آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۳۶

 • بازدهی بورس ۵‌/ ‌‌۳۱ درصد

  دنیای اقتصاد: بهار ۹۸ با پیشتازی سهام در میان سایر بازارها به پایان رسید. شاخص کل بورس تهران در فصل بهار رشد ۵/ ۳۱ درصدی را تجربه کرد. در ۵۶ روز معاملاتی دماسنج بازار سهام به‌صورت میانگین روزی بیش از هزار واحد رشد را به ثبت رساند. این در حالی بود که بازارهای ارز و سکه رشد بسیار اندکی را در مقایسه با بورس به ثبت رساندند. سکه که در سال گذشته از سایر بازارها سبقت گرفته بود، در فصل نخست سال بازدهی ۳/ ۱ درصدی و دلار نیز تنها بازدهی ۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد.
 • فصل ۳۲ درصدی فرابورس ایران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : پرونده فرابورس ایران در بهار ۹۸ در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری خرداد در سطح ۱۳/ ۲۹۷۸ واحدی قرار گرفت و با ثبت رشد حدود ۳۲ درصدی معاملات این فصل از سال را به پایان رساند. نگاهی به آمار معاملات فرابورس در بهار ۹۸ نشان از ثبت بیشترین رشد در خردادماه دارد. آیفکس در این ماه با ثبت بازدهی ۶/ ۱۲ درصدی توانست بهاری طلایی برای فرابورس ایران به ارمغان آورد. در این میان تلاطم شدید قیمت‌ها در بازار جهانی، بالا گرفتن برخی تنش‌های منطقه‌ای و همچنین تشدید مجادله میان دو قدرت بزرگ اقتصادی چین و آمریکا در برخی برهه‌های زمانی در سه ماه ابتدایی سال ۹۸ سبب شد تا بیشترین توجه بورس‌بازان به نمادها و گروه‌های کوچک‌تر بازار جلب شده و بیشترین بازدهی نیز از آن این صنایع شد. در مجموع سهام فرابورسی در این دوره در مدار مثبت قرار گرفت که ماحصل آن همان‌طور که گفته شد ثبت بازدهی حدود ۳۲ درصدی در کارنامه بهار و ایستادن در سطح ۱۳/ ۲۹۷۸ واحدی بود.
 • نشانه‌های فاز استراحت در بازار سهام

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بازار سهام در هفته جاری در تقارن برخی تلاطمات در حوزه سیاست خارجی روندی پرنوسان بر برآیند مثبت ۷/ ۰ درصدی داشت و نخستین فصل سال ۹۸ را با عملکرد طلایی ۵/ ۳۱ درصدی به پایان رساند. آنچه در تحلیل شرایط جاری بازار سهام به ویژه در هفته‌های اخیر به چشم می‌خورد عبارت از جولان نقدینگی پرقدرت و تداوم تزریق آن به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی به بورس تهران است؛ روندی که عمدتا با تمرکز بر شرکت‌های کوچک‌تر موجب جهش قابل ملاحظه این سهام و در مواردی سبقت قیمت از ارزش ذاتی برآوردی برای این شرکت‌ها شده است. این رفتار که معمولا به‌طور تاریخی در اواخر سیکل رونق بازار سرمایه قابل رصد بوده، تردیدهایی را درخصوص پایداری روند صعودی با شتاب فزاینده کنونی را مطرح ساخته است. با این حال، در سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و کالا محور، کماکان حفظ رابطه منطقی بین قیمت و عوامل بنیادی دیده می‌شود که می‌تواند نگرانی‌ها از امکان در پیش بودن یک اصلاح قدرتمند به ویژه در سطح شاخص کل را محدود کند.
 • کمترین رشد شاخص سهام در پنج هفته

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در حالی آخرین هفته کاری خرداد‌ماه و فصل بهار را پشت سر گذاشت که از دو سمت درون و برون بازار تحت فشار خبرها و اتفاقات ناخوشایند بود. به این ترتیب برآیند تمامی عوامل سبب شد تا کمترین بازدهی بورس طی ۵هفته اخیر به ثبت رسد که سودی در محدوده ۶/ ۰درصد بود. با این کارنامه بازدهی بازار سهام در خردادماه به ۲/ ۹درصد رسید. معامله‌گران بازار سهام در جریان روز چهارشنبه شاهد تشدید فشار مقررات جدید اعتباری بازار بودند که از روز سه‌شنبه شروع شده و شوکی را به بازار وارد کرد. این مقررات که محدودیت‌های خرید ناگهانی را برای معامله‌گران در دو ساعت اول بازار فراهم کرده، به افزایش عرضه و کاهش توان خرید بازار منجر شد. در همین حال در بیرون از بازار تنش سیاسی میان واشنگتن و تهران در هفته گذشته به‌صورت متناوب ادامه داشت که در آخر هفته با بحران برخورد نظامی در خلیج فارس و ساقط کردن یک پهپاد آمریکایی به اوج خود رسید.

بیشتر

بیشتر