مجموع مالیات عملکرد سال 84 گروه بانک پارسیان به رقم 391میلیارد ریال رسید. مالیات موردنظر به فاصله یک‌روز پس از تشکیل مجمع پرداخت شد.

در سال ۸۳ مالیات حقه دولت به فاصله ۵روز پس از تاریخ مجمع پرداخت شد و گروه بانک پارسیان به عنوان مودی مالیاتی نمونه معرفی شدند. از مجموع ۳۹۱میلیارد ریال مالیات سال ۸۴ گروه پارسیان، مبلغ ۲۵۷میلیارد ریال به بانک پارسیان و ۹/۱۴۳میلیارد ریال به ۶شرکت وابسته تعلق داشت. شرکت‌های لیزینگ، بیمه، خدمات‌بیمه‌ای امین، خدمات مشاور خردپیروز، مدیریت سرمایه‌گذاری و توسعه ساختمانی پارسیان، به علاوه بانک پارسیان، گروه پارسیان را تشکیل می‌دهند.
1000میلیارد تومان ارزش‌آفرینی
مجموع ارزش ایجاد شده از فعالیت‌های بانک پارسیان در سال ۸۴ معادل ۱۰هزار و ۲۰۸میلیارد ریال بود که ۷۱درصد آن به میزان ۷هزار و ۲۶۵میلیارد ریال به سپرده‌گذاران تعلق گرفت. سهم سهامداران بانک از مجموع ارزش ایجاد شده یک‌هزار و ۳۵۰میلیارد ریال بود که ۱۳درصد کل را شامل می‌شود.
توزیع ارزش حاصل از فعالیت‌های بانک برای ذی‌نفعان در سال 84
سهم مربوط به رشد بانک شامل: سود تقسیم نشده، اندوخته‌ها، ذخیره عمومی تسهیلات و استهلاک می‌باشد.


بانک در بورس
در فاصله مجمع سالانه 83 تا مجمع سالانه 84 ، تعداد 487میلیون و 659هزار و 83سهم بانک پارسیان توسط 15هزار و 759نفر فروشنده و 24هزار و 724نفر خریدار معامله شده است. با احتساب رقم معاملات حق تقدم سهام بانک به رقم یاد شده، کل معاملات بانک در تاریخ موردنظر، یک‌هزار و 171میلیارد و 356میلیون ریال است که حدود 3درصد کل معاملات بورس را شامل می‌شود.
تحلیل قیمت معاملات مربوط به دوره پس از ۹/۴/۸۴ (مجمع عمومی سالانه ۸۳) تا قبل از مجمع عمومی سالانه ۸۴ نشان می‌دهد که بازده نقدی به قیمت برای افرادی که ۵۲درصد معاملات به نام آنها انجام شده در حدود ۴/۱۷درصد و برای کل خریداران سهام بانک ۸/۱۴درصد بوده است.
بازده نقدی به قیمت برای کسانی که 17درصد حق تقدم سهام بانک را خریداری کرد‌ه‌اند، 7/14درصد و برای کل خریداران حق تقدم 3/13درصد می‌باشد.
مقایسه این نسبت‌ها با دیگر شرکت‌های بزرگ در زمینه توزیع سود نقدی بین سهامداران نشاندهنده وضعیت مطلوب بانک پارسیان است. از زمان اولین معامله سهام بانک پارسیان در بورس تهران (۱۰/۹/۸۳) تاکنون، سهام بانک پارسیان از لحاظ حجم مبادلات و روان‌بودن معاملات جزو برترین شرکت‌های بورسی بوده است. این در حالی است که بانک پارسیان ماهیتا با اکثر شرکت‌های بورسی از لحاظ تعداد سهامداران (بیش از ۸۱هزار نفر)، سرمایه (۵میلیارد سهم) و سهام شناور آزاد (۶۰درصد) تفاوت‌های عمده‌ای دارد.
بازده نقدی و قیمت
مجموع بازده انباشته سهام بانک پارسیان (نقدی و قیمت) از ابتدای سال ۸۴ تاکنون بالاتر از سایر بانک‌های بورسی بوده و در حد متوسط صنعت واسطه‌گری‌ مالی است.
بسیاری از سهام بزرگ و فعال در صنعت واسطه‌گری‌ مالی مشمول سیاست‌های حمایتی و بازگردانی قیمت می‌باشند و به همین دلیل به نظر نمی‌رسد که قیمت بسیاری از این سهام در وضعیت تعادلی قرار داشته باشد.
با در نظر گرفتن این موضوع، وضعیت بازده کل سهام بانک پارسیان در مقایسه با بورس و واسطه‌گری مالی، شرایط بهتری داشته است.
آمار جدول نشان می‌دهد که بیش از 50درصد ارزش مبادلات در فاصله مجمع سالانه 84 تا مجمع سالانه 85 در سطح قیمت 1548ریال بوده است.
بانک پارسیان در یک نگاه
بانک پارسیان در تاریخ 15/6/80 تاسیس شد و به ثبت رسید و در تاریخ 26/6/80 مجوز فعالیت خود را از بانک‌مرکزی دریافت کرد.
فعالیت بانکی پارسیان در تاریخ ۱۲/۱۱/۸۰ آغاز شد و نماد این بانک خصوصی در تاریخ ۱۰/۹/۸۳ در تابلوی اصلی بورس تهران گشایش یافت.
سرمایه اولیه این بانک در تاریخ 12/7/82 از 310میلیارد ریال اولیه به 341میلیارد ریال افزایش یافت. در تاریخ 16/3/83 بانک پارسیان برای دومین بار افزایش سرمایه داد و سرمایه خود را با استناد به قانون تجارت و از طریق صرف سهام به 2هزار میلیارد ریال رساند. در تاریخ 2/9/84 نیز سرمایه اولیه بانک پارسیان از رقم 2هزار میلیارد ریال به 5هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
منابع و مصارف
درسال 82‌ جمع کل سپرده‌های بانک پارسیان 7‌هزار و 152‌میلیارد ریال بود که 423‌درصد رشد را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد.
در سال یاد شده ۵‌هزار و ۴۹۳‌میلیارد ریال تسهیلات نیز توسط این بانک پرداخت شده است که ۸۰۸‌درصد رشد را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌‌دهد. در سال ۸۳‌ رقم سپرده‌های بانک‌پارسیان به ۲۶‌هزار و ۷۹۱‌میلیارد ریال رسید و ۲۷۵‌درصد نسبت به سال ۸۲‌ رشد کرد. در همین سال میزان تسهیلات پرداختی بانک پارسیان به رقم ۲۱‌هزار و ۲۵۳‌میلیارد ریال رسید که رشدی معادل ۲۸۷‌درصد داشت.


سپرده‌های بزرگ‌تر بانک خصوصی‌ کشور در سال ۸۴‌ رقم ۶۷‌هزار و ۳۱۰‌میلیارد ریال بود که همگام با افزایش ۱۵۰‌درصدی سرمایه بانک معادل ۱۵۱‌درصد رشد را نشان می‌دهد. در مدت یاد شده بانک‌پارسیان ۵۱‌هزار و ۴۷۰‌میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد که رشد آن نسبت به سال ۸۳‌ معادل ۱۴۲‌درصد بود.
همچنین بانک پارسیان در مجموع با 45پله صعود نسبت به سال 82، در فهرست صد شرکت برتر سال 83، به عنوان بنگاه صد در صد خصوصی، مقام سی و دوم را به خود اختصاص داد.
همچنین بیمه پارسیان در مجموع با ۷۵پله صعود نسبت به سال ۸۲، در فهرست صد شرکت برتر سال ۸۳، مقام هفتاد و هفتم را به خود اختصاص داد.
از کل عملیات بیمه کشور در سال 1384 حدود 5/13درصد آن متعلق به 14شرکت بیمه خصوصی بوده است که از این میزان 5/11درصد آن متعلق به شرکت بیمه پارسیان و بقیه معادل 2درصد به 13شرکت بیمه خصوصی دیگر تعلق داشته است. قابل‌ذکر است که شرکت بیمه پارسیان در سال 1383 در بین تمامی شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی از نظر حجم عملیات رتبه چهارم را کسب نموده است که این مقام در سال 84 به رتبه سوم (بعد از شرکت‌های بیمه ایران و بیمه آسیا) ارتقا یافته و پیش‌بینی می‌شود در سال 85، شرکت مزبور به رتبه دوم بعد از شرکت بیمه ایران‌ نایل آید.
نسبت کفایت سرمایه
نسبت کفایت سرمایه به لحاظ ارزیابی پایداری فعالیت‌ها و استحکام مالی بانک یک شاخص کلیدی و با اهمیت محسوب می‌گردد که حداقل قابل قبولی نسبت مزبور برای بانک‌ها، 8درصد می‌باشد. نسبت مذکور در سال 1383 برای بانک پارسیان معادل 9/10درصد بوده و به‌رغم رشد قابل‌توجه فعالیت‌های بانک در سال 84، به لحاظ افزایش سرمایه از 2000میلیارد ریال به 5000میلیارد ریال، نسبت مزبور در پایان سال 84 معادل 3/11درصد می‌باشد.براساس برنامه‌ریزی‌ انجام شده در سال 1385، حدود 5/2میلیارد دلار اعتبارات اسنادی افتتاح خواهد شد. شایان توجه است که تا به حال حتی یک سنت نیز از محل صندوق ذخیره ارزی برای بانک‌های غیردولتی در نظر گرفته نشده و ارزهای مربوطه از محل اعتبارات دریافتی از خارج کشور تامین شده است.


در حال حاضر تعداد کارکنان 2033 نفر و حدود 1000نفر نیز در شرکت‌های مجموعه بانک مشغول به کار هستند که بدین ترتیب تعداد کل کارکنان گروه بالغ بر 3000نفر می‌گردد. حدود 80 درصد کارکنان، جوان و دارای تحصیلات دانشگاهی می‌باشند. 285 نفر از افراد مذکور، کارکنانی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری ارائه خدمات می‌نمودند و طی سال 1384 و در راستای تحقق سیاست‌های دولت محترم به استخدام بانک درآمدند.
تعداد شعب بانک در تاریخ تنظیم این گزارش، ۱۰۹شعبه شامل ۵۸ شعبه در تهران و ۵۱ شعبه در شهرستان‌ها می‌باشد.
میزان مناسب برای این شاخص 78درصد می‌باشد (17درصد سپرده قانونی و 5درصد ذخیره نقدینگی)، در سال 1384 فاصله تا حدمطلوب به خرید اوراق مشارکت اختصاص یافت.