آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۹۱۸

 • سقف رشد بازار سهام

  حسن محمودی
  تمام چشم‌ها به تابلوی سحرآمیز بورس خیره شده است. در این وضعیت پر رمز و راز، بسیاری از شادی در پوست خود نمی‌گنجند و سقف‌های بالاتری را به انتظار نشسته و رویاهای خود را در این بازار جست‌وجو می‌کنند و رشد حیرت‌انگیز بورس تهران را با خوش‌بینی نظاره‌گر هستند و اعتقاد دارند حرکت رو به رشد شاخص ادامه‌دار خواهد بود و هر روز بر گردونه معاملات می‌دمند و با هر رشد قیمتی بازار سهام، به حجم ورود نقدینگی خود می‌افزایند. آنها دلیل آن را انتظارات تورمی، هجوم نقدینگی، افزایش قیمت دلار، حمایت ارکان حکومت و افزایش ضریب نفوذ اعلام می‌کنند و این رشد شاخص را منطقی می‌دانند و از طرف دیگر هستند افرادی که با نگرانی به این تابلو می‌نگرند و ریزش بازار را انتظاردارند و به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش شاخص در این ابعاد به لحاظ تحلیلی قابل توجیه نبوده و یک حباب مالی در بورس تهران شکل گرفته و روز به روز در حال بزرگ‌تر شدن است، حبابی که زمان ترکیدن آن نزدیک ولی زمان دقیق آن نامعلوم است.
 • برندگان ارزی بازار سهام

  دنیای اقتصاد- فاطمه اسماعیلی: با گذشت تنها دو ماه بیش از ۱۰۰میلیارد دلار به ارزش بازار سهام افزوده شد. این مهم در حالی رقم خورد که دلار نیز با افزایش نرخ همراه شده است. در این میان بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» حکایت از رابطه مستقیم میان تغییرات نرخ دلار با روند شاخص کل بورس تهران دارد. ضمن آنکه ضریب همبستگی گروه‌های بورسی نیز نشان می‌دهد تمام صنایع از صادراتی‌ها گرفته تا گروه‌های مصرفی‌ همگرایی مستقیمی با دلار دارند. این رابطه یکسویه اما علاوه‌بر تاثیرپذیری مستقیم صنایع از دلار با افزایش انتظارات تورمی نیز ارتباط دارد.
 • سهامدارانی که کارگزاری ندارند

  دنیای اقتصاد-الهه باقری: این روزها، شمار افرادی که وارد بازار سرمایه شده‌اند، به‌شدت افزایش یافته که این اقبال، به‌واسطه آزادسازی سهام عدالت و همچنین تشویق سرمایه‌داران خرد برای ورود به بورس اتفاق افتاده در نتیجه باید تلاش شود سهامداران و بازار، با کمترین اختلال و چالش به معاملات خود ادامه دهند.
 • تجدید ارزیابی یا شعبده بازی؟

  گروه بورس- مسعود کریمی: تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها به موضوعی داغ در فضای رسانه‌ای و بازار سرمایه تبدیل شده است. برخی کارشناسان بازار سرمایه به روز آوری ارزش دارایی شرکت‌ها را یک بازی مالی عنوان می‌کنند و بر این باورند که چنین اتفاقی حاصل تغییرات بنیادی شرکت‌ها نیست و تنها در فرآیند مالی شرکت‌ها تغییراتی ایجاد می‌‌کند.
 • هک یا مشکل سخت‌افزاری؟

  دنیای اقتصاد: سهامداران بازار سرمایه آخرین روز معاملاتی خود را در حالی سپری کردند که از ابتدای روز چهار‌شنبه شایعاتی درخصوص هک شدن یکی از کارگزاری‌‌ها به گوش می‌رسید. اگرچه محمد‌‌رضا سرافراز یزدی مدیر‌عامل کارگزاری آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» هک شدن سامانه معاملاتی این کارگزاری را تکذیب کرد؛ اما موضوع اختلالات سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های مختلف در روز‌های اخیر مشکلات زیادی را در جریان روند معاملات سهامداران ایجاد کرده است و بسیاری از آنها از تحمیل شدن ضرر و زیان‌ به خود خبر داده‌اند.
 • پایان هفته یکدست سبز سهام

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات آخرین روز هفته را با رشد بیش از ۲۸ هزار واحدی به پایان رساند و به ارتفاع یک میلیون و ۴۱۹ هزار واحد صعود کرد. رشد بیش از ۲ درصدی شاخص کل در حالی رقم خورد که حدود نیمی از سهام شاهد تشدید فشار عرضه و افت قیمت بودند. در مجموع اما با ثبت ۵ روز تماما مثبت در این هفته، بازده هفتگی شاخص کل بورس تهران به ۴/ ۱۵ درصد رسید که بیشترین رشد هفتگی نماگر سهام در دو ماه اخیر است.
 • میزان دسترسی شهرها به خدمات بورس

  دنیای اقتصاد- امیر عباس کلهر: آمارها نشان می‌دهد ۸۰ درصد شهرهای ایران به شبکه کارگزاری بورس متصل نیستند. در دو ‌سال اخیر سرمایه‌گذاران بسیاری حتی با دارایی‌های اندک جذب بورس شدند. از طرفی سهام عدالت نیز جمعیت قابل‌توجهی را در سراسر کشور با بورس مرتبط کرد. براساس آمارهای منتشرشده بسیاری از شهرها به شبکه کارگزاری دسترسی ندارند. هرچند برای ارائه خدمات آنلاین در بازار سرمایه تلاش‌هایی انجام شده، اما هنوز راه بسیاری تا غیرحضوری شدن معاملات باقی مانده است و سهامداران برای برخی فعالیت‌های خود، نیازمند حضور فیزیکی در کارگزاری‌ها هستند.
 • هشتگ روحانی؛ هشتگ آگاه

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس روز گذشته در حالی رشد ۲۸ هزار و ۴۰۰ واحدی را ثبت کرد که بازار شاهد عرضه‌اولیه وپویا و غیبت سهامداران کارگزاری آگاه بود. از هشتگ‌هایی که کاربران فضای مجازی بیشترین بهره را از آن بردند می‌توان به بورس، کارگزاری آگاه، سیگنال، تحریم آگاه و بازار سرمایه اشاره کرد. البته روز گذشته حسن روحانی، رئیس دولت هم وارد کلمات پرکاربردی شده بود که فعالان حوزه سرمایه در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. با توجه به اتفاقاتی که روز گذشته افتاد، بهترین نوشته‌ای که بعدازظهر دیروز یکی از کاربران توییتر منتشر کرد، این توییت بود: «بورس این روزها عجیب بی‌ریشه‌است. با یک حرف ممکن است از بین برود، با یک آتش‌سوزی یا هر اتفاقی از دسترس خارج می‌شود و بالاخره خودتان بخوانید این حدیث مفصل را.»
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» دیدگاه‌های سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، مى‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار » تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. طبیعتا از چاپ نظراتى که حاوى توهین است،‌ معذوریم.
 • قبل از ورود سرمایه‌گذاران باید به فکر زیرساخت‌ها می‌بودیم

  فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه
  طبق برنامه‌ریزی‌های دولت و بانک مرکزی در دو سال گذشته، نظام سیاست‌های پولی موجب شده حجم وسیعی از نقدینگی به سمت بورس سرازیر شود. اما قبل از این کار انتظار بر این بود که زیرساخت و فضای معاملاتی را هم در کنار نیم‌نگاهی که به نظم بخشیدن به بازار پول و حجم نقدینگی وجود داشت، مورد توجه قرار می‌دادند و ساماندهی بهتری در این حوزه انجام می‌شد. اما در حال حاضر به‌مرور زمان این مشکل خیلی نمود پیدا کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر