگ و مشترک پارس جنوبی تداوم داشت و در سال ۱۳۸۴ توسعه فازهای ۴ و ۵ با هدف تولید ۵۰میلیون مترمکعب گاز تصفیه شده، ۸۰هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰تن گوگرد و همچنین ۰۵/۱میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن اتان در برنامه قرار داشت که تا پایان اسفند ماه این سال ۸/۹۹درصد عملیات آن تحقق یافت.
- در سال 1384 به‌طور متوسط روزانه 6/2374هزار بشکه نفت خام از کشور صادر گردید و میزان درآمد ارزی واریزی به خزانه کشور از محل صادرات آن معادل 1/44936میلیون دلار می‌باشد که در طول تاریخ صنعت نفت بی‌سابقه است.
-متوسط تولید گاز طبیعی در طی دولت نهم (مرداد ماه ۱۳۸۴ لغایت خرداد ماه ۱۳۸۵ به ۶۵/۴۴۸میلیون مترمکعب در روز و میزان تزریق گاز طبیعی به ۷۳/۷۶میلیون مترمکعب در روز بالغ شد. در طی این مدت میزان تولید میعانات و مایعات گازی نیز به ترتیب به ۵۹/۲۲۷ و ۵۱/۱۱۹هزار بشکه در روز رسید.
-در دوره یکساله دولت نهم، شاخص عملکرد فعالیت‌های حفاری به بالاترین سطح خود در دوره 10ساله گذشته افزایش یافت، به طوری که در این سال با 49دکل حفاری، متراژ حفاری به 345004متر بالغ شد و تعداد 155حلقه چاه حفر شد.
-در فاصله زمانی خردادماه سال ۱۳۸۴ لغایت خرداد ۱۳۸۵، تعداد شهرها و روستایی که از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند به ترتیب به ۵۵ و ۱۱۵۴ عدد انجام یافت و تعداد خانوارهای تحت پوشش آن به ۱۰۸۵۰۷۴ عدد و جمعا طی این دوره بیش از چهارمیلیون و ۲۹۵هزار و ۵۸۷نفر از مزایای سوخت پاک بهره‌مند شدند. همچنین در این دوره ۳۱۹۰واحد صنعتی نیز از مزایای گاز برخوردار شدند.
-حجم مصرف گاز طبیعی در کل کشور در این مدت 4/106میلیارد مترمکعب بوده که حدود 8/48درصد در بخش خانگی و تجاری، 1/14درصد در بخش صنایع عمده و بقیه یعنی 1/37درصد به مصرف نیروگاه‌ها رسیده است.
- به منظور تامین نیاز داخلی مصرف فرآورده‌های نفتی، ظرفیت عملیاتی پالایشگاه‌های ۹ گانه کشور در سال ۱۳۸۴‌ روزانه به ۱۶۲۰هزار بشکه رسید. این میانگین در دو ماه اول سال‌جاری به ۱۶۱۰‌هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
- در سال 1384، اهداف عملکرد تولید و مصرف فرآورده‌های نفتی اصلی نسبت به برنامه معادل 93/99 و 36/98‌درصد بوده است. ضمنا در این سال با اعمال مدیریت مصرف جمعا بیش از یک‌میلیارد و 860‌میلیون لیتر سوخت‌های مایع با سوخت گاز طبیعی جایگزین شده است که رقم قابل توجهی است.
- مجموع تولیدات مجتمع‌های موجود و واگذار شده پتروشیمی درسال ۱۳۸۴، بالغ بر ۱۵۷۵۶‌هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه در سال قبل از آن از رشدی معادل ۶/۴‌درصد برخوردار بوده و ارزش محصولات صادراتی آن به ۲۳۲۳‌میلیون دلار بالغ شد. بدین ترتیب در این سال حدود ۴/۲۰‌درصد سهم صادرات غیرنفتی کشور را محصولات پتروشیمی به خود اختصاص داده است. در طی دو ماه اول سال‌جاری ارزش محصولات صادراتی آن شرکت به ۵/۳۶۲‌میلیون دلار رسیده است.
همچنین علاوه بر تحقق اهداف مورد بحث در بخش نفت و در جهت تعهدات مربوط به طرح کمک به عمران مناطق نفت‌خیز تا آخر خرداد ماه 1384‌ در 9 استان دارای تولید نفت و گاز اقدامات ذیل انجام پذیرفته و یا در شرف انجام در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی و راه‌ و جاده می‌باشند:
- تعداد پروژه‌های این طرح در دوره مورد گزارش از ۹۳‌ پروژه به ۱۶۹‌پروژه افزایش یافته است.

- در همین مدت 78‌ پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.
- اعتبارات هزینه شده در یک سال گذشته مبلغ ۶۸۹۶۰‌میلیون ریال می‌باشد.
همچنین اقدامات انجام شده جهت تحقق مصوبات سفرهای استانی هیات دولت و برای 14‌سفر استانی نیز در حال انجام بوده و برآورد تقریبی اعتبار مورد نیاز برای سال 1385‌ نیز جمعا به مبلغ 700‌میلیارد ریال پیش‌بینی شده که مبلغ 600‌میلیارد آن مصوب شده است.
در چارچوب اهداف و برنامه‌های وزارت نفت در دولت نهم در ذیل تصویری از عملکرد یک ساله این وزارت در قالب چهار شرکت اصلی وابسته به آن آورده شده است. نگرشی بر اقدامات انجام شده در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی بخش نفت و انجام بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و یا در دست اقدام در سال ۱۳۸۴، حاکی از تلاش همه جانبه برای دستیابی به اهداف تعریف شده در برنامه چهارم توسعه و چشم‌انداز توسعه صنعت نفت است.

الف: شرکت ملی نفت ایران
در سال 1384‌ و در پایان عملکرد یک‌ساله دولت نهم، تلاش چشمگیری در زمینه اکتشاف نفت و گاز، توسعه میادین نفت و گاز و تولید نفت و خصوصا گاز برای افزایش جایگزینی گاز طبیعی با سوخت‌های مایع و نیز صادرات نفت خام صورت پذیرفت.
همچنین فعالیت‌های اکتشافی شامل: انجام مطالعات و اجرای پروژه‌های اکتشافی دربخش نفت و گاز با اولویت میادین مشترک، انجام عملیات حفاری در خشکی و دریا و آخرین وضعیت طرح‌ها و پروژه‌های شرکت‌های فرعی نیز از جمله اهم فعالیت‌های شرکت ملی نفت ایران است که به طور خلاصه در ذیل انعکاس یافته است.
همچنین عملکرد طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت، طرح CNG سوز کردن خودروها، مطالعه اجرای روش‌های صرفه‌جویی انرژی و... در ادامه گزارش آورده شده است.

1 - اکتشاف نفت و گاز
کشف نفت در لایه‌های سنگ مخزن خامی(بخش خلیج‌سازند گدوان و سازند فهلیان) میدان منصوری با حجم در جای اولیه مورد انتظار ۴۵۶‌ و درمورد انتظار+ ممکن ۷۶۰‌‌میلیون بشکه و گاز همراه در جای اولیه مورد انتظار ۸۳۶ و مورد انتظار و ممکن ۱۳۷۳میلیارد پای مکعب با مایعات گازی در جای مورد انتظار ۶۸ و مورد انتظار + ممکن ۱۱۴میلیون بشکه یکی از کشفیات صورت گرفته در سال ۱۳۸۴‌ است.
کشف گاز به همراه میعانات گازی در لایه‌های سنگ مخزن دهرم در میدان کیش از دیگر کشفیات صورت گرفته در سال 1384 است، که درمهر ماه سال مزبور چاه اکتشافی آن به پایان رسیده است. حجم گازی در جای اولیه مورد انتظار این میدان 48تریلیون پای مکعب و حجم میعانات گازی در جای اولیه مورد انتظار 514میلیون بشکه برآورد شده است. بدین ترتیب با کشف منابع جدید در سال 1384، مجموع ذخایر قابل استحصال نفت‌خام و مایعات و میعانات گازی کشور در آغاز سال 1385 معادل 27/136میلیارد بشکه و مجموع ذخایر گازی کشور در ابتدای همین سال 26/28تریلیون مترمکعب است. عمر بهره‌برداری از ذخایر قابل استحصال کشور در صورت کشف نشدن ذخایر جدید و برداشت سالانه معادل سال 1384 برای نفت‌خام و مایعات و میعانات گازی حدود 85 سال و برای گاز 178 سال دیگر است.
۲ - تولید نفت و گاز
شرکت ملی نفت ایران با انجام طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های نفتی خشکی و دریا به روش بیع متقابل و از محل منابع داخلی موفق شده است ظرفیت تولید نفت‌خام را در سال 1384 به حدود 4260هزار بشکه در روز افزایش دهد. متوسط تولید نفت‌خام در سال 1384 معادل 1/4021هزار بشکه در روز بوده است که از این میان 6/82درصد از میدان‌های خشکی و 4/17درصد از میدان‌های دریایی را شامل می‌شود. متوسط تولید گاز غنی کشور در سال 1384 روزانه به 1/435میلیون مترمکعب رسید که 8/6درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و به طور متوسط سالانه از رشدی معادل 14/7درصد در طول 9سال گذشته برخوردار بوده است. به علاوه در همین سال، متوسط تولید مایعات و میعانات گازی روزانه به حدود 2/353هزار بشکه رسید که 4/13درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و به طور متوسط سالیانه رشدی معادل 9/9درصد در طول 9سال گذشته داشته است.در صورت معادل‌سازی ارزش حرارتی گاز تولیدی با نفت‌خام می‌توان اعلام نمود که از تولید مواد هیدروکربوری در سال مورد گزارش 7/62درصد به صورت مایعات هیدروکربوری و 3/37درصد به صورت گاز طبیعی بوده است که نشان‌دهنده افزایش سهم گاز در سبد تولید مواد هیدروکربوری نسبت به سال گذشته معادل 4/1درصد است.در این میان توسعه و بهره‌برداری از میدان گازی بزرگ و مشترک پارس جنوبی از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد که در سال 1384 توسعه فازهای 4 و 5 با هدف تولید 50میلیون مترمکعب گاز تصفیه شده، 80هزار بشکه میعانات گازی و 400تن گوگرد در روز و همچنین 05/1میلیون تن گاز مایع (LPG) و یک میلیون اتان در سال در برنامه قرار داشت که تا پایان اسفندماه این سال 8/99درصد عملیات آن تحقق یافت (به جز حفاری چاه شماره 6 که تا عمق 3610متری انجام شده بقیه عملیات اجرایی این دو فاز به اتمام رسیده است) به دلیل اهمیت میدان گازی پارس جنوبی، تولید از این میدان در قالب جدول زیر به تصویر کشیده شده است.


3 - وضعیت صادرات و مصرف نفت‌خام و گاز طبیعی
در سال ۱۳۸۴ به طور متوسط روزانه ۶/۲۳۷۴هزار بشکه نفت‌خام (بدون در نظر گرفتن ۶/۱۱۹هزار بشکه در روز سوآپ) از کشور صادر شده است که نسبت به سال ۱۳۸۳ حدود ۲درصد کاهش داشت. همچنین مصرف داخلی گاز طبیعی در سال ۱۳۸۴ به طور متوسط بالغ بر ۸/۲۸۲میلیون مترمکعب در روز بوده است که ۶درصد نسبت به سال ۱۳۸۳ افزایش داشته است. همچنین تزریق گاز به میدان‌های نفتی در سال مورد گزارش به ۱۶/۷۷میلیون مترمکعب در روز رسید که نسبت به سال گذشته از رشد منفی معادل ۶/۳درصد برخوردار بوده است و نشان‌دهنده مصارف بیشتر شرکت ملی گاز ایران است. به منظور تبیین بهتر عملکرد شرکت ملی نفت ایران خلاصه‌ای از شاخص‌های عملکرد شرکت ملی نفت ایران از مرداد ماه سال ۱۳۸۴ تا پایان خرداد ماه ۱۳۸۵ در جدول مقابل ارائه شده است.لازم به ذکر است که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ شرکت بهره‌برداری نفت و گاز اروندان به علت تعمیرات اساسی هیچ‌گونه تولیدی نداشته در نتیجه در ماه حدود ۵۰هزار بشکه در روز کاهش تولید را تحمیل می‌کند.
4 - درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی
۴-۱ - نفت خام
میزان درآمد ارزی واریزی به خزانه کشور از محل صادرات نفت خام در سال 1384 معادل 1/44936میلیون دلار می‌باشد که در طول تاریخ صنعت نفت بی‌سابقه بوده و نسبت به پیش‌بینی بودجه در همین سال به علت در نظر گرفتن متوسط قیمت نفت‌خام 50 دلار در هر بشکه در لایحه بودجه سال 1384 فقط معادل 75 /1 درصد افزایش نشان می‌دهد. میانگین قیمت تقریبی فروش هر بشکه نفت خام در سال 1384 برابر 85/51 دلار بوده که نسبت به میانگین سال 1383 حدود 3/51درصد افزایش داشته است.
۴ - ۲ - فرآورده‌های نفتی
صادرات فرآورده‌های نفتی شامل نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره در سال 1384 به‌طور متوسط به 92/38میلیون لیتر در روز رسید که نسبت به سال 1383 (14/41میلیون لیتر در روز) معادل 4/5درصد کاهش داشته است. درآمدهای ارزی ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی در سال 1384 معادل 2/3431میلیون دلار بوده است که در مقایسه با درآمد ناشی از صادرات فرآورده در سال 1383 معادل 2/20درصد افزایش داشته است. علت افزایش درآمد، افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی (به دلیل بالا رفتن قیمت نفت خام) در بازارهای جهانی بوده است. در سال 1384 به‌طور متوسط روزانه 79/24میلیون لیتر بنزین موتور جمعا به مبلغ 4/3811میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به سال 1383 (67/22میلیون لیتر در روز جمعا به مبلغ 7/2545میلیون دلار) معادل 7/49درصد افزایش هزینه در برداشته است. این افزایش عمدتا به دلیل افزایش تعداد خودروهای جدید، از رده خارج نشدن خودروهای فرسوده و ارزان بودن قیمت بنزین ایجاد شده است.
۵ - حفاری
بخش قابل توجهی از فعالیت‌های حفاری در شرکت ملی نفت ایران توسط شرکت ملی حفاری ایران انجام می‌گیرد که در سال 1384 شاخص‌های فعالیت حفاری بالاترین سطح را از خود نشان می‌دهد، به‌طوری که تعداد دکل‌های مورد استفاده در این سال 49 دستگاه، متراژ حفاری 345004 متر و تعداد چاه‌های حفاری شده 155 حلقه بوده است که طی دوره 84-1375 بیشترین میزان بوده است.


6 - تغییرات در روابط مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت
پس از تصویب تبصره ۳۸قانون بودجه سال ۱۳۸۵ در شورای محترم انقلاب که متعاقبا تبصره مذکور یک قانون دائمی گردید، عملا شرکت ملی نفت ایران از لحاظ بنگاهداری تضعیف و بخشی از مواد قانون اساسنامه شرکت تعطیل شد. طی سه برنامه پنج‌ساله با تصویب قوانین مختلف سعی گردید، این مشکل رفع شود، اما به طور اصولی روابط مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت طی سال‌های مذکور شفاف نشد، به طوری که از بابت صادرات نفت خام تولیدی (تولید اصلی شرکت) در حساب‌های عملکرد و سود و زیان،‌ هیچ‌گونه ثبتی که سود و زیان شرکت را متاثر نماید، صورت نمی‌گرفت، لذا به منظور دستیابی دولت و شرکت به اهداف ذیل:
6 1- - دولت
- کسب حداکثر درآمد - ایجاد ثبات در درآمد‌های قابل پیش‌بینی - اصلاح حساب‌های ملی ایران - شفاف‌سازی یارانه‌های پرداختی از طرف دولت - حذف معافیت‌های مالیاتی
6-2 - شرکت نفت
- بنگاهداری اقتصادی
- شفاف‌سازی روابط مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران
- حداکثر کارایی
- ارتقای اعتبار بین‌المللی
- تامین منابع مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی و پایین‌دستی
- اصلاح مناسبات تجاری بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت با اعمال قیمت‌های بین‌المللی پیرو مصوبه بند (د) تبصره (11) قانون بودجه سال 1384، در سال 1385 حسب بند (هـ) تبصره (11) قانون بودجه سال 1385، سهم شرکت ملی نفت ایران از 3/7درصد به 6درصد کاهش و حداکثر رقم قیمت نفت‌خام به ازای هربشکه 40دلار برای محاسبات سهم شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده و مازاد بر 40دلار تماما متعلق به دولت می‌باشد. مناسبات مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران با در نظر گرفتن اهداف فوق و براساس مبانی زیر برحسب بند (د) تبصره (11) قانون بودجه سال 1384 کل کشور تعیین گردید:
- مابه‌التفاوت ارزش فرآورده‌های نفتی (بنزین، نفت‌ سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع) و گاز طبیعی تصفیه شده به قیمت صادراتی و وارداتی در خلیج‌فارس حسب مورد با اضافه کردن هزینه‌های انتقال و توزیع و کارمزد فروش و مالیات و عوارض تکلیفی پس از کسر درآمد‌های حاصل از فروش فرآورده‌های یادشده در داخل کشور به قیمت‌های مصوب از محل مانده حساب بستانکاری دولت (موضوع جزو یک بند (د) تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۳۸۴) قابل تسویه می‌باشد.
- در سال 1384 بازپرداخت تعهدات سرمایه‌ای شرکت ملی نفت ایران از جمله طرح‌های بیع متقابل از محل منابع داخلی شرکت و به عهده آن شرکت خواهد بود.
- درآمد حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی و گازی جزو درآمد شرکت ملی نفت ایران محسوب خواهد شد.

- به منظور توسعه گازرسانی شهری و روستایی و عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) برای خودرو‌ها، شرکت ملی نفت ایران موظف است، معادل ۱درصد از ارزش نفت‌خام تولیدی از محل سهم شرکت ملی نفت ایران (۳/۷درصد) را هزینه نماید. - کمک به صندوق مهرامام‌رضا‌(ع) معادل ۵ در هزار ارزش نفت‌خام تولیدی.
7 - عملکرد طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور تا پایان سال 1384
عملکرد طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور تا پایان سال ۱۳۸۴ شامل مطالعه و اجرای روش‌های صرفه‌جویی انرژی در بخش ساختمان- مسکن و صنعت و نیز طرح CNGسوز کردن خودرو‌ها به طور خلاصه در جدول صفحه ۳۷ به تصویر کشیده شده است.


۸ - خلاصه آخرین وضعیت طرح‌های سرمایه‌ای و عملکرد آنها در شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۸۴ (منابع داخلی - نقدی)
صورت وضعیت اعتبارات طرح‌های سرمایه‌ای و عملکرد آنها در شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های وابسته به آن در 1384 شامل: طرح‌های نگهداشت توان تولید و توسعه میادین، مطالعات مخازن نفت و گاز، توسعه مخازن گازی، توسعه میدان گازی پارس جنوبی، جمع‌آوری و تزریق گاز، احداث مخازن، پشتیبانی و خدمات جنبی، تامین دکل حفاری، پژوهش و توسعه، بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، پژوهش، موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی و ... در جدول صفحه بعد خلاصه شده است. به طوری که ملاحظه می‌شود بودجه طرح‌های سرمایه‌ای در سال 1384 در شرکت ملی نفت ایران معادل 46435123میلیون ریال در نظر گرفته شده که حدود 02/79درصد آن (معادل 36693338میلیون ریال) جذب شده است.
-شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت ایران
ب : شرکت ملی گاز ایران
شرکت ملی گاز ایران بر مبنای سیاست انرژی کشور بر اساس بهره‌گیری هر چه بیشتر از منابع گاز طبیعی و با هدف جایگزینی آن با فرآورده‌های نفتی، در دوره دولت نهم علاوه بر تداوم توسعه ظرفیت پالایشی، اهم فعالیت‌های یکساله گذشته (اول خرداد ماه ۱۳۸۴ لغایت خرداد ماه ۱۳۸۵) آن به شرح ذیل می‌باشند:
1 - در طی یکساله گذشته جمعا 965585 مشترک جدید به سیستم گازرسانی کشور اضافه شده‌اند.
۲ - در این دوره ۱۰۸۵۰۷۴ خانوار تحت پوشش گاز طبیعی قرار گرفته‌اند.
3 - جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی در طی دوره مذکور بالغ بر 425587 نفر که حدود 3/4میلیون نفر می‌باشد، بوده است.
۴ - در دوره مذکور ۳۱۹۰ واحد صنعتی از مزایایی گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند.
5 - حجم مصرف گاز طبیعی در کل کشور در این مدت 4/106میلیارد مترمکعب بوده است. مصرف بخش خانگی، تجاری و صنایع کوچک 52میلیارد مترمکعب، صنایع عمده 9/14میلیارد مترمکعب و نیروگاه 5/39میلیارد مترمکعب بوده است.
۶ - حجم واردات گاز طبیعی طی این مدت ۵/۴میلیارد مترمکعب و حجم صادرات ۵/۵میلیارد مترمکعب اعلام شده است.
7 - در طول این مدت 2565 کیلومتر خطوط انتقال فشار قوی در کشور احداث شده است. ضمنا خطوط انتقال مهمی که در طی این مدت به بهره‌برداری رسیده است و به شرح جدول مندرج در صفحه بعدی انعکاس یافته‌اند:
۸ - طی این مدت تعداد ۵ایستگاه تقویت فشار گاز شامل:
1) اصفهانم 3 (پل کله) در مرداد ماه 1384.
۲) ایستگاه‌های تقویت فشار دوراهان ۳و دهق ۳ در آذرماه ۱۳۸۴.
3) ایستگاه‌های تقویت فشار خاوران و پارسیان در بهمن ماه 1384 به بهره‌برداری رسیده است.
۹ -تعداد روستاهایی که در طی سال مذکور به بهره‌برداری رسیده است ۱۱۵۴روستا بوده که به این ترتیب جمع کل روستاهای بهره‌مند از گاز طبیعی به ۳۲۲۶روستا رسیده است.


۱۱ - وضعیت پیشرفت فیزیک طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی گاز ایران در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵: وضعیت پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی و پروژه‌های پالایشی و ایستگاه‌های تقویت فشار، دیسپاچینگ، خطوط انتقال گاز که حاوی درصد پیشرفت فیزیکی در پایان سال ۱۳۸۴ و لغایت اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ می‌باشد به شرح جداول مندرج در صفحات بعدی آورده شده است:
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران
پالایش نفت خام و تهیه انواع فرآورده‌های اصلی و سایر فرآورده‌ها در سال ۱۳۸۴ توسط ۹پالایشگاه داخلی با مجموع ظرفیت عملیاتی حدود ۱۶۲۰هزار بشکه در روز صورت پذیرفت تا نیازهای انرژی داخل کشور و نیز خوراک بعضی از صنایع و واحدهای پتروشیمی تامین و نیز صادرات پاره‌ای از فرآورده‌های نفتی مازاد بر مصرف داخلی به خارج از کشور انجام شود. ذکر این نکته ضروری است که در طی سال ۱۳۸۴ در زمینه تولید فرآورده‌های نفتی اصلی عموم شاخص‌های اصلی عملکرد این شرکت نظیر: تولید گاز مایع، بنزین، نفت سفید از برنامه مصوب جلوتر بوده و در مورد نفت گاز و نفت کوره نیز بیش از ۹۹درصد عملکرد نسبت به برنامه تحقق یافته و در مجموع عملکرد تولید فرآورد‌ه‌های اصلی نسبت به برنامه به ۹۳/۹۹درصد بالغ شده است. در سه ماه اول سال ۱۳۸۵ نیز تولید گاز مایع، بنزین، نفت سفید و نفت گاز از برنامه مصوب جلوتر بوده و به ترتیب ۹۲/۱۰۲، ۱۳/۱۰۴ و ۱۰/۱۰۲درصد عملکرد بیش از برنامه بوده و در مورد نفت سفید و نفت کوره نیز در این مدت به ترتیب عملکرد نسبت به برنامه ۱۴/۹۸ و ۱۷/۹۶درصد بوده است. در مورد مصرف فرآورده‌های اصلی، واردات و صادرات آن در سال ۱۳۸۴ نیز، در مجموع به ترتیب ۳۶/۹۸، ۶۱/۹۶ و ۵۵/۱۱۵درصد عملکرد به نسبت اهداف برنامه تحقق یافته است و این سهم در مدت سه ماه اول سال‌جاری به ترتیب به ۶۷/۱۰۱، ۶۶/۸۳ و ۱۵/۷۹درصد رسیده است. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در یکساله کارنامه دولت نهم، بخش اعظم اهداف برنامه در زمینه تولید، مصرف، واردات و صادرات و درنهایت توزیع فرآورده‌های اصلی در حد بسیار مطلوب انجام یافته است. متوسط تولید گاز مایع در سه ماه اول سال ۱۳۸۵ معادل ۵۷/۷میلیون لیتر در روز است که ۹۲/۱۰۲درصد برنامه تحقق یافته و متوسط تولید بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره به ترتیب معادل ۱۵/۴۳، ۷۲/۱۷، ۶۳/۷۸ و ۲/۷۵میلیون لیتر در روز بالغ شده است. در طی این مدت عملکرد تولید بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره به ترتیب ۹۲/۱۰۲، ۱۳/۱۰۴، ۱۴/۹۸، ۱/۱۰۲ و ۱۷/۹۶ درصد نسبت به اهداف برنامه بوده است. متوسط مصرف پنج فرآورده اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره در سه ماه اول سال ۱۳۸۵ به ترتیب به روزانه ۱۴/۱۰، ۷۱، ۶۷/۸، ۳۰/۷۲ و ۷۰/۲۸میلیون لیتر رسیده است. - متوسط عملکرد صادرات در سه ماه اول سال جاری شامل نفت کوره معادل ۹۰/۴۵میلیون لیتر در روز و واردات بنزین به طور متوسط معادل ۲۷/۲۹میلیون لیتر در روز گزارش شده است. در ادامه خلاصه‌ای از عملکرد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۱۳۸۴ و سه ماه اول سال ۱۳۸۵ در بخش‌های تولید و مصرف و طرح‌های در دست اجرا و کارکرد حمل نفت خام و فرآورده‌ به همراه جداول مربوطه نیز آورده شده است.
ظرفیت پالایشی
شرکت‌های نه‌گانه پالایشی کشور در مجموع در سال ۱۳۸۴ دارای ظرفیت اسمی پالایشی ۱۳۴۷هزار بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی حدود ۱۶۰۹هزار بشکه در روز بوده‌اند. بیشترین ظرفیت اسمی متعلق به شرکت پالایش نفت آبادان با ۳۵۰هزار بشکه در روز و کم‌ترین ظرفیت متعلق به شرکت پالایش نفت لاوان با ۲۰هزار بشکه در روز است.


۱ - وضعیت تولید و مصرف فرآورده‌های نفتی در سال ۱۳۸۴ و سه ماه اول ۱۳۸۵
- از میان فرآورده‌های نفتی، گاز مایع با تولید 96/7میلیون لیتر در روز و نفت سفید با تولید 32/20میلیون لیتر در روز نسبت به سال 1383 کاهش تولید و بنزین موتور با تولید 34/42میلیون لیتر در روز، نفت گاز با تولید 23/79میلیون لیتر در روز و نفت کوره با تولید 13/76میلیون لیتر در روز نسبت به سال 1383 افزایش داشته‌اند.
- متوسط تولید کل فرآورده‌های اصلی در پالایشگاه‌ها در سه ماه اول سال ۱۳۸۵ معادل ۸۹/۲۲۲میلیون لیتر در روز بوده است که بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره به ترتیب: ۱۵/۴۳، ۷۲/۱۷، ۶۳/۷۸ و ۸۲/۷۵میلیون لیتر در روز است. به این ترتیب در سه ماه اول سال جاری عملکرد تولید چهار فرآورده اصلی بیش از برنامه مصوب تحقق یافته به طوری که مجموعا نسبت عملکرد به برنامه در این مدت به ۰۸/۱۰۰درصد افزایش یافته است.
- مصرف فرآورده‌های اصلی نفتی در سال 1384 نسبت به سال 1383 به میزان 61/3درصد افزایش یافته است. گاز مایع 1/4درصد، نفت سفید 7/4درصد و نفت کوره 6/2درصد کاهش داشته است.