مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، گفت: قطعا تا پایان امسال تمام معادن کشور سودده خواهند بود.

اردشیر سعدمحمدی با اشاره به این که طی سال گذشته برای نخستین بار در کشور معادن زغال سنگ کشور به سوددهی رسید، یادآور شد: هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی، در بخش معادن به زغال، یارانه می‌پردازند و این پیروزی بزرگی است که برای نخستین بار در کشور، یک معدن زغال به سوددهی رسید.
وی گفت: خوشبختانه در معادن دیگر کشور نظیر البرز مرکزی و البرز شرقی (شاهرود) شرایط به گونه‌ای است که در مرز سوددهی قرار گرفته‌ایم و قطعا تا پایان امسال این معادن نیز سودده خواهند بود.
سعدمحمدی در ارتباط با تاثیر افزایش قیمت جهانی زغال بر سوددهی شرکت زغال‌سنگ کرمان، اظهار داشت: عوامل بسیاری در این امر دخیل است که از آن جمله افزایش تولید است.
وی ادامه داد: زغال سنگ کرمان طی سال‌های گذشته حدود 35‌هزار تن در ماه تولید داشت که در سال گذشته کل تولید این معدن به 540‌هزار تن رسید.
وی در عین حال توجه به آموزش را در افزایش تولید معدن زغال سنگ کرمان بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: ساعات از دست رفته کار در شرکت‌های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی از ۱۵‌هزار و ۹۶۸ ساعت در سال گذشته به ۹۰۶ ساعت در سال‌جاری رسیده است.
وی ادامه داد: ضریب تکرار حوادث نیز در این شرکت از 09/9 در سال 84، طی چهار ماهه امسال به 42/5 رسیده و شدت حوادث نیز از 51/1 در سال 84 به 08/0 در سال 85 رسیده است.
سعدمحمدی تصریح کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی، خرید تجهیزات ایمنی، وجود دستگاهها و سیستم‌های جدید، استفاده از سیستم مانیتورینگ برای آلارم گازهای مضر، استفاده‌ از کارشناسان متخصص در بخش ایمنی عملا باعث شده که روند حوادث در بخش معادن کشور روند نزولی داشته باشد.
وی همچنین به افزایش چشمگیر هزینه‌ها و حقوق و مزایای کارگران در سال‌جاری اشاره کرد و یادآور شد: افزایش قیمت زغال در سال جاری تنها می‌تواند افزایش هزینه‌های امسال را جبران کند و افزایش سوددهی باید از مکانیزم‌های دیگری صورت پذیرد.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ادامه داد: باید بر روی تکنولوژی، آوردن ماشین‌آلات، مکانیزه کردن فعالیت‌های معدنی در کارگاه‌های سنتی کار کنیم تا فضا برای افزایش تولید و امکان بهره‌وری بیشتر فراهم شود.
- کک‌سازی زرند اوایل سال 86 آغاز به کار می‌کند.
سعد محمدی همچنین قول داد طرح کک‌سازی زرند از اوایل سال ۸۶ آغاز به کار کند.
وی ادامه داد: این طرح قادر است سالانه 400‌هزار تن کک تولید کند و این رقم باعث می‌شود بخشی از ذغال تولیدی کشور در این کارخانه مورد استفاده قرار گیرد.
- طرح پتاس سال آینده به تولید می‌رسد.
وی همچنین از راه‌اندازی طرح پتاس خور و بیابانک در استان اصفهان در اوایل سال 86 خبر داد و خاطرنشان کرد: مراحل واردات تجهیزات این طرح به اتمام رسیده و به زودی نصب این تجهیزات آغاز خواهد شد.
سعدمحمدی ظرفیت کارخانه طرح پتاس خور و بیابانک را حدود ۵۰‌هزار تن ذکر کرد و گفت: نیاز کشور به پتاس سالانه بیش از این رقم است و به همین دلیل در نظر داریم طرح اکتشاف تورود را در دامغان پیگیری کنیم و در صورت دسترسی به نتایج قطعی، نسبت به احداث کارخانه اقدام خواهیم کرد.

- سنگ آهن جلال آباد هفته گذشته آغاز به کار کرد.
تمام معادن کشور سودده می شوندسعدمحمدی، همچنین با اشاره به این که سنگ آهن جلال آباد از هفته گذشته شروع به تولید سنگ دانه‌بندی آهن کرده و به سیستم تولید پیوسته است، خاطرنشان کرد: برای تولید ۳میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، مناقصه بین‌المللی آن برگزار شده و انتخاب پیمانکار صورت گرفته و اکنون در مرحله کسب مجوز از شورای اقتصاد هستیم تا بتوانیم فعالیت‌هایمان را اجرایی کنیم و قطعا با تولید آنجا، امکان به وجود آوردن سیستم کوره بلند فولادی در آن منطقه، وجود دارد که این امر در اشتغالزایی و گردش مالی مناسب در منطقه نیز بسیار موثر است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: در چارچوب ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی، این شرکت از این پس تمام فعالیت‌های جدید معدنی خود را به صورت پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌کند. سعدمحمدی با اشاره به این که شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تاکنون تمام معادن سنگ‌های تزیینی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است، اظهار داشت: با توجه به دستور مقام معظم رهبری در مورد اصل 44 قانون اساسی، از این پس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تمام فعالیت‌های جدید خود را به صورت پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌کند. وی اضافه کرد: برای معادنی نیز که امکان سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در آنها فراهم است، ما در حال برنامه‌ریزی هستیم تا در چارچوبی مشخص، امکان انتقال فعالیت‌های اجرایی کوتاه‌مدت این شرکت به بخش خصوصی فراهم شود.
چهار معدن جدید امسال به تولید می‌رسد
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: چهار معدن جدید شامل معادن ذغال‌سنگ طبس، معدن جلال‌آباد، سه‌چاهون و آنتی‌موهان طی سال‌جاری در کشور به تولید می‌رسند.
اردشیر سعدمحمدی، با اشاره به این که تولید معدن جلال‌آباد از به تازگی آغاز شده است، اضافه کرد: معدن ذغال‌سنگ طبس نیز طی هفته دولت و معدن سه چاهون نیز حداکثر تا شهریور و یا مهرماه امسال به تولید می‌رسد.
سعدمحمدی با بیان این که در سال‌جاری قطعا معدن آنتی موهان سفیدآبه در منطقه
سیستان و بلوچستان به تولید خواهد رسید، اظهار داشت: مسوولان بر لزوم سرعت دادن بر توسعه معدن آنتی موهان در منطقه سیستان و بلوچستان تاکید کرده‌اند و با بهره‌برداری از این معدن برای نخستین بار در کشور آنتی موهان تولید خواهد شد.
وی به عیار بالای معدن آنتی - موهان اشاره کرد و گفت: با اکتشافات جدیدی که هم‌اکنون در
سیستان و بلوچستان در حال حاضر انجام است، در صورت اقتصادی بودن، یک کارخانه تولید کنستانتره آنتی موهان در این منطقه احداث خواهد شد.
سعدمحمدی، آنتی‌موهان را فلزی استراتژیک و با قیمت بالا توصیف کرد و افزود: این ماده معدنی در صنایع استراتژیک، آلیاژها و فروآلیاژهای با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
افزایش تولید در بیشتر معادن دولتی
سعدمحمدی به پیش‌بینی برنامه چهارم توسعه کشور برای تولید 44 میلیون تن سنگ آهن تا پایان این برنامه اشاره کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد این رقم حتما تحقق یابد.
وی تصریح کرد: در منطقه گل گهر ۴ ،جدیدا به ذخیره‌ای بالغ بر ۱۰۰میلیون تن رسیده‌ایم و در آن منطقه به سنگ‌آهنی با عیار بیش از ۵۵درصد دست یافته‌ایم که حتما در این بخش طی سال‌جاری اکتشاف را به پایان می‌رسانیم و وارد تجهیز و آماده‌سازی معدن می‌شویم.
90 کیلو طلا در موته تولید شد
سعدمحمدی در ادامه توضیح داد: طی چهار ماهه نخست امسال حدود ۹۰کیلو طلا در معدن موته تولید شد، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۰کیلو بوده است.
وی در ارتباط با مشکلات زیست محیطی معدن موته نیز گفت: ما خود را موظف به رعایت کامل الگوی EIA مربوط به سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌دانیم و این سازمان نیز به صورت شفافی موافقت خود را با طرح‌های توسعه در معدن موته اعلام کرده و فکر می‌کنیم در آینده نزدیک این موافقت به صورت مکتوب منجر به افزایش تولید در این بخش شود. سعدمحمدی اضافه کرد: ما تضمین می‌کنیم که معدن موته حداقل تا سه، چهار سال آینده ذخیره دارد زیرا هفت منطقه دیگر در منطقه موته وجود دارد که دارای ذخایر طلا است. وی رقم پیش‌بینی برای تولید معدن موته را
۲۰۰ کیلو در سال ذکر کرد و اظهار داشت: تقاضای کشور بیش از این رقم است و بر این اساس قصد داریم با تولید سه تن طلا در معدن زرشوران به تقاضای کشور پاسخ دهیم.
700 میلیون تومان هزینه، 100میلیارد تومان سود
وی در ادامه با تاکید بر سودآور بودن فعالیت‌های معدنی در کشور، خاطرنشان کرد: رقمی که در معدن گل‌گهر ۴ از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هزینه شده، کمتر از ۷۰۰میلیون تومان بود که به ذخیره‌ای بالغ بر ۱۰۰میلیون تن رسید که حتی اگر ارزش سنگ آهن را‌ هزار تومان در نظر بگیریم این معدن اکنون ۱۰۰میلیارد تومان ارزش دارد.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: در کدام فعالیت اقتصادی و در چه بخشی دستیابی به این مقدار سود امکانپذیر است؟
وی تاکید کرد: اگر سمت و سوی حرکت‌هایمان را برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن به صورت فنی، علمی و تخصصی پیش ببریم مطمئن هستیم که در سهم بخش معدن درآمد ناخالص ملی کشور سهم به‌سزایی خواهد داشت و این امر اشتغالزایی، رونق اقتصادی و دگرگونی مناطق محروم را در پی خواهد داشت.
اقدام دولت برای تقویت بخش خصوصی
وی در ارتباط اقدامات شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای سپردن بیشتر امور به بخش خصوصی طبق برنامه‌های دولت، اظهار داشت: بخش خصوصی هر کمکی از نظر فنی، اجرایی و عملی داشته باشد، ما خود را موظف به کمک به این بخش می‌دانیم. سعدمحمدی گفت: برنامه ما این است که در کوتاه‌مدت تمام فعالیت‌هایمان را از طریق بخش خصوصی و به صورت پیمانکاری واگذار و ما تنها از نظر مدیریتی اعمال‌نظر کنیم.

وی افزود: در بلندمدت نیز برای توسعه بخش خصوصی در نظر داریم راهکاری برای رفتن به سمت بخش خصوصی به صورت علمی، فنی و منطقی تدوین کنیم تا طبق یک الگو و برنامه مشخصی به آن سمت حرکت کنیم.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در ارتباط با اینکه «آیا ممنوعیت سرمایه‌گذاری دولتی بیش از ۱۰درصد که در بخش صنعت اعمال می‌شود، شامل بخش معدن نمی‌شود؟»، گفت: این محدودیت را ما در بخش معدن نداریم و در بخش صنعت نیز فکر نمی‌کنیم چنین محدودیتی وجود داشته باشد، ضمن این که ما برای سرمایه‌گذاری‌های جدید از شورای اقتصاد مجوز می‌گیریم.
300‌هزار تن تولید زغالسنگ تخت
وی همچنین به طرح زغالسنگ تخت اشاره کرد و یادآور شد: سه دهنه تونل در این طرح بازگشایی شده و ما آنجا ذخایر بزرگی را اکتشاف کرده‌ایم و برنامه‌ریزی در این طرح در شرایط فعلی برای تولید سالانه حدود ۳۰۰‌هزار تن زغالسنگ است.
انتظار مجوز از شورای اقتصاد
سعد محمدی در اتباط با طرح حمرود نیز گفت: درصدد اجرای سیستم‌های مکانیزه در این طرح هستیم و مناقصه بین‌المللی آن انجام و پیمانکار نیز انتخاب شده و درصدد کسب مجوز از شورای اقتصاد هستیم تا سرمایه‌گذاری در این طرح به صورت قانونی انجام شود.
88 تن طلا در معدن زرشوران
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران همچنین با اشاره به معدن طلای زرشوران، تصریح کرد: این معدن حدود ۸۸تن طلا دارد که قرار است سالانه ۳تن طلا از این معدن استخراج شود.
وی اضافه کرد: مناقصه بین‌المللی معدن طلای زرشوران در مرحله انجام است.
وی با بیان این که ما سالیان سال در شرایط استحصال طلا مشکل داشتیم و امکان جدایی طلا در یک معدن از سیستم‌های ناشناخته و پیچیده کشور بود، تصریح کرد: با نمونه‌گیری‌های فنی و علمی انجام شده در معدن زرشوران و ارسال آن به کشورهای اسپانیا و کانادا توانستیم به روش استخراج و استحصال طلا به صورت مکتوب و تعریف شده، دست یابیم.
سعدمحمدی یادآور شد: مناقصه معدن طلای زرشوران امسال قطعا نتیجه مثبت خواهد داشت.
وی ادامه داد: فراخوان اولیه در مناقصه معدن زرشوران انجام شده و هشت شرکت که دوتای آنها کاملا ایرانی و شش شرکت با جوینت (مشارکت) خارجی است، در این مناقصه حضور دارند و به طور قطع طی سال‌جاری با گرفتن مجوز از شورای اقتصاد، کارهای اجرایی معدن زرشوران آغاز خواهد شد.
خریداری اسناد مناقصه تیتانیوم کهنوج توسط 20 شرکت
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در ادامه با بیان این که طرح توجیه فنی و اقتصادی تیتانیوم کهنوج تکمیل شده و مراحل فراخوان برای گزارش مناقصه این طرح در روزنامه‌ها منتشر شده است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۲۰ شرکت اسناد مناقصه این طرح را خریداری کرده‌‌اند.
تکلیف معدن روی مهدی‌آباد امسال قطعا روشن می‌شود سعدمحمدی با تاکید بر اینکه تکلیف معدن روی مهدی‌آباد طی سال‌جاری قطعا روشن خواهد شد، ادامه داد: در آینده نزدیک فعالیتمان را برای جدی شدن تصمیم‌سازی در جهت شروع کارها اعلام خواهیم کرد و درصددیم معدن روی مهدی‌آباد را هر چه زودتر به چرخه تولید روی کشور اضافه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: معدن روی مهدی‌آباد روباز است که باید باطله‌برداری زیادی از آن صورت گیرد و تاکنون کارهای طراحی، چینه‌بندی، فعالیت‌های اکتشافی و ذخیره‌سازی آن مشخص شده است.
وی اضافه کرد: مطالعات فنی و اقتصادی معدن روی مهدی‌آباد از سوی شرکت آکر کورنر (AKER KVAERNER) تهیه شده، و کارشناسان استرالیایی و انگلیسی در تدوین آن همکاری کرده‌اند.