آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۰۵

 • تقویت روحیه ریسک‌پذیری در بازارها؟

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز فرابورس با روند معکوس شاخص سهام و اوراق بدهی به پایان رسید. نماگر سهام فرابورسی در سومین روز کاری زمستان همراه با ثبات نسبی بازار ارز و بازگشایی آرام بازار جهانی ۱۰ واحد افزایش یافت و به ارتفاع ۱۸۲۷ واحد رسید. در همین حال، روند صعودی قیمت اوراق خزانه در پایان معاملات دیروز نه تنها متوقف که اندکی افت کرد.‌مسیر معکوس قیمت در سهام و اوراق بدهی را می‌توان به معنای تقویت روحیه ریسک‌پذیری در بین سرمایه‌گذاران و بازگشت آرام نقدینگی از بازار بدهی به بازار سهام گرفت.
 • بورس‌بازی در نقطه کور

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : روز گذشته برای دومین روز متوالی شاهد حرکت شاخص سهام در مسیر صعودی بودیم. در این روز ارزش معاملات خرد سهام به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان رسید، اما بیش از ۴۰ درصد این میزان در سهام بانکی رقم خورد. سهامی که بار دیگر روی موج اخبار مربوط به افزایش سرمایه بانکی‌ها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفتند و در سقف مجاز قیمتی دادوستد شدند. در حالی موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها از سوی برخی به‌عنوان معیار مناسبی برای ارزندگی سهام معرفی می‌شود و بهانه‌ای برای داغ کردن فضای سفته‌بازی شده که این موضوع راهکاری برای ادامه بقای شرکت‌هایی است که با زیانی معادل نیمی از سرمایه خود روبه‌رو‌ هستند. افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی تنها ارزش دارایی‌های شرکت را به‌روز می‌سازد و بر بهبود وضعیت عملیاتی یا سود تکرارپذیر شرکت اثری ندارد. در این شرایط سکوت کارشناسان یا مخفی شدن نگاه کارشناسانه پشت سد سفته‌بازی می‌تواند سبب مخدوش شدن فضای تحلیلی بازار و همچنین بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار سرمایه شود.
 • حمایت از تجارت کشور، با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی

  سنا: سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه تردیدی برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی وجود ندارد، ابراز کرد: وجود بازار مشتقه ارزی با استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر ارز در بورس کالا از جمله معاملات آتی و آپشن، از یکسو به صادرکننده جهت تبدیل درآمدهای ارزی کمک می‌کند و از سوی دیگر نیازهای واردکننده به واردات مواد اولیه از خارج کشور را برطرف می‌کند. بنابراین، وجود چنین بازاری به نفع تجارت کشور خواهد بود.عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه سازوکار قیمت‌گذاری در بورس کالا و شفافیت حاکم بر معاملات آن قابل مقایسه با هیچ بازاری نیست، گفت: ممکن است در ابتدای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، مشکلاتی در انجام معاملات بروز کند، اما به‌طور قطع با توجه به وجود سازوکار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا بر معاملات، به سرعت شاهد موفقیت این بازار خواهیم بود.
 • تمدید ثبت‌نام در «سجام»

  روابط عمومی سمات: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در اطلاعیه‌ای از تمدید ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به دلیل استقبال فراوان سهامداران خبر داد. در اطلاعیه مزبور عنوان شده: «‌براساس تصمیمات متخذه فعلا با اتمام مهلت ثبت‌نام برای سرمایه‌گذاران هیچ‌گونه محدودیتی از روز سه‌شنبه چهارم دی‌ماه ۱۳۹۷ برای فعالیت در بازارها و دریافت خدمات اعمال نمی‌شود. همچنین ضرب‌الاجل جدید برای ثبت‌نام در این سامانه برای شناسایی فعالان بازار سرمایه پس از طرح موضوع در هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و تصمیم‌گیری متعاقبا اعلام خواهد شد.»
 • دوره کاربردی اوراق بهادار‌سازی در صنعت بیمه

  دنیای اقتصاد: یک کارگاه آموزشی با عنوان « دوره کاربردی اوراق بهادار‌سازی در صنعت بیمه» پنج‌شنبه ۶ دی ماه، به مدت ۸ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • نقش مهم حسابرسی داخلی در رشد اقتصادی

  دنیای اقتصاد: حسابرسی داخلی و خدمات ارائه شده از سوی این نهاد مالی به‌عنوان یکی از ارکان اساسی در رشد اقتصادی و دستیابی به موفقیت در اقتصاد مقاومتی مطرح است به‌طوری‌که می‌توان تحقق نظام راهبری، شفافیت اقتصادی و عملکردی دولت را وابسته به استفاده از دانش و خدمات حسابرسی داخلی دانست.

بیشتر

بیشتر