آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۷۳

 • بورس‌بازی با چاشنی هیجان

  دنیای‌اقتصاد- پروانه کبره: بورس تهران دومین روز متوالی را با افت شاخص کل پشت‌سر گذاشت و پس از گذشت ۲۳ روز مجددا به زیر مرز ۴/ ۱ میلیون واحد سقوط کرد. افت حدود یک درصدی نماگر اصلی بازار سهام در آخرین روز کاری هفته سبب شد تا معاملات هفتگی این بازار با کاهش ۵/ ۳ درصدی شاخص کل سپری شود. شاخص هم‌وزن اما به افت یک درصدی بسنده کرد. هفته‌های آینده از منظر افزایش گزارش‌های عملکرد دوره‌ای شرکت‌ها در فصل پاییز برای فعالان بازار سهام از اهمیت بالایی برخوردار است. گزارش‌هایی که می‌تواند مجددا افزایش جذابیت سهام کامودیتی‌محور را به‌دنبال داشته باشد.
 • بازار سرمایه از قاب بودجه ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه سمینار تخصصی «بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و تاثیر آن بر بازار سرمایه کشور» با همکاری مرکز مالی ایران و کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران برگزار شد و محورهای پیرامون تامین مالی دولت از بازار سرمایه از طریق ابزارهای مالی در جهت رفع بخشی از کسری بودجه مورد بررسی‌ قرار گرفت.
 • همه نوسان‌گیر شده‌اند

  دنیای اقتصاد- محمد ارغوان: بازار سهام از اواخر سال ۹۸ با اوج‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌و‌کار‌های مختلف توانست بخش زیادی از اقشار جامعه را به خود جلب کند و ورود بخش قابل‌توجهی از پس‌انداز اشخاص خرد را به این بازار فراهم کند. نتیجه این امر، روندهای پرشتاب و شکستن مداوم رکوردها و فاصله قابل‌توجه رفتار بازار از تعادل پایدار و وجود تلاطمات قابل‌توجه در آن بود. به نحوی که سطح‌های مقاومتی شاخص کل، پی‌درپی شکسته و رکوردهای جدیدی از ورود پول حقیقی و رشد شاخص ثبت شد و شاخص کل به محدوده ۲ میلیون واحد رسید. اما از نیمه دوم مرداد سال جاری، نزدیک به ۴۵۰ هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد و این روند ریزشی تا‌ محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نیز ادامه داشت.
 • ارتش مورچه‌های تامین مالی

  میلاد خوش‌زبان کارشناس مالی
  فرابورس به‌تازگی سقف تامین مالی جمعی هر طرح را از ۲‌میلیارد تومان به ۱۰ میلیارد تومان افزایش داد. اتفاقی که کمتر به‌آن پرداخته شد، اما می‌تواند بسیار مهم قلمداد شود، به‌خصوص برای کسب‌و‌کارهای کوچک‌ این اتفاق را باید به فال‌نیک گرفت. خود فرابورس اواخر سال گذشته یک پویش تامین مالی جمعی (Crowdfunding) برای کمک به وزارت بهداشت و مبارزه با کرونا ایجاد کرد که با استقبال چشمگیر اهالی بازار سرمایه نیز مواجه شد.
 • بورس در ریل مناسب قرار دارد؟

  دنیای‌اقتصاد: در ابتدای معاملات دیروز بورس، شاخص کل تا بیش از ۵۵۰۰ واحد افت ثبت کرد، اما پس از گذشت ساعتی تغییر مسیر داد و کمی از افت صبحگاهی را جبران کرد، اما مجدد مسیر نزولی طی کرد و همه چیز دست به دست هم داد که آخرین روز هفته معاملات را بورس سرخ پوش به پایان برساند. پایانی همراه با افت که به اعتقاد بسیاری از افراد خیلی دلایل منطقی و درستی ندارد و همه چیز نشان از دستکاری و رفتار هیجانی دارد. یکی از موضوعاتی که دیروز در توییتر خیلی‌ها درباره آن نوشتند و اظهارنظر کردند تصویب کلیات بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق بود که با ۲۳ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از سوی نماینده‌ها تصویب شد.
 • لزوم ثبت‌نام سهامداران سهام عدالت در سجام

  مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان خطاب به مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند گفت که باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند. ابوالفضل عباسچیان تاکید کرد که از این پس مدیریت سهام این مشمولان توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام خواهد شد. او تاکید کرد: با توجه به اینکه انتخابات اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان زنجان طی دو ماه آتی انجام خواهد شد، از همه مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، درخواست می‌شود که هرچه سریع‌تر و در صورت امکان از بسترهای فضای مجازی و اینترنتی در سامانه سجام ثبت‌نام کنند، زیرا شرط اول رای دادن، ثبت‌نام در سامانه سجام است. ایسنا
 • تقویت صنعت نفت و گاز از طریق بورس

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به وزیر نفت، بر استفاده از ظرفیت بورس انرژی برای فروش نفت خام و میعانات گازی و کسب درآمدهای بیشتر نفتی از محل بورس تاکید کرد. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نامه‌ای را خطاب به بیژن زنگنه وزیر نفت با محوریت «توسعه سازوکارهای مبتنی بر بازار سرمایه جهت رونق صنعت نفت و گاز» و «طرح پیشنهادهایی برای توسعه و رونق بازار انرژی کشور» تدوین و ارسال کرد. پیشنهادهای مطرح شده در این نامه بر ۴ محور «عرضه نفت خام و میعانات گازی با روش‌های تسهیل از طریق بورس انرژی در رینگ داخلی»، «رینگ صادراتی»، «پالایشگاه‌های کوچک» و «پالایشگاه‌های بزرگ» تاکید دارد. تسنیم
 • انتقاد از تصدی‌گری دولت

  بازرس اتحادیه سهام عدالت کشور با انتقاد از تداوم تصدی‌گری دولت گفت: به جای حضور نمایندگان مردم در هیات‌مدیره شرکت‌های مشمول واگذاری سهام عدالت،همچنان دولت به آنها نماینده می‌فرستد که خلاف فرامین رهبری و قانون است. حسین امینی‌خواه با بیان اینکه حدود ۳۵۲ شرکت تعاونی سهام عدالت در کشور یک شبکه مویرگی برای ارتباط با محیط‌های بومی و دسترسی مردم در اقصی نقاط کشور ایجاد کرده و باعث تمرکز زدایی ثروت و قدرت شده است که می‌شود استفاده‌های فراوانی از جایگاه این تعاونی‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم به ویژه ۶ دهک پایین جامعه داشت، گفت: ماده ۸ ابلاغیه سال ۸۵ رهبر انقلاب اذعان می‌دارد که اجرای طرح نباید موجبات افزایش یا تداوم تصدی‌گری‌های دولت در شرکت‌های مشمول واگذاری شود. او افزود: این درحالی‌است که تقریبا از سال ۹۲ تا‌کنون به جای معرفی نمایندگان واقعی مردم برای حضور در هیات‌مدیره شرکت‌های واگذار شده اما هنوز این دولت است که به این شرکت‌ها نماینده می‌فرستد که خلاف فرامین رهبری و قوانین جاری کشور است. مهر
 • چالش ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها

  مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه نحوه ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها مهم‌ترین چالش ورود این دسته از کسب‌وکارها به بازار سرمایه است، گفت: طی دو تا سه سال اخیر استارت‌آپ‌ها در زمینه رعایت معیارهای لازم برای پذیرش در فرابورس رشد خوبی را تجربه کرده‌اند و شرکت‌های متقاضی در این گروه صورت‌های مالی حسابرسی شده و الزامات مربوط به افشای اطلاعات را رعایت می‌کنند، اما کماکان مساله ارزش‌گذاری یکی از مهم‌ترین چالش‌های‌ پذیرش آنها به شمار می‌رود که اهالی بازار باید در این زمینه کمک کنند. سنا
 • دارایکم؛ ۳/ ۳ میلیون تومان

  بیش از ۵ ماه از ثبت تقاضا براى خرید بخشى از باقیمانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) مى‌گذرد. بررسى‌ها حکایت از بازده ۷/ ۱۳۹ درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و کاهش NAV این صندوق به ۴ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان دارد. ارزش سهام دارایکم در بورس تهران به ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار تومان رسیده است.
 • سهام عدالت؛ ۵/ ۱۰ میلیون تومان

  در معاملات روز گذشته بورس، ارزش روز ۳۶ شرکت موجود در پرتفوی سهام عدالت برای دارندگان سهام ۵۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۴۸۷ هزار تومان رسید. از ۱۹ مرداد ماه، ۶۰ درصد سهام عدالت و همچنین سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل‌ معامله شد.
 • نفت میلاد پارس در مالکیت کامل «فمیلا» قرار گرفت

  روز گذشته ۴ شرکت بورسی اطلاعات بااهمیت در گروه الف داشتند که به تعبیری در سایت کدال افشا کردند. موضوع بیشتر این اعلانات به خرید یا فروش سهام برمی‌گشت که از سوی سه نماد «فمیلا»، «وثنو» و «شرنگی» منتشر شده بود. خرید و فروش سهام یک شرکت یا همان تحصیل و واگذاری سهام که در ادبیات رسمی بورس از آن یاد می‌شود، می‌تواند تاثیر مالی بالایی روی شرکت و سهام آن داشته باشد. از همین نظر سهامداران لازم است پیش از هر اقدامی ستون افشای اطلاعات با اهمیت به‌خصوص آنهایی که در گروه الف درجه‌بندی می‌شوند را مطالعه کنند. برخی از این اطلاعیه‌ها به منزله‌ چراغ سبز یا قرمزهایی عمل می‌کند که می‌تواند مبنای تصمیم‌گیری‌های منطقی را از طریق ارزیابی مجدد ریسک‌ها تعدیل یا تغییر دهد.
 • قطار افزایش سرمایه به کدام شرکت‌ها رسید؟

  افزایش‌سرمایه یکی از جالب‌ترین و پربحث‌ترین موضوعات در حوزه بازارهای مالی و بازار سرمایه است. شرکت‌ها به‌منظور اهداف مختلفی اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؛ چراکه این روش یکی از بهترین راه‌ها برای تامین مالی است. در این بین با بررسی گزارش‌های منتشر‌شده در سامانه کدال برنامه افزایش سرمایه چند شرکت مورد بررسی قرار گرفت.
 • توضیح روابط‌عمومی شستا درخصوص مطالبات از فدراسیون فوتبال

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پاییز ۱۳۹۸ با استناد به مصوبه ستاد مقابله با تدابیر تحریم‌ها و به منظور کمک به فدراسیون فوتبال و در راستای منافع ملی کشور نسبت به پرداخت دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال به‌عنوان قرض، اقدام کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر