آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۵۸

 • دو اهرم جدید چرخش بورس

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران مسیر صعودی خود را پس از اصلاح یک روزه قیمت‌ها بازیافت. نماگر اصلی این بازار طی معاملات روز سه‌شنبه رشد ۱۴ کانالی را تجربه کرد و ضمن جبران افت خود در معاملات روز دوشنبه، برای اولین‌بار به ارتفاع ۵۸۳ هزار واحدی دست یافت. چرخش بسیار جدی معاملات دیروز را می‌توان نتیجه عوامل عمده‌ای چون رشد معنادار قیمت فلزات و نفت در بازار جهانی و نیز انتشار خبر کاهش نرخ سود بانکی دانست.
 • صندوق‌های برنده در سال رویایی بورس

  دنیای‌اقتصاد – هدیه لطفی: بورس تهران درحالی سال ۹۸ را با رکوردهای قابل‌توجهی پشت‌سر گذاشت که ثبت بازدهی ۱۸۷درصدی، پیشتازی این بازار را در میان دیگر بازارهای موازی رقم زد. در این سال صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مطابق با روال معاملاتی خود، توانستند روندی همگام با شاخص کل بورس و در بعضی موارد با بازدهی بیشتر از این نماگر را به نمایش گذارند. به‌طوری‌که نه‌تنها تمامی صندوق‌های فعال در بازار سال ۹۸ را سبزپوش سپری کردند، بلکه ۳۹درصد از این نهادهای مالی توانستند بازدهی به مراتب بیشتری از شاخص کل بورس را نصیب سهامداران کنند. به‌طوری‌که در این میان حتی سودی بالغ بر ۳۵۷درصد نیز در کارنامه سال گذشته صندوق‌های مزبور مشاهده شد.
 • سکاندار بورس تغییر می‌کند؟

  دنیای‌اقتصاد: شایعه استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس دیروز در فضای مجازی در حالی قوت گرفت که هیچ‌گونه تکذیبیه‌ای از سوی مراجع رسمی در این باره صادر نشد. با این حال، پیگیری از منابع ثانویه مساله استعفا را تایید می‌کند و البته نهایی شدن آن مشروط به تایید شورای‌عالی بورس است. جایی که به‌نظر می‌رسد امروز برای آن تصمیم‌گیری شود و احتمال می‌رود از میان گزینه‌ها، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل سابق شرکت بورس شانس بالاتری برای تصدی سکان بورس دارد.
 • مصائب عرضه اولیه سهام به روش ایرانی

  مهسا بناکار کارشناس بازار سرمایه و مدرس دانشگاه
  عرضه اولیه سهام شرکت‌ها (IPO) پس از پذیرش یک شرکت جدید در بورس و درج نماد آن صورت می‌گیرد. فرآیند عرضه اولیه در حال حاضر در ایران این‌گونه است: شرکت‌ها درخواست پذیرش خود را به بورس یا فرابورس ارائه می‌دهند؛ سپس بورس‌ها بر اساس دستورالعمل پذیرش و تکمیل مدارکی که ازسوی شرکت و مشاور پذیرش (نهادهای مالی فعال مانند شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاری‌ها، مشاور سرمایه‌گذاری‌ها) ارائه می‌شود، شرکت‌ها را برای جلسه هیات پذیرش آماده می‌کنند. هیات پذیرش ترکیبی از نمایندگان سازمان بورس، بورس مربوطه و کانون کارگزاران است.
 • پایان استراحت یک روزه سهام؟

  دنیای‌اقتصاد: پس از استراحت و عقب‌گرد ۴ کانالی شاخص کل بورس تهران در روز دوشنبه، این نماگر دیروز دوباره به مسیر صعودی بازگشت و با جهش ۱۳ هزار و ۶۸۱ واحدی به ارتفاع ۵۸۳ هزار و ۳۵۶ واحدی رسید. به این ترتیب رکوردی جدید در کارنامه بورس تهران ثبت شد. دیروز رشد ۴/ ۲ درصدی دماسنج اصلی بورس تهران درحالی رخ داد که نماگر هموزن با اثرپذیری یکسان از نمادها ۱/ ۲ درصد به ارتفاع خود افزود. در نتیجه، بازدهی بورس تهران از ابتدای سال ۹۹ و طی تنها ۹ جلسه معاملاتی به ۱۴ درصد رسیده است.
 • ادامه سقف‌شکنی در فرابورس

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران دیروز هشتمین رشد متوالی را تجربه کرد و این‌بار با افزایش حدود ۱۷۰ واحدی (معادل ۳/ ۲ درصد) رکورد قبلی این نماگر را ارتقا بخشید. به این ترتیب رشد آیفکس از ابتدای سال به ۶/ ۱۴ درصد رسید. همزمان، اوراق خزانه در پی تداوم رشد تقاضا به روند صعودی خود ادامه دادند. امتیازهای وام مسکن نیز از فشار یکدست فروش رهایی یافتند و در برخی از سررسیدها با رشد قیمت مواجه شدند.
 • معارفه «صبا تامین» آنلاین برگزار شد

  گروه بنگاه‌ها: معارفه شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در نشست خبری «یک دیدار – یک عرضه» به‌دلیل شیوع کرونا به‌صورت آنلاین برگزار شد.
 • تلاش «شستا» برای ورود شرکت‌های بیشتر به بازار سهام

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی با اعلام خبر بورسی شدن این شرکت در آینده نزدیک جزئیات بیشتری را از عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین تشریح کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر