آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • عصر جدید رونق در بورس تهران

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته گذشته پس از قریب چهار سال سیر شاخص در زیر سقف ۸۹ هزار و۵۰۰ واحدی، شاهد تشدید موج صعودی و عبور قاطع از رکورد قبلی بود تا با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی، دوران جدیدی در حیات بورس تهران آغاز شود. از ویژگی‌های این دوران می‌تواند انتظار تداوم رونق و نیز نقدینگی جدید به سمت خرید سهام باشد زیرا معمولارفتار تاریخی بازار سهام در ایران از یک الگوی تکرارشونده رکود و رونق پیروی می‌کند. در حال حاضر هم با کاهش سود موثر بانکی به محدوده ۱۵ درصد و نیز مساعدت عوامل بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل قیمت‌های جهانی و نرخ ارز، زمینه لازم برای جلب توجه و حرکت نقدینگی به سمت بازار سهام فراهم آمده است، زمینه‌ای که با رکوردشکنی تاریخی شاخص در هفته گذشته و رسیدن بازدهی بازار به سطح مطلوب ۱۸ درصد از آغاز سال بیش از پیش تقویت شده است.
 • مسیر بورس پس از فتح قله

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات هفته گذشته بورس تهران با عبور شاخص کل از قله تاریخی با بازدهی ۲ درصدی به پایان رسید. در جریان این معاملات شاخص سهام نه‌تنها از قله تاریخی عبور کرد، بلکه دو کانال‌شکنی را در کارنامه خود به جا گذاشت تا بورس تهران از ابتدای سال تاکنون پیشتاز بلامنازع بازار‌ها باشد. بعد از این رکورد‌شکنی‌ها، روند این بازار تا پایان سال‌جاری یکی از مهم‌ترین سوالات فعالان عرصه سرمایه‌گذاری است. بر این اساس، در یک نظرسنجی چشم‌انداز بورس تهران پس از عبور نماگر اصلی آن از قله تاریخی بررسی شده است. به این ترتیب، ۱۳۲ صاحب‌نظر شامل ۱۰۷ سهامدار و ۲۵ کارشناس، مسیر آینده بازار سهام کشور را پیش‌بینی کرده‌اند. اغلب افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی پیش‌بینی کرده‌اند شاخص بازار سهام روندی آرام در مسیر صعودی را طی کند. این افراد تداوم روند صعودی قیمت‌ها در بازارهای جهانی یا حداقل ثبات در محدوده کنونی و روند صعودی نرخ ارز را مهم‌ترین دلایل روند صعودی قیمت‌ها تا پایان سال‌جاری عنوان کرده‌اند. از میان تحلیلگران هیچ کدام مسیر نزولی را برای سال‌جاری شاخص بورس پیش‌بینی نکرده‌اند. این در حالی است که برخی سهامداران خرد نسبت به روند نماگر بازار سهام نگرانی بیشتری داشته‌اند.
 • سومین دوره کارگاه آشنایی با بازارسرمایه (فرانسه- هلند)

  طبق توافق به‌عمل ‌آمده بین کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، مدرسه بورس پاریس و مرکز همکاری‌های تخصصی ایران و فرانسه مقرر شده سومین دوره کارگاه آشنایی با بازار سرمایه (فرانسه- هلند) که شامل دوره‌های کلان داده‌ها (BIG DATA) و معاملات با فرکانس بالا (HIGH FREQUENCY TRADING- HFT) است، در کشور فرانسه برگزار شود. کلیه مدیران و کارشناسان محترم می‌توانند درصورت تمایل به حضور در این کارگاه، مراتب را حداکثر تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه مورخ ۱۴/ ۰۹/ ۹۶ از طریق شماره‌ تماس ۰۲۱۸۸۳۴۹۴۴۴ (داخلی ۱۰۹ و ۱۱۵) اعلام کنند.
 • اتصال واحد بخار نیروگاه بهبهان به شبکه سراسری

  گروه بنگاه‌ها: واحد بخار فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان، به شبکه سراسری متصل شد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، ظرفیت اسمی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان هزار مگاوات بوده که در فاز اول نیمی از آن به شبکه سراسری متصل شد.
 • هفته رکوردشکنی با بازدهی ۲ درصد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته بازاری رکوردشکن بود که در نهایت با فتح قله جدیدی در تاریخ این بازار، بازدهی ۲درصدی را به همراه آورد.

بیشتر

بیشتر