آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۸۴

 • پرتاب بورس به آسمان هفتم

  دنیای‌اقتصاد– فاطمه اسماعیلی: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در شنبه‌ای تاریخی هفت رقمی شد. نماگر اصلی بازار سهام روز گذشته جهشی ۳/ ۴ درصدی را به نمایش گذاشت و با قدرت از مرز یک میلیون واحد گذشت. تا چندی پیش کمتر کسی از بین اقتصاددانان و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کرد که بازار سهام با چنین سرعت شتابانی سطح یک میلیون واحد را تصاحب کند. هجوم پیوسته و غیرمترقبه ورود پول‌های جدید به تالار سهام در سایه حمایت‌های همه‌جانبه دولت، رویایی‌ترین دوران تاریخ بازار سرمایه را هم از حیث میزان بازدهی و هم از حیث ضریب نفوذ در بین آحاد مردم رقم زده است. ۳۴ روز متوالی است که مالکیت سهام به طور بی‌وقفه به دست سرمایه‌گذاران خرد سپرده می‌شود. در این مدت تقریبا روزی هزار میلیارد تومان تقاضای جدید از سوی توده مردم وارد بازار سهام شده است. این جریان انتقال مالکیت حکایت از اشتهای شدید طیف‌های مختلف مردم برای پیوستن به رالی تاریخی سهام دارد. با این حال، بسیاری از کارشناسان نسبت به افزایش مهارگسیخته قیمت در بورس هشدار می‌دهند و حمایت‌های فعلی دولت را حامل سیگنال‌‎هایی به بازار ارزیابی می‌کنند که در بلندمدت ممکن است با تشدید هیجان روندی عکس را بر معاملات سهام حاکم کند.
 • غنایم تاریخی در مُشت بورس

  دنیای اقتصاد: نشست خبری ستاد راهبری آزاد‌سازی سهام عدالت صبح دیروز با حضور روسای سازمان بورس اوراق بهادار و خصوصی‌سازی و همچنین مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی(سمات) در وزارت اقتصاد برگزار شد. در این جلسه با اشاره به اینکه آزادسازی سهام عدالت از بستر بازار سرمایه فرصتی بی‌نظیر برای بورس خواهد بود، تاکید شد که این امر خلق ارزش افزوده و بالطبع رشد اقتصادی را به‌دنبال دارد. از دیگر نکات مهم جلسه دیروز فرصت یک ماهه برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی درخصوص ارسال درخواست پذیرش در یکی از بازارهای بورس اوراق بهادار یا فرابورس بود. ضمن اینکه عنوان شد ۱۳شرکت غیربورسی موجود در سبد سهام عدالت نیز باید مراحل بورسی شدن را طی کنند.
 • بورس؛ سه‌گانه حباب، هیجان، جذابیت

  دکتر علی اکبر محمودی کارشناس اقتصادی
  بورس، سود، حباب، ریزش، ‌اصلاح، مقاومت، چه بخریم؟ چه زمانی بفروشیم؟ اینها واژگانی هستند که این روزها بیش از هر‌زمان دیگری تا پیش از این، بر سر زبان‌ مردمان کوچه و بازار و مسوولان و دولتیان و مجلسیان افتاده و هر شخصی از ظن خود درباره آن اظهارنظر می‌کند. از یکسو نگاهی به صف‌های ممتد و طولانی دفاتر پیشخوان دولت و کارگزاری‌ها بدون واهمه از شیوع کرونا خبر از عطش مردم ترسان از واهمه تورم فزاینده نسبت به سود بازار بورس می‌دهد و از سوی دیگر اقدامات سریع و پی‌درپی رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و وزرای اقتصادی دولت نیز بیانگر استقبال و آغوش باز دولت از حضور ملت در این بازار سرمایه است. اشتیاقی دوجانبه که هرکدام از زاویه و منظری قابل بررسی و ارزیابی است.
 • برگه‌های ثبت‌نام اولیه سهام عدالت اعتباری ندارد

  ایرنا: معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی گفت: برگه‌های عضویت کنونی که هم اکنون در اختیار برخی مشمولان سهام عدالت قرار دارد فاقد هرگونه ارزش و اعتباری است و در زمان آزادسازی هیچ‌گونه کارکردی ندارند.
 • تکرار اشتباه در قانون مالیات ارزش افزوده

  منصور شمس‌احمدی حسابدار رسمی
  پیش‌نویس قانون دائمی مالیات ارزش افزوده، هم اکنون در مجلس شورای اسلامی درحال بررسی است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر