• ساز ناکوک حمایت از بورس

  دنیای‌اقتصاد- محمدامین خدابخش: شاخص کل بورس پس از رشد پرشتابی که در ابتدای سال پیش گرفته بود، به حرکت در مسیر کاهشی ادامه می‌دهد. در این شرایط هرچه بر میزان عرضه‌ها افزوده می‌شود، شاهد راهکارها و پیشنهادهای حمایتی جدیدی هستیم. راهکارهایی که نه‌تنها در عمل کارآیی ندارد، بلکه با توجه به هدف سیاست‌گذار یعنی جلوگیری از اصلاح قیمت‌ها، خلاف منافع بلندمدت یک بازار کارآ عمل می‌کند. از این رو سیاست‌های به ظاهر جذاب حمایتی همواره به در بسته خورده و نتیجه‌ مطلوب را به‌دنبال نداشته است.
 • صنعت خودرو زیر تیغ باید و نبایدها

  دنیای‌اقتصاد: نگاه برون‌زا به بازارها و تعیین دستوری قیمت‌ها طی دهه‌های اخیر آسیب‌های قابل‌توجهی بر پیکره نحیف اقتصاد ایران وارد کرده است. یکی از بخش‌هایی که طی دهه‌های اخیر پذیرای آسیب‌های قابل توجه از این شیوه حکمرانی اقتصادی شده است صنعت خودرو بوده که به‌رغم دیرپا بودن آن در اقتصاد ایران نتوانسته پا را از مونتاژکاری فراتر بگذارد و به تولیدکننده‌ای صاحب برند در سطح جهانی بدل شود.
 • شاخص سهام در مرز ۲/ ۱ میلیون واحد

  دنیای اقتصاد: روز گذشته سهامداران تالار شیشه‌ای شاهد افت ۶/ ۲ درصدی نماگر اصلی بورس تهران و قرار گرفتن این نماگر در مرز نزول از کانال ۳/ ۱ میلیون واحد بودند. در این شرایط دیروز یک عضو هیات مدیره سازمان بورس از مصوبات جدید در راستای تقویت طرف تقاضا خبر داد. نخستین مصوبه مربوط به تغییر سقف مجاز خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت می‌شود که با افزایش ۳۳ درصدی همراه شده و از رقم ۱۵ به ۲۰ درصد رسیده است.
 • کتاب «بحران در بورس اوراق بهادار» منتشر شد

  دنیای‌اقتصاد: برای اولین بار کتابی با تمرکز بر تجزیه و تحلیل بحران در بازار سرمایه توسط انتشارات «دنیای اقتصاد» به چاپ رسید. استفن واینز یکی از کارشناسان بازارهای سرمایه است که تحلیل و پیش‌بینی‌های دقیقی از بروز بحران در بازارهای سرمایه داشته است. استفن واینز با توجه به تسلط بسیاری که بر سایر بورس‌های جهانی دارد در کتابی که به رشته تحریر درآورده دید بسیار کاملی ارائه داده است.
 • از خشم سهامداران خرد تا ماهی گیری از آب گل آلود بورس

  دنیای‌اقتصاد- امیر کلهر: عصبانیت، خشم، اندوه و پشیمانی از جمله ویژگی‌های این روزهای افرادی است که در بورس حضور داشته و اندک سرمایه یا پس اندازشان را به این بازار مالی آورده‌اند. البته هستند افرادی که سعی می‌کنند خونسرد باشند و نشسته‌اند به تماشای آنچه در بورس می‌گذرد. اما آنچه در بین اکثر کاربران عادی و سهامداران خرد بورس دیده می‌شود، عصبانیت از آن چیزی است که آنها آن را وعده‌های بی‌سرانجام می‌نامند. در ادامه نگاهی داشته‌ایم به دغدغه‌ها و مسائل مطرح شده روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • متهم روزهای فرسایشی بورس

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران روز دوشنبه برای هفتمین روز متوالی به حرکت در مسیر کاهشی ادامه داد و این‌بار با افت ۷/ ۲ درصد، به سطح یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد عقب نشست تا میزان رشد این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۱۶۰ درصد محدود شود. اما نقطه پایان اصلاح سهام کجاست؟ چرا این اصلاح همانند دوره صعود قیمت‌ها اینچنین فرسایشی شده است؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد نقدینگی حقیقی خارج شده از گردونه معاملات سهام در ۵۲ روز کاری اخیر تنها به اندازه پولی بوده که در نیمه نخست مردادماه جذب بازار سهام شده است.
 • کالبدشکافی پارلمانی نوسان سهام

  دنیای اقتصاد-زینب نورانیان: با افت شاخص کل به زیر مرز یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، پای بورس به مجلس باز شد. دیروز نمایندگان در حالی در جلسه علنی و در حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بررسی وضعیت بازار سرمایه را مورد رسیدگی قرار می‌دادند که چند قدم آن سو تر از صندلی آنان، سهامداران حقیقی جلوی بهارستان تجمع کرده بودند تا اعتراض خود را نسبت به وضعیت آشفته بازار به گوش ساکنان بهارستان برسانند.
 • هفتمین افت متوالی سهام

  دنیای‌اقتصاد: در حالی معامله‌گران بازار سرمایه روز معاملاتی خود را شروع کردند که خبرهای ضد و نقیضی از گوشه و کنار تالار شیشه‌ای به گوش می‌رسید. دیروز اخباری مبنی بر روش جدید قیمت‌گذاری فولادی‌ها به تداوم قرمزپوشی سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی انجامید. روشی که گفته می‌شود نه تنها سیاست‌های هفته گذشته مجلس شورای اسلامی را دور می‌زند، بلکه زیان صنایع بورسی و قشر سرمایه‌گذار هم از دیگر پیامدهای آن خواهد بود. واکنش سهامداران را می‌توان از تشکیل صف‌های سنگین فروش در دادوستدهای روز دوشنبه بازار سهام مشاهده کرد.
 • روز داغ بورس در بهارستان

  دنیای‌اقتصاد: بورس روز گذشته باز هم منفی بود. اما در شبکه‌های اجتماعی مثل هفته‌های گذشته خبری از گلایه و شکایت بابت سرخ‌پوش بودن بورس نبود. توجه عده‌ای به تجمع برگزار شده برخی از سهامداران که خود را مالباخته معرفی کرده‌ بودند جلوی مجلس بود و درباره آن نظر می‌دادند. عده‌ای دیگر هم همچنان درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حرف می‌زدند. البته با این تفاوت که به دیگران می‌گفتند وضع بورس تا زمان برگزاری انتخابات همین است. انتظار معجزه نباید داشته باشید. اما دیروز تعدادی از سهامداران بورس مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر