آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۷۵

 • سایه‌روشن ناهمسویی شاخص‌های سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران که برای ۷ روز پیاپی روندی صعودی را طی می‌کرد، در معاملات دیروز عمدتا به دلیل تشدید نااطمینانی‌ها در بازار جهانی تحت فشار قرار گرفت و تغییر مسیر داد. گسترش اختلافات تجاری چین و آمریکا به جبهه جنگ ارزی، فشار را بر سهام بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی حفظ کرد و به شیب صعودی شاخص کل در این موج خاتمه بخشید. از طرف دیگر، سرعت رشد شاخص هم‌وزن نیز پس از جهش‌های متوالی اخیر کاهش یافت. عامل اصلی این اتفاق، توقف رشد شتابان قیمت در گروه‌های غیرکالایی یا همان چابک‌سواران بورسی بود که در این چند روز به استقبال حذف ارز رانتی از چرخه قیمت‌‌گذاری کالاهای ضروری رفته بودند. دیروز انتشار خبری درخصوص موانع اجرایی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از معادلات قیمت‌گذاری صنعت دارو تاثیر شایانی در معاملات سهامی داشت که سوخت حرکت صعودی خود را از این خبر تامین کرده بودند. البته خوش‌بینی طیفی از معامله‌گران به اجرای ناگزیر این سیاست سبب شد تا با وجود عرضه‌های قوی، تقاضا به قوت خود باقی بماند و نقدینگی ۸۲ میلیارد تومانی در پشت صف‌های خرید امکان خرید سهم را نیابد.
 • مانع جذب پول به بورس تهران

  دنیای اقتصاد: در تلاطمات اقتصادی، بازار سهام می‌تواند مثل یک ضربه‌گیر باشد و با جذب نقدینگی و هدایت موثر آن به تولید از اثرات تورمی آن بکاهد. در حالی که ارزش کل این بازار معادل نیمی از نقدینگی و رقم قابل‌توجهی است، اما کارشناسان معتقدند ظرفیت بورس برای جذب پول‌ها محدود است. علت این امر کمتر از ۱۷ درصد بودن سهام شناور آزاد بورس (بخش قابل‌معامله برای عموم) است. به همین دلیل بخش زیادی از پول‌ها تمایلی برای حرکت به سمت سهام ندارند یا هنگام ورود به سرعت منجر به حبابی شدن قیمت‌ها می‌شوند.
 • صعود و سقوط نماگر اصلی بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بازار سهام روز گذشته در حالی شروع به کار کرد که دماسنج اصلی بورس تهران به سرعت با جهشی بالغ بر هزار واحد همراه شد. اما طولی نکشید که روند حرکتی نماگر اصلی بازار معکوس شد. افت متوسط قیمت‌ها تا جایی ادامه یافت که شاخص کل نسبت به روز دوشنبه با کاهش ۱۱۸۶ واحدی مواجه شد. عقب‌نشینی معامله‌گران در معاملات روز گذشته تحت تاثیر دو عامل بود. اولین عامل که بر ارزش بازار شرکت‌های بزرگ کامودیتی اثر گذاشت، بالا گرفتن جنگ تجاری آمریکا با چین بود. دومین عامل که معاملات سهام شرکت‌های کوچک‌تر را تحت تاثیر خود قرار داد، مصاحبه معاون کل وزارت بهداشت مبنی بر مشکلات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صنعت دارو بود.
 • ششمین رشد متوالی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته برای ششمین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و این‌بار با رشد ۱۲‌واحدی (۳۵/ ۰ درصد) در سطح ۳۴۲۲ واحد ایستاد تا سقفی جدید در کارنامه تاریخی این بازار ثبت شود. به این ترتیب با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۵/ ۵۱ درصد رسید. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی افزون بر یک میلیارد و ۵۷۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹۶۷ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. در این میان میانگین نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی با تغییر یک کانالی نسبت به هفته گذشته به ۹/ ۲۱درصد رسید. رصد معاملات روز سه‌شنبه فرابورس ایران نشان‌دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، تولید برق عسلویه مپنا و بیمه کوثر در مجموع به میزان ۵/ ۲۱ واحد بود.
 • مدیریت پروژه‌های جدید از سوی چادرملو

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از ورود این شرکت به فاز جدیدی از مدیریت پروژه‌ها خبر داد. محمد نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که بیش از ۱۵ سال مدیریت و هدایت شرکت چادرملو را عهده‌دار است روز گذشته در نشستی به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در جمع اصحاب رسانه گفت: در چادرملو همیشه تلاش بر این بوده که به سمت بومی‌سازی حرکت کنیم به‌طوری که مطابق آمارها از سال ۸۴ تاکنون بیش از ۱۱ هزار قطعه را که مورد نیازمان بوده بومی‌سازی کرده‌ایم. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ادامه خاطرنشان کرد: در همین مدت تعدادی از کارخانه‌های تازه‌تاسیس نیز از خطوط ارتقا یافته توسط چادرملو که دانش آن نیز به این شرکت تعلق دارد بهره برده‌اند.
 • پخش هجرت آماده عرضه اولیه شد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پخش هجرت در حالی شاهد برگزاری جلسه معارفه و تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی بود که قرار است روز شنبه ۱۹مردادماه، ۱۵درصد از سهام این شرکت برای اولین بار در فرابورس ایران عرضه شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مسعود بهرامی نوید، مدیرعامل پخش هجرت با اشاره به اینکه «هجرت» در صنعت توزیع دارو جزو شرکت‌های پیشرو به شمار می‌رود، گفت: بر این اساس بین سه شرکت اول فعال در این حوزه قرار داریم که هر کدام از این سه شرکت درآمدی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان دارند.

بیشتر

بیشتر