آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۷۸

 • سه تغییر آماری بورس در آبان

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات آبان را در سایه شدیدترین ریسک‌های محیطی پشت سر گذاشت و به همین دلیل ۴/ ۶ درصد از ارزش خود را در یک ماه اخیر از دست داد. در میان عوامل متعدد که دادوستدهای بورس تهران را تحت‌الشعاع قرار دادند، ادامه تنش‌های تجاری بین اقتصادهای بزرگ جهان در کنار شکست کاخ سفید در اجرای تمام و کمال تحریم‌های نفتی ایران در موعد مقرر، بیشترین تاثیر را در معادلات حاکم بر بازارهای جهانی و همچنین بورس تهران داشتند. علاوه بر این، محدودیت‌در صدور کالا با آغاز دور نهایی تحریم‌های آمریکا، سهام صادرکنندگان بورس تهران را دستخوش عرضه‌های نسبتا زیادی کرد. برآیند این عوامل موجب کاهش تقریبا ۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات سهام در آبان شد و ضعیف‌ترین ماه سهام را از حیث میزان بازدهی شاخص کل طی ۴ سال اخیر رقم زد. از طرف دیگر، سرمایه‌های خرد هم پس از ۶ ماه تصمیم به خروج از بازار سهام گرفت و به این ترتیب، مالکیت سهام مجددا به نام سهامداران عمده تغییر کرد.
 • سقوط ۹ درصدی آیفکس در ماه

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران طی ماهی که گذشت فراز و نشیب‌های فراوانی را متاثر از رخدادهای جهانی و وقایع داخلی تجربه کرد. امری که با احتیاط بیشتر سهامداران و انتظارات منفی آنها از آینده سهام همراه شد و به افت و خیزهای شاخص کل در ۲۰ روز کاری این ماه دامن زد. برآیند این نوسانات، روندی نزولی را برای نماگر بازار در پی داشت. روندی که منجر به افت در مجموع ۲/ ۹ درصدی (معادل بیش از ۱۹۴ واحد) آیفکس شد. این در حالی است که طی معاملات ماه مهر، نماگر فرابورس ایران رشد نزدیک به ۱۲ درصدی (معادل بیش از ۲۱۰ واحد) را به ثبت رسانده بود.
 • لزوم تقویت کانون‌های بازنشستگی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری خواستار تقویت کانون‌های بازنشستگی برای افزایش ارتباط با مجلس و دولت شد.
 • پرداخت نوبت دوم سود سهام عدالت از اول آذرماه

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: واریز نوبت دوم سود مشمولان سهام عدالت از پنج‌شنبه (اول آذرماه) شروع می‌شود و مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۱۷۵ هزار تومان سود دریافت می‌کنند. این مبلغ در یک نوبت به حساب بانکی سهامدارانی واریز می‌شود که در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir شماره شبای خود را اعلام کرده‌اند. همچنین سود سهام سال ۱۳۹۵ مشمولانی که شماره شبای بانکی معتبر خود را با تاخیر به این سازمان اعلام کردند، در کنار وراث قانونی مشمولان متوفی واجد شرایط که تقسیم سهام آنان از طریق دفاتر پیشخوان دولت قطعی شده نیز در این مرحله پرداخت می‌شود. براساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، سود سهام عدالت به حساب بانکی همان سهامدار واریز می‌شود و مشمولان هوشیار باشند که این سازمان از طریق هیچ شخص یا واسطه و افرادی، از هیچ روشی از جمله تماس تلفنی یا ارسال پیامک یا سایر شیوه‌های ارتباطی با عناوین نیابت، نمایندگی یا کارگزاری با مشمولان ارتباط برقرار نمی‌کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر