بانک پارسیان به عنوان بزرگترین بانک خصوصی ایران، به دلیل تخصصی بودن فعالیت کارت‌های الکترونیکی و همچنین توجه ویژه‌ای که این بانک به استفاده از فناوری‌های روز در صنعت بانکداری دارد شرکت تجارت الکترونیک پارسیان را تاسیس و کلیه اختیارات و وظایف مربوط به صدور کارت‌های الکترونیکی خود را به این شرکت تفویض کرده است. این شرکت علاوه بر ارائه خدمات کارت، شبکه گسترده‌ای از مراکز فروش کالا و خدمات را به عنوان پذیرندگان کارت ایجاد و مدیریت می‌نماید. شرکت با به کارگیری نیروهای متخصص در محیطی علمی‌ـ کاربردی و پویا با هدف ایجاد، گسترش و توسعه بستر مناسب جهت ارائه خدمات کارت‌های الکترونیکی بانکی و تجارت الکترونیکی تاسیس و اقدام به فعالیت نموده است. این شرکت هم اکنون با مجوز رسمی‌از بانک مرکزی ج.ا.ا. به عنوان بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاهی و خدمات خرید و پرداخت اینترنتی و دارای متنوع‌ترین کارت‌های الکترونیکی همگام با تکنولوژی روز دنیا با بیش از ۲۸ نمایندگی در سراسر کشور فعالیت می‌نماید.

مهمترین اهداف و ماموریت‌های شرکت تجارت الکترونیک پارسیان عبارت‌اند از:

•‌ ایجاد و گسترش بستر مناسب برای ارائه خدمات کارت‌های الکترونیکی و تجارت الکترونیکی.

• شناخت و به‌کارگیری آخرین فناوری‌های جهان در زمینه خدمات کارت‌های الکترونیکی و تجارت الکترونیکی و بومی‌سازی آن

در داخل کشور.

• طراحی، تولید، ترویج و گسترش فرهنگ بهره‌گیری از خدمات کارت‌های الکترونیکی و تجارت الکترونیکی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور.

• پیش‌بینی نیازهای جدید جامعه در زمینه کارت‌های الکترونیکی و تجارت الکترونیکی و طراحی خدمات مربوط به آن.

عملکرد گذشته و برنامه سال ۸۵ شرکت

تجارت الکترونیک پارسیان

تعداد کارت‌های الکترونیکی پارسیان در حال حاضر بالغ بر ۱میلیون و پانصد هزار عدد می‌باشد که این تعداد در انتهای سال ۸۵ طبق برنامه به ۲میلیون و هفتصد هزار عدد خواهد رسید. همچنین شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در حال حاضر دارای ۴۵هزار پایانه فروش در نقاط مختلف کشور می‌باشد که در مراکز مختلف فروشگاهی و خدماتی نصب شده است و طبق برنامه شرکت در سال ۸۵ این تعداد به ۶۵هزار دستگاه خواهد رسید. تعداد دستگاه‌های خودپرداز نصب شده شرکت در شعب بانک پارسیان نیز ۲۰ دستگاه می‌باشد که براساس برنامه زمانبندی شده جهت نصب دستگاه‌های خودپرداز در انتهای سال ۸۵ برابر با ۱۰۰ دستگاه خواهد شد.

برنامه شرکت تجارت الکترونیک پارسیان برای بهبود و توسعه خدمات شرکت به شرح ذیل می‌باشد:

• استقرار نمایندگان شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در کلیه شعب بانک پارسیان جهت پاسخگویی به مشتریان و درخواست‌کنندگان دریافت خدمات شرکت.

• توسعه نمایندگی‌ها در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ.

• نصب سیستم Call Centre در کلیه شعب بانک پارسیان و پاسخگویی به مشکلات مشتریان به‌صورت Online.

• افزایش رضایتمندی پذیرندگان و به طبع آن بهبود کارایی شبکه پذیرندگان از طریق بازرسی‌های دوره‌ای و موردی برای شناسایی مشکلات و اقدام جهت رفع آنها.

• کاهش مدت زمان تسویه حساب با پذیرندگان به منظور ترغیب آنان به استفاده بیشتر از پایانه‌های فروش نصب شده.

• راه‌اندازی سیستم اعتبارسنجی (Credit Scoring)

• بهبود روش پرداخت صورتحساب‌ها با راه‌اندازی سیستم Minimum Payment .

انواع کارت‌های اعتباری پارسیان:

کارت‌های اعتباری بانک در دو گروه با اعتبار چرخشی (قابل شارژ) و غیر چرخشی (غیر قابل شارژ) ارائه می‌شود.

کارت‌های اعتباری بانک پارسیان با اعتبار چرخشی

کارت اعتباری پارسیان کارتی است که اعتبارآن توسط بانک پارسیان تامین می‌گردد و دارنده آن می‌تواند با کارت خود از کلیه مراکز فروش کالا و خدمات طرف قرارداد خرید نموده و یا از شعب بانک پارسیان و دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های عضو شتاب وجه نقد دریافت نماید.

مصرف اعتبار با استفاده از کارت

• دارنده کارت می‌تواند در هنگام خرید کالا یا خدمات از مراکز فروشگاهی طرف قرارداد به‌جای پرداخت وجه نقد، تا سقف اعتبار خود از کارت اعتباری استفاده نماید.

• در صورتی که دارنده کارت نیاز به وجه نقد داشته باشد می‌تواند به شعب بانک پارسیان مراجعه و با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان نصب شده در شعب بانک حداکثر تا ۵۰درصد مانده اعتبار کارت وجه نقد دریافت کند.

سقف اعتبار کارت و هزینه صدور کارت

کارت اعتباری آبی: از یک تا ده میلیون ریال. هزینه صدور و ابطال تمبر این کارت سی هزار ریال است.

کارت اعتباری نقره‌ای: از ده تا بیست میلیون ریال. هزینه صدور و ابطال تمبر این کارت شصت هزار ریال است.

کارت اعتباری طلایی: از بیست تا چهل میلیون ریال. هزینه صدور و ابطال تمبر این کارت یکصد هزار ریال است.

کارت‌های اعتباری بانک پارسیان با اعتبار غیرچرخشی

کارت لیزینگ کالاهای بادوام (قرمز)

کارت اعتباری پارسیان (قرمز رنگ) برای استفاده جهت خرید کالاهای بادوام که از جمله نیاز‌های اساسی به شمار می‌روند مانند لوازم خانگی‌، رایانه و غیره از فروشگاه‌های طرف قرارداد طراحی شده است. این کارت یک‌بار مصرف است و پس از استفاده تا سقف اعتبار اختصاص داده شده‌، از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

• مبالغ اعتبار این کارت از ۵میلیون ریال الی ۳۰میلیون ریال است.

• این کارت امکان برداشت نقدی از شعب بانک پارسیان را ندارد.

انواع کارت‌های نقدی بانک پارسیان

کارت خرید پارسیان

بسیاری از سازمان‌ها و موسسات دولتی و خصوصی به منظور رفاه حال کارکنان شاغل و بازنشستگان خود به تهیه و اهدای بن و حواله‌های خرید از فروشگاه‌ها اقدام می‌کنند. اگرچه استفاده از بن‌های مذکور تامین بخشی از مایحتاج کارکنان را محقق می‌سازد، ولی محدودیت‌هایی نیز برای دارندگان بن خرید ایجاد می‌کند که مهمترین آنها عبارتند از انحصاری بودن محل خرید و نداشتن آزادی انتخاب کالا و خدمات مورد نیاز. کارت خرید پارسیان به عنوان «بن الکترونیکی» جایگزین مناسبی برای پرداخت کمک‌های غیرنقدی به کارکنان است. درواقع این کارت به آنها امکان انتخاب می‌دهد تا از فروشگاه‌های مختلف خرید کنند. این کارت‌ها قابلیت برداشت نقدی در شعب بانک پارسیان را ندارند، بنابراین ماهیت کمک غیرنقدی به کارکنان محفوظ خواهد بود. همچنین برای شارژ مجدد کارت‌های خرید پارسیان نیازی به عودت کارت نیست و حساب کارت‌ها در مقاطع مورد نظر سازمان متبوع قابل شارژ می‌باشد. سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند از طریق عقد قرارداد با شرکت تجارت الکترونیک پارسیان برای کارمندان خود «کارت خرید پارسیان» دریافت کنند.

کارت هدیه پارسیان

در میان تمام اقوام و ملل جهان، با هر آداب و آئینی، «هدیه دادن» امری فرخنده و «هدیه ‌گرفتن» لذت بخش است. ایرانیان نیز بر اساس رسوم کهن و توصیه بزرگان دین‌، در اعیاد‌، جشن‌ها و مناسبت‌های گوناگون به یکدیگر هدیه می‌دهند.هدایای تقدیمی‌نشات گرفته از سلیقه شخص اهداکننده است که در برخی اوقات با سلیقه شخص گیرنده هدیه تناسبی ندارد.کارت هدیه پارسیان ابزار مناسبی برای جایگزینی انواع هدیه است که مزایای زیادی دارد.

از مهمترین مزایای این کارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• شخص اهدا‌کننده می‌تواند با کمترین زمان و انرژی، هدیه‌ای ارزشمند و مورد پسند برای فرد مورد نظر خود تهیه کند.

• هدیه‌گیرنده نیز با دریافت «کارت هدیه» می‌تواند آزادانه کالا یا خدمات مورد نیاز را با سلیقه خود خریداری کند.

• «کارت هدیه» کارتی نقدی و بی‌نام با مبلغ معین است که به دارنده آن اجازه می‌دهد که تا سقف موجودی کارت اقدام به خرید کالا و خدمات از شبکه پذیرندگان کارت (‌مراکز فروشگاهی‌) کند.

• به منظور ایجاد امنیت برای استفاده از کارت، یک رمز شخصی چهار رقمی‌در اختیار دارنده کارت قرار می‌گیرد تا استفاده از کارت را محدود به دارنده کارت و رمز سازد.

• کارت هدیه با مبالغ ۱۰۰هزار ریال، ۲۰۰هزار ریال، ۳۰۰هزار ریال، ۴۰۰هزار ریال، ۵۰۰هزار ریال، ۶۰۰هزار ریال، ۷۰۰هزار ریال، ۸۰۰هزار ریال، ۹۰۰هزار ریال و ۱میلیون ریال صادر شده و در دسترس است.

• این کارت امکان برداشت نقدی از شعب بانک پارسیان را ندارد.

• در صورت درخواست شرکت‌ها، سازمان‌ها و عقد قرارداد صدورکارت هدیه با مبالغ متفاوت امکان‌پذیر است.

کارت نقدی پارسیان

بانک پارسیان با تاکید بر نقش و اهمیت بانکداری الکترونیکی و با استفاده از فناوری‌های نوین صنعت بانکداری خدمت منحصر به فردی تحت عنوان کارت نقدی پارسیان را در اختیار مشتریان گرامی ‌قرار داده است. کارت نقدی پارسیان، با افتتاح حساب جاری، حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و یا حساب قرض‌الحسنه برای مشتریان حقیقی صادر می‌شود. دارنده کارت علاوه بر بهره‌مندی از خدمات متداول حساب‌های مذکور از قبیل دریافت و پرداخت نقدی، و برخورداری از سود بانکی (ویژه دارندگان حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت)، واگذاری چک در شعب بانک پارسیان، از امکان خرید کالا و خدمات از فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک پارسیان و بانک‌های عضو شتاب و همچنین برداشت نقدی از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بانک پارسیان و دیگر بانک‌های عضو شتاب برخوردار می‌گردد.

افتتاح حساب و درخواست کارت

متقاضیان دریافت کارت می‌توانند پس از افتتاح حساب‌های فوق‌الذکر در یکی از شعب بانک پارسیان درخواست خود را به شعبه افتتاح‌کننده حساب تسلیم نمایند. کارت نقدی پارسیان و رمز آن حداکثر پس از ۱۰ روز از طریق شعبه بانک به صاحب حساب تحویل می‌گردد.

مزایای ویژه کارت نقدی پارسیان

• دارنده کارت نقدی پارسیان علاوه بر استفاده از خدمات متداول حساب‌های مذکور (جاری، سپرده‌کوتاه مدت و قرض‌الحسنه) از مزایای ویژه ذیل بهره‌مند خواهد شد:

• برداشت نقدی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان و دیگر بانک‌های عضو شتاب؛

• خرید از گسترده‌ترین شبکه فروشگاهی و خدماتی طرف قرارداد بانک پارسیان و دیگر بانک‌های عضو شتاب که هر ماه تعداد آنها افزایش می‌یابد؛

• شرکت در جشنواره‌های خرید شرکت تجارت الکترونیک پارسیان؛

• امکان پرداخت و خرید اینترنتی (e-shopping) از طریق سایت اینترنتی شرکت به نشانی www.pec.ir (پرداخت قبوض آب، برق، تلفن و ... و خرید بلیت قطار، پرداخت هزینه‌های رزرو هتل و خرید از فروشگاه‌های اینترنتی)

کارت پرداخت اینترنتی پارسیان

جهت رفاه حال کسانی که دارای کارت‌های پارسیان نمی‌باشند، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان اقدام به ارائه کارت پرداخت اینترنتی پارسیان از طریق شعب منتخب بانک پارسیان نموده است تا کسانی که تمایل به خرید از طریق اینترنت دارند بتوانند به راحتی از امکان خرید اینترنتی بهره‌مند شوند. کارت پرداخت اینترنتی پارسیان، کارتی است که فقط قابلیت پرداخت اینترنتی را داشته و در مبالغ ۲۰۰هزار، ۵۰۰هزار، ۱میلیون و ۱میلیون و پانصد هزار و ۲میلیون ریالی قابل تهیه می‌باشد.

زائر کارت پارسیان

بانک پارسیان به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای زائرین حج عمره، خدمتی نوین تحت عنوان زائر کارت پارسیان را از طریق شرکت تجارت الکترونیک پارسیان به اجرا می‌گذارد. بر این اساس، زائرین حج عمره می‌توانند با دریافت زائر کارت بدون حمل وجه نقد از امکان خرید از مراکز فروش کالا و خدمات و همچنین برداشت نقدی از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های عضو شبکه کشور عربستان سعودی استفاده نمایند. حداقل مبلغ برای صدور کارت ۷میلیون و پانصد هزار ریال (معادل ۳۰۰۰ ریال سعودی) می‌باشد و موجودی هر کارت و همراهان وی (در یک حساب) نمی‌تواند از ۰۰۰/۳۰ ریال سعودی (معادل ۷میلیون و پانصد هزار ریال) بیشتر باشد.

کارت سفر پارسیان

کارت سفر پارسیان یک کارت نقدی الکترونیکی است که توسط بانک پارسیان برای محافظت پول مسافرین از سرقت و یا مفقود شدن صادر شده و امنیت و اطمینان بیشتری را برای آنان حاصل می‌نماید. کارت سفر پارسیان به منظور استفاده برای هر گونه خرید و سفارش کالا و خدمات در ایران بدون حمل وجه نقد، چک یا چک مسافرتی در نظر گرفته شده است. کارت سفر پارسیان فقط در داخل کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسط این کارت مسافران قادر خواهند بود مبلغ کالا یا خدمات مورد درخواست خود را از مراکز فروش طرف قرارداد با تجارت الکترونیک پارسیان یا بانک‌های عضو شتاب که حدود ده‌ها هزار مرکز فروش در ایران هستند، بپردازند.