آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۶۸

 • فرصت‌سازی از تهدید ارزی

  دنیای اقتصاد: تلاطمات نرخ دلار از اوایل سال ۹۷ پیامدهای ناگواری را به‌ویژه برای مصرف‌کنندگان به‌وجود آورد. اقدامی که اگر به‌صورت شوک ظهور پیدا نمی‌کرد، می‌توانست زمینه‌ساز تحولات مثبتی در جهت افزایش رفاه جامعه شود. با این حال، پایان سرکوب دلار برای بخش مهمی از تولیدکنندگان کشور فرصت‌ساز شد. بررسی وضعیت سودآوری بنگاه‌ها در صنایع مختلف نشانه‌هایی از رونق را به نمایش گذاشته است؛ یعنی برخلاف تصور اولیه که جهش دلار صرفا به رشد هزینه‌ها و رکود دامن می‌زند اکنون از سه جبهه به تولیدکنندگان داخلی کمک شده است. نخست تقویت تولید در پی جذابیت صادرات و یافتن بازارهای جدید است. دوم صرفه تولید در بخش‌های متنوع‌تری از اقتصاد، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را فعال کرده است. سومین جبهه اما با حذف رقبای وارداتی که پیش‌تر از ارز ارزان استفاده می‌کردند، رونق گرفت. بنابراین نه‌تنها بنگاه‌های صادرکننده فرصت‌های تازه‌ای یافتند، بلکه بخش‌های تولیدی داخلی در فضای کنونی مزیت رقابتی پیدا کرده و با افزایش سودآوری همراه شده‌اند. هرچند این توفیق در بخش‌های اقتصادی به نوعی با اجبار و شکست سیاست‌‌های غلط حاصل شد؛ اما در ادامه سیاست‌گذاری می‌تواند با تدبیر بیشتر، منافع به دست آمده را به حداکثر برساند. به‌ویژه آنکه هنوز بازمانده‌های سرکوب قیمتی مشاهده می‌شود و می‌تواند در برخی صنایع کلیدی کشور تبعات نامطلوبی داشته باشد.
 • میزبانی بازار پایه از یک بورسی قدیمی

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : خبر لغو پذیرش یکی از شرکت‌های باسابقه بورسی در هفته گذشته نشان داد که مدتی است سازمان بورس در پالایش شرکت‌های واجد شرایط حضور در بازارهای اصلی بورس و فرابورس کاملا جدی عمل می‌کند، همان‌گونه که پیش از این به «پتروشیمی فارابی» (شفارا) دیگر شرکت متعلق به حقوقی بزرگ بازار یعنی «سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین» (تاپیکو) کارت قرمز نشان داده و آن را راهی بازار پایه «ج» کرده بود. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • دومین خیز ناکام شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته خود را نیز همانند روزهای پیش از آن کم‌نوسان و با تغییرات ناچیز به پایان رساند. به این ترتیب در ادامه رخوت معاملات بازار سهام طی روزهای گذشته، دیروز نیز شاخص سهام با وجود رشد حدود ۵۰۰ واحدی در دقایق ابتدایی بازار، بار دیگر زیر فشار عرضه تغییر مسیر داد و در نهایت به رشد ۱۶۳ واحدی بسنده کرد. در این میان به نظر می‌رسد عدم وجود محرک قوی در جهت تقویت تقاضا در کنار تخلیه بخش عمده‌ای از رشد تورمی قیمت‌ها سبب شده تا شاخص اصلی بورس تهران برای پنجمین روز متوالی به نوسان کم‌دامنه خود در کانال ۲۵۲ هزار واحدی ادامه دهد.
 • کتاب «عبور از رویا» منتشر شد

  دنیای اقتصاد: کتاب عبور از رویا؛ رازهای بزرگان سرمایه‌گذاری نوشته علی کمیجانی توسط انتشارات ارشدان منتشر شد. این کتاب که در پنج فصل نگارش شده، راهنمایی است برای آنکه چطور سرمایه‌گذاری‌های موفقی داشته باشید و از ارتکاب اشتباهات ویرانگر در سرمایه‌گذاری دوری کنید. کتاب عبور از رویا (passing the dream) بر اساس بررسی زندگی و دیدگاه‌های سرمایه‌گذاران و مدیران سرمایه‌گذاری برجسته‌ای چون وارن بافت، پیتر لینچ، کارل ایکان، نیکلاس دارواس، جورجی شوارتز، جان تمپلتون و... نوشته شده است.
 • آزمون‌های جامعه حسابداران رسمی ایران (حسابداری)

  دنیای اقتصاد: کتاب «آزمون‌های جامعه حسابداران رسمی ایران (حسابداری)» از سوی مرکز آموزش جامعه حسابداران رسمی ایران منتشر شد.
 • «حسابدار رسمی»

  فصل‌نامه «حسابدار رسمی» نشریه تخصصی جامعه حسابداری رسمی ایران در جدیدترین شماره خود، به بررسی مسائل پیرامون انتخابات هفتمین دوره شورای عالی «جامعه» پرداخته است. در این رابطه، کارنامه عملکرد و اولویت‌های «جامعه» از نگاه دبیرکل‌های پیشین، مطرح شده است. در بخش «تریبون آزاد»، میزگردی با عنوان گذار به حسابرسی مبتنی بر فناوری اطلاعات در ایران، مطرح شده است. چالش‌های حرفه حسابرسی داخلی در ایران و راه‌های برون‌رفت، اندازه‌گیری ارزش حسابرسی داخلی در صنعت بانکی، ضرورت رعایت استانداردهای بخش عمومی در صورت‌های مالی با مقاصد عمومی، آینده صنعت بیمه در کاربرد بلاک‌چین از مقالات منتشر شده در فصل‌نامه اخیر است.
 • کتاب «صورت‌های مالی نمونه» منتشر شد

  صورت‌های مالی نمونه گروه و شرکت اصلی، از سوی موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود، منتشر شد. تغییرات مهمی در استانداردهای حسابداری ایران اتفاق افتاده است. استانداردهای حسابداری ۱ و ۲ با عنوان‌های «ارائه صورت‌های مالی» و «صورت جریان‌های نقدی» تجدیدنظر شده، استانداردهای حسابداری ۳۴ «رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردها و اشتباهات»، ۳۵ «مالیات بردرآمد»، ۳۶ «ابزارهای مالی، ارائه» و ۳۷ «ابزارهای مالی، افشا» به مجموعه استانداردهای حسابداری ایران اضافه شده و استاندارد حسابداری ۶ «گزارش عملکرد مالی و ۱۴» نحوه ارائه دارایی‌ها و بدهی‌های جاری» کنار گذاشته شده‌اند. تمامی این تغییرات به جز استاندارد ۳۵ «مالیات بردرآمد»، از ابتدای سال ۱۳۹۸ و در مورد صورت‌های مالی که دوره آنها از ۰۱/ ۰۱/ ۱۳۹۸ به بعد آغاز می‌شود، لازم‌الاجرا هستند. کتاب «صورت‌های مالی نمونه گروه و شرکت اصلی، بر اساس استانداردهای حسابداری مصوب ۱۳۹۷» به عنوان اولین صورت‌های مالی نمونه که آثار همه این تغییرات در آن لحاظ شده و با هدف ارائه مرجعی برای کمک به تهیه این صورت‌های مالی، تدوین شده است. این کتاب که با همت دانیال محجوب، تدوین شده، در ۸۰ صفحه و تیراژ ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات کیومرث، منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بیشتر

بیشتر