آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۰۲

 • کلید رونق بورس تهران

  دنیای اقتصاد- محمدامین خدابخش: سایه دیرپای قیمت‌گذاری دستوری همچنان بر سر بازار سهام باقی مانده است. همین امر سبب شده است تا در بحبوحه ریزش ادامه‌دار قیمت در بورس و فرابورس سودآوری بسیاری از صنایع در گرو منویات دولت باشد. این وضعیت در شرایطی است که هم‌اکنون و پس از ورود سهام عدالت به بورس حدود ۴۹میلیون نفر از آحاد مردم سهامدار صنایع بورسی هستند و منافع این بخش از سهامداران به نام حمایت از مردم پایمال می‌شود.
 • کلاف سردرگم عرضه سرخابی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: واگذاری دو باشگاه ورزشی بزرگ پایتخت در حالی به یک کلاف سردرگم مبدل شده است که میزان دارایی‌ها، تنظیم صورت‌های مالی، انباشت بدهی‌ها و موارد با اهمیتی از این قبیل همگی در یک ابهام تمام عیار قرار دارند و دولت‌‌‌های مختلف هم از پس اجرای آن تاکنون‌ بر نیامده‌اند. هر چند برخی از مدیران دولتی معتقدند که روند خصوصی‌سازی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال در دهه فجر وارد فاز اجرایی می‌شود و شرکت فرابورس ایران را به دلیل سهولت نسبی در مقایسه با بورس تهران در راستای ورود به بازار سهام برگزیدند اما این قبیل اظهارنظر‌ها با واقعیات موجود فاصله زیادی دارند و احتمال بورسی شدن این دو باشگاه بسیار اندک است.
 • دعوای نرخ سود؛ نقدی بر تحلیل تک‌بعدی نرخ بهره

  این روزها بحث و جدل درخصوص نرخ سود بانکی و اثرگذاری آن بر قیمت سهام، تشکیل حباب و تشدید تورم بسیار داغ است و بعضا مدافعان و مخالفان یکدیگر را به سختی متهم می‌کنند. انگشت اتهام هم بیشتر به سمت فعالان بازار سهام نشانه رفته است. بخشی از این اتهامات ناشی از عدم شناخت سازوکار بازار سرمایه و در نظر نگرفتن سابقه تاریخی سیاست‌گذار در سرکوب قیمتی سهام برای دوره‌های بلندمدت است. عموم کارشناسان اقتصادی درک درستی از بازار پولی دارند اما بازار سرمایه موجودی بیگانه برای آنهاست. بنابراین تحلیل‌های تک‌بعدی همراه با اتهامات (عموما) ناروا به یک رویه بدل شده است. گزارش پیش رو درخصوص کانال اثرگذاری سیاست‌های بانک مرکزی بر بازار سرمایه توضیحات مختصری ارائه می‌کند.
 • بزرگان بورسی در لیست فروش حقیقی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی به نیمه زمستان رسیدیم که شاخص کل بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۱۵ بهمن‌ماه را با عقب‌نشینی ۷/ ۲ درصدی به پایان رساند و برای دومین بار به زیر مرز ۲/ ۱ میلیون واحد نزول کرد. سهامداران حقیقی برای ششمین هفته متوالی ترجیح دادند که سهام خود را نقد کنند. در این راستا طی دادوستدهای هفته جاری سهامی به ارزش ۲هزار میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار منتقل شد.
 • چالش‌های اجرایی راهبری شرکتی در صنعت بیمه و راهکارهای آن

  عباس وفادار / حسابدار رسمی فاطمه مهدی / حسابدار رسمی
  امروزه در پی تغییرات پویا و گسترده از دیجیتالی‌شدن گرفته تا بحران‌هایی مانند اپیدمی‌کرونا و پیامدهای آن بر چگونگی تداوم عملیات اجرایی، فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیدهایی به‌وجود می‌آید که با در نظر گرفتن نحوه مدیریت ریسک سازمان و توان راهبری شرکتی می‌تواند منجر به رشد و شکوفایی آن یا در نقطه مقابل شکست آن شود. صنعت بیمه نیز‌ صنعتی است که با توجه به ماهیت و چگونگی عملیات آن، نسبت به سایر صنایع همواره در معرض ریسک‌های بیش‌تری خواهد بود. از طرف دیگر، بر اساس پژوهش‌های انجام گرفته، یکی از عوامل اصلی موثر بر ریسک شرکت‌ها، راهبری شرکتی است. بنا به تعریف فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC)، راهبری شرکتی عبارت است از مسوولیت‌ها و شیوه‌های به‌کار برده شده توسط هیات‌مدیره و مدیران موظف با هدف مشخص‌کردن مسیر استراتژیک که تضمین‌کننده دستیابی به اهداف، کنترل ریسک‌ها و مصرف مسوولانه منابع است.
 • سرخی بورس و عدم استقبال از عرضه‌های اولیه

  دنیای اقتصاد: روند نزولی بورس همچنان ادامه دارد. شاخص کل بورس دیروز و برای چندمین بار در هفته‌های گذشته به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رسید. سهامداران معترض دیروز باز هم در مقابل ساختمان سازمان بورس تجمع برگزار کردند. تجمعی که در آن نیروهای انتظامی بیشتر از گذشته حضور داشتند و عده‌ای از معترضان قصد داشتند که وسط خیابان بنشینند و خیابان را ببندند. از موضوع‌های قابل توجه که دیروز خیلی در شبکه‌‌اجتماعی توییتر به چشم می‌خورد، مشارکت نسبتا کم سهامداران در عرضه اولیه «کزغال» بود.
 • جلوگیری از مشکل در معاملات بورس بعد از تغییر پسوند یا پیشوند فامیلی

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • دود قیمت‌گذاری دستوری به چشم سهامدار می‌رود

  به گفته عضو هیات‌مدیره و قائم‌مقام مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیرامیری سهم‌های خودروسازی همواره جزو سهم‌های پرگردش بوده است. سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت باید با استفاده از منابع بلندمدت اتفاق بیفتد که یکی از آنها می‌تواند افزایش سرمایه باشد. اما قیمت‌گذاری تکلیفی، ضمن اینکه منافع آن به جیب مردم و خودروساز نمی‌رود، مضرات زیادی به سهامداران تحمیل خواهد کرد و افزایش سرمایه این شرکت‌ها را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.
 • فرض‌های اصلی پیش‌بینی‌های سود

  دنیای اقتصاد: پس از اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار ناشران بورسی را ملزم به ارائه پیش‌بینی سود کرد، این شرکت‌ها یکی پس از دیگری در وب‌سایت کدال در حال انتشار پیش‌بینی‌ها از رقم سود خالص و سود هر سهم هستند. بسیاری از این پیش‌بینی‌ها بر مبنای عملکرد ۹‌ماه‌ واقعی امسال و برآورد سه ماه پایانی سال بوده است.
 • روند فعالیت ماهانه صنعتی و معدنی‌ها در دی‌ماه بررسی شد

  کطبس: میزان فروش ماهانه شرکت زغال سنگ نگین طبس در دی ماه امسال ۲۲ میلیارد و۸۱۷ میلیون تومان بوده است که نسبت به آذر ماه ۹۹ رشد ۳۸ درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در دی ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۱۶۵ درصد افزایش یافته است. اما شرکت در دی ماه فروش صادراتی نداشته است. شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای دی ماه۹۹ در مجموع مبلغ ۱۴۴ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان فروش داشته که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال۹۸ رشد ۱۱۲ درصدی داشته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر