آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۰

 • ردپای سفته‌بازان در بورس تهران

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : استراحت یک‌روزه شاخص کل بورس تهران با افزایش ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه‌شنبه، به پایان رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل روند صعودی خود را مجددا در پیش گرفت و با رشد ۱۲/ ۰ درصدی از نیمه کانال ۹۵ هزار واحدی عبور کرد. با قرار گرفتن شاخص کل در سطح ۹۵ هزار و ۵۹۱ واحدی بازدهی بورس تهران از ابتدای سال به حدود ۲۴ درصد رسید. در این میان شاهد کاهش ارزش معاملات خرد سهام به محدوده کمتر از ۲۰۰‌میلیارد تومان بودیم. در حالی ارزش معاملات بورس طی ۷ روز اخیر در محدوده‌ای فراتر از ۲۲۰ میلیارد تومان قرار داشت که این متغیر روز گذشته با افت مواجه شد. در جریان معاملات روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام با افت ۲۰ درصدی نسبت به روز دوشنبه به ۱۷۳ میلیارد تومان رسید. دیروز سهامداران شاهد چرخش نقدینگی به سوی صنعت سیمان بودند. این بار تلاش شرکت‌های سیمانی برای افزایش قیمت سیمان بهانه اقبال سهامداران بود. روز دوشنبه نیز تحرکاتی در صنعت خودرو مشاهده شد. این چرخش نقدینگی در کنار تحرکات سهامداران در نمادهای کوچک، نشان از افزایش فعالیت سفته‌بازان در بازار دارد.
 • آینده سهام از دریچه چین

  طلیعه لطفی‌زاده
  دنیای اقتصاد: چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده و مصرف‌کننده کالاهای خام شناخته می‌شود و همواره روند اقتصادی این کشور می‌تواند بر قیمت این کالاها اثرگذار باشد. تازه‌ترین بحث درباره چین به موضوع کاهش تولیدات به منظور کنترل آلودگی برمی‌گردد. موضوعی که باعث رشد قیمت برخی کالاها نظیر فولاد شده است. در این شرایط، چشم‌انداز این طرح «کاهش آلودگی»، اثر آن بر عرضه و تقاضای کالاها و در نهایت اهمیت آن برای بورس تهران تحلیل شده‌اند. زغال‌سنگ، فولاد، سنگ‌آهن، محصولات پتروشیمی، لاستیک و پلاستیک و محصولات کاغذی از مهم‌ترین کالاهای متاثر از طرح چین محسوب می‌شوند. در این گزارش دوبخشی سعی شده تا جوانب مختلف این تصمیم و اثرگذاری آن بر کالاهای مزبور بررسی شوند. در بخش نخست فعالیت چین در سه حوزه زغال‌سنگ، فولاد و سنگ‌آهن تحلیل شده‌ است.
 • رشد فلزی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز گذشته با رشد ۴/ ۸ واحدی(معادل ۸/ ۰ درصدی) یک گام دیگر در مسیر صعودی برداشت و به سطح یک هزار و ۷۷ واحد رسید. این نهمین رشد پی‌در‌پی نماگر فرابورس است (از شنبه هفته گذشته نماگر این بازار در مسیر صعودی قرار داشته است). در بازار دیروز، تحرکات مثبت در نمادهای فلزی رشد شاخص فرابورس را در پی داشت.
 • انتصاب مدیرعامل جدید صبانور

  گروه بنگاه‌ها: محمد کلانتری به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور منصوب شد. مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ضمن تقدیر از عملکرد مدیریت قبلی صبانور، به نقش شرکت صبانور در گسترش پرتفوی مجموعه و آغاز عملیات اکتشافی در راور کرمان توسط این شرکت اشاره کرد. امیر خرمی شاد، معاون برنامه‌ریزی ایمیدرو نیز در این جلسه با اشاره به توانمندی و تجارب کلانتری نسبت به رشد روزافزون صبانور در آینده نزدیک اظهار امیدواری کرد. کلانتری پیش از این مسوولیت‌های مختلفی از جمله دبیری هیات عامل ایمیدرو و عضویت هیات‌مدیره شرکت صبانور را در کارنامه فعالیت‌های خود داشته است.
 • ارزش افزوده به کدام سو می‌رویم؟

  غلامحسین دوانی کارشناس ارشد مالیاتی
  دولت مدت‌هاست لایحه قانون دائمی ارزش افزوده راتسلیم مجلس کرده است. اجرای قانون ارزش‌افزوده از سال ۱۳۸۷ تاکنون متضمن عملکردی نادرست و انحرافی بوده به طوری که بار مالیاتی ارزش افزوده را متوجه تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات کرده که امری کاملا خلاف ماهیت این مالیات بوده است. مشکلات اجرایی قانون باعث شده دو نوع نگرش خاص در مورد آینده این مالیات به وجود آید. نگرش اول آن است که همین قانون با تغییرات خاص که مشکلات فعلی را برطرف کند، نهایی شود. نگرش دوم بر آن است که چون مالیات ارزش افزوده قرار است از مصرف‌کننده نهایی اخذ شود لذا قانون را به طریقی تدوین کنیم که در مراحل تولید و خدمات مشمول مالیات نشود و صرفا در مرحله آخر توسط خط آخر اخذ شود. با بررسی موضوع به نظر می‌رسد حق با نگرش دوم باشد اما با دقت در این پیشنهاد مشکلات عدیده‌ای به شرح زیر پدیدار خواهد شد.
 • بازگشت بورس به مدار صعودی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد بازگشت شاخص کل به مدار رشد بود. در بازار دیروز معامله‌گران بازار شاهد جابه‌جایی نقدینگی در گروه‌های مختلف بودند. بر همین اساس گروه سیمانی پس از مدت‌ها در صدر بازار قرار گرفتند. برخی از نمادهای این گروه‌ها با افزایش تقاضا مواجه شدند هر چند به دلیل رکود دراز‌مدت این گروه‌ها عرضه‌کنندگان قابل ملاحظه‌ای نیز در این نمادها به چشم می‌خورد. دیروز بازگشت نمادهای پالایشگاهی نیز با آرامش توام بود. این نمادها جهش خاصی را تجربه نکردند و عموما در محدوده بدون نوسان به تابلو بازگشتند. در این شرایط شاخص کل به مدد رشد نمادهایی نظیر پالایش نفت تهران، ایران خودرو، ملی مس و چادرملو توانست رشد ۱۱۳واحدی را تجربه کند و در پایان معاملات به رقم ۹۵هزار و ۵۹۱ واحد برسد.
 • حسرت جاماندگی در بورس

  دنیای اقتصاد: اگر از همه فعالان تالار شیشه‌ای بخواهیم خاطره شکست‌های دوران سهامداری خود را بازنویسی کنند، قطعا می‌توان قصه مشترک آنها را در کتابی با عنوان «جاماندگی در بورس» منتشر کرد. اینکه از فلان روند صعودی عقب ماندم یا از فروش به موقع سهام خود در سود جا ماندم، وجه مشترک تمامی این خاطرات خواهد بود. نکته اساسی میزان تکرارپذیری این رویداد است که گویی برای برخی فعالان تبدیل به یک عادت به جای تجربه می‌شود. سهامدارانی که به تدریج از بورس ناامید شده یا شرط سودآوری را در بازار سهام «دست‌های پشت پرده» عنوان می‌کنند. این در حالی است که فعالان حرفه‌ای از این تجربیات برای معاملات آینده خود بهره‌مند می‌شوند و با انگیزه بیشتری بورس‌بازی می‌کنند.
 • جزئیات واگذاری سهام دولتی جدید

  سازمان خصوصی‌سازی: سهام ۴ شرکت دولتی در مجموع به ارزش کل پایه ۱۷ هزار و ۹۱۱ میلیارد و ۷۸۷ میلیون و ۸۸۰ هزار ریال از سوی سازمان خصوصی‌سازی در روز ۱۸ دی ماه امسال روی میز فروش می‌رود.

بیشتر

بیشتر