آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۹۱

 • ترس غیربنیادی در بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد - شروین شهریاری: قیمت‌های جهانی مطلوب و تضعیف ریال سبب شد تا طلایی‌ترین فصل عملکرد بنگاه‌های بورسی رقم بخورد. با وجود این، ترس سهامداران از آینده و عدم قطعیت‌ها درخصوص نرخ دلار سبب شده است تا شاهد موج خرید قدرتمندی در بازار سهام نباشیم. درحال‌حاضر باید دید آیا افت ۴۳درصدی شاخص کل از اوج و جذاب شدن نسبی قیمت‌ها می‌تواند ترس غیربنیادی را به حاشیه ببرد؟ کارشناسان معتقدند در صورت ثبات نسبی ارز، به تدریج اعتماد به نفس خریداران تقویت و زمینه حمایت بنیادی از سهام فراهم می‌شود.
 • تغییر جبهه بورس‌بازان در پایان هفته

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران برای چهارمین هفته پیاپی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد و همزمان شاهد خروج نقدینگی حقیقی از گردونه معاملات سهام بود. معاملات هفته گذشته بازار سهام در دو نیمه کاملا متفاوت سپری شد. در دو روز نخست کاری این بازار، شاخص سهام کاهش ۵/ ۶ درصدی را ثبت کرد و در نیمه دوم با رشد ۹/ ۲ درصدی همراه شد. با این حال در نهایت شاهد عقب‌نشینی ۷/ ۳ درصدی دماسنج تالار شیشه‌ای در ۴ روز کاری هفته گذشته بودیم.
 • افت نماگر‌ها در بورس

  دنیای‌اقتصاد: برآیند معاملاتی هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران حاکی از ریزش ۷/ ۳ درصدی نماگر اصلی بازار بود. هفته گذشته هر چند به مدد تزریق نقدینگی از سوی حقوقی‌های بازار سهام جو مثبت بازار در پایان هفته شاهد تغییر رفتار عرضه‌کنندگان حقیقی بودیم و در روز‌ پایانی مطابق با آمار تغییر مالکیت،‌ سهامداران خرد بیشترین خالص خرید را به خود اختصاص دادند اما به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران اقتصادی رشد دماسنج اصلی در شیب تند نزول قیمت‌ها به مفهوم تغییر روند کلی بازار نیست، چرا که همچنان سرمایه‌گذاران با ریسک‌های متفاوت از جمله مشخص نبودن آینده سیاست خارجی و چه بسا ریسک‌های بزرگ‌تر اعم از دخالت‌های دستوری سایر نهاد‌ها در روند قیمت‌گذاری و حتی سازوکار معاملاتی بازار سهام دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.
 • شاخص بورس تا تیر ۱۴۰۰

  حسن محمودی / تحلیلگر بازار سهام
  تحقیق و پژوهشی با چنین عنوانی که ماهیتا دانشگاهی و تخصصی است احتمالا از حوصله خوانندگان خارج است لذا مطلب پیش رو، خلاصه‌ای است از آن به زبان ساده‌تر. در سال‌های اخیر حجم معاملات و شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است و به تناسب افراد بسیاری با بازار سرمایه درگیر شده و بورس توانسته است جایگاه خود را در اقتصاد کشور ارتقا دهد و شاخص کل و پیش‌بینی روند آن امروزه از اهمیت بسیار بالایی نسبت به گذشته برخوردار شده است. پیش‌بینی شاخص بورس همواره مورد توجه بسیاری از سهامداران و تحلیلگران بوده است. طبیعی است که بازده حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در کنار ریسک سرمایه‌گذاری از اصلی‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین عوامل برای جهت‌دهی جریان سرمایه به بازار‌های مختلف است. اغلب بازدهی که مدنظر سرمایه‌گذاران بوده و به تصمیم‌های سرمایه‌گذاری آنها جهت می‌دهد، بازده مورد انتظار است نه بازده تاریخی.
 • افت دلار و رابطه‌اش با سهام

  دنیای‌اقتصاد: جدای از بحث و جدل درباره ریزش شاخص بورس در هفته گذشته، استعفای رئیس سازمان بورس، ا‌خطارهای نماینده‌های مجلس درباره برخورد با مداخله‌گران در حوزه بورس و البته پیش‌بینی فعالان حوزه بورس بعد از انجام مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا، یکی از بحث‌هایی که در آخر هفته گذشته در شبکه اجتماعی توییتر دیده شد و سر از برخی گروه‌های تلگرامی درآورد بحث رابطه بین دلار و بورس بود، «چرا اصلاح جدی دلار و طلا استارت نمی‌خورد؟ روندها جان‌سخت هستند، در خود بورس‌، بارها خرس‌ها فشار آوردند ولی در نهایت گاوها برنده شدند تا اینکه سرانجام دیگر پولی برای بیشتر باد شدن نبود و سقوط کرد.
 • رصد تخلفات بازار سرمایه

  سنا: امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه رصد تخلفات بازار همانند سایر بورس‌های جهان در حال حاضر با استفاده از سامانه‌های نظارتی هوشمند انجام می‌شود، توضیح داد: سامانه‌های نظارتی به دو صورت آنی (Real-time) یا دوره‌ای (Historical) معاملات و کدهای بورسی را نظارت و تحلیل می‌کنند، البته نوع و ماهیت داده‌ها می‌تواند در نحوه نظارت تاثیر داشته باشد.
 • پیامک‌های جعلی برای سهام عدالتی‌ها

  ایسنا: اخیرا پیامک‌هایی درمورد ثبت نام در سامانه سجام برای برخی مشمولان سهام عدالت ارسال و در آن اعلام شده است که اگر در زمان مشخصی در سجام ثبت‌نام نکنند، سود سهام را دریافت نخواهند کرد؛ درحالی که این موضوع صحت ندارد؛ زیرا برای ثبت‌نام در سامانه سجام مهلتی در نظر گرفته نشده است. به گفته محمدرضا پوررضایی، مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، این پیامک‌ها قانونی نیست و سهامداران عدالت نباید به آنها توجه کنند. او تاکید کرده است که این پیامک‌ها از طرف برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ارسال شده تا افراد با ثبت‌نام در سامانه سجام بتوانند در مجامع این شرکت‌ها شرکت کنند، زیرا لزوم برگزاری مجامع به حد نصاب رسیدن شرکت‌کنندگان است. سهامداران سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند تا از مزایایی همچون شرکت در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی استفاده کنند.
 • انتظار بورسی یک نماینده مجلس از دولت

  ایسنا: اسماعیل حسین‌زهی، یک عضو کمیسیون عمران مجلس: متاسفانه امروز شاهد هستیم بازار سهام که می‌تواند بهترین بخش برای جذب نقدینگی در جامعه باشد به دلیل عدم برنامه‌ریزی دقیق و گام‌های غیر‌کارشناسی به منشأ ضرر و زیان مردم تبدیل شده است. انتظار می‌رود دولت به‌طور جدی به این موضوع ورود کرده و از ضرر و زیان بیشتر مردم جلوگیری کند. شرکت‌های دولتی با بهترین نرخ، سهام خود را در بورس عرضه و به فروش رساندند، اما سرمایه اندکی که مردم در دست داشتند از بین رفت.
 • توصیه‌های بورسی امامان جمعه

  ایرنا: نمازجمعه هفته گذشته برخی شهرها در حالی برگزار شد که بورس و بازار سرمایه یکی از محورهای اصلی خطبه‌های امامان جمعه بود. امامان جمعه در خطبه‌های خود از مسوولان خواستند به وضعیت این بازار بهبود ببخشند و اعتماد از دست رفته مردم را بازگردانند. سیدعلی حسینی امام جمعه بروجرد یکی از آنها بود که گفت: پشتوانه عظیم بازار سرمایه اعتماد مردم است که دولت باید اقدامات لازم را در این راستا انجام دهد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر