آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • شیفت بورس؛ موقت یا دائمی؟

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: بعد از هفت جلسه معاملاتی دیروز دامنه تغییرات شاخص به بیش از هزار واحد رسید و نماگر کلی بازار در نیمه ابتدایی کانال ۱۶۲ هزار واحدی به کار خود پایان داد. تحرک نمادهای بزرگ کالایی چرخ اصلی حرکت به سمت کانال بالاتر بود. نکته قابل‌توجه در معاملات روزهای اخیر آن است که تغییرات شاخص کل بازتاب مناسبی از واکنش به متغیرهای بنیادی است. با این حال به نظر می‌رسد تا قطعیت بیشتر از جانب این مولفه‌ها همچنان شاهد روندهای سفته‌بازانه و نگرش‌های کوتاه‌مدت برای کسب سود باشیم.
 • چالش‌های درونی و بیرونی بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران سی و دومین نشست صبحانه کاری خود را با موضوع «راهکارهای توسعه بازار سرمایه» برگزار کرد. در این نشست «چالش‌های درونی و بیرونی بازار سرمایه» مورد بررسی قرار گرفت. این نشست با حضور علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران، امیرهامونی مدیرعامل فرابورس ایران، حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل این کانون‌ و جمعی از فعالان بازار سرمایه برگزار شد.
 • رشد سهام با پالس مثبت جهانی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به موجب بازگشایی مثبت بازارهای جهانی شرایط مناسبی را تجربه کرد. در بازار جهانی روز گذشته بهای نفت توانست در کانال ۵۸ تا ۵۹ دلار پیشرفت کند و همین مساله نیز به گروه پالایشگاهی و پتروشیمی جان دوباره بخشید تا بار دیگر کنترل رشد شاخص را در دست بگیرند. در این شرایط به مدد رشد نماد‌های معاملاتی شرکت‌های فولاد‌مبارکه اصفهان، پتروشیمی پارس و سه نماد پالایشگاه‌های تهران، اصفهان و بندرعباس در نهایت شاخص کل بورس تهران توانست به رشد هزار و ۴۸ واحدی دست پیدا کند. به این ترتیب شاخص سهام با رشد ۵۶/ ۰ درصدی توانست به رقم ۱۶۲هزار و ۳۲۳ واحد دست پیدا کند. شاخص کل هم‌‌وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز توانست در شرایطی یکسان با افزایش ۱۸۲ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۱۰۶ واحد را به نمایش بگذارد.
 • تقویت رشد «آیفکس»

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران، پس از ورود به مدار مثبت در انتهای معاملات روز یکشنبه، روند افزایشی خود را طی خرید و فروش‌های روز گذشته با شدت بیشتری دنبال کرد. دیروز آیفکس با رشد تقریبی ۴/ ۱ درصدی مواجه و پس از گذشت حدود یک ماه و نیم وارد کانال ۱۹۰۰ واحدی شد. به این‌ ترتیب، نماگر مزبور سطح ۱۹۰۹ واحدی را در اختیار گرفت. بیش از ۸۴۱ میلیون برگه بهادار به ارزش نزدیک به ۳۶۲ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس معامله شد که بخش عمده آن در بازارهای اول و دوم به گردش درآمد. بازار بدهی نیز روند مشابهی را نسبت به روز یکشنبه طی کرد و متوسط بازدهی در این بازار بدون تغییر ماند. از سوی دیگر، فشار عرضه در بازار تسهیلات مسکن قیمت اکثر اوراق را در محدوده منفی قرار داد.
 • سرمایه افرانت افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: افزایش ۲۵ درصدی سرمایه شرکت افرانت از محل سود انباشته تصویب شد.براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت، سرمایه افرانت به ۶۲۵ میلیارد ریال رسید. با این افزایش سرمایه سهامداران افرانت به ازای چهار سهم، یک‌ سهم جایزه دریافت کردند. سرمایه افرانت از ابتدای ورود به فرابورس ایران طی ۷ سال تاکنون ۳۱ برابر افزایش داشته است.همچنین ارزش بازار این شرکت از تاریخ ورود به فرابورس ایران در تابستان سال ۱۳۹۰ رشد ۱۱ برابری را تجربه کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر