آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۷۱

 • تغییر نبض بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته برای دومین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و با رشد یک‌هزار واحدی (معادل ۵/ ۰ درصد) در سطح ۱۸۳ هزار و ۲۱۲ واحد قرار گرفت. در شرایط فعلی، ابهامات و ریسک‌های موجود، فضای گنگی را بر معاملات سهام حاکم کرده است. موضوعی که سبب شده تا معامله‌گرانی که از رفتار عقلایی و تحلیلی‌تری بهره ‌می‌برند، دست به عصا شده و در حالت انتظاری قرار گیرند. در این شرایط اما سفته بازانی قرار دارند که فرصت را برای نوسان‌گیری از قیمت‌ها مناسب ارزیابی می‌کنند. نگاهی به ارزش معاملات روزانه سهام نیز نشان‌ می‌دهد همچنان پول‌های تازه در بازار جریان دارد. این نقدینگی تازه‌وارد اما با هراس از نوسان قیمتی و البته توهم کسب سود، تصمیمات بدون پشتوانه گرفته یا با درصد خطای بالا در حال نوسان‌گیری از قیمت سهام است. انتظار می‌رود این جریان در کوتاه‌مدت و تا زمانی که ابهامات موجود باقی است، ادامه یابد.
 • اثر نوسان جهانی بر شاخص‌سازهای فرابورسی

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران طی روز گذشته با روند افزایشی تقاضا و غلبه آن بر عرضه شروع به کار کرد. برآیند این رفتار باعث شد شاخص کل فرابورس از مرز ۲ هزار واحدی عبور کند و به سطح ۲۰۱۱ واحدی برسد. با این حال، رشد قیمت‌ها در برخورد با عرضه‌های قوی پایدار نماند و در نهایت شاخص کل فرابورس به رشد ۷ واحدی (معادل ۴/ ۰درصد)بسنده کرد و در سطح ۱۹۹۳ واحدی قرار گرفت. دیروز در بازارهای چندگانه فرابورس، بالغ بر ۸۴۱ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش افزون بر ۴۱۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که بخش عمده آن در معاملات خرد بازار اول و دوم جریان یافت.
 • رشد هزار واحدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز سه‌شنبه به‌‌رغم چهره منفی بازارهای جهانی، شرایط متعادل با شاخص مثبت را تجربه کرد. به‌طوری‌که در این روز شاخص کل بورس با رشد ۱۰۰۰واحدی، معادل ۵۵/ ۰درصدی در محدوده ۱۸۳هزار و ۲۱۲واحدی متوقف شد. در بازار دیروز معامله‌گران در صحنه بازار جهانی شاهد افت شدید بهای نفت بودند. به‌طوری‌که در این روز بهای جهانی نفت به زیر ۷۰دلار رسید و حتی در آخرین معاملات نفت برنت ۶۹/ ۶۸ دلار در هربشکه معامله شد. بهای فلزات نیز در این بازارها هر چند رشد قیمتی را تجربه کردند اما آشکارا بازار جهانی تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار داشت. در این شرایط تنها نقطه قوت در بازار دیروز مصوبه جدید بانک مرکزی در معافیت صادرات برخی بنگاه‌ها (صادرات با رقم کم) از فروش ارز در سامانه نیما بود، که به نظر می‌رسد این تصمیم به دنبال توقف صادرات شرکت‌های کوچک اتخاذ شده است. نمادهای فولاد مبارکه، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری نفت و گاز تامین، بانک تجارت و سرمایه‌گذاری‌های امید و معادن و فلزات بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند. در همین راستا دیروز شاخص کل هم‌‌وزن نیز با افزایش ۱۹۲ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۶۷۴ واحد را به نمایش گذاشت.
 • ریسک‌های قابل توجه برای حسابرسان داخلی در سال ۲۰۱۹

  شکرالله خواجوی/ استاد حسابداری دانشگاه شیراز شاهرخ شهرابی/ دانشجوی دکترای حسابداری
  در قسمت قبل، کنفدراسیون اروپایی انجمن حسابرسان داخلی و ماموریت آن توصیف شد و کلیات گزارش منتشره مورد بحث قرار گرفت. در ادامه، ریسک‌ها و موضوعات ده گانه مطرح شده توسط کنفدراسیون در چند قسمت بررسی خواهد شد.
 • تامین مالی خطوط راه‌آهن از بازار سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل تامین سرمایه سپهر، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای نوسازی و توسعه ناوگان و خطوط راه‌آهن را زمینه‌ساز و بستری برای توسعه و گسترش این صنعت دانست.
 • مشارکت بخش خصوصی در واگذاری‌ها

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به واگذاری‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر، به آمار ۱۰۰درصدی تحقق واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی در دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: تا ابتدای کار دولت یازدهم، طبق برآورد ۱۸ درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی رسید، ولی از نیمه دوم سال ۹۲ تا انتهای دولت یازدهم واگذاری به بخش خصوصی به ۶۷‌درصد رسید، اما در دولت دوازدهم میزان مشارکت بخش خصوصی در واگذاری‌ها به ۱۰۰ درصد رسید.
 • ارتقای شفافیت با آموزش تخصصی ناشران

  روابط عمومی بورس تهران: بورس اوراق بهادار تهران، به منظور به‌روزرسانی دانش مالی اعضای هیات‌مدیره و مدیران ارشد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، با همکاری مرکز مالی ایران به‌عنوان مجری این طرح، دوره‌های آموزشی در حوزه قوانین و مقررات بازار سرمایه را برگزار می‌کند. علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با اعلام این مطلب گفت: افزایش دانش تخصصی مورد نیاز ناشران از مهم‌ترین‌ دستاوردهای این همکاری مشترک است و در فاز اول، ناشران پذیرفته شده در بورس تهران مدنظر قرار دارد. وی افزود: به این منظور و با هدف بهره‌مندی شرکت‌کنندگان در این دوره، بورس اوراق بهادار تهران با همکاری مرکز مالی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی راهبری شرکتی، قوانین و مقررات بازار سرمایه، بررسی راهکارهای تامین مالی از طریق ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر