آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۹۷

 • پازل عدم قطعیت‌ها در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته افتی دیگر را در کارنامه این بازار ثبت و با کاهش ۸۶۶ واحدی (معادل ۵/ ۰ درصد)، به کانال ۱۶۴ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. به این ترتیب بازدهی پاییزه شاخص سهام به ۵/ ۲ درصد محدود شد. در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد عدم اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به آینده سهام در کنار سه ریسک مربوط به تداوم لغزش قیمت‌ها در بازار جهانی، کاهش نرخ دلار و میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر شرکت‌های صادراتی، مهم‌ترین‌ عوامل کم‌رمقی بورس تهران قلمداد می‌شوند. شرایطی که سبب‌شده تا ارزش معاملات خرد سهام به شکل محسوسی کاهش پیدا کند. در این میان اما برخی سناریوها و مفروضات منطقی، احتمال صعود بورس در ادامه را عینی‌تر ارزیابی می‌کنند.
 • جزئیات تازه از سبد آتی سهام

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: اوراق مشتقه مالی ابزارهای معاملاتی نوینی هستند که در بازارهای سرمایه‌گذاری برای پوشش ریسک، سرمایه‌گذاری و آربیتراژ به‌کار می‌روند. به عبارت دقیق‌تر قراردادهای آتی و اختیار معامله دارای کارکردهای بسیار منحصر به‌فردی هستند که می‌توان مهم‌ترین آنها را پوشش ریسک عنوان کرد. در حالی فقدان این ابزارها در بازارهای مالی به‌خصوص بازار سرمایه ایران همواره به‌عنوان یک خلأ بزرگ مطرح بوده، که قرار است با اقدامات انجام شده، از امروز (یکشنبه ۲۵ آذر) شاهد ورود این ابزار به بورس تهران باشیم.
 • شروع بی‌انگیزه بازارسهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: شروع هفته کاری بورس اوراق بهادار تهران دیروز شروعی ضعیف بود که با افت نسبتا قابل‌توجه شاخص کل همراه شد. در معاملات دیروز که کمبود نقدینگی و بی‌انگیزگی معامله‌گران در آن آشکارا به‌چشم می‌خورد، اکثر نمادهای بزرگ بازار به‌ویژه نمادهای بانکی و خودرویی در کنار نمادهای شرکت‌های صادرکننده مواد خام با افت قیمت همراه شدند. این افت که بخشی از آن ناشی از تداوم کاهش قیمت دلار در برابر ریال ارزیابی می‌شود سبب شد تا دیروز شاخص کل بورس با کاهش نیم درصدی-معادل ۸۶۰ واحد- مواجه شود و در انتهای دادوستدهای دیروز رقم ۱۶۴هزار و ۴۹۱واحد را تجربه کند. دیروز شاخص کل هموزن نیز کاهشی ۳۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد.
 • تداوم نوسانات محدود آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته معاملات فرابورس ایران در ادامه روندهای گذشته، مسیری کاهشی را با نوسانات کم‌عمق پیمود. در این میان، افت و خیزهای شاخص کل سهام، که پس از رشدی محدود در دقایق ابتدایی معاملات به سوی سطوح کمتر گام برداشت، منجر به افت تقریبا نیم درصدی آن شد. با آغاز آخرین هفته معاملاتی آذر ماه، میزان تغییرات نماگر بازار، نمایانگر افت بیش از ۴/ ۳ درصدی از ابتدای این ماه است. در انتهای معاملات روز پیش، آیفکس در سطح ۱۸۴۲ واحدی متوقف شد. هفته جاری با جریان معاملات بیش از ۷۹۲ میلیون برگه‌ای به ارزش نزدیک به ۳۵۵ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس شروع شد. غالب این نقدینگی در معاملات خرد بازار اول و دوم به گردش درآمد.
 • مسیر هموار بورس برای تازه‌واردها

  سنا: مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس عنوان کرد: افتتاح فضاهای علمی سرمنشا آموزش‌های تخصصی در بازار سرمایه است و سهامداران و ذی‌نفعان را با آموزه‌های بورسی آشنا می‌کند و جامعه را با بورس و سرمایه‌گذاری پیوند می‌دهد. یاسر فلاح، با اشاره به اینکه سایه چتر بازار سرمایه هنوز در کشور پهن نیست و همچنان به فرهنگ‌سازی با موضوع سرمایه‌گذاری در بورس نیاز داریم، گفت: بورس یک فضای علمی است و بسیاری از افراد جامعه با دانش مالی آشنا نیستند، بر همین اساس نیز در سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس تلاش می‌کنیم تا مسیر آشنایی جامعه با بازار سرمایه هموار شود و حجم سرمایه‌گذاری در این بازار قابل قبول باشد.

بیشتر

بیشتر