آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • شوک سیاستی به بورس تهران

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته را به‌دلیل نحوه نرخ‌گذاری کالاهای پایه با افت ۱۳۸۰ واحدی شاخص کل پشت‌سر گذاشت. این در حالی است که انتظار می‌رفت طبق بسته جدید ارزی قیمت‌ها متناسب با بازار دوم ارز تعیین شود؛ اما سیاست‌گذار در یک اقدام غیرکارشناسی مبنا را دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار داد. در نتیجه، شکاف قیمت محصولات در بازار آزاد و بورس کالا حدودا دوبرابر شده است. این مساله نه‌تنها کمکی به مصرف‌کننده نهایی نکرده، بلکه رانت عظیمی را از جیب تولیدکنندگان نصیب واسطه‌ها کرده است.
 • لیدرهای آینده بورس کدامند؟

  دنیای اقتصاد: بازار سهام در حالی با خبر آزاد‌سازی نرخ ارز با رشد قابل‌توجهی همراه شد که تایید این خبر از سوی رئیس کل بانک مرکزی، موج جدیدی در بازار ایجاد کرد. روند ۱۰روزه صعود بازار در حالی روز چهارشنبه هفته گذشته متوقف شد که این موج منفی در معاملات روز شنبه نیز تداوم یافت. هر چند این روند در روز یکشنبه با صعود شاخص تغییر کرد، اما این نوسانات همچنان ادامه دارد. به‌طوری‌که بازار مجدد معاملات دیروز را با افت شاخص سپری کرد.
 • فشار ابهامات ارزی بر بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دیروز به‌رغم انتظارات اولیه برای تعادل بازار با افت مواجه شد. نگرانی شدید سرمایه‌گذاران از روند تحولات بورس کالا و تداوم توزیع رانت ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی در آن باعث کاهش قیمت سهام شد.
 • روز منفی فرابورس ایران

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات دیروز را پس از جهش یک پله‌ای شاخص کل طی روز یکشنبه، با ریزش قیمت‌ها آغاز کرد. این روند ادامه یافت و در پایان معاملات این نماگر با افت بیش از ۸ واحدی در سطح یک هزار و ۴۸۳ واحدی متوقف شد. در معاملات فرابورس روز گذشته ۶۶۶ میلیون سهم به ارزش ۳۱۶ میلیارد تومان مورد داد‌و‌ستد قرار گرفت. بخش قابل‌توجهی از نقدینگی گردش یافته در معاملات دیروز فرابورس به بازار اوراق با درآمد ثابت اختصاص داشت.

بیشتر

بیشتر