آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۴۳

 • ذهن‌خوانی بورس از دلار ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: بازار سرمایه در روز یکشنبه نیز مانند روزهای گذشته نشان داد که راه ناهمواری برای بازگشت به رونق دارد. در این روز نماگر اصلی بازار سهام حدود ۸/ ۰ درصد دیگر افت کرد و صفوف فروش نیز تداوم داشت. معاملات این روز در شرایطی خاتمه یافت که همچون گذشته توجه به اعمال نرخ سود بانکی و دلار در مرکز توجه قرار داشت و دوگانگی گشایش برجامی مورد بحث بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار سهام بود.
 • کنترل هیجان یا دستکاری قیمتی

  دنیای اقتصاد: کنترل نوسان بازارها یکی از روش‌های مرسوم در بورس‌های بین‌المللی است. کنترلی که البته برخلاف بازار سهام ایران که با ابزاری دائمی به دستکاری قیمتی شباهت دارد، در سایر کشور برای شرایط خاص و در جهت جلوگیری از رفتار هیجانی معامله‌گران آن بازار و دادن مهلتی برای تفکر درخصوص شرایط به وجود آمده و عدم واکنش احساسی به رخداد پیش آمده اعمال شده و بازه‌ای کوتاه‌مدت را در بر می‌گیرد. بر اساس گزارشی که واحد برنامه ریزی و مطالعات راهبردی فرابورس از فدراسیون جهانی بورس‌ها ترجمه کرده است طی دوره اوج‌گیری نوسانات در بازار‌های جهانی هنگام شیوع کووید-۱۹، بسیاری از بازارها مکانیزم‌های کنترل نوسانات را برقرار کردند که فعالیت‌های معاملاتی را متوقف می‌کند و معمولا به‌عنوان مدارشکن شناخته می‌شود.تمامی بورس‌ها برای مقابله با تحرکات شدید قیمت‌ها راهکارهای متنوعی را در پیش می‌گیرند.
 • دهمین افت متوالی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: دیروز برای دهمین بار متوالی شاهد افت نماگرهای بازار سهام هستیم. در این بین به‌رغم ارزندگی بسیاری از نمادها بر اساس فاکتورهای بنیادی، شاهد عرضه‌ها و تشکیل صف فروش برای بسیاری از نمادها به ویژه بزرگان هستیم. به بیان دیگر بورس دچار بی‌واکنشی به بسیاری از محرک‌های رشد شده است. به هر حال در جریان دادوستدهای بورسی بیش از ۹۷۰۰ واحد (۷۹/ ۰ درصد) دیگر از ارتفاع شاخص کل کاسته شد، که افت نمادهای اثرگذاری چون «فولاد»، «فملی» و «فارس» روند نزولی شاخص را شدت داد.
 • همدردی غیربورسی‌ها با بورسی‌های معترض

  دنیای‌اقتصاد: دومین تجمع سهامداران معترض به وضعیت این روزهای بورس در سال ۱۴۰۰ این بار در مقابل ساختمان سازمان بورس برگزار شد. همزمان همچنین در اصفهان هم سهامداران شپلی مقابل استانداری اصفهان تجمع برگزار کرده بودند. اما در تجمع سهامداران معترض در سعادت‌آباد، شعارهایی علیه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی دولت دوازدهم و حسن روحانی، رئیس دولت سر داده شد. اما این شعارها کمتر در شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام مورد توجه قرار گرفت.
 • دولت برنده بورس ۹۹

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر