آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۸۸

 • بهترین فروردین تاریخ بورس

  دنیای اقتصاد: بورس تهران توانست در رالی صعودی نخستین ماه سال از سایر بازارهای موازی اعم از دلار و سکه سبقت بگیرد. بازار سهام که سال گذشته نتوانسته بود همگام با نرخ ارز و سکه به پیشروی ادامه دهد، در معاملات فروردین‌ماه نه‌تنها یکه‌تاز بازارهای داخلی بود، بلکه توانست با ثبت بازده ماهانه ۴/ ۱۴ درصدی طلایی‌ترین فروردین تاریخ بورس تهران را رقم بزند. پیوستن پول‌های جدید به بازار سهام، عملکرد فراتر از انتظار بسیاری از شرکت‌های بورسی در اسفند، سیگنال مطلوب از سوی بازار جهانی در کنار اخبار پیرامون بازار متشکل ارزی و حذف نرخ دستوری کالاها توسط سیاست‌گذار به رکوردشکنی شاخص کل کمک شایانی کرد. دماسنج بازار سهام در این مدت وارد ابرکانال ۲۰۰ هزار واحدی شد و در آخرین روز کاری فروردین در اوج تاریخی جدید ۲۰۴ هزار واحدی قرار گرفت. از سمت دیگر دلار و سکه که با گارد صعودی معاملات خود را در سال نو آغاز کرده بودند، نتوانستند رویه افزایشی خود را ادامه دهند و در طول این بازه زمانی به ترتیب ۶/ ۳ و ۳/ ۲ درصد افزایش قیمت یافتند. با انتشار خبر تروریستی شناخته شدن سپاه توسط آمریکا، دلار و سکه مرزشکنی کردند؛ اما مدیریت بازارساز منجر به عقبگرد قیمت در این دو بازار و در مجموع صدرنشینی بورس در اولین‌ماه ۹۸ شد.
 • ماه ۱۰ درصدی آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: اولین ماه معاملاتی سال جدید به پایان رسید و شاخص فرابورس ایران رشد حدود ۱۰ درصدی را به نمایش گذاشت و سقف تاریخی خود را در آستانه کانال ۲۵۰۰ واحدی رقم زد. جهش ارزش معاملات خرد در این دوره نشان از پیوستن فعالان جدید به بازار سهام فرابورسی بود که شامل حال غالب نمادهای بازارهای اول و دوم شد و ۱۱ روز مثبت را برای شاخص کل در بر داشت. همچنین طی این ماه، برآیند تغییرات بازدهی اوراق خزانه اسلامی رشد محدودی را برای این نرخ رقم زد. در بازار تسهیلات مسکن نیز به دنبال رکود بازار مسکن و ناکارآمدی این اوراق در خرید خانه، اوراق مزبور خرید و فروش کم رمقی را به ثبت رساند.
 • شفاف‌سازی شرکت فرابورس درباره بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : در یک‌هفته گذشته که جدا از نوسانات جزئی، بازار سرمایه روزهای پررونقی را گذراند، بیشتر نمادهای بازارپایه هم به‌ویژه در معاملات به شدت مثبت دوشنبه و شنبه گذشته سبز بودند، گرچه ظاهرا خریداران به خرید از بازارهای اصلی توجه بیشتری نشان می‌دهند. در گزارشی که از نظرتان می‌گذرد به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا شاید کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.شرکت «فرابورس» که در بازار پایه «الف» معامله می‌شود دوشنبه هفته گذشته پس از ۸ روز صف خرید، برای برگزاری کنفرانس خبری متوقف و پس از پاسخگویی به سوالات مطرح شده، روز شنبه با حدود ۱۰ درصد رشد قیمتی معامله و برای آن صف خرید سنگین تشکیل شد. اولین سوال مطرح شده در کنفرانس فرابورس درباره بازارپایه و شرکت‌های آن و تغییرات در جریان آن بود. درباره تغییرات بازار پایه در پاسخ ارسالی بخشی از اطلاعات قبلی درباره رنگ‌بندی آتی بازار پایه آمده بود که موضوع جدیدی نبود اما ذکر مجدد عبارت «حراج پایانی در نمادهای معاملاتی بازار پایه، بدون محدودیت نوسان روزانه قیمت... امکان‌پذیر است» دل‌نگرانی برخی از فعالان بازار را تشدید کرد.
 • رکورد‌شکنی سنگین شاخص بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه چهره‌ای رکورد شکن به خود گرفت و با ثبت رشد ۲۳/ ۲درصدی توانست رکورد تاریخی جدیدی را به جای بگذارد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر