آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۶۴

 • خزان بورس در پاییز

  دنیای‌اقتصاد: دادوستد‌های پاییزی بورس تهران روز یکشنبه در حالی خاتمه یافت که در پایان این دوره نماگر اصلی بازار یاد شده جایگاهی بهتر از سطح یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد نیافت. به این ترتیب هر چند در آخرین ماه آذرماه شاخص‌کل با رشد ۷درصدی همراه شد اما به سبب عملکرد منفی در دو ماه ابتدایی این فصل، در مجموع پاییز شاهد عقبگرد ۸/ ۹ درصدی این نماگر بودیم. افتی که عمدتا از سوی بزرگان کالایی به این نماگر تحمیل شد.
 • بومی‌سازی بورسی؛ رویا یا واقعیت؟

  دنیای‌اقتصاد- مسعود کریمی: «بومی‌سازی سامانه معاملات در مرحله آزمایشات مختلف قرار دارد.» این مهم را اواسط هفته گذشته مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس عنوان کرد. بازار سهام که از سال ۹۸ شاهد افزایش ضریب نفوذ میان عامه مردم بود، به دفعات با هنگ هسته معاملاتی مواجه و فعالان بازار را با ریسکی جدی‌تر از ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک مواجه کرد. در این میان در حالی از بومی‌سازی این سامانه و البته ظرفیت ۱۰۰ میلیون نفری آن با تعداد تراکنش‌هایی خیلی بالاتر سخن می‌رود که سال‌های پیش نیز طرحی اینچنینی با شکست مواجه شد. در این میان به اعتقاد کارشناسان شاید بهتر باشد همانند دیگر کشورها از سامانه‌هایی استفاده شود که قبلا آزمون و خطا شده و در نتیجه مثبت آنها شکی وجود ندارد.
 • پایان منفی ماه مثبت سهام

  دنیای‌اقتصاد: در ۱۰ دقیقه ابتدایی شروع معاملات روز یکشنبه معامله‌گران بازار سهام در حالی شاهد رشد ۷۹۶۹ واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بودند که به یک‌باره برتری عرضه نسبت به تقاضا در اوایل بازار جریان معاملاتی را تغییر داد. به‌طوری که تا دقایق پایانی داد و ستد‌های روز گذشته نماگر اصلی با افت ۵۸۷۱ واحدی معادل (۴/ ۰ درصد)، به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی نزول پیدا کرد تا معاملات این بازار در آخرین ماه پاییز با رشد ۷ درصدی شاخص کل پایان یابد. با وجود عملکرد مثبت شاخص سهام در آذرماه اما در مجموع فصل پاییز شاهد افت ۸/ ۹ درصدی این نماگر بودیم. از این رو میزان رشد دماسنج تالار شیشه‌ای از ابتدای سال تاکنون به ۱۸۱ درصد محدود شد.
 • بورس خودرویی ناکام ماند

  دنیای‌اقتصاد: راه ورود خودرو به بورس، بسته شد. در حالی که قرار بود با طرح مجلس شورای اسلامی، خودروهای داخلی در بورس کالا عرضه شوند، وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت کمیته خودرو از این جمع‌بندی که بازار خودرو خود باید خود را تنظیم کرده و عرضه آن در بورس منطقی نیست، خبر داد. این خبر آقای وزیر واکنش بورس بازان در فضای مجازی را به دنبال داشت و قریب به اتفاق آنان به خبر ممنوعیت ورود خودرو به بورس واکنش منفی نشان دادند.
 • چه کنیم که بازار سرمایه ثبات خود را از دست ندهد؟

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر