آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۳۶

 • شاخص دولت-شاخص ملت؛ از بهانه تا واقعیت

  دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: شاخص دولت؛ شاخص ملت. این‌روزها پشت سر نماگرهای اصلی بازار حرف و حدیث زیاد است. واگرایی دو نماگر اصلی بازار سهام و سبقت شاخص کل به‌عنوان نماینده گروه‌های بزرگ و عمدتا کامودیتی‌محور از شاخص هم‌وزن به‌عنوان نماینده گروه‌های کوچک عامل اصلی زمزمه این روزهای فعالان بازار سهام است. در این میان برخی فعالان بازار این اختلاف بازده را نتیجه حمایت‌های دولتی می‌دانند. اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد؛ با عقب بردن نقطه پایه محاسبه رشد به ابتدای سال ۹۷ میزان بازده شاخص هم‌وزن به مراتب از شاخص کل بیشتر است. دلیل اصلی رشد بزرگان در سال ۹۹ چیست؟ چرا کوچک‌ترها از قافله رشد بازمانده‌اند؟
 • عرضه‌های اولیه؛ به نام بنگاه‌ها به کام دولت

  دنیای اقتصاد: چندی است بازار سرمایه به محلی برای سرمایه‌گذاری عموم تبدیل شده؛ بسیاری از سهامداران خرد و تازه‌کار بر این باورند که خرید و فروش سهام در بورس مساوی است با کمک به تولیدکنندگان و نظام تولید. اما آیا در واقعیت نیز چنین اتفاقی می‌افتد و فعالیت سهامداران برای شرکت‌های بورسی هم منافعی دارد و به تامین مالی آنان منجر می‌شود؟
 • زمین جدید برای بازی بزرگان بورس

  دنیای اقتصاد – محمدامین خدابخش: بازار سرمایه در هفته جاری شاهد اتفاقی مهم بوده است. در طول این هفته برای نخستین بار در بازار سرمایه، رکورد فروش اوراق تبعی با ثبت فروش هزار میلیارد تومان در نماد «هپارس ۴۰۴» شکسته شد. این اوراق را شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، روی سهام شرکت پتروشیمی پارس منتشر کرد. این نخستین تجربه بازار سرمایه در انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در سال جاری بود.
 • عزم دولت، تعلل بورس

  دنیای اقتصاد- مسعود کریمی: افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت. به تازگی سازمان برنامه و بودجه مکلف شده بودجه دستگاه‌هایی که سهام شناور آزاد شرکت‌های مرتبط را افزایش نمی‌دهند ماهانه ۵ درصد کاهش دهد. به گزارش «دنیای اقتصاد» توسعه بازار سرمایه در دستور کار دولت و مجلس قرار می‌گیرد اما متاسفانه زیر‌ساخت‌های معاملاتی در این بازار متناسب با شرایط فعلی نیست و چند‌شیفته شدن معاملات، بروز اختلال در هسته و سامانه معاملاتی از مواردی محسوب می‌شوند که جامعه سهامداری به‌طور روزانه با آن مواجه است.
 • شناخت سفته باز و سرمایه گذار

  روزبه معین زاده کارشناس بازار سرمایه
  در مطالبی که پیش‌تر در رسانه‌ها منتشر شده، نگرانی از تشکیل حباب در بورس مشخص است؛ برخی عامل آن‌را سفته بازی دانسته‌اند و راهکارهای شگفت آور و رادیکالی مطرح کرده‌اند که اجرای بسیار خفیف آن هم می‌تواند پیامدهای فاجعه‌بار اقتصادی داشته باشد.
 • سایه سنگین سود بانکی بر بورس

  دنیای اقتصاد- سیمین سعیدی: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز چهارشنبه با عقبگرد ۳۲۱۱ واحدی به کار خود پایان داد و در مدار یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ واحد قرار گرفت.
 • بورس؛ از منجی تا متهم

  مهدی رضایتی / کارشناس بازار سرمایه
  رشد پرشتاب و کم سابقه بورس موجب شده تا عملکرد و نقش بورس بیش از همیشه زیر ذره‌بین و گاه تیغ منتقدان قرار بگیرد. از قضا شاهدیم که این رشد پرشتاب با بی‌تعادلی سایر بازارها همزمان شده است؛ به‌طوری‌که نظاره‌گر رشد پیوسته قیمت دلار، مسکن، خودرو و سایر کالاهای سرمایه‌ای هستیم. این تقارن زمانی موجب شده انگشت اتهام بسیاری از اقتصاددان‌ها و تحلیلگران به سمت بورس نشانه برود و برخی از آنان رشد بورس را ریشه اصلی پدیدار شدن این نابسامانی‌ها بدانند.
 • چرا عرضه اولیه زر ماکارون لغو شد

  دنیای اقتصاد: دیروز برای دومین بار در سال جاری برنامه عرضه اولیه سهام زر ماکارون لغو شد. پیش‌تر قرار بود عرضه اولیه سهام شرکت یاد شده در روز چهارشنبه وارد چرخه معاملات بازار سهام شود. این شرکت پیش‌تر یک بار نیز در تاریخ ۷ خرداد ماه برای عرضه در بورس تهران آماده شده بود. با این حال افزایش قیمت ماکارونی در بازار باعث تعویق عرضه شرکت در تاریخ مقرر شد. چند روز پس از لغو عرضه محسن امینی، مدیرعامل زر ماکارون به رسانه‌ها گفت: «افزایش قیمت در کدال ابهاماتی ایجاد می‌کرد که باید اطلاعاتی نسبت به آن اصلاح می‌شد، پس از انجام این اقدامات عرضه اولیه غزر انجام خواهد شد.»
 • بازنویسی سناریوی فیلم زرد قناری این بار در بورس

  دنیای اقتصاد: «همه جای دنیا برای مبارزه با تبعات کرونا، سیاست انبساطی پولی اتخاذ می‌کنند؛ در ایران سیاست انقباضی. همه جا قیمت‌ کالاها و خدمات به‌دلیل کاهش تقاضا کاهشی بوده، در ایران افزایشی، همه جا بورس‌ها افت کردند، در ایران بورس افزایش داشته (منفجر شده)؛ اگر این عبارات درست هستند، دلیلش چیست؟» این سوالی بود که روز گذشته رضا غلامی، پژوهشگر اقتصاد پول و بانک در صفحه شخصی خود در توییتر مطرح کرد.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار» تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • آنچه باید درباره فروش سهام به‌صورت وکالتی بدانید

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار بورس و سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها به سوالات یا مشکلات مطرح‌شده شما را اینجا منتشر می‌کنیم.
 • الگوی کلاسیک حباب بورس

  دنیای اقتصاد- هادی سلگی: بزرگ‌ترین و معروف‌ترین حباب‌های شکل‌گرفته در بازارهای سرمایه دنیا رفتار مشابهی از خود نشان داده‌اند؛ تا جایی که از آن به‌عنوان یک الگوی کلاسیک در تورم‌های بورسی یاد می‌کنند. در این مدل مثالی روند شکل‌گیری حباب از سه مرحله ابتدایی «فاز نهانی»، «فاز آگاهی» و «فاز شیدایی» عبور می‌کند و در نهایت وارد «فاز تخلیه حباب» می‌شود. به‌نظر می‌رسد همگرایی نداشتن متغیرهای بورس تهران با دیگر شاخص‌های بنیادین اقتصاد در شرایط فعلی به‌گونه‌ای با خصایص هندسی این الگوی کلاسیک مشابهت داشته باشد؛ هرچند در مقابل برخی آن را طبیعی و حاصل انتظارات تورمی می‌دانند.
 • کفایت سرمایه بانک‌ها از بازل تا تهران

  عباس محمدی/ حسابدار رسمی سعید رضایی/ کارشناس ارشد ریسک
  کمیته بال، اولین مدل کفایت سرمایه را در سال ۱۹۸۸پیشنهاد کرد که محدودیت‌هایی در طبقه بندی دارایی‌های ریسک‌پذیر، اوزان ریسک دارایی ها، لحاظ نکردن ریسک بازار، عملیاتی و تفاوت در موقعیت و اعتبار مالی اشخاص متقاضی تسهیلات موجب شد در ژوئن سال ۱۹۹۹ به دنبال بروز بحران مالی در کشورهای جنوب شرقی آسیا، برنامه ریزی جدید برای مدیریت ریسک در بانک‌ها توسط کمیته بال آغاز شود.
 • اوراق بدهی متصل به شاخص قیمت مسکن؛ راهکاری برای شرایط تورمی

  محمدباقر اسدی/ کارشناس اقتصادی
  در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تاسیس بورس املاک و مستغلات به منظور کاهش مخاطرات و ریسک‌های پیش روی متقاضیان مسکن در شرایط تورمی به گوش می‌رسد. طبق این طرح قرار است شرکت‌های سازنده و انبوه سازان به انتشار اوراق سلف موازی اقدام کنند. ناگفته پیداست با توجه به ماهیت ناهمگن مسکن، این طرح می‌تواند در مقام عمل با مشکلات متعددی روبه‌رو شود.
 • عرضه سومین مرحله اوراق سلف فولاد مبارکه

  گروه شرکت‌ها: مرحله سوم عرضه اوراق سلف استاندارد موازی فولاد مبارکه به ارزش یک هزار میلیارد تومان با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت در راه است. شرکت تامین سرمایه بانک ملت از ابتدای سال ۱۳۹۹ مشارکت در پذیرش، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی دو مرحله از انتشار اوراق سلف استاندارد موازی فولاد مبارکه را انجام داده و هر کدام از این عرضه‌ها با تامین مالی موفق یک هزار میلیارد تومانی برای «فولاد» همراه بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر