آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • تصویر ۹۶ اقتصاد و بازارها

  دنیای اقتصاد: در آخرین شماره سال ۱۳۹۶، «دنیای اقتصاد» به بررسی متغیرهای کلان و روند بازارها در سال سپری‌شده پرداخته است. در میان بازارهای طلایه‌دار، رشد بیش از ۲۰ درصدی تمام ارزهای مهم بیشترین بازدهی را برای بازار ارز به ثبت رساند. برنده ماراتن ارزی در سال ۹۶ پوند بود که انبساط قیمتی بیش از ۴۰ درصدی را در سال گذشته تجربه‌کرد. بازار بورس نیز در سال گذشته با ثبت رشد ۲۴ درصدی توانست از بازار پول سبقت بگیرد. در بازار نفت نیز هر بشکه نفت خام آمریکا معادل ۲۹ درصد و هر بشکه نفت برنت معادل ۲۸ درصد رشد سالانه را تجربه کرده‌اند. مقایسه شاخص‌های کلان اقتصادی با روند این متغیرها در سال گذشته، از زاویه دید مرکز آمار نشان می‌دهد که در ۹ ماه نخست سال‌جاری پشتیبان اقتصاد در سمت هزینه‌ها مصرف دولت و خانوارها بوده ‌است. در نتیجه به‌واسطه خلأ در روند انباشت سرمایه‌بخشی اثر آتی تولید بر نرخ رشد اقتصادی در سال‌های آتی کاهش یافته است. همچنین آخرین گزارش بانک مرکزی که به بررسی رشد اقتصادی در سه فصل ابتدایی سال‌جاری پرداخته است، نشان می‌دهد که با وجود کاهش سهم نفت در موتور تولیدی کشور، نرخ رشد اقتصادی در سال‌جاری (۱/ ۴ درصد بدون نفت و ۴/ ۳ درصد با احتساب نفت) به دامنه میانگین بلندمدت اقتصاد ایران بازگشته است.
 • فرابورس در گذر سال

  دنیای اقتصاد: امروز آخرین روز معاملات فرابورس ایران در سال ۹۶ است. پرونده فرابورس ایران در حالی بسته می‌شود که شاخص سهام فرابورس از ابتدای سال تا روز گذشته ۵/ ۲۴ درصد رشد کرده است. این رشد به معنای افزایش ارزش سهام در بازارهای اول و دوم طی سال جاری است. نماگر فرابورس پس از فراز و نشیب بسیار و ثبت رکود تاریخی هزار و ۱۰۸ واحد در روز ۲۵ بهمن‌ماه، سرانجام در پایان دادوستدهای روز گذشته در سطح هزار و ۹۱ واحد قرار گرفت. از سوی دیگر، به لطف عرضه گسترده اوراق جدید خزانه و در نتیجه رشد قابل‌ملاحظه حجم بازار بدهی ارزش بازار فرابورس بیش از ۵۰ درصد نسبت به ۲۸ اسفند ماه سال گذشته افزایش یافته است. بخش عمده توسعه بازار فرابورس در یک سال اخیر عرضه اوراق جدید خزانه به ویژه در روزهای پایانی اسفند بود.
 • عقب‌نشینی فروشندگان سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران با پایان یافتن زمان دریافت وجه نقد ناشی از فروش سهام دیروز با عقب‌نشینی فروشندگان و رشد قیمت‌ها همراه شد. در بازار دیروز در حالی که تنها یک روز معاملاتی به پایان سال ۱۳۹۶باقی مانده است، فروشندگان از بازار خارج شدند و اکثر نمادهای بازار حالت تعادلی را شاهد بودند. در این شرایط بازار با اتکا به نبود فروشندگان و رشد نمادهای بانکی از جمله صادرات و ملت شاهد رشد ۲۴۲ واحدی شاخص کل بود.

بیشتر

بیشتر