آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۸۱

 • تردید بورس در مرز میلیونی

  دنیای‌اقتصاد- فاطمه اسماعیلی: سرانجام سریال رشدهای سریع بورس تهران پس از ۲۰ رشد متوالی متوقف شد و شاخص اصلی این بازار در میانه کانال ۹۸۰ هزار واحدی قرار گرفت. انگیزه قوی برای شناسایی سود در مواجهه با سد روانی یک میلیون واحدی شاخص، فروشندگان دست به ماشه را فعال کرد و به این ترتیب، رشد شتابان شاخص سهام به ۱۵/ ۰ درصد محدود شد. در دوئل تاریخی خریداران و فروشندگان، رکورد ارزش معاملات خرد در بورس از ۱۶هزار میلیارد تومان فراتر رفت و بازدهی کل سهام از ابتدال سال به رقم خیره‌کننده ۹۱ درصد رسید.
 • الزامات آزادسازی سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی، الزامات آزاد‌سازی سهام عدالت را تشریح کرد. به گفته اسماعیل غلامی، با توجه به تاخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است، دولت باید هرچه زودتر سه اقدام را در دستور کار قرار دهد. زمینه‌سازی برای ورود همه شرکت‌های مشمول این طرح به بورس، تعیین محدوده زمانی مشخص برای انتقال مالکیت به دارندگان سهام و تهیه مقررات مورد نیاز برای انتقال سهام به صاحبان سهام، سه اقدام مورد اشاره است.
 • رویکردهای ارزشیابی سهام شرکت‌ها

  عباس گمار / کارشناس بازار سرمایه
  ارزشیابی سهام شرکت‌ها به‌عنوان یک حرفه با تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه در کشور موردتوجه جدی قرار گرفته است. علاوه‌بر شرکت‌های تامین سرمایه‌، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و کارشناسان رسمی دادگستری و همچنین تحلیلگران و معامله‌گران نیز به برآورد ارزش سهام با رویکردها و اهداف مختلف اهتمام ویژه دارند. ارزشیابی سهام شرکت‌ها در کشور با رویکردهای مختلفی نظیر تنزیل جریان نقدی (DCF)، ضرایب قیمتی (Price Multiple) و خالص ارزش روز دارایی‌ها (NAV) و با اهداف مختلف نظیر عرضه اولیه سهام، معامله خرد سهام، معامله عمده یا کنترلی سهام و حتی با اهداف ارزیابی عملکرد واحدهای عملیاتی شرکت‌ها انجام می‌شود.
 • الزامات سهامداری برای تازه‌واردها

  گروه شرکت‌ها- مهتاب رحمتعلی: این روزها از صبح اول وقت، پشت در دفاتر خدمات دولت و البته کارگزاری‌ها صف‌های طولانی و جمعیتی را می‌بینیم که با وجود خطر ابتلا به ویروس کرونا، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را نادیده گرفته و به‌دنبال اخذ کد سهامداری برای ورود به بازار سرمایه هستند.
 • دو مصوبه مهم در شورای‌عالی بورس

  سنا: وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت‌نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده‌سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری سجام و اخذ کد بورسی خبر داد. فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه شورای‌عالی بورس گفت: با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از ازدحام جمعیت در دفاتر پیشخوان، در شورای‌عالی بورس مقرر شد تا بورس و سامانه «سجام» برای احراز هویت به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی عمل کرده و کد بورسی به‌صورت مجازی صادر شود.
 • لزوم دقت به نام نمادهای مشابه در هنگام ثبت‌سفارش

  سنا: مدیر ارتباطات فرابورس ایران از سهامداران تازه‌وارد درخواست کرد در هنگام ثبت‌سفارش‌های خریدوفروش خود در بازار سرمایه دقت لازم را داشته ‌باشند و نماد برخی اوراق را به‌جای سهام شرکت‌ها وارد نکنند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر