آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۹۳

 • فروشندگان سودهای درصدی بورس

  دنیای‌اقتصاد: در روزی که شاخص کل بورس تهران با اهرم سهام بزرگ توانست رشدی یک درصدی را ثبت کند، شاهد تقویت خرید حقوقی‌ها بود. در این روز بورس تهران پس از چند روز ثبت آمار خالص خرید به سمت سرمایه‌گذاران خرد، بار دیگر کفه ترازوی عرضه و تقاضا را به طرف سرمایه‌گذاران حقوقی سنگین کرد. همین امر سبب شد تا سرمایه‌گذاران حقیقی به‌طور خالص ۲۳۷ میلیارد تومان از سهام خود را به حقوقی‌ها بفروشند. به‌نظر می‌رسد آنچه که سبب ثبت این رقم در نسبت یاد شده و کاهش رشد شاخص کل بورس در روز گذشته شده است کوتاه‌مدت‌تر شدن نگاه سرمایه‌گذاران نسبت به گذشته باشد.
 • دور برگردان کدال

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر بازار سرمایه شاهد تحولات عمده‌ای در بحث افشای اطلاعات و ارائه گزارش‌های مالی بوده است. همین امر سبب شده تا در طول ۱۰ سال اخیر تعداد تغییراتی که ناشران در صورت‌های مالی خود یا سایر گزارش‌ها ارائه می‌کردند افزایش یابد. در این میان برخی از دستورالعمل‌ها نیز حذف شدند و برخی دیگر در دستور کار قرار گرفتند. یکی از دستورالعمل‌های حذف‌شده در طول سال‌های اخیر که جنجال بسیاری نیز برپا کرد و انتقادهای بسیاری درخصوص عملکرد و تبعات حضور آن در بازار سرمایه وجود داشت گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها بود که در سال ۹۶ کنار گذاشته شد.
 • سود۷درصدی سهام در ۴روز

  دنیای‌اقتصاد: برای چهارمین روز متوالی شاخص‌های سهامی در مدار مثبت به کار خود پایان دادند. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که در ۴۰ دقیقه‌ ابتدایی داد و ستد‌‌های روز یکشنبه افزایش بیش از ۱۶ هزار واحدی را تجربه کرد، رفته رفته تا پایان معاملات همگام با کاهش هیجان خرید از سوی متقاضیان در نهایت به رشد حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحدی بسنده کرد. در حالی روز گذشته شاخص کل با رشد یک درصدی توانست به سطح یک میلیون و ۲۳۴ هزار واحدی ارتقا پیدا کند که شاخص کل هم‌وزن مسیری متفاوت را در پیش گرفت. این نماگر سهامی که از تمام شرکت‌ها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد دیروز با ۶/ ۰ درصد افت به کار خود پایان داد.
 • رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: فرهاد دژپسند طی حکمی حسنعلی قنبری ممان را به سمت معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی منصوب کرد. وزیر اقتصاد در این حکم بر اولویت‌های برنامه‌ای از جمله، دستیابی به اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شفاف‌سازی و ارتقای نظام ارزش‌گذاری دارایی‌های مشمول واگذاری، ساختاردهی مجدد و تفکیک وظایف حاکمیتی شرکت‌ها به منظور آماده‌سازی واگذاری، تقویت نظام کنترل اهداف پس از واگذاری در ترتیبات حقوقی و قرار دادی واگذاری‌ها و استفاده از روش‌های علمی و نوین در طراحی روش‌های جدید و ترکیبی واگذاری‌ها تاکید کرده است. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی، تا مقطع دکترای تخصصی در رشته اقتصاد تحصیل کرده است و در کارنامه شغلی خود نیز علاوه بر عضویت هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، عهده‌دار مسوولیت‌هایی چون مدیرعاملی گروه سرمایه‌گذاری امید، مدیرعاملی بانک سپه و عضویت در هیات مدیره بانک‌های دی، حکمت ایرانیان و پست بانک ایران بوده است.
 • بهانه بورسی برای انتقاد از دولت

  دنیای‌اقتصاد: این روزها نماینده‌های مجلس یازدهم تا می‌توانند دولت را در ماجرای بورس زیر سوال می‌برند. بورس انگار شده ابزاری برای حمله به دولت حسن روحانی. این انتقادهای تند و تیز کار را به جایی رسانده است که دیگر صحبت از بورس و عملکرد دولت در این حوزه فقط مختص به نماینده‌های کمیسیون‌ اقتصادی و حوزه‌های مرتبط با این موضوع نیست و حتی اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس هم بورس را بهانه‌ای قرار می‌دهند تا از دولت حسن روحانی انتقاد ‌کنند. دیروز اردشیر مطهری دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود نوشت: «از زمانی‌که روحانی در مرداد ماه گفت: مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند، چند ماهی گذشته و همه می‌دانیم بعد از آن‌چه بلایی سر بورس آوردند. امیدوارم حرفی که برخی از کارشناسان درباره رفتار آگاهانه دولت در قبال بورس برای جبران کسری بودجه آن هم از جیب مردم می‌زنند درست نباشد!»
 • روند متعادل بورس در بهمن

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر