آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۱۱

 • سه منشأ ریزش بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت ۷۷۲ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۵ هزار واحدی، در پایان معاملات در سطح ۹۴ هزار و ۴۹۴ واحدی (کمترین سطح شاخص از ۲۲ آذر ۹۶) آرام گرفت. به نظر می‌رسد دخالت سیاست‌گذار در بازار ارز و تک‌نرخی کردن دلار در قیمت ۴۲۰۰ تومان پس از جهش قابل توجه این ارز تا سطح ۶ هزار تومانی، مهم‌ترین عامل اثر‌گذار بر روند فعلی بازار سهام است. در عین حال ریسک‌های سیستماتیک ناشی از نزدیک شدن به زمان اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام در شامگاه ۲۲ اردیبهشت و تشدید بحران کم‌آبی به‌عنوان عامل فشار بر فعالیت شرکت‌های فولادی واقع در شهرهای مرکزی کشور به‌عنوان دیگر عوامل اثرگذار بر ریزش این روزهای بورس تهران شناسایی می‌شوند.
 • فرمول تعهدساز برای بازار سرمایه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : شفافیت و ارائه به‌موقع اطلاعات اهمیت بالایی برای بازار سرمایه و فعالان این بازار دارد. با ارائه دقیق و به موقع اطلاعات است که اعتماد افراد به سرمایه‌گذاری در سهام جلب می‌شود. در این شرایط با تحلیل‌های منطقی و صحیح امکان ورود نقدینگی جدید به بازار و همچنین گسترش هر چه بیشتر بورس به وجود می‌آید. در واقع انتشار به موقع اطلاعات باعث کاهش عدم تقارن اطلاعات، مبادلات نهایی و شایعات در بازار می‌شود. برای رسیدن به این هدف، گزارش‌های مالی و صورت‌های مالی شرکت‌ها باید در زمان مقرر منتشر شود. این تعهد به ارائه به موقع اطلاعات سبب خواهد شد تا شرکت‌های فعال در بازار سرمایه به‌صورت‌ دوره‌ای و منظم اقدام به تهیه تقویم مالی برای انتشار گزارش‌های خود کنند. این امر می‌تواند زمینه‌ساز نزدیک شدن بازار سرمایه ایران به معیارهای جهانی شود.
 • عقب‌نشینی شاخص سهام در فضای احتیاطی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بازار داد و ستد سهام دیروز شاهد ریزش شدید شاخص کل بود. پس از معاملات شکننده دو روزپایانی هفته گذشته، روند افت قیمت‌ها در هفته‌جاری از سر گرفته شد.بر این اساس دیروز نیز بازار سهام با ریزش ۷۷۱واحدی شاخص کل ( معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد تا ضمن از دست دادن کانال ۹۵هزارواحدی، زیان معامله‌گران در سال جاری به حدود ۲ درصد برسد. شاخص کل هم‌‌وزن نیز دیروز با کاهش ۳۶ واحدی، عدد ۱۶ هزار و ۷۵۷ واحد را به نمایش گذاشت.
 • افت شاخص فرابورس پس از ۵ روز

  دنیای اقتصاد: معاملات روز گذشته فرابورس ایران با افت ۶/ ۶ واحدی (معادل بیش از ۶/ ۰ درصد) شاخص کل به پایان رسید.
 • جزئیات تاخیر در تسویه سود سهام عدالت

  روابط عمومی خصوصی‌سازی: تا به امروز مجموع ۳ هزار میلیارد تومان از ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر دریافت و میان مشمولان توزیع شده است و در صورت همراهی شرکت‌ها بقیه سود سهام عدالت مشمولان در اولین فرصت پرداخت خواهد شد. رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان این مطلب گفت: بر‌اساس قانون تجارت، شرکت‌ها موظف هستند حداکثر ۸ ماه پس از برگزاری مجمع عمومی اقدام به توزیع سود تقسیمی و مصوب خود میان سهامداران کنند. از سوی دیگر طبق قانون از سال ۱۳۹۶ سازمان خصوصی‌سازی موظف است سود سال مالی ۹۵ شرکت‌های سرمایه‌پذیر را میان مشمولان توزیع کند. بر این اساس میر علی اشرف پوری حسینی با اشاره به اینکه از دی‌ماه سال گذشته سود تقسیمی مربط به ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر به مرور در حال دریافت از شرکت‌ها و واریز به حساب مشمولان سهام عدالت است، گفت: یکی از دلایل اصلی تاخیر در واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان به‌ویژه گروه بیستم که کارکنان شاغل در دستگاه‌های اجرایی، بازنشستگان کشوری و لشکری و تامین اجتماعی را شامل می‌شود، تاخیر برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر در پرداخت کامل سود تقیسمی خود است.
 • واریز سود گروه بیستم مشمولان سهام عدالت

  ایبنا: مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تاکنون سهام عدالت توسط ۲۸ بانک برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان واریز شده و ۵ تا ۶ بانک باقی مانده که طی روزهای آینده واریز خواهد شد.سید جعفر سبحانی با اشاره به تداوم واریز سود سهام عدالت اظهار کرد: از ۲۰ گروهی که در مجموع مشمولان سهام عدالت هستند با ۱۹ گروه تسویه‌حساب شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر