آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۴۰

 • نگاه فولادسازان به سنگ‌آهنی‌ها

  عرفان رحمانی تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه کانی‌های فلزی شامل تمامی شرکت‌هایی است که در ارتباط با استخراج و فرآوری کانی‌های فلزی از معادن در حال فعالیتند. از این رو می‌توان شرکت‌های آهنی (کانی‌های محتوی آهن) را در کنار شرکت‌های غیرآهنی (کانی‌های فلزی جز آهن) در یک گروه قرار داد.
 • رکورد جدید از رکود بورس

  دنیای اقتصاد: بازار سهام معاملات آخرین روز هفته را نیز در مدار منفی به پایان رساند و حالا ۴/ ۴ درصد از آخرین رقم ثبت‌شده در پایان سال ۹۹ عقب نشسته است. ارزش معاملات خرد سهام نیز در مسیر رکود باز هم رکورد شکست و درمجموع بورس و فرابورس به زحمت از ۱۶۰۰میلیارد تومان عبور کرد که کمترین میزان در ۱۵ ماه اخیر بود.
 • ۳ سناریوی قیمتی در گروه کانه‌های فلزی

  مهدی کریمخانی- بهنام علیزاده کارشناسان بازار سرمایه
  گروه کانه‌های فلزی همواره در دوره‌های مختلف یکی از صنایع با پتانسیل سودآوری بالا در بازار بوده‌اند که به‌دلیل شیوه‌نامه‌های عموما نادرست قیمت‌گذاری با محدود شدن حاشیه سود مواجه شدند. در حال حاضر مطابق آخرین شیوه‌نامه، قیمت‌گذاری کنسانتره معادل ۱۶درصد، گندله ۵/ ۲۳درصد و آهن اسفنجی ۵۰درصد شمش فولاد خوزستان صورت می‌گیرد که این عدد اختلاف چشم‌گیری با نرخ‌های جهانی دارد. محتمل‌ترین سناریوها برای شیوه‌نامه‌هایی که در آینده قیمت زنجیره فولاد را متاثر می‌کند به قرار زیر خواهد بود که مطابق این درصدها سود ۴ سهم اصلی فعال در این صنعت محاسبه شده است.
 • رشد درآمدی کانه‌های فلزی

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: گروه استخراج کانه‌های فلزی ازجمله صنایع بنیادین در کشور است که بسیاری از صنایع را دربردارد، بنابراین هرکدام از این صنایع بخواهند تولیدات خود را افزایش دهند به‌خودی‌خود روی بازار کانه فلزات تاثیر می‌گذارد. در این گزارش به بررسی عملکرد یک‌ماهه شرکت‌های این صنعت می‌پردازیم.
 • بازارگردانی بی‌انتهای اوراق سهام به قیمت مانع‌گذاری در مسیر تولید

  دانیال آستانه / کارشناس بازار سهام
  سال ۱۴۰۰ پنجمین سالی است که شعار استراتژیک با موضوع تولید را به خود اختصاص داده است. پس از در نظر گرفتن موضوعات اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید و جهش تولید، این بار موضوع پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها محور اصلی تولید در نظر گرفته شد و انتخاب این عنوان توسط مقام معظم رهبری نشان از تاکید ایشان بر عملیاتی شدن پشتیبانی بیشتر از تولید و حذف موانعی که بر سر راه این عزم ملی قرار گرفته است، می‌دهد. اگر از منظر این استراتژی به بازار سرمایه کشور بنگریم، با چند دسته اصلی از اقدامات روبه‌رو خواهیم شد که کماکان جای بهبود در این فضای اقتصادی را برای ما روشن می‌کند.
 • چه شرکت‌هایی افزایش سرمایه می‌دهند؟

  در روز گذشته تعدادی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را در سامانه کدال منتشر کردند که به صورت خلاصه به افزایش سرمایه دو نماد می‌پردازیم.
 • بازار سرمایه در ۱۴۰۰

  احسان رضاپور نیکرو کارشناس بازار سهام
  در محیط پر تلاطم اقتصادی و سیاسی کشور و جهان، و تعدد فاکتورها و عوامل اثرگذار، پیش‌بینی و تخمین حرکت چندماهه بازارها دشوارتر از پیش شده اما لازم است با متغیرهای موجود به ترسیم سناریوهای محتمل پرداخته و به تناسب رخدادها و با شفاف‌تر شدن وضعیت فاکتورهای اثرگذار، نسبت به بازنگری در استراتژی تخصیص سرمایه‌گذاری‌های خود اقدام کنیم. اگرچه در این بین رصد حجم معاملات بازارها و قدرت روندها نیز می‌تواند راهنما باشد اما نمی‌تواند درجه بالایی از اطمینان را برای سرمایه‌گذاران به‌وجود آورد.
 • کلاف‌ سردرگم بورس از دامنه نوسان تا جلسه‌های مکرر

  دنیای‌اقتصاد: خروج سرمایه‌‌ها از بورس، روی آوردن به خرید رمزارزها، گسترده شدن بی‌اعتمادی مردم به بورس، مساله برجام و سیاست‌ خارجی، تصویب یا عدم تصویب اف‌ای‌تی‌اف، قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین و البته انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ از جمله موضوعاتی هستند که این روزها در گعده فعالان حوزه بورس درباره آنها کم و بیش صحبت می‌شود. اما یکی از موضوعاتی که دیروز توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده بود، بحث دامنه نوسان بود. موضوعی که از ابتدای سال جاری ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده بود و خواستار حذف آن بودند اما حالا دامنه نوسان مثل یک کلاف سردرگم در حوزه بورس شده است.
 • سهام عدالت؛ ۸/ ۹ میلیون تومان

  در معاملات روز گذشته بورس، ارزش روز ۳۶ شرکت موجود در پرتفوی سهام عدالت برای دارندگان سهام ۵۰۰ هزار تومانی به ۹میلیون و ۷۹۶ هزار تومان کاهش یافت. از ۱۹ مرداد ماه، ۶۰ درصد سهام عدالت و همچنین سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل‌معامله شد.
 • دارایکم؛ ۶/ ۲ میلیون تومان

  بیش از ۷ ماه از ثبت تقاضا براى خرید بخشى از باقی‌مانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) مى‌گذرد؛ بررسى‌ها حکایت از بازده ۸۳درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و کاهش NAV این صندوق به ۳ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان دارد. ارزش هر واحد دارایکم در بورس تهران به ۲ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان رسیده است.
 • پالایش یکم ۷/ ۳ میلیون تومان

  روز گذشته سبد ۵۰۰ واحدی از پالایش یکم‌ با افت ۶/ ۳ درصدی در مقیاس روزانه به ۳‌میلیون و ۶۷۳ هزار تومان معامله شده است. بررسی‌ها حکایت از این دارد که NAV این صندوق نیز به ۳ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان کاهش یافته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر