آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۷۹

 • پشت پرده رویگردانی از بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته نیز افت ۹/ ۲ درصدی را تجربه کرد و تا محدوده یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحد عقب نشست. به این ترتیب برای دومین هفته متوالی شاهد افت شاخص کل و کاهش بیش از ۲/ ۶ درصدی (بیشترین افت هفتگی از اوایل آبان‌ماه) این نماگر بودیم. روز گذشته حدود ۶۰ درصد از نمادهای فعال بورسی با افت قیمت مواجه شدند. در کنار سیاست‌های نسنجیده وزارت صمت در قیمت‌گذاری دستوری فولاد، روز گذشته خبرهایی درخصوص تحریم ۱۶ شرکت مرتبط با صنایع فولاد ایران از سوی وزارت دارایی آمریکا مخابره شد.
 • خودتحریمی مخرب‌تر از تحریم خارجی

  دنیای اقتصاد -زینب نورانیان: تحریم‌های جدید وضع‌شده ایالات‌متحده آمریکا بر صنایع فولاد کشور را هرچند نمی‌توان نادیده گرفت و بی‌تاثیر بر روند بازار و اقتصاد کشور دانست اما بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه و صاحب‌نظران اقتصادی تاکید دارند حال و روز صعنت فولاد کشور بیشتر از آنکه ناشی از تحریم‌ها باشد، به دلیل بی‌تدبیری، سیاست‌ها و دخالت‌های نابجای افراد ناوارد به این حوزه است. اشاره آنان به دستور فولادی وزیر صمت که رانت چندهزار میلیاردی به‌وجود می‌آورد و موجب آشفتگی بازار شده است.
 • فکر نکنید حقوقی‌ها گرگ‌های وال‌استریت‌اند

  دنیای‌اقتصاد- حبیب آرین: حسن کاظم‌زاده تحلیلگر بازار سرمایه، معتقد است حقوقی‌های بازار سرمایه همواره یک‌گام نسبت به حقیقی‌ها عقب‌تر هستند و تحت‌تاثیر فضای روانی حاکم به فروش سهام دست می‌زنند. او با تشریح رفتار دیگر بازیگران بازار سرمایه، یعنی سهامداران حقیقی، سیاست‌گذاران و بازارگردانان به خلأ تحلیل در بازار سرمایه تاکید می‌کند. مشروح این گفت‌وگو را در زیر بخوانید.
 • سهام چهارشنبه از دریچه آمار

  در جریان دادوستدهای روز گذشته از ۳۳۸ نماد فعال در بورس، ۶۹ نماد (معادل ۲۰ درصد) صف خرید به ارزش ۴۸۰ میلیارد تومان داشتند و ۱۱۸ نماد (معادل ۳۵ درصد) صف فروش به ارزش ۸۷۹ میلیارد تومان تشکیل دادند. در این بین دو نماد «وکار» بیشترین حجم صف خرید و «خگستر» با حجم ۲۲۷ میلیون سهم بیشترین حجم صف فروش را داشت.
 • دارایکم؛ ۹/ ۲ میلیون تومان

  بیش از ۵ ماه از ثبت تقاضا براى خرید بخشى از باقیمانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) مى‌گذرد. بررسى‌ها حکایت از بازده ۱۲۸ درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم دارد. ارزش سهام دارایکم در بورس تهران به ۲ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان رسیده است.
 • سهام عدالت؛ ۷/ ۹ میلیون تومان

  در معاملات روز گذشته بورس، ارزش روز ۳۶ شرکت موجود در پرتفوی سهام عدالت برای دارندگان سهام ۵۰۰ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان رسید. از ۱۹ مردادماه، ۶۰ درصد سهام عدالت و همچنین سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل معامله شد.
 • بررسی و نقد طرح نظام جامع حسابداری و حسابرسی

  کریم حسین‌آبادی/ حسابدار رسمی
  ۳۹ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل فقدان قانون یکپارچه در حرفه حسابداری و حسابرسی و به منظور افزایش کیفیت خدمات تخصصی حرفه حسابداری و حسابرسی نسبت به تدوین طرح نظام جامع حسابداری و حسابرسی اقدام کرده‌اند. طرح مذکور در کلیت خود و تعدادی از مواد آن در ارتقای سطح کیفی حرفه موثر خواهد بود.
 • گمانه‌زنی‌ها از حال و روز بورس

  دنیای اقتصاد-امیر کلهر: دو روز پیش حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم بیان کرد دولت حامی سرمایه‌گذاران است، که هیچ سرمایه‌گذار قانونی، نباید احساس ناامنی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کند و البته گفت «سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بخش اقتصاد از جمله در بورس و نوسانات ارزی با هدف دلسردی و انفعال بخشی از جامعه سرمایه‌داران و فعالان اقتصادی است.» اما در همان روزی که این صحبت‌ها از سوی رئیس دولت مطرح شد، نامه‌نگاری‌هایی از تصمیم وزارت صمت دولت، برای کاهش مجدد قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس کالا منتشر شد. این اتفاق‌ها و سقوط شاخص بورس در دو روز گذشته، چند نگاه را در شبکه‌‌های اجتماعی به وجود آورده است که در ادامه به مرور آنها می‌پردازیم:
 • بورس چوب ناهماهنگی دولتمردان را می‌خورد

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • عرضه قطره‌چکانی «سپیدار»

  دنیای‌اقتصاد - سیمین سعیدی: شرکت سپیدار سیستم آسیا با نماد «سپیدار» روز گذشته درحالی به جمع شرکت‌های رایانه‌ای بازار سرمایه در بازار دوم فرابورس ایران پیوست که ۶ میلیون سهم از ۲۰۰ میلیون سهام آن به قیمت ۳۹۸۰ تومان عرضه شد. در این عرضه، ۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۴۶۰ کد معاملاتی مشارکت کردند که فرآیند تخصیص حداکثر ۷ سهم سپیدار به ‌‌۴ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۴۰۵ نفر انجام شد. طبق بررسی‌های انجام شده رکورد خریداران در این عرضه تغییری نکرد.
 • قرارداد ۲۱ میلیاردی «فاراک»

  اخبار و وقایع مالی روزمره شرکت‌ها به شرطی تبدیل به اطلاعات بااهمیت و اعلان آنها با مفهوم «فاش» همراه می‌شود که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم روی جریانات مالی شرکت تاثیرگذار باشند. از این جهت اخبار ذکرشده حاوی نوعی هشدارهای مثبت و منفی برای تجدید ارزیابی سهامداران از روندهای قیمتی شرکت‌های بورسی است. این اخبار از نظر درجه اهمیت به دو گروه الف و ب طبقه‌بندی می‌شوند که اطلاعیه آنها هرروزه از طریق سایت کدال منتشر می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر