آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۳۳

 • وقت بازگشت به «تخمین سود»

  دنیای‌اقتصاد: در سال‌های اخیر علاوه‌بر مسیر صعودی بازار سرمایه در ایران، تعداد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سهام نیز بیشتر شده است. شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سرمایه موظفند به‌صورت دوره‌ای گزارش‌های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند. این گزارش‌ها فرصت تحلیل شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاران با رویکرد‌های متفاوت فراهم می‌کند. از سال ۹۶ به این سو فاکتوری اساسی از گزارش‌دهی شرکت‌ها بر مبنای آینده‌نگری، از فهرست الزامات گزارشگری شرکت‌ها در بورس حذف شده است. فاکتوری که امکان پیش‌بینی آینده شرکت‌ها را راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر می‌کرد. پیش‌بینی سود شرکت‌ها در زمانی که تورم در فضای کلان اقتصاد ایران تک‌رقمی بود، از صورت‌های مالی حذف شد. در حالی که سود‌های پیش‌بینی‌شده در صورت تعدیل (مثبت و منفی) شرکت‌ها را به پاسخگویی و شفافیت بیشتر به مخاطبان ملزم می‌کرد. از سوی دیگر انحرافات معیار در طول دوره‌های زمانی میزان صداقت و درستی مدیران در گزارش‌دهی عملکرد شرکت‌ها را برای سهامداران آشکار می‌کرد. حالا در شرایطی که تورم روندی صعودی در پیش گرفته و موج‌های تورمی وضعیت شرکت‌ها و سهام آنها را تحت‌تاثیر قرار داده است، بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها به سامانه کدال می‌تواند کیفیت تحلیل‌های آینده‌نگرانه به وضعیت سهام را بهبود بخشد و از سویی دیگر شفافیت بازار سهام را بیشتر کند.
 • چرا سامانه‌های بورس هنگ می‌کنند؟

  دنیای اقتصاد: دغدغه سهامداران درباره تاب نیاوردن سیستم معاملات افزایش یافته است. افزایش کدهای معاملاتی و علاقه عموم مردم به سرمایه‌گذاری در بورس از سویی و الزام دولت برای افزایش تعداد عرضه‌های اولیه از سوی دیگر موجب شده در کنار اختلال هسته معاملات بورس، سامانه‌های معاملات آنلاین شرکت‌های کارگزاری نیز با اختلال بیشتری مواجه شوند.
 • بورس‌بازی با چاشنی ابهام

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه ارزش بازار سهام شامل بورس و فرابورس از ۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفت و تاریخی‌ترین رشد مقداری شاخص کل بورس تهران به ثبت رسید تا این نماگر از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نیز عبور کند تا فاصله‌اش با سوپرکانال ۲میلیون واحدی به ۱۰ درصد برسد. در شرایط فعلی از یکسو فعالان بازار پس از هر رشدی از شناسایی سود استقبال می‌کنند و از سوی دیگر برای عقب نماندن از قافله کسب سودهای نجومی در این بازار در نقش خریدار ظاهر می‌‌شوند.
 • شاخص ۸/ ۱میلیون واحدی

  رویا ذبیحی سامانی کارشناس ارشد تحلیل مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک
  شاخص کل با افزایش ۷۱هزار واحدی به ۸/ ۱میلیون واحد رسید. در کنار شاخص کل، شاخص هم وزن نیز با ۱۴هزار واحد افزایش به ۴۸۶هزار واحد رسید. زمانی که شاخص به ۸/ ۱میلیون نزدیک شد، بازار انتظار یک اصلاح چند روزه را داشت. ولی با توجه به رشد نرخ دلار و هجوم نقدینگی به بورس این اصلاح کوتاه مدت شد. از طرف دیگر تقاضای بالا برای شرکت‌های شستا، شپنا و فولاد باعث شد که شاخص کل اصلاح زیادی نداشته باشد.اما انتظار می‌رود که با رسیدن شاخص به ۲میلیون واحد این اصلاح رخ دهد.
 • در باغ سبز بورس

  بازار سبزپوش دیروز دل خیلی از کاربران توییتر را برده بود. هرچند درباره آینده این بازار مانند همیشه بین کاربران دودستگی وجود دارد اما دیروز تعداد افرادی که نگاه مثبتی به آینده بازار داشتند زیاد بود. به قول یکی از کاربران: «این بازار در باغ سبزی است که به تازگی به روی خیلی‌ها گشوده شده است و مسلما هر کسی که تازه آمده و از این بازار یک ریال سود گرفته حالا‌حالا‌ها از آن خارج نخواهد شد.»
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار » تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر