• چله‌نشینی بورس در فقر تقاضا

  فشار عرضه‌ها در بازار سهام ادامه دارد. با وجود تلاش سیاست‌گذار برای سرکوب عرضه در نبود سازوکارهای لازم، فقر تقاضا در کلیت بازار سبب شده است شاخص کل طی ۴۰ روز گذشته در محدوده مشخصی نوسان کند. دلیل این امر اختلالی است که مکانیزم حجم مبنا در بازار ایجاد کرده و مانع از تطبیق قیمت‌ها با ترجیحات بازار شده است.
 • آسیب سیاست‌گذار به پویایی بازار

  دنیای اقتصاد- پروانه کُبره: فراز و فرودهای شاخص بورس همچنان ادامه دارد و ۴۰ روزی است که در یک محدوده مشخص به حرکت ادامه می‌دهد. روز گذشته در حالی شاخص کل به محدوده یک میلیون و ۵۷۲ هزار واحد نزول کرد که موج جدیدی از انتقادات در مورد تصمیمات ناگهانی سیاست‌گذاران بازار به راه افتاده است. از ۱۹ مرداد و از آغاز اصلاح قیمت‌ها این چندمین باری است که برخی تصمیمات متولیان بازار، معامله‌گران را شوکه می‌کند. اظهارات ضد و نقیض مسوولان درباره بورس، جلسات روزانه برخی نهادهای غیر مرتبط با بازار سرمایه، حواشی تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار و ممنوعیت ناگهانی نوسان‌گیری روزانه یا همان (day trading) از اولین روز هفته جاری باعث شده تا شایعات زیادی پیرامون این بازار وجود داشته باشد.
 • پارادوکس صیانت از شاخص

  دنیای اقتصاد- مسعود کریمی: لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس به‌صورت رسمی ابلاغ شد. تعدد دستورالعمل‌ها و استفاده از ابزار‌‌های مالی در راستای رفع بحران فعلی بازار سهام که بیشتر جنبه موقتی دارند این روز‌ها به اوج خود نزدیک می‌شوند. سیاست‌گذار در حالی منابع بازار پول را به سمت خرید سهام سوق می‌دهد که به کار گرفتن این میزان از نقدینگی در بورس می‌تواند نظم بازار نخست را در بلندمدت تا حدودی دچار اخلال کند.
 • حسرت سبزپوشی بورس و خوب و بد نوسان‌گیری

  دنیای اقتصاد: هشتگ‌های بورس، سکه، بازار، سود، طلا و پیش‌بینی از جمله هشتگ‌های پرکاربرد در میان کاربران فعال در حوزه بازار سرمایه و بورس در شبکه‌های اجتماعی طی روز گذشته بود. زیان‌ده بودن بورس در ماهی که گذشت، از مهم‌ترین دغدغه‌های برخی از کاربران در روز گذشته محسوب می‌شد. برخی از کاربران با بازنشر نموداری که در آن بازدهی بازارهای مالی در شهریورماه امسال به تصویر کشیده شده بود از زیان بورس و سود سکه می‌نوشتند.
 • صدای سهامدار

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • سوء تدبیر بورسی در پاکت حمایت

  دنیای اقتصاد - محمد امین خدابخش: روز شنبه ناظر بورسی در اقدامی جدید خبر از ممنوعیت خرید و فروش روزانه سهام داد؛ این سیاست مهم‌ترین اصل بازار سهام یعنی نقدشوندگی را تهدید می‌کند. به‌نظر می‌آید مسوولان ارشد بازار سرمایه جای درمان را به مُسکن داده‌اند و قصد دارند به هر قیمتی جریان معاملات را به نفع کوچک‌نشدن شاخص کل منجمد کنند.
 • زشت و زیبای تزریق پول به سهام

  دنیای اقتصاد-زینب نورانیان: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه که برخی از آن به‌عنوان خبری خوش در روزهای اصلاحی بازار سهام یاد می‌کنند، همچنان وضعیت نامعلومی دارد. با وجود آنکه زمزمه‌های نهایی شدن این خبر به‌صورت موقت شاخص‌های بورسی را سبز کرد اما به دلایل کارشناسانه‌ای همچون احتمال ایجاد تورم فزاینده ممکن است همانند پنج سال گذشته هیچ‌گاه به مرحله اجرایی نرسد. در این خصوص کارشناسان بازار سهام با وجود اذعان بر عدم تاثیر رشد قیمت سهام بر افزایش تورم معتقدند تزریق نقدینگی و اقدامات دستوری برای نگه‌داشتن مصنوعی شاخص در سطوح بالا و عدم توجه به ارزندگی سهام می‌تواند نتیجه‌ای عکس به دنبال داشته باشد. در این میان پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد احتمال اجرایی نشدن مصوبه تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام وجود دارد.
 • محتوای اطلاعاتی سود حسابداری

  علیرضا آقائی قهی حسابدار رسمی
  بیش از نیم قرن پیش، پژوهشی خارق‌العاده و به دور از باور درخصوص رابطه سود حسابداری و ارزش شرکت توسط محققان برجسته بال و براون انجام شد و تاثیر شگرفی در ادبیات حسابداری و بازار سرمایه بر جای گذاشت. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد سود حسابداری شامل اطلاعاتی است که سرمایه‌گذاران از آن اطلاعات برای تعیین ارزش شرکت بهره می‌برند.
 • نوسان‌گیری سوژه جدید کاربران شبکه‌های اجتماعی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته جدا از اینکه هشتگ دلار جزو ترندهای شبکه‌ اجتماعی توییتر بود و تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از دوهزار نفر با استفاده از این هشتگ درباره قیمت دلار و وضعیت بازار مطالبی را در صفحه‌های شخصی خود منتشر کرده بودند، هشتگ بورس نیز با هشتگ دلار به رقابت پرداخت و افراد زیادی صبح روز گذشته با استفاده از این هشتگ نظراتشان را درباره بورس تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.
 • صدای سهامدار

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • ریسک سنجی سهام در بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران که پس از اوج‌گیری تا قله دو میلیون ‌و ۷۸ هزار واحدی در اواسط مردادماه روندی کاهشی در پیش گرفت، اکنون در محدوده ۶/ ۱ میلیون واحد نوسان می‌کند. با وجود افت بیش از ۲۰ درصدی در افزون بر یک ماه گذشته، اما نسبت قیمت به درآمد بالای شرکت‌ها حکایت از افزایش ریسک در کلیت بازار دارد. به‌طوری‌که در حال حاضر تنها ۹ شرکت از P/ E کمتر از ۱۰ واحد برخوردارند و در سایر بنگاه‌های اقتصادی شاهد سبقت جدی قیمت سهام از رشد سودآوری آنها هستیم. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد تا پایان شهریورماه، ۴۶ شرکت نسبت قیمت به درآمد بالاتر از ۱۰۰ واحد را به خود اختصاص داده‌اند و حتی برخی از سهم‌ها P/ E چهار و پنج رقمی دارند که در نوع خود قابل توجه است و با هیچ معیاری قابل توضیح نیست. بررسی گروه‌های مختلف در بازار سهام گویای نکات مهمی است. به‌عنوان مثال در حال حاضر شرکت‌های خودرویی که با وجود شرایط تحریمی، رشد نرخ دلار و قیمت‌گذاری دستوری از شرایط بنیادی مناسبی برخوردار نیستند، با توجه به رشد قابل توجه قیمت سهامشان، بالاترین نسبت قیمت به درآمد در میان صنایع ۳۸گانه بورسی را به خود اختصاص داده‌اند. اما با این نسبت (P/ E) نمی‌توان تمامی شرکت‌ها را مورد بررسی قرار داد. یکی از مشکلات موجود درخصوص محاسبه نسبت قیمت بر درآمد، مربوط به شرکت‌هایی است که سودآور نیستند و از این رو EPS منفی دارند. بر این اساس محاسبه P/ E درخصوص سهام این شرکت‌ها محلی از اعراب ندارد. در حال حاضر ۱۷ نماد بورسی به دلیل پیش‌بینی زیان در این گروه قرار می‌گیرند. اینها در شرایطی است که التهاب مستمر بازار به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز موجب افزایش قابل توجه نرخ مواد اولیه برای بنگاه‌هایی شد که خدمات خود را در داخل کشور عرضه می‌کنند. بر این اساس گروه‌های خودرو، حمل‌ونقل و بیمه از جمله گروه‌هایی هستند که بیشترین تاثیر را از تحریم‌ها پذیرفتند. از دیگر گروه‌های بورسی که نسبت قیمت به درآمد بالایی دارند، می‌توان به گروه محصولات کاغذی اشاره کرد. بررسی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد ۹ شرکت P/ Eهای زیر ۱۰ واحد دارند. یک شرکت صنعت پتروشیمی و چند شرکت متعلق به گروه سرمایه‌گذاری از شرکت‌هایی هستند که کمترین P/ E‌های بازار را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه‌گذاری با ایجاد یک پرتفوی متعادل توانسته‌اند وضعیت سوددهی خود را در سطح متعادلی نگهداری کنند. نسبت قیمت بر سود (P/ E) یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مورد توجه سرمایه‌گذاران برای تشخیص ارزندگی سهام شرکت‌ها است. باید توجه داشت این شاخص مفهومی دوگانه دارد؛ به‌طوری‌که سطوح بالای آن نشان‌دهنده قدرت رشد قیمتی یک سهم است و ارقام پایین از ظرفیت بالای رشد قیمت متناسب با سوددهی آنها حکایت دارد. نسبت قیمت به درآمد بورس تهران به‌طور تاریخی در محدوده ۷ الی ۸ واحد قرار داشت؛ اما در حال حاضر میانگین این نسبت به بیش از ۳۷ مرتبه افزایش یافته است و از احتمال حباب سهام با وجود اصلاح اخیر قیمت‌ها حکایت دارد.
 • تقارن اطلاعاتی در بورس وجود ندارد

  دنیای‌اقتصاد - آرزو ترکتاز: آیا جذابیت بازار سهام برای دارندگان سرمایه کمرنگ شده است؟ آیا رشد چشمگیر قیمت‌ها در بازارهای موازی عامل آن است یا مسوولان و سیاست‌گذاران با تصمیمات یک‌شبه و یک بام و دو هوای خود بورس را از چشم عموم مردم می‌اندازند؛ اگر تاثیر افزایش قیمت دلار باشد که در ماه‌های گذشته این رشد به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه دلیل اصلی افزایش قیمت سهام در بورس تهران بوده است. حسین سلاح‌ورزی اما دلیل اصلی این شرایط را نبود اطلاعات متقارن برای دسترسی همه سهامداران و استفاده برخی از بازیگران بورس از اطلاعات به موقع، اعتماد سهامداران به رمال‌ها و سیگنال‌فروشان، حضور مستقیم همه سهامداران در جریان معاملات مستقیم برخلاف کشورهای دیگر و تصمیمات یک‌شبه مسوولان بورس برای قوانین و مقررات می‌داند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر